1.000 000 000 Anti-Maddecik 1 000 000 001 Maddecik Bu Miniminicik Eşitsizlik... - İbretlik Hadiseler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.923 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22990 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, 1.000 000 000 Anti-Maddecik 1 000 000 001 Maddecik Bu Miniminicik Eşitsizlik..., konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2201 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{1.000 000 000 Anti-Maddecik 1 000 000 001 Maddecik Bu Miniminicik Eşitsizlik...}   Okunma sayısı 2201 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kararlı

  • Murakıp
  • *****
  • İleti: 7.047
  • Konu: 1851
  • Derviş: 4252
  • Teşekkür: 31

İsviçre’nin Bern şehrindeki Cern araştırma merkezinde atom altı parçacıklar inceleniyor. Cern araştırma merkezi kablolar, borular, beton yapılardan oluşuyor. İlim adamları mıknatıs, elektronlar, helyum tankları ve kaynak maddeleri ile çevrili bir dünya kurmuşlar.

Amaç; madde olmayan dünyayı keşfetmek.

            İlim adamları tabiatın sırlarını çözmek için uğraşıyor.

            Parçacık fiziği ile uğraşan bilim adamları anti-parçacık fabrikasında çalışıyorlar. Burada bilim adamları suni olarak yapılan (partikel)zerreleri soğutuyorlar, frenliyorlar, hızlandırıyorlar, yönlendiriyorlar. Böylece maddenin gizemli şekillerini nasıl değiştirebileceklerini öğreniyor, parçacık jimnastiği yaptıklarını ifade ediyorlar.

YÜZ YILIN KEŞFİ “ATOM PARÇACIĞI”

İlk defa bilim adamları, suyun dışındaki mıknatıslı alanda atomu yakaladılar. Jeffer Hangs’ın dışında hiçbir ilim adamı atomu çeyrek saat esir edemedi. Fizikçiler için bu sansasyonel bir olay. Anti-atomu ilk defa ölçme bahtiyarlığı ona nasip oldu.

            Jeffer Hangs’ın ihtisas alanı atom parçacıklarının hareketlerini hızlandırmak. Cern’deki çalışmaların kalbi de bu.  Fizikçiler 50 yıldır aradıkları atom parçacığını, süper hızlandırıcı sayesinde nihayetbuldular ve buluşu gururla dünyaya duyurdular. Parçacık fiziğinde bu, yüz yılın keşfi, diyor Bern’deki araştırma müdürü Sergio Bertolucci. Eğer parçacık keşfedilmeseydi parçacık fiziği teorisi tarihin çöplüğüne gidecekti.

     
GÖRÜNEN ÂLEM KÂİNATIN SADECE % 5’İ

Araştırmaları yöneten Genel Müdür Prof. Rolf-Dieter Heuer, asıl çalışma şimdi başlıyor, diyor. Heuer’in  varlık âlemi ile ilgili söyledikler şaşırtıcı:

            “Standart model olarak isimlendirilen teoriye göre görünen kâinat varlık âleminin % 4-5’ini oluşturuyor. Evrenin geriye kalanın dörtte biri karanlık madde olarak isimlendiriliyor.

Standart model teorisi, kâinattaki galaksi sistemlerinin birbirinden neden kopup gitmediklerini açıklamaya yetmiyor.

Evrenin hemen hemen dörtte üçü, karanlık enerji denilen kısımdan oluşuyor. Bu kısım, kâinatın hızlı bir şekilde genişlemesini tetikliyor. Yine de bu mekânizmanın kâinatı bütün yönlere doğru eşit şekilde genişletip genişletmediğini henüz bilmiyoruz.

            Cern’deki çalışmalarda keşfettiğimiz parçacık, varlığını başka parçacığa borçlu. Bu, kâinatın var oluşunu açıklayan standart modele uygun. Bu modelde, varlık âleminin henüz % 95’lik kısmının  açıklaması yok, bir boşluk olduğu kesin. Bulduğumuz parçacığın nasıl bir rol oynadığını henüz bilmiyoruz.” (1)

KÂİNATI GENİŞLETİYORUZ

Görülebilen kâinat, Kur’an’ın ifadelerine göre Rabbimiz tarafından genişletiliyor. Kâinat durağan değil.  Zariyat suresinini 47. ayeti şöyle:

            “Semayı kuvvetle bina ettik ve muhakkak ki onu genişletiyoruz.”

            Prof. Rolf-Dieter Heuer ve bilim adamlarının kâinatın genişlediği teorisi Kur’an’ın ifadelerine uyuyor.

            Bing Bang ve ilk patlama teorisi de Kur’an’da ifade edilen varlığın yaratılış konumuna uygun. Yasin suresinde Cenab-ı Hak, “Bir şeyi istediği zaman ol der ve olur.” buyurur. Her şey Cenab-ı Hakk’ın emrine amade. Onun ilmi, güç ve kuvveti sınırsız, o her şeye kadir. Emreder ve her şey onun emrine uyar.

            Bilim adamlarının araştırmaları Kur’an’ın sırlarının ve yaratılışın hikmetlerini daha iyi anlamamıza yardım ediyor. İlim, Allah’ı anlatır. Bütün ilimler esmanın tecellisinden ibarettir.

Bilenlerle bilmeyenler bir olmaz ve Allah’tan en çok âlimler korkar.

 
EN ÖNEMLİ SIR: VARLIK VE YOKLUK ARASINDAKİ SEÇİM

            Jeffrey Hangs’in sorduğu soru ortada:

            “Dünya neden maddeden oluşuyor? Anti-madde nerede kaldı?”

            Benzer bir soruyu Alman filozof Friedrich Wilhelm Schlelling  sormuştu:

            “Hiçlik nede yok?”

            Bugün fizikçiler soruyu yeniden ve şu şekilde ifadelendiriyorlar:

            “Neden madde ve anti-madde, kâinatta aynı eşitlikte bulunmuyor?”

            İlk patlamanın (Bing Bang) ateşi, varlık ve yokluğun vücudu için eşit miktarda imkân veriyordu. Her parçacık, aynı anda zıddını barındırabilirdi, yani parçacığın hem varlığı hem yokluğu mümkündü. Parçacığın var veya yok olması, varlığın veya yokluğun seçimi, bir iradeyi gerektiriyordu. Madde ve anti-madde, birbirini yok edebilirdi. İlahi irade, varlığı seçti. Böylece madde, anti-maddeye karşı zafer kazandı ve varlık âlemi vücuda geldi.

Şüphesiz varlığın yaratılışı büyük bir nimet. Tam aksi de mümkündü. Bugünkü kâinat sisteminde bulunan yoğun parçacıklar, madde ve anti-madde parçacıklarının arasındaki münasebetin ne olduğunu bize düşündürüyor.

1.000 000 000 anti-parçacık ve 1.000 000 001 parçacık yaratılıyor. Bu mini minicik eşitsizlik hiçliğin değil varlığın tercih edildiğini gösteriyor.

Böyle bir tercih olmasaydı, madde ve anti-madde eşit yaratılsaydı, bir saniyecik içinde madde ve anti-madde birbirini yok edebilir, ilk patlamadan geriye ışık çölü kalırdı.

O zaman ne galaksilerden ne yıldızlardan ne uydulardan söz edebilirdik.  Atom parçacıkları olmasaydı muhteşem kâinat meydana gelemezdi. Varlık âleminin sırrı varlığın tercih edilmesi iradesinde bulunuyor. Aksi hâlde sürekli genişleyen ışıktan kâinat, hiçliğe tercih edilmiş olurdu.

Bu miniminicik eşitsizlik, yıldızlarla süslü muhteşem kâinatın varlık sebebi olarak karşımızda duruyor.  Yerdeki dağlar, tepeler, atmosfer, bitkiler, hayvanlar ve insan, varlıklarını ilk patlama sırasında İlahi iradenin maddeyi yaratma tercihine borçlular.

Tercih eden olmadan tercih söz konusu olamaz. Maddenin yaratılması ve varlık dünyasının, anti-maddeye tercihi, tercih eden yaratıcıyı ve onun iradesini gösterir.

Fizikçiler, maddenin anti-maddeye karşı zafer kazanması sonucu varlığın yaratılmasını ve ondaki çok yönlü sırları fark ettikten sonra ilk patlamadan sonraki eşitsizliği, varlığın tercih edilmesinin sırrını çözmeyi fiziğin en önemli hedefi saydılar. Gerçi fizikçiler, varlığın ilk patlamadan sonraki şaşırtıcı oluşumunun detaylarını yapılandırıyorlar ama varlığın seçilişindeki hikmeti nedir sorusunun cevabı henüz tam olarak cevaplanmış değil.

İlahi hikmetin kapısını çalmayan fizikçiler, varlık ile yokluk arasındaki minicik eşitsizlik sonucu muhteşem bir kâinatın yaratılmasının hikmetini çözemediler ama Allah, mukaddes kitabında aklın tek başına çözemediği sırrı açıklıyor:

“Bütün mülkü, kudret elinde tutan Allah ne mübarektir. O her şeye kadirdir.  Hanginiz daha güzel amel işleyecek diye sizi imtihan etmek için ölümü ve hayatı yaratmıştır. O çok güçlüdür ve çok bağışlayıcıdır. O yedi kat gökleri yaratmıştır. Rahman’ın yarattıklarında bir düzensizlik göremezsin. Haydi gözünü çevir, bir çatlaklık görebilecek misin? Gözünü bir daha çevir, o göz sana yorgun ve şaşkın olarak dönecektir. Yemin olsun ki gökyüzünü yıldızlarla süsledik.”( 2)

ATOMUN SIR DOLU YAPISI

Atomun yapısı keşfedilmeye muhtaç sırlar saklıyor:

            1. Atomun çekirdeği proton ve nötronlardan oluşuyor, çekirdeği dışarıdan elektronlar kuşatıyor.

            2. Proton ve nötronlar, quark denilen üç temel yapıtaşından meydana geliyor.

            3. Quarkların 8 çeşidi bulunuyor.

4. Elektronların ait olduğu 8 çeşit lepton mevcut. Bunlar maddeyi oluşturuyor. Quarkların barındırdığı lepton parçacıklarından yüksek enerji ortaya çıkıyor. Madde parçacıklarının yanı sıra başka zerreler ihtiva eden mini parçacıklar mevcut. Cern’de parçacığı hızlandırma çalışması yapan ilim adamları, yıllardır parçacığın varlığını teyit edecek dayanak arıyorlardı. Hızlandırma çalışması ile parçacığın varlığı teyit edilmiş oldu.

5. Her madde parçacığı karşısında anti- madde parçacığın olduğu da tahmin ediliyor. Yine  anti-elektronların, anti- quarkların, anti-neutrinoların, anti- atom, anti-maddenin varlığı yürütülen tahminler arasında.

            Kur’an, her şeyin çift yaratıldığını ifade ediyor. Yasin suresinde bu gerçek şöyle ifade edilir:

“Sübhan olan Allah onların hepsinden, yerin bitirdiği mahsüllerden, nefislerinizden ve daha bilmedikleri şeylerden çiftler yaratmıştır.”(3)

            İngiliz fizikçi Paul Dirac (1902-1984), kâinat dışı âlemi keşfetti. Delilik ile dâhilik arasında gidip geldiği gözlenen bu tuhaf fizikçi, kâinattaki şekillerin mükemmelliğine hayrandı. Onun dışında hiçbir fizikçi matematiksel harmoni düşkünü değildi. “Güzelliği, varlığın paralelliğinde” bulan bir ilim adamıydı Paul Dirac.

            Dirac’tan sonra onun izinde giden , varlığın paralelliğini harikulade güzel bulan ve elektronların özelliklerini keşfeden iki bilim adamı Franz Wilczek ve Max Born bu buluşlarından dolayı Nobel ödülü aldılar.

            Paul Dirac, 25 yaşında iken fiziğin süper starı olarak quantum fiziğine el attı. 1931 yılında ani-elektronlar üzerine makale yayınladı. O zaman kendisi de parçacıkların varlığından tam emin değildi fakat formların güzelliği ancak anti-madde ile tamamlanabilirdi.

60’lı yıllarda araştırmacılar, maddecik fiziği ve kozmoloji ile en küçük ve en büyüğün öğretisinin birbirine çok yakın olduğu bilincine ulaştılar. Araştırmacılar, ne kadar parçacık dünyasına derinlemesine daldılarsa kozmolojinin ilk yıllarına ait o kadar fazla şey öğrendiler. Kâinattaki yörüngeler düzenindeki her asimetri, madde ve anti-maddenin varlığından meydana gelir.

Nobel Barış Ödülü sahibi, fizikçi ve Sovyet hidrojen bombası mucidi Andrej Saharov kâinatın oluşumu ile ilgili şu soruyu sordu:

            “Nasıl madde, anti-maddeye karşı zafer kazandı?”

            Sonra da bu zaferin nasıl olabileceğinin formülünü yazdı.

Saharov, madde ve anti-maddenin ikizler gibi farklı olduğunu ifade etti. 

Farklılık minicik. O kadar küçük ki maddenin varlığını anti-madde olmadan açıklayabilmek hemen hemen imkânsız. Bu noktada baraj yıkıldı. Anti-maddenin, maddenin tam zıddı olmadığı ispatlandı. Farklılıklar var. Bunu parça fiziği bilginleri tam olarak bilmek istediler. Bunun için asimetri gerçeğini avlamak üzere araştırmalar başlattılar. Cern’deki yoğun çalışma bu gerçeği bulmak için yapılıyor.

10.000 araştırmacı bu ödevi yapmak için Cern’e yığıldılar. Protonu büyük bir tazyikle parçalamak istiyorlar. 15 ülkeden 750 bilim adamı araştırmayı yürütüyor. 27 kilometrelik uzun tünel boyunca parçacık uçuyor. Dev mıknatıs onu hızlandırıyor, saniyede 11.200 defa İsviçre ve Fransa arasında uçuyor ve geri dönüyor, sonunda çarpışma gerçekleşiyor.

Araştırmacılar, çarpışma sonunda ortaya çıkan parçacık kıymıklarını araştırıyorlar.

Amaç; yeni fiziği bulmak. Parçacık fiziği formlarının açıklayamadığı fenomeni açıklamak.

“Hızlandırılmış atom parçacıklarının çarpışması gerçekten heyecanlandırıcı bir olay.” diyor fizikçi Thomas Ruf.

Mümkün olan 12 çarpışma sürecinin, madde ve anti-madde arasındaki asimetrinin var olduğunu göstermesi bekleniyordu. Bu defa tam aksi bir sonuç ortaya çıktı. Çarpışma etkisi beklenilenin 5 hatta 10 kat daha güçlü oldu ve parçacıkların isimlendirilen boyutlarını, yani cazibeli quarkı gösterdi. Quarklarla karşılaşılaşılacağı hiç kimsenin aklına gelmemişti. Şimdiye kadar atomun quark boyutu göz ardı edilmişti, quarklar üzerine derinlemesine düşünülmemişti.

Cern’deki araştırmalarda anti-madde, anti-quark, anti-neutrino bulunamadı. Hiçliğin veya yokluğun bulunması belki de mümkün değil. Cern’deki dedektörler anti- atomu keşfedemedi.

Parçacık deneyinden başka şaşırtıcı neticeler çıkıp çıkmayacağı şimdilik bilinmiyor.

Nobel ödüllü bilim adamı Prof. Samuel Ting, hızlandırma tünelinin yerin altı yerine yerin 400 kilometre üzerinde olması hâlinde anti-madde bilmecesinin çözüleceğine inanıyor. Prof. Ting’in hayal dünyası yapılan deneyle sınırlı değil. Şöyle diyor:

“Belki anti-madde kâinatın bir başka bölgesinde. Kâinatın bir başka köşesinde anti-yıldız ve bambaşka anti-galaksi olmalı.”

           
GEZEGENLERİN ÇEKİM GÜCÜ, SIRRI ÇÖZÜLEMEYEN ANTİ-MADDE

Cern’deki birçok ilim adamının kendine göre merak konusu var. Araştırmacı Michael Doser, yerin çekim gücünün anti-maddeye nasıl bir etki yaptığını ölçmek istiyor; Ay’ın çekim gücünün anti-atomlar üzerine etkisini ölçebileceğini ümit ediyor.

Bilim adamları, Cern’deki denemelerin fizikte yeni bir devir başlatabileceği kanaatindeler. Bugüne kadar, bilim adamları ölçülmesi mümkün olmayan bir dizi teori öne sürdüler, teoriden teoriye koşuldu.  Anti-madde yeni bir dönemin başlamasına yol açabilir.

Cern’de bugüne kadar dedektörler “standart model” ne dediyse ona uygun ölçümler yaptı. Ama bir fenomen açıklığa kavuşturulmuş değil.

Anti-madde konusu açıklanamadı.

İngiliz fizikçi Prof. John Ellis, ilk patlamadan (Bing Bang) sonraki milyar saniye içinde kâinatın şimdiki yapısı donduruldu. Madde ve anti-maddenin yolu ayrıldı diye tahmin yürütüyor.

Eğer Cern’deki denemeler standart model teorisini ispatlamaya yaramazsa ne olur? Anti-atom ile madde atom arasında farklılığı ortaya koymazsa ne olur?

John Ellis’in düşünceleri şöyle:

“O zaman John Ellis’in iyi bir teorisyen olmadığı ortaya çıkar. Belki de madde, ani-madde ayrılması çok daha önce olmuştur. Belki de ayrılma ilk patlamadan sonraki milyar saniye içinde değil, ilk trilyon saniye içinde olmuştur ve dünyanın kaderine o zaman karar verilmiştir. Bu durum teori için çok büyük farklılık. Belki de hayali neutrinolar anahtar rol oynadı.”

Fizikçiler, bir atom meydana getiremedikleri gibi, henüz atomun sırlarını çözmüş değil.

Yüce Allah, sayısız atomu yaratmış ve kâinatı muhteşem bir şekilde düzene koymuştur. Fizikçiler, onun kâinatı nasıl yarattığını ve nasıl düzene koyduğunu anlamak için çaba sarf ediyorlar. Görünen kâinat, varlık dünyasının % 5’ini oluşturuyor. Gezegenler birbirinden uzaklaşıp gitmediklerine göre görünmeyen bir esir âlemi olmalı. Madde âleminin zıddı olan anti-madde âlemi bulunmalı. Fizikçiler bu âlemin varlığını keşfetme peşindeler.

750 ilim adamı bir araya gelmiş, Cern’de yerin altında 27 kilometrelik bir araştırma merkezi kurmuş. Protonu çarpıştırıp parçacık fiziği teorisini ispatlamaya uğraşıyorlar.

Bu fizikçilerin içinde bazıları, hâlâ nötron, proton, elektron, quark, lepton, parçacık gibi kısımlardan meydana gelen atomu ve anti-atomu yaratan, maddeyi ve anti-maddeyi yaratıp düzene koyan, Allah’ı anma gayreti gütmüyor. Yazıyı tercüme ettiğim Der Spiegel yazarı Johann Grolle, Allah kelimesi yerine tabiat kelimesini kullanmayı tercih ediyor, hayret etmemek mümkün değil. Dünyadaki en bilinçli, bilgili, becerikli varlık insan bir atom yapamazken, ilim adamları yaratılmış atomun sırlarını çözemezken, kâinatı esrarengiz atomlarla dolduran ve evreni muhteşem bir şekilde düzene koyan Allah’ın inkâr etmek mümkün mü?

“Rahman olan Allah, insanı yarattı, Kur’an’ı öğretti, ona konuşmayı öğretti. Güneş ve Ay hesap ile hareket ederler. Yıldız ve ağaç secde ederler. O, göğü yükseltti ve dengeye koydu.”(4)

“Sizi yaratmak mı zor, gökyüzünü yaratmak mı? Onu bina etti, tavanını yükseltti, sonra düzene koydu. Gecesini karanlık yaptı, sonra onu aydınlığa çıkardı, sonra da yeryüzünü döşedi.”(5)

Kaynaklar:

1. Der Spiegel,  9 Temmuz 2012, s.114-123.

 2. Kur’an, Mülk suresi, 1-5.

3. Yasin, 36.

4. Rahman, 1-7.

5. Naziat, 27-30.


Ali Erkan KAVAKLI
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/1000-000-000-antimaddecik-1-000-000-001-maddecik-bu-miniminicik-esitsizlik-t31931.0.html

Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Allah korkusu onları susturmuş! İbadet Edenlerin Hali ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.054 saniyede oluşturulmuştur


1.000 000 000 Anti-Maddecik 1 000 000 001 Maddecik Bu Miniminicik Eşitsizlik...Güncelleme Tarihi: 10/08/20, 09:24 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim