Adıyaman İlçeleri ve Tarihi - Canım Türkiyem
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.086 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.734 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22952 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Adıyaman İlçeleri ve Tarihi , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 3960 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Adıyaman İlçeleri ve Tarihi }   Okunma sayısı 3960 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« : 01/09/09, 05:43 »
M.Ö.5000 yılına uzanan tarihi ile Doğu Anadolunun eski yerleşme merkezlerinden birisi olarak dikkati çeken Besni, aynı zamanda da çok hareketli sanayi ve eski ticaret kenti oluşu ile tanınır. Bunda Halep Ticaret Yolu üzerinde oluşu kadar, savunmaya son derece elverişli yapısı ve muntazam bir kaleye sahip oluşunun büyük bir payı vardır. Sulak ve ormanlık arazi varlığı ile çekiciliğini her dönemde canlı tutmuştur. Bu yüzden "Cennete Eş" manasına gelen Bethesna, Bihicti, Bisni gibi isimlerle söylene gelmiştir. Malazgirt Zaferi ile Anadolu'ya giren Türkler Besni'ye üç koldan girerek burasını bir ‘Türk Yurdu’ haline getirmişlerdir. Bunlar Saka-İskit Türklerinin Varsak, Türkmenlerin Avşar ve Çerkez oymakları olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Tarihinde bir çok saldırılara da hedef olan Besni özellikle Moğol ve Timur'un istilalarına karşı destanlaşan kahramanlıkları ile Yıldırım Beyazıt'dan taktirname alan ilk şehirdir. Osmanlı padişahlarından Yıldırım ve Yavuz Besni'ye uğramış, Baybors, Buldaç, Kamil, Süleyman adlı Türk komutanları da Besni'de ağırlanmıştır. Evliya Çelebi'nin "Hayran Kaldım" dediği yer yine Besni'dir.
Osmanlı döneminde el sanatları bakımından zirveye çıkan Besni, Anadolunun her yerinden gelen tüccarların akınına uğradığı, kervanların konakladığı bir yer olarak da tarihe mal olmuştur.
İstiklal Savaşı döneminde, milli bir ruhun savaş boyunca Besni'de de varlığına şahit olunur. İlk mebus Reşit Bey'in Sivas Kongresinde Atatürk'ün en yakın çalışma arkadaşı olarak maddi ve manevi destek verdiği de bilinmektedir.
Ayrıca Hüveydi aşireti reislerinden Hasan ve Yusuf Beyler'in kurup organize ettiği Kuvai Milliye teşkilatı Antep ve Maraş savunmalarında büyük rol oynamıştır. Hatta Antep'deki Fransız silah deposuna ilk baskını yaparak bir çok askeri de esir alan yine bu teşkilattır. Cumhuriyet döneminde "Fetva Emirliği" ne kadar çıkan bir çok alimin ve Divan Edebiyatına giren şiirlerin sahibi bir çok şairin yetiştiğini görmekteyiz.

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/adiyaman-ilceleri-ve-tarihi-t14471.0.html
Çevrimdışı vuslat yolcusu

 • Üye
 • **
 • İleti: 62
 • Konu: 0
 • Derviş: 9446
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #1 : 15/05/10, 21:31 »
 tşk.Gress kurban


hak yoluna attım imzamı

Çevrimdışı gülyüzlüm

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.258
 • Konu: 131
 • Derviş: 9365
 • Teşekkür: 166
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #2 : 15/05/10, 22:50 »
Allah c.c. razı olsun
kurban üç tane gonca gülümüzün
gönül çiçeklerimizin Nurlarımızın yaşadığı yerleri tanımak sevindirdi bizi tşk. :X42 :X06Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #3 : 01/04/11, 19:48 »
Adıyaman İlçeleri
Besni
M.Ö.5000 yılına uzanan tarihi ile Güney Doğu Anadolu'nun eski yerleşim merkezlerinden birisi olarak dikkati çeken Besni, aynı zamanda da çok hareketli sanayi ve eski ticaret kenti oluşu ile tanınır. Bunda Halep Ticaret Yolu üzerinde oluşu kadar, savunmaya son derece elverişli yapısı ve muntazam bir kaleye sahip oluşunun büyük bir payı vardır. Sulak ve ormanlık arazi varlığı ile çekiciliğini her dönemde canlı tutmuştur. Bu yüzden "Cennete Eş" manasına gelen Bethesna, Bihicti, Bisni gibi isimlerle söylene gelmiştir. Malazgirt Zaferi ile Anadolu'ya giren Türkler Besni'ye üç koldan girerek burasını bir ‘Türk Yurdu' haline getirmişlerdir. Bunlar Saka-İskit Türklerinin Varsak, Türkmenlerin Avşar ve Çerkez oymakları olduğu yapılan araştırmalarda ortaya çıkarılmıştır.

Tarihinde bir çok saldırılara da hedef olan Besni özellikle Moğol ve Timur'un istilalarına karşı destanlaşan kahramanlıkları ile Yıldırım Beyazıt'tan takdirname alan ilk şehirdir. Osmanlı padişahlarından Yıldırım ve Yavuz Besni'ye uğramış, Baybars, Buldaç, Kamil, Süleyman adlı Türk komutanları da Besni'de ağırlanmıştır. Evliya Çelebi'nin "Hayran Kaldım" dediği yer Besni'dir.

Osmanlı döneminde el sanatları bakımından zirveye çıkan Besni, Anadolu'nun her yerinden gelen tüccarların akınına uğradığı, kervanların konakladığı bir yer olarak da tarihe mal olmuştur.

İstiklal Savaşı döneminde, milli bir ruhun savaş boyunca Besni'de de varlığına şahit olunur. İlk mebus Reşit Bey'in Sivas Kongresinde Atatürk'ün en yakın çalışma arkadaşı olarak maddi ve manevi destek verdiği de bilinmektedir.

Ayrıca Hüveydi aşireti reislerinden Hasan ve Yusuf Beylerin kurup organize ettiği Kuva-i Milliye teşkilatı Antep ve Maraş savunmalarında büyük rol oynamıştır. Antep'deki Fransız silah deposuna ilk baskını yaparak bir çok askeri de esir alan yine bu teşkilattır. Cumhuriyet döneminde "Fetva Emirliği" ne kadar çıkan bir çok alimin ve Divan Edebiyatına giren şiirlerin sahibi bir çok şairin yetiştiğini görmekteyiz.
Besni'nin batı ve kuzeybatısında Gölbaşı, kuzeydoğu ve doğusunda Adıyaman Merkez İlçesi, güneyinde Şanlıurfa ile Gaziantep, güneybatısında da Kahramanmaraş bulunmaktadır. Besni'nin batısı Güneydoğu Torosların barı uçları ile çevrelenmiştir. Kuzeydoğu ve güneybatı doğrultusunda uzanan bu dağlar İlçenin batı kesimlerinde alçalarak plata özelliği gösterirler.

Besni'nin ismi tarihte Behisni, Bihisni, Besne, Behesna, Behisti gibi sözcüklerle anılmıştır. Bazı kaynaklara göre de Farsça'da eşsiz veya cennet anlamına gelen Hesna sözcüğünden türediği de belirtilmiştir.
Besni yöresi tarihte Akatların, Hurrilerin, Mitannilerin ve Asurluların akınlarına uğramıştır. Burada MÖ.1500'lerden sonra Perslerin, Helenlerin ve Romalıların eline geçmiştir. Halife Ömer zamanında Halid Bin Velid'in komutanlarından Rebiatu'l-Bahali yöreyi ele geçirmiştir. Bizans ve Abbasiler arasında el değiştiren Besni ve çevresi 1149'da Maraş senyörlüğünün egemenliğinde kalmıştır. Bu durum Selçuklu, Eyyubi ve Moğol istilalarına uğrayıncaya kadar sürmüştür. Sultan I.Beyazıt Besni ve çevresini 1395'te Osmanlı topraklarına katmıştır. Bundan sonra 1400'de Timur'un ordularının işgaline uğramış, daha sonra Dulkadiroğulları ile Memlûklar arasında el değiştirmiştir. Yavuz Sultan Selim Mısır seferi sırasında Besni yöresini Dulkadiroğulları'nın yönetimine bırakmıştır. 1521'den sonra, Dulkadiroğulları'nın Osmanlılara katılması ile Besni de Osmanlı Devletinin Malatya sancağına bağlı bir kaza olmuştur. Cumhuriyet döneminde Malatya'ya bağlı bir ilçe iken, Gaziantep'e (1926), tekrar Malatya'ya (1933), Adıyaaman'ın 1954'te il olması ile de ona bağlanmıştır.

Besni Kalesi:
İlçenin yaklaşık 2 km. güneyinde olan kale, üç tarafı sarp kayalıklarla çevrili sivri bir tepenin üzerinde kurulmuştur.Kaleye yalnızca güneyden dik bir yamaçtan çıkılması mümkündür.Savunmaya çok elverişli olan Besni Kalesi, mancınıkları ve diğer yapı kalıntılarıyla hala dimdik ayaktadır.Kalenin kuruluş tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 13. y.y.da Memluklerin hakimiyeti zamanında (1923) Besni Kalesi sağlamlaştırılır.

Kalenin ortasında bir kuyu bulunmaktadır.Batı kesiminde bir anıtı andıran karşı karşıya yapılmış iki büyük yapır vardır.Halk arasında Çifte Mancınık adı verilen bu iki mancınık arasında esirlerin asılarak düşmana gösterildiği ve gözdağı verildiği rivayet edilmektedir.

İlçenin Tarihi ve Trustik Yerleri :
* Eski Besni Ören Yeri
* Kurşunlu Camii
* Sofraz Anıtları
* Kızılin Köprüsü:
* Dikilitaş (Sesönk)
* Dolmenler

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #4 : 01/04/11, 19:49 »
Çelikhan

Çelikhan ilçesi'nin, doğusunda Sincik, batısında Malatya’nın Doğanşehir
ilçesi, güneyinde Adıyaman merkezi, kuzeyinde Malatya ili Yeşilyurt ilçesi ile
çevrilidir.

Çelikhan İlçesi Adıyaman’a 56, Malatya’ya 95 km dir.
Malatya-Adıyaman arasında bulunan Güneydoğu Torosların devamı olan yüksek
dağların arasın da kurulmuş bir ilçedir. Rakımı , ilçe merkezi 1388 m dir.
İlçenin yapısı dağlık ve engebelidir. İlçenin yüksek dağı Akdağ olup rakımı 2700
m yüksekliktedir. En önemli akarsuları Bulam ve Abdulharap çayıdır. Abdulharap
çayı üzerin de Çat barajı kurulmuştur.
Çelikhan’ın ilk ismi Komişir olarak
bilinir. Cumhuriyet Döneminden sonra bu isim Çelikhan olarak değiştirilmiştir.
Çelikhan'ın yerleşik halkını Türk boylarından Hamkoda, Perta, Sisa ve Tilla
oymakları oluşturmaktadır

Çelikhan, Adıyaman yöresinde olduğu gibi Hitit,
Asur, Pers, Makedonya, Seleukos, Roma ve Bizans devletlerinin egemenliği altında
kalmıştır. Hz. Ömer zamanında Arapların eline geçmiş ve Keysun’a bağlanmıştır.
949 yılında tekrar Bizanslılar tarafından alındıysa da 1071 yılında Malazgirt
Zaferi’nden sonra Çelikhan yöresi Malatya ve Adıyaman illeriyle beraber
Selçukluların eline geçmiştir. 1391-1389 yıllarında Yıldırım Beyazıt
komutasındaki Osmanlılar bu bölgeyi Memlük beylerinin elinden almış ancak bir
kaç yıl sonra bölge Timur ordularının egemenliğine girmiştir. 1516 yılında
yapılan Koçhisar Savaşı sonunda bölge Yavuz Sultan Selim tarafından
Dulkadiroğulları'non Osmanlı'ya katılmasıyla Osmanlı topraklarına dahil
olmuştur.

Bugünkü Çelikhan bölgesi 1839 Tanzimat Fermanı’ndan sonra
yapılan adli, askeri ve mülki ıslahat sonunda merkezi Harput olan Mamurat-ül
Aziz eyaletine bağlanmıştır. ( Bu tarihte Mamurat-ül Aziz eyaletine bağlı üç
sancaktan birini Malatya teşkil etmekteydi.) 1864 yılında vilayetlerin kurulması
hakkındaki nizamname ile büyük kadılıklar ilçe, küçük kadılıklar ise bucak
müdürlüğü haline getirilince “Ortaköy” adında bir bucak müdürlüğü kurulmuştur.
Bu tarihten sonra eski adı Arga olan Malatya’nın Akçadağ ilçesine bağlı bir
yerleşim birimi konumunu almıştır. 1927 yılına kadar Akçadağ’a bağlı olan
Çelikhan, 1927-1931 yılları arasında Koçali Bucak Müdürlüğüne bağlanmıştır. 1931
yılında ise Çelikhan adıyla bir bucak müdürlüğü kurulmuştur.

Çelikhan
1869 depreminde büyük yıkıma uğramış, Merkez Camii civarında çok sayıda ev
yıkılmıştır. Diğer taraftan 1934 yılında halk arasında “Mıtık” adı verilen
bulaşıcı, salgın bir hastalığın Çelikhan’da baş göstermesi ile çok sayıda insan
ölmüş, çok sayıda aile de civar il ve ilçelere göç etmek zorunda kalmıştır.

1954 tarihinde Malatya iline bağlı İlçe olarak kurulan Çelikhan daha
sonra 14 Haziran 1954 tarih ve 6418 sayılı kanunla Besni, Gerger, Gölbaşı ve
Kahta ilçeleriyle birlikte kurulan Adıyaman iline bağlanmıştır.
İlçe halkı
geçimini tarım ve hayvancılıkla sağlamaktadır. Ancak yörenin engebeli oluşundan
ötürü tarıma elverişli alanları oldukça sınırlıdır. Bununla birlikte, tütün,
hububat, meyvacılık ve sebze tarımı yapılmaktadır.

Yörede turizm yönünden
Çelikhan-Adıyaman karayolunun 5. km.de Beypınarı mesire yeri, ilçe merkezinde
Zerban Suyu, Pınarbaşı Kasabası'nda Havşeri Pınarı ve Mestan, Recep Çayı, Jari
Yaylası, Koyunpınarı yaylası ve Çat Barajı bulunmaktadır.
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #5 : 01/04/11, 19:50 »
Gerger
İlçenin tarihi; İlin genel tarihine uygun bir karakter taşımakla birlikte
coğrafi olarak dağlık bir alanda yer alması ve ulaşım zorlukları nedeniyle bazı
farklılıklar gösterir.

Bazı kaynaklara göre M.Ö.VI.Yüzyılın ilk yarısında
yaşayan Selevkos Kralı Arsemes, Fırat üzerinde aşağı ARSEMİA adlı bir kent
kurmuştur. Bu kent Gerger Kalesi olarak halen bulunmaktadır. Aşağı ARSEMİA
KOMMAGENE krallı, zamanında kışlık kent olarak kullanılırdı.

Bu bölge
daha sonra Doğu ROMA (Bizans) İmparatorluğunun eline geçmiştir. Bu tarihlerde,
halkın geneli Hristiyanlık dininin Gregoryan Mezhebine bağlı olup, Hicri 135
yılında Abbesi halifelerinden Ebu Cafer-el Mansur’un Adıyaman, Kahta ve Samsatla
birlikte burayı da fethettiğini görmekteyiz. Bölge bu tarihten sonra
İslamlaşmaya başlamıştır. Daha sonra Gerger ve çevresi Abbasilerin
zayıflamasıyla HAMDANİLER’in sonra tekrar Bizansın eline geçmiştir. Selçuklular
zamanında Gümüştekin 1066 yılında Hısn-ı Mansur’u ele geçirmiş fakat iç
karışıklıklardan dolayı geri çekilmiştir.

Selçukluların bölgedeki
hakimiyeti 1071 yılında Büyük Selçuklu İmparatoru ALPARSLAN’ın Bizans İmparatoru
Romanos Diognes (Romen Diyojen)’i Malazgirt’te uğrattığı büyük yenilgiden sonra
kesinleşmiştir.

Bölge, Selçukların yıkılmasından sonra Artukoğullarının
eline, onlardan sonra da I. Haçlı Seferi münasebetiyle Haçlıların eline
geçmiştir. Zengiler, Artuklular,Frank Kontluğu,Eyyubiler ve daha sonra da
Anadolu Selçukluların eline geçmiştir. Baba İshak isyanı nedeniyle Türkiye
Selçuklularının zor duruma düşmesini fırsat bilen Moğolların saldırıya
geçmesiyle bu bölge de Moğol istilasına maruz kalıp Moğolların eline
geçer.

Bu bölgenin daha sonra Memlukluların onlardan sonra da
Timurluların eline geçtiğini görmekteyiz. Timurluların çekilmesinden sonra
yörenin DULKADİROĞLULARI’nın eline geçtiğini ve uzun süre onların elinde
olduğunu görüyoruz. 1515 Turnadağ savaşıyla yöre Osmanlıların eline
geçmiştir.

Adıyaman İli ve İlçelerinin sonraki tarihi süreç içerisinde
durumu şöyledir; Adıyaman, 1849 yılında sancak haline getirilen Diyarbakır’a
bağlanmıştır. 1859 yılında Malatya Sancak olunca Gerger, Malatya’ya
bağlanmıştır.

Cumhuriyet dönemine Malatya-Pütürge İlçesine bağlı köy
olarak giren Gerger 1 Aralık 1954 yılında İl olan Adıyaman’a bağlanmıştır. İlçe
merkezi 1954-1957 yılları arasında halen köy tüzel kişiliğine sahip Güngörmüş
köyünde bulunuyorken. 25.06.1957 tarih ve 9642 sayılı Resmi Gazetede
yayınlanarak 7022 Sayılı Kanunun uygulamasıyla 10 Şubat 1958 yılında İlçe
merkezi Budaklı köyü ALDUŞ mezrasına (şimdiki Gerger İlçesi) nakil
edilmiştir.

Adıyaman’ın kuzeydoğusunda yer alan Gerger’ in yüzölçümü 702
Km.dir. Kuzeyinde Malatya’ nın Pötürge ilçesi; doğusunda Diyarbakır’ ın Çüngüş
ve Çermik ilçesi ve Şanlıurfa’ nın Siverek ilçesi; güneyinde Kahta; batısında
Sincik İlçeleri ile sınırdır. İlçenin doğu ve güney sınırını Fırat Nehri
üzerinde yapılan Atatürk Baraj Gölü çizmektedir.

Deniz seviyesinden
yüksekliği 770 M.dir. İlçe, tümüyle dağlık bir bölgede kurulmuştur.En yüksek
noktası Kımıl Dağı 2250 M. Yüksekliğindedir. Kürdek, Hacı Bazı ve Kımıl önemli
dağlarıdır. Çet, Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve Beyaz Çeşme yaylaları ilçe
sınırlarındadır. Ayrıca Güngörmüş ve Gürgenli Köyleri’ nin arasında Kara Göl
isminde bir göl bulunmaktadır.

Gerger ilçesinde bulunan yaylalar Çet,
Kürdek, Ovacık, Kımıl Dağı ve Beyaz Çeşme yaylalarıdır. İlçenin 5 km. uzağında
Eskikent Köyü'nün kuzeyinde Murfan mağaraları da bulunmaktadır.

Gerger
ilçesi; il merkezine 105 km. uzaklıkta ve ulaşım karayolu ile yapılmaktadır.
Karayolu ağı ise; Adıyaman, Kahta, Narince, Gerger ve Gölyurt’ a kadar
gitmektedir. Yol asfalttır. Gölyurt karayolu’ nun 18 Km. ‘si
stabilizelidir.

İlçe sınırlarında bulunan önemli akarsular, başta Fırat
nehri olmak üzere Demirtaş Çayı ile Çifthisar Çayıdır.

İklimi; kışları
soğuk, yazları sıcak ve kuraktır. Bu özellikleri ile Akdeniz iklimi ve kara
iklimine sahiptir.

Gerger Kalesi
Gerger İlçesinin Oymaklı
köyündeki kale, Roma döneminde inşa edilmiş, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde
surlar, kale kapıları ve tonozlu yapı grupları eklenerek kullanılmıştır.
Kalıntılarının büyük bölümü günümüzdede ayaktadır.

Fırat Nehri’nin batı
yakasında yer alan Gerger kalesi, M.Ö. 2. yüzyılda Kommageneliler’in atası olan
Arsemes tarafından kurulmuştur. Kale, Kommagene Krallığı’nın doğu sınırını
oluşturmakta olup Fırat nehri üzerindeki geçişlerin kontrol noktası
durumundadır. Sarp kayalar üzerine, Aşağı Kale ve Yukarı Kale olmak üzere iki
bölümde inşa edilen Gerger Kalesi, Kommageneliler’in ilk idare merkezi durumunda
olup, aynı zamanda kutsal bir tapınak görevini de üstlenmiştir.

Üç girişi bulunan Yukarı Kale'nin 1. kapısı yanında kayalardan oyulmuş merdivenler,
koridorlar ve mezarlar bulunur. 3. kapı çevresinde Kral Samos ve torunu I.
Antiochus tarafindan yazdırılan altı kitâbe bulunmaktadır. Kalenin üst
kısımlarında yapı temelleri, burçlar; alt kısımlarında su sarnıçları ve evlere
ait kalıntılar bulunmaktadır. Aşağı kalede Orta Çag'a ait İslam yapı temelleri
olduğu bilinmekle birlikte, kalıntıları iyi durumda değildir. Yine kayalardan
oyulmuş merdiven ve koridorlar, su sarnıçlarına ait kalıntılar bu bölümde de
bulunmaktadır. Aşağı Kale'nin batı surlarına dışarıdan bakıldığında kayalara
oyulmuş Kral Samos'a ait bir rölyef görülmektedir. Dört metre yüksekliğindeki
rölyefte Kral Samos tören giysileri üzerinde silahlarla kuşanmış ve sağ elini
ileri doğru uzatmış olarak ayakta tasvir edilmiştir.
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #6 : 01/04/11, 19:51 »
Gölbaşı

Adıyaman’ a 63 Km uzaklıkta olan Gölbaşı İlçesi, Doğu Akdeniz ve Güneydoğu
Anadolu’yu, Doğu Anadolu’ya bağlayan Gaziantep-Malatya karayolu ile
Adana-Malatya demiryolu yönünde yer almaktadır. Gölbaşı gölünün güneybatısına
kurulmuş olan ilçenin, Doğusunda Malatya’nın Doğanşehir İlçesi ile Adıyaman’ın
Tut İlçesi, batısında Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Çağlayancerit İlçeleri,
kuzeyinde Kahramanmaraş’ın Nurhak İlçesi, güneyinde Adıyaman’ın Besni İlçesi yer
almaktadır.

Gölbaşı ilçe merkezinin yeri, önceleri boş bir arazi iken
1934 yılında demir yolunun geçmesiyle bir yerleşim merkezi haline gelmeye
başlamıştır. Civar İl ve İlçelerden başlayan göçler sonucu 1954 yılında Besni
İlçesine bağlı bir köy olmuş, 1958 yılında da ilçe durumuna getirilmiştir.
Gölbaşı, gösterdiği hızlı gelişme seyri ile Adıyaman’ın büyük ilçelerinden biri
durumuna gelmiştir.

Gölbaşı ilçesinin deniz seviyesinden yüksekliği
866,8 m. yüzölçümü 784 km. karedir. En yüksek dağı 2500 m. yüksekliğindeki Akdağ
olup, bunu Meydan ve Boruk dağları izlemektedir. Engebeli bir arazi yapısına
sahip olan Gölbaşı ilçe sınırları içerisinden Göksu çayı geçmektedir. Ayrıca bir
birleriyle bağlantılı Gölbaşı, Azaplı ve İnekli gölleri mevcuttur.

Gölbaşı'nın temel geçim kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Geçici Köy
koruculuğu, halı kursları, esnaflık ilçenin istihdam alanlarındandır. İlçedeki
Kömür İşletmesi, tekstil atölyesi, küçük sanayi ve benzer işyerleri istihdam
sahalarıdır. İlçede kurulu büyük fabrika, sanayi tesisi yada işletme
bulunmamaktadır.

İlçede sanayi kuruluşu olarak Kömür İşletmesi, Tekstil
İşletmesi, Un Fabrikası, Yem Fabrikası, Poşet Fabrikası ve Tavuk Çiftliği gibi
işletmeler bulunmaktadır

Gölbaşında tarihi yapı olarak, Harmanlı Kasabası
Göksu üzerindeki Paşa Köprüsü, Köristan (Yaylacık) Köyü'ne 16 km.uzaklıktaki
Göksu üzerindeki Vicne Köprüsü ve Altınlı Köprüsü bulunmaktadır. Bunlardan
Altınlı Köprünün yapım tarihi kesin olarak bilinmemelktedir. Bu köprü üç kemerli
olup, taşları harç kullanılmadan sıkıştırma suretiyle yapılmıştır. Köprü
ayaklarında sulara karşı korunmak amacıyla koni şeklinde mahmuzlar yapılmıştır.
Ayrıca Nasırlı Köyü'nde, köyün ilk kuruluş yeri olan Mendede'de bir höyük
(Mendede Höyüğü) bulunmaktadır. Kız Kapan'da su sarnıçları, basamaklarla çıkılan
mağaralar bulunmaktadır. Çevrede çok sayıda cam, ok demirleri, çanak ve çömlek
kalıntılarına rastlanmıştır. Köyün güneyinde 2 km. uzaklıkta ”Çardak” veya
“Gölün Başı Mağarası” adı verilen yerdeki mağarada, öküz başı rölyefi
bulunmaktadır. Buraya “Musa Gediği” mevkii de denilmektedir. Ayrıca, köyün
kuzeyinde “Kırk Bayır” denilen yerdeki mağaralarda mezarlara rastlanmıştır.

Gölbaşı, Belören'de tarihî kalıntılar bakımından zengin bir yerleşim
merkezidir. Köyün 6 km. kadar batısında eski yerleşim yeri olan “ Heyik” mevkii
bulunmaktadır. Buranın tarihi bir şehir olduğu , dükkan olması muhtemel
kalıntılardan, yine buradaki mezar kalıntılarından anlaşılmaktadır.Taşlar doğal
halindedir.Belören'in kuzeyinde 5 km. uzaklıktaki etrafı surlarla çevrili
Keykubat Kalesi bulunmaktadır. Kale, Roma harcı ile yapılmıştır. Yine Belören'in
Beldenin güneyine 5 km. uzaklıkta, “Kent” denilen yerde taş mimari parçalar ile
mezar kalıntıları bulunmaktadır. Belören'in güneyinde, 2 km.uzaklıkta “Peri Önü”
mevkiinde de bir höyük vardır. Buranın da eski bir yerleşim yeri olduğu
bilinmektedir. Ayrıca Gölbaşı’nın kuzeyinde yer alan Çataltepe köyündeki
“Köristan” veya “Kölisten”, denilen yerde dağın üzerindeki kalıntının ne olduğu
kesinlik kazanamamıştır. Bu kalıntıların yel değirmeni veya bir kiliseye ait
olduğu söylenmektedir.

Çataltepe Köyü'nün güneybatısında Kara Mağara
denilen doğal mağaranın üzerinde 1 m. çapında ve 2 metre derinliğinde tahıl
saklama veya şarap kuyuları olduğu söylenen kalıntılarla karşılaşılmıştır.
Ayrıca burada kilise ve ev kalıntıları bulunmaktadır. Bunlar da burasa bir
yerleşim olduğunu açıkça göstermektedir. Bunun yanında Belören'in 4 km.
uzaklığında 4 küçük mağaradan oluşan küçük kaya, 1,5 km. uzaklığında İllez Kani,
Kaba Öğüt denilen ören yerleri ile Höyük mevkii ve Tilki Kalası bulunmaktadır.
Burada çok sayıda mimari taşlara, keramiklere ve sarnıçlara rastlanmıştır. Beş
Tepe Mevkiindeki bulunan mağarada, nişlere ve Roma harcına benzer harçla
yapılmış kalıntılara rastlanmıştır. Bu bölgede yapılacak arkeolojik
araştırmaların, karanlıkta kalmış bazı noktaları aydınlatacağı da
açıktır.
İlçede günümüze gelebilen tarihi eserler arasında; Paşa Köprüsü,
Köristan (Yaylacık) Köyü'ne 16 km.uzaklıktaki Göksu üzerindeki Vicne Köprüsü ve
Altınlı Köprüsü bulunmaktadır.
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #7 : 01/04/11, 19:51 »
Kâhta
Kâhta, medeniyetlerin doğuş yeri olan Mezopotamya’ya yakınlığı nedeniyle
tarih süreci içerisinde sayısız medeniyetlere ev sahipliği yapmış önemli bir
yerleşim merkezidir. M.Ö.VII. yüzyılda Asur, VI.yüzyılda Pers, IV.yüzyılda
Makedon ve Seleukos egemenliğinin hüküm sürdüğü görülmektedir. M.Ö. I.yüzyılda
bölgede hüküm süren Arsames, günümüze önemli tarihi eserler bırakmıştır.
Kommagenelilerin atası olan Arsames, bugünkü Fırat Arsameia’sı olarak bilinen
Gerger Kalesi ile Nymhois Arkameia’sının kurucusudur. M.Ö.109’da bağımsızlığına
kavuşan, doğu ve batının kültür, sanat ve inançlarının sentezi olan Kommagene
Medeniyeti M.S. 72’de Anadolu’da Romalılar tarafından ortadan kaldırılarak
Suriye Eyaletine bağlanan son krallık olmuştur.

Kahta, Arap, Ermeni,
Artuklular, Haçlı Seferlerini müteakiben Selçuklular, Babiller, Moğollar,
Memlükler ve Dulkadiroğuları hakimiyetinde kaldıktan sonra 1516 yılında Yavuz
Sultan Selim zamanında Osmanlı hakimiyetine girerek önce Dulkadirli Emaretine,
Kanuni zamanında ise sancak merkezi haline getirilen Samsat’a bağlanarak
Zülkadiriye Eyaletine (Maraş) bağlanır.
Kahta 1531 yılında Malatya’ya, 1349
yılında ise Hısn-ı Mansur’a (Adıyaman) bağlanır. 1859 yılında Malatya sancak
olunca Kâhta’da diğer kazalar gibi yeniden Malatya’ya bağlanır. Bu durum Osmanlı
İmparatorluğunun yıkılmasına kadar devam eder.

Kahta Cumhuriyet döneminde
Malatya’ya bağlı bir ilçe olarak yapılandırılır. Cumhuriyetin ilk yıllarında yer
değiştirerek eski Kâhta’nın 26 k.m. güneyindeki şimdiki yerine taşınır. İlçemiz
1954 yılında Adıyaman’ın il olması ile birlikte Adıyaman’a
bağlanmıştır.

İlçe Merkezinin yerleşim yeri ova üzerindedir. İlçenin
kuzey bölgesi dağlık olup, bu bölgede köyler tarım arazisi dışına, yamaçlara
kurulmuştur. Güney bölümündeki köyler ise ova içerisindedir.
Kahta; 38-17
doğu boylamı ile 37-45 kuzey enlemi üzerinde yer alır. Denizden yüksekliği 750
metredir. Kuzeyde yüksekliği 2000 metreye ulaşan sıra dağlarla çevrili ilçe 1490
km2’lik yüz ölçüme sahiptir. Adıyaman ilinin 33 km. doğusunda yer alır. İlçe
yüzölçümünün -Kahta merkez dahil- yaklaşık üçte ikisi 1. derecede, kalan
yaklaşık üçte biri ise 2. derecede deprem bölgesi içindedir.
Kahta ilçesi,
doğuda Gerger ilçesi, güney ve güneydoğuda Şanlıurfa ili, güneybatıda Samsat
ilçesi, batıda Adıyaman, kuzeyde Sincik ilçesi ve Malatya ili ile çevrilidir. Şu
anda ilçenin doğu ve güneydoğu kesimindeki sınırını Atatürk Baraj Gölü meydana
getirmektedir.

İlçenin kuzey kesimi dağlık alanlardan meydana gelirken,
güney kesimi düzlük alanlardan meydana gelmektedir. Kuzeydeki en yüksek nokta
Nemrut Dağıdır (2.206m.), dağlık alanlardan güneye doğru gidildikçe önce plato
alanlarına sonra geniş ovalara geçilir. Kahta Antitoros Dağlarının güney
eteklerinde başlayıp güneye doğru alçalan ve Harran ovasına doğru uzanan bir
arazi yapısına sahiptir. İlçe merkezi düz bir alanda
kurulmuştur.

Dağlar :
* Nemrut Dağı
Akarsular
: İlçenin en önemli akarsuları Kahta Çayı ve Kalburcu Çayıdır.
*
Kahta Çayı
* Kalburcu Çay
Göl ve Göletler:
*
Kahta’da tabi göl yoktur.
* 100. Yıl Göleti * Dut
Göleti

İlçe Adının Kaynağı
Kahta adının nereden geldiği yolunda
kaynaklarda pek bilgi olmamakla beraber, tarihte, Orta Asya’da Ötüken ve
Karakurum yakınında Kahta isimli bir kentin varlığı göz önüne alınırsa Kahta
isminin Orta Asya kökenli bir isim olduğu sonucu çıkarılabilir. “Kahta” isminin
Persçede “Dağın Eteği” anlamına geldiği ve Komagenelilerden önce bölgede hakim
olan Persler tarafından kullanıldığı , bu adın da eski yerleşim yerinin
konumundan kaynaklandığı anlaşılmaktadır. Eski ilçe merkezi Eski Kahta’dır ve
Nemrut Dağının eteklerinde yer almaktadır.

İlçenin Tarihi ve Turstik
Yerleri :
Kahta İlçesi sahip olduğu tarihi, kültürel ve doğal
zenginlikler nedeniyle önemli bir turizm merkezi konumundadır. Özellikle
Kommagene Medeniyetinden kalan tarihi miras, kültür turizmi için dünyanın en
önemli kaynaklarından birini teşkil etmektedir. İlçenin önemli tarihi, kültürel
ve doğal zenginliklerini arkeolojik kültür varlıkları ve ören yerleri
oluşturmaktadır. 2206 metre yükseklikteki Nemrut Dağı tepesinde bulunan Kral
Antiochos’un anıt mezarını ziyarete gelenler, güneşin gizemli doğuşunu ve
batışını seyretmektedirler.

* Nemrut Dağı (Antiochos’un Anıt
Mezarı – Dev Heykeller),
* Arsemia (Eski Kale),
* Eski
Kahta Kalesi (Yeni Kale),
* Cendere Köprüsü (Roma Köprüsü),

* Karakuş Tümülüsü (Kadınlar Anıt Mezarı)
* Şeytan
Köprüsü,
* Kıran Köprüsü (Değirmenbaşı Köprüsü),
* Han
Yeri (Burmapınar),
* Yassıkaya ören yeri
İlçenin tarihi
yerlerinin başlıcalarıdır.

İklim ve Bitki Örtüsü :
İlçemizin
doğal bitki örtüsü step görünümündedir. Engebeli bir arazi yapısına sahip olup,
dağlık kesimde fazla sık olmayan meşe ağaçları, akarsu boylarında ise söğüt ve
kavak ağaçları mevcuttur.
İlçemiz sınırları içerisinde bulunan Atatürk Baraj
Gölü nedeniyle, iklim yapısı önemli ölçüde değişikliğe uğrayarak, karasal olan
iklim, Akdeniz İklimi ile benzerlik göstermeye başlamıştır.
İlçemizde son 10
yılın meteorolojik verilerine göre en düşük sıcaklık – 9.4 0C (1997 yılı Şubat
ay’ı) en yüksek sıcaklık 44.4 0C (2000 yılı Temmuz ay’ı) dir.

İlçemize
son 10 yılda yıllık olarak en yüksek yağış miktarı m2’ye toplam 1038.5 kg. ile
1996 yılında, aylık en yüksek yağış miktarı 297.6 kg olarak 1996 yılı Mart
ayında kaydedilmiştir.
Son on yıllık sıcaklık ortalaması 17.2’ dir.
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #8 : 01/04/11, 19:53 »
Samsat
Eski adı Samusata - Sumaysat olan Samsat yörede tarihi en eski olan yerleşim
yerlerinden birisidir. Bazı kaynaklardan M.Ö 6000 yılında Orta Asya’dan gelen
Türklerden Prohititler tarafından kurulduğu belirtilmektedir. Fırat’ın batı ve
doğu kesimleri arasında en elverişli geçit yerinde bulunduğundan Samsat tarih
boyunca önem kazanmıştır.

Sümerler zamanında Semizata adı verilen Samsat’
ın demir çağında Hitit Krallığının merkezi olduğu sanılmaktadır. Bölge M.Ö. 708
II. Sargon tarafından zapt edilerek Asur’ a bağlı bir eyalet durumuna gelir.

M.Ö. 605 yılında Babiller’in eline geçer. Daha sonra sırasıyla Medlerin,
Perslerin (M.Ö. 553), Mekadonya Krallığının (M.Ö. 333) ve Selevkos’ ların
hakimiyeti altına girer.

Samsat M.Ö. 69’da Kommagene Krallığının merkezi
olur. Kommagene Kralları Antichos sanıyla anılır. 150 yıllık süre içinde 4 kral
tahta geçti. Bunlardan Kral Antichos III’ nün Romalılara yenilgisi üzerine
Kommagene Devletinin egemenliği sona erdi. M.S. 72 yılında bir Roma eyaleti
haline getirilen Samsat bir ilim merkezi olur.
Ünlü bilgin Lukianus bu
dönemde Samsat’ta doğar.

Bu arada birkaç kez Perslerle Romalılar
arasında el değiştirir. M.S. 271’de tekrar Romalıların eline geçer. Bu dönemde
nüfusu 50.000’i geçer.

Daha sonra Bizans’ın ve sonrada Arapların eline
geçer. Samsat’a Hz. Ömer zamanında Şimşat, Şümişat denir. 1085’te Melikşah
1114’de Zenginler 1180’de Selahattin Eyyubi 1203’de Anadolu Selçuklularından
Rüknettin süleyman II Samsat’a hakim olur. 1237’de Harzemşahlar tarafından yağma
edilen Samsat 1240’da Moğol İmparatoru Hülagü Han tarafından sonrada
Dulkadiroğulları tarafından istila edilir.

1392’de Yıldırım Beyazıt
tarafından Osmanlı devletine bağlanır. 1401’de Timur tarafından tahrip edilir.
1516’da Yavuz Sultan Selim tarafından tekrar Osmanlılara katılır. Osmanlı
yönetiminde eski önemini kaybeder ve sancak merkezi olur.

Gittikçe
küçülen Samsat, Cumhuriyetin kurulmasıyla bucak merkezi olur, 1960’da ilçe
merkezi haline getirilir ve Adıyaman iline bağlanır.

Samsat ilçesi
Atatürk Barajı Göl suları altında kalmasından dolayı 05.03.1988 tarihinde eski
yerleşim yerinden tahliye edilmiş ve 21.04.1988 tarihli 3433 sayılı kanunla
merkezi değiştirilerek bu günkü yerine taşınmış bulunmaktadır.

Günümüzde
yapılan arkeolojik araştırma ve kazılarla eski Samsat ve civarında eski
dönemlere ait saraylar, su kemerleri, kaleler ve benzeri yapılar, kıymetli
eşyalar bulunmuştur. Bu eserlerden bir kısmı Adıyaman müzesinde
sergilenmektedir.

İlçe Adıyaman ilinin güney-doğu kesiminde yer almakta
olup, yüz ölçümü 338 km2 dir.

Samsat’ın; Batısında Atatürk Baraj Gölü,
Kuzeyinde Kahta İlçesi, Doğusunda Atatürk Baraj Gölü, Güneyinde Atatürk Baraj
Gölü (karşı kıyıda Şanlıurfa ili Bozova ilçesi) bulunmaktadır.
Yeni Samsat
ilçesi Atatürk Baraj gölünün kıyısında üç tarafı baraj gölü ile çevrili bir
yarım ada şeklini almıştır. Denizden yüksekliği 610 metredir. İl merkezine
uzaklığı 47 km. dır.
İlçe güneye doğru eğimlerle alçalan bir ova
görünümündedir. Yazları oldukça sıcak ve kurak, kışları ise ılık ve yağışlıdır.
Atatürk Baraj gölü nedeniyle nem oranı artmıştır.
Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #9 : 01/04/11, 19:54 »
Sincik
İlk çağlarda Sincik’in de içinde bulunduğu Adıyaman ve Kahta yöresinde bir
çok devlet egemenliği kurulmuştur. Hititler, Hurriler ve Mitaniler M.Ö. 1600
–1000 yıllarında bu yöreye hükmetmişlerdir. M.Ö. 69 M.S. 72 senelerinde bu
yörede kurulan Kommagene Krallığından sonra Sincik ve çevresine Roma
İmparatorluğu, Bizans İmparatorluğu daha sonra Selçuklu ve Osmanlı Devleti bu
yöreye hakim olmuşlardır. 1954’e kadar Malatya İline bağlı bir nahiye olan
Sincik; 1954 ten sonra Adıyaman’ın İl olması ile Kahta İlçesine bağlı bir köy
iken 1990 yılında ilçe statüsüne kavuşmuştur.

Sincik İlçesi Adıyaman
İlinin 70 Km kuzey doğusunda yer almaktadır. Kuzeyde Malatya, Kuzey Doğusunda
Pütürge, Doğuda Gerger, Güneyinde Kahta, Güney Batısında Adıyaman ve Batıda
Çelikhan ile çevrili olup, 1325 metre rakımlıdır. İlçe rakımı güneyden kuzeye
doğru artmaktadır. Sincik dağlık ve dağınık araziye sahip olup, Güney Doğu Toros
dağlarının güney kesimindeki dağ ve tepelerden oluşmaktadır. Sincik’ in en
yüksek dağı kuzeydeki Türk Dağıdır Sincik’te bozkır iklimi özellikleri vardır.
İlçede kışlar çok soğuk ve kar yağışlı yazlar ise çok sıcak ve kurak geçer.
Yazlar sıcak olmasına rağmen rakım yüksek olduğundan kısmen bir serinlik
hakimdir. Sincik’ te Kıran Çayı, Aksu Çayı ve Yarpuzlu (Birimşe) Çayı
bulunmaktadır.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Adıyaman İlçeleri ve Tarihi
« Cevapla #10 : 01/04/11, 19:55 »
Tut
Tut, Güneydoğu Torosların eteğinde kurulmuş çok eski bir yerleşim merkezidir.
Güney ve Batı sınırı Göksu akarsuyu, doğu sınırı ise Şovak suyu ile
çevrilidir.

Tut ve çevresinin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Kaşlıca
ve Sürmen yöresinde Tarihi eserlere rastlanmaktadır. Kurulan deresi yanında
Ernişdere adında bir kale, bucağın batısında yer alan Sürmen’ de ev kalıntıları,
yatak yerleri ve mezarlar vardır. Ernişdere’de derenin sarp yerlerinde görülen
su arkı ile Tut’ tan Kaşlıca’ ya doğru uzanan Gül Harığı yörenin eskiden oldukça
kalabalık bir yerleşim birimi olduğunu göstermektedir.
İlçenin Çamlıca
Mahallesinde yer alan tarihi Vijne Köprüsü, bugünde ayakta kalan görkemli
yapısıyla eski dönemlerin kervan katarlarına Uzun dönem hizmet vermiştir. Göksu
üzerinde halen görülmeye değer bir tarihi eser olarak duran bu köprüye benzer
iki adet köprünün önceki yıllarda sel ve doğal nedenlerle yıkıldığı
bilinmektedir.

Vijne Köprüsünün bir benzeri ise halen hizmet veren tarihi
Şebker köprüsüdür. Bu köprü, İlçenin Tepecik Köyü ile Adıyaman’ın merkez Şerefli
köyünü birbirine bağlayan yüzyıllarca ayakta kalmayı başaran önemli bir tarihi
yapıdır. Şebker köprüsü, Şebker çayının dar ve kayalık bir kısmına
oturtulmuştur. Yapılışındaki bu teknik sayesinde köprü, bugüne kadar ayakta
kalmayı başarmıştır.

Bugünkü Tut İlçesi’nin 1560 senesine ait Kanuni
Sultan Süleyman döneminin tahrir defterindeki kayıtlara göre önemli bir yerleşim
birimi olduğu anlaşılıyor. Söz konusu tahrir defterindeki kayıtlarda, Tut
yerleşim biriminin Şeyh Abdurrahman Erzincani vakfı olduğu belirtilmektedir.

İlçedeki Tarihi ve Turistik Yerler :
* Ulu Cami

* Salah Cami
* Musalla Cami
* Kaşlıca Kalesi

* Malkayısı,
* Memekli Mağara
* Geyik Mağarası

* Tum Tumu Mağara
* Şovak Köprüsü


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

4G Ne Zaman Çıkıyor? Nakşi tarikatı ne zaman başladı? ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.137 saniyede oluşturulmuştur


Adıyaman İlçeleri ve Tarihi Güncelleme Tarihi: 04/04/20, 19:09 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim