Âlim,Kartal ve Beyaz Güvercin (son) - Edebiyat Kültür Sanat
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.089 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.742 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22952 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Âlim,Kartal ve Beyaz Güvercin (son) , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2681 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Âlim,Kartal ve Beyaz Güvercin (son) }   Okunma sayısı 2681 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Mesakin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 459
 • Konu: 52
 • Derviş: 899
 • Teşekkür: 3
                       

                                                                              :bismillah:   
 
   Hüdhüdün yavrunun yanından uzaklaşırken, iki eşkıya Yavruyu fark eder. Yavru belirsiz bir ifade ile nasıl bir yol takib edersem daha Çabuk Asrın GAVS’INA ulaşırım derdindeymiş.
Eşkıyalardan biri, bu kuşu kesip yiyelim diyormuş, Öbürü de hayır yemeyelim, tuzak kurup yakalayalım Şefimize götürelim. Şef bizim böyle bir kuşu yakalayıp yediğimizi duyarsa bize ceza verir demiş. Yavru bu iki zavallı eşkiyanın halini fark etmiştir. RABBİN’E iltica eder “EY Allah’IM Bu EŞKİYALARIN DERDİ NE İSE DERMANI SENİN KATINDADIR. Sen bu Kullarına Merhamet eyle Benim etim ne budum ne akıllarınca avladılar, yediler, olmadı pay edemediler. YARABBİ CAN DERDİNDE DEĞİLİM MUNDAR KESİLMEKTEN SANA SIĞINIRIM!”diye niyazda bulunur. Eşkiyalar zavallı kuşa ulaşalım derken başlarına türlü türlü işler gelir. Eşkiyalar kuşu yakalayamayınca hasetten kudururlar, giderler dağa en iyi Okçu arkadaşlarına derler ki biz bir kuş gördük ne ettikse avlayamadık. Sen iyi bir okçusun git o kuşu vur getirip şefimize ikram edelim. Şefimiz bize mevki makam ihsan etsim. Eşkiya arkadaşlarının onu methetmesinin tesirinde kalarak gider kuşu bulur, Tam okunu çeker yayını gerer, Ordan Uçan bir KARTAL gelir okçunun dikkatini dağıtır. Okçu Kartalı izlemekten Kuşu unutur. Okçu kendine geldiğinde ordaki tüm dağları gezer kuşun izine rastlayamaz. Sanki kuş gayb olmuştur. Şeflerinin yanına gider şefleri kükremektedir.”Bu dağların Efendisi benim, Ben En büyüğüm, Ey benim Sadık Eşkıya Ordum. Bu zaman kavga zamanıdır. Kavga! Hadi Devlet BANA boyun eğmezse devlete çatarım. Din adına bu Dünyada benden daha Üstünü yok Bu zamanda en büyük üniversitede okumuş, en doğru Âlim benim diye Hindi gibi kabarıyormuş. Onun Bu halini UZAKTAN seyreden Kuş YARABBİ ASRIN GAVSI varken ŞU ACİZİN YAPTIĞINA Bak Aç tavuk, kendini darı anbarın da zan edermiş. Bu Zatta bir üniversite okudu 2-3 eşkiyada Onu Âlim ilan etti diye gerçekten Kendini Âlim Zan ediyor der.Allah'IM bu aciz İNSANLARA GAVS'IN KAPISINI BULMAYI NASİB EYLE,korkarım bu halleri yüzünden her iki Dünyada zelil olurlar.
  Hüdhüdün geri döneceği yok iyisimi Vakit kaybetmeden devam etmek. Tam O civardan uzaklaşırken Hüdhüd yanına gelir. Bekle ey güzel kuş gitme Sana Çok güzel havadisler getirdim der. Bir Allah (C.C.) DOSTU GAVS’LIK MAKAMINA ULAŞINCA MÂHLUKAT şahidlik eder. GAVS’LIK MAKAMINA ULAŞMIŞ BİR ZAT şu gördüğün dağarlın ardında ki Memleket’te dir. Birçok İnsan Ondan bahsediyor. Senle Uçar gelirdim dedi hüdhüd Ağlayarak. Lâkin bir Hüdhüdün Şahidliğinin Ne hükmü olur. Süleyman Peygamber diğer Peygamberlerden 500 yıl sonra girecek Cennete, Yaptığı tercih yüzünden, benim şehadetim senin vesilenle olsun. GAVSI hiç göremiyeceğim, O’NUN hakkında duyduklarım olacak sadece sevinç ve neşe’m. Sen GAVS’A ulaşırsan SELAMIMI SÖYLE HÜDHÜD RÜZGÂRA VERDİ FERYADINI, HASRETİNİ DÖKTÜ LİSANINA, DAĞA TAŞA, TÜM NAS’A Lisanı hâl ile GAVS GELDİ diye Müjde veriyor de, Gönüller Sultanına NUR ÜSTÜNE NURDUR O Hem EHL-İ BEYT Hem GAVS. Uyan ey Kâinat böyle Hazine Bu zamanda zor bulunur, tevekkeli Son yıllarda her yerde bir BEREKET var meğer kâinatta ki tüm canlılar GAVS’a selama durmuş.
   Hüdhüd yavruya gel benimle der, yavruyu bir ayinenin karşısına götürür. Yavru Ayine bakar ki Ayinede Suret yok! Hüdhüde der ki bu nasıl iş Suretim yok! Hüdhüd derki bu ayna öyle bir aynadır ki esrarı bilinmez Demek ki Sen “HANNAS”sın der. O nedir der? Nasıl yani der Kendi Suretimi kendim göremiyorken Neden şimdiye kadar herkes beni gördü. Hüdhüd der ki; İşte bu aynanın Farkı bu Seni Suretten ibaret zan edenler Suretinin peşine düştüler. O zaman GAVS beni görür mü der?Ben GAVS’IN huzuruna Gidince GAVS beni görür mü? Hüdhüd der ki Sen Menzil’ini Doğru belirlediysen O seni görür, buradayken bile görür. Allah (C.C.) dostlarının Nazarında Dünya bir kürdan çöpü inceliğindedir derler. Hüdhüd Derki Nasın arasında yayılan bir Söz vardır:
  Şeriat bir ağaçtır, Dalları Tarikat, Meyvesi Hakikat. İnsanlar derki Ehli Şeriat olan kendine tokat atan birine O da bir tokat atar. Çünkü Şeraitin hükmü kısasa kısastır. Ehli tarikat bir tokat yerse başını kaldırır bakar, lâkin o tokadın Şeyhinden geldiğini düşünür mukayese etmez Şeyhi neden O’na böyle bir tokat attı diye kusurunu tesbit etmeye niyyet eder, Ehli Hakikat ise Bir tokat yerse Hiç kaldırmadan başını öbür yanağını gösterir. Çünkü O artık Hayrın ve Şerrin Allah (C.C.) den olduğunu bilir.
  Suret bir libastır.Bu dünyaya gelirken emanet edilmiş bir libas.Sen şu aynada göremediğin Hannas'ı nasıl yok edeceğini düşün ,Hannas Senle oldukça hiç bir
 işe yaramazsın.Uçarsın ,kaçarsın,Mâhlukatın dikkatini celbedersin .Lâkin İSTİKAMET üzre değilsin ,zigzaglarla yol alınmaz.Ne GAVS'I Bulabilirsin bu şekilde
Ne Menzile Ulaşabilirsin.Eğer İMANI seçtinse bilki Ne nefs,ne Hannas ,Ne de Şeytan Senin peşini bırakmaz .Sen dua et GAVS ipini bırakmasın.
    Hüdhüd kapat gözlerini der, bir süre kapalı kalsın gözlerin kalabalık sesi geldiğini duyunca aç gözlerini, Kalabalığın ortasında bir köşeye iyice siner kimse farkında değildir O’nun Herkes GAVS tan bahsetmektedir.
    Hannas Yuvasını Hatırlar, Yabani kuş O’nu kaçırırken Nur’dan bir Suretin O’nu Yabani Kuşun pençesinden Almış İçinden bir şeyleri alıp yavaşça yere bırakmıştı. Sonra Kartal Onu bulmuştu. Lakin Yavru Hiç Unutmamıştı, Öyle ki Kartal’ın yuvasındayken ne Zaman bir Aydınlık görse Acaba Yine kendini Yabani Kuştan kurtaran mıdır diye Aydınlığın geldiği yöne uzun uzun dalardı. Oysa bahsetmişti Kartala Demişti O yabani kuş bkaçırırken beni BİR’İ aldı yere bıraktı demişti. Kartal Ona içinde ki gevher yoksa Sen Nasıl Buradasın diye sordu? Yavru cevab veremedi. Yavru günlerce düşündü Nasıl gelmişti buralara? Hüdhüd Ne yapmıştı? Siyah ayakları ilişir gözüne katran karası ayaklarlarına bakıp bakıp Hannas der.
  Hannas Günlerce yalvardı EY GAVS Görünmez bir iple sana bağlıyım Sanki Biliyorum ki NUR’ Lebinden kâinata Nakşolan bir Kelamla gayb oluyorum. Bende Bismillah diyorumHep Lâkin Neden başkalarının gözleri üzerimde Ne İstiyorlar? “BİSMİLLAH her hayrın başıdır”

Birkaç dervişi Ders Çalışırlarken görür Hannas Ellerinde ki divitle bir yazı yazmaya çalışıyorlardır. Bir yandan da Sohbet ederler Biri Diğerine der ki Çok istifade ettim bu kapıdan, Diğer dervişse Elinde Kağıdı Gösterir Arkadaşına Ben yeniyim daha der ,Daha bu kağtta yazanı Tecvide uygun bir şekilde okuyabilme gayretindeyim.Zira manasını veremeden okursam Seytan yaptığın işte Seni rahat bırakmaz diyor Hocamız.
Hannas bir sağ yana bir sol yana doğru çırpınarak yazıyı Okumaya çalışır. dervişin elindeki
Kağıtta yazanı :
Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  

 Hikayenin Sonu böyle mi bitmeliydi?Evet eğer İlk dersimi ö ğreniyorsam ,
Çünkü  Şeytanı racm etmeden  ne yaparsam yapayım SİMSİYAH bir yüz göreceğim .
 
Dünya hayatı Oyun ve Eğlenceden İbaret,Hep en iyi rolü kapacak değiliz.Hannas ise rol deği.Ecel gibi Ölüm gibi gerçeği hayatımın.
Hikaye bitti bakamadım,  yüzüme İçimdeki   “ hannas”ı  ne halde olduğunu biliyordum Sadece  itiraf edebilecek kadar cesur değildim .Lafı neden bu kadar uzattık.İstedik ki Bize  öğretildiği gibi yazalım .Şübhesiz herşeyin en güzelini en doğrusunu Allah (C.C.) bilir.


  İzahat .
  Eûzu-Besmele daha tesirlidir. Çünkü hem şeytanın şerrinden Allah'a sığınma sözcüğü var, hemde Allah'ın adıyla başlamak var.
  Anlamı : Taşlanan ve (Allah'ın huzurundan) kovulan şeytandan Allah'a sığınırım - Rahmân ve Rahîm olan Allah'ın adıyla!

   Eûzünün manası; “Allah’ın rahmetinden uzak olan ve gazabına uğrayarak dünya ve ahirette helak olan şeytandan, Allahü tealaya sığınırım, korunurum, O’ndan yardım beklerim.” Besmelenin manası ise; “Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismi ile başlarım.”
   Geniş manası ise; “Her var olana, onu yaratmakla iyilik etmiş ve varlıkta durdurmakla, yok olmaktan korumakla iyilik etmiş olan Allahü tealanın yardımı ile bu işi yapabiliyorum. Arifler, O’nu İlah olarak tanıdı. alemler, O’nun merhameti ile rızık buldu. Günah işleyenler, O’nun rahmeti ile Cehennem’den kurtuldu.” demektir.

hannas'ın geçtiği sure:

114-NAS
1- De ki: Sığınırım ben insanların Rabbine,

2- İnsanların hükümdârına,

3- İnsanların ilâhına,

4- O sinsi vesvesecinin şerrinden.

5- O ki, insanların göğüslerine vesveseler fısıldar.

6- Gerek cinlerden, gerek insanlardan.


     Âyet 5: «O (Hannâs) gönüllere, sinelere vesvese verir.»


       Şeytanın Yaygarası         Nurullah TOPRAK • Mart 2000    SEMERKAND - Aylık Tasavvufî Dergi  (özet olarak kısaltılmıştır)        Ashaptan bazıları Allah Rasulüne (A.S.) gelerek:
“Yâ Rasulallah! (Allah, ahiret, iman ve İslâm’a dair) kalbimize öyle düşünceler geliyor ki, gökten düşüp parçalanmak onları söylemekten daha iyidir. Bunun sebebi nedir?” diye sordular. Efendimiz (A.S.):
“Bu sırf imandır; sizde bulunan imanın alâmetidir.” buyurdu. (Müslim, Nesai, ) Yani, “siz Allah’a ve ahirete yöneldiğiniz için, şeytan vesvese ile kalbinizi karıştırmaya, içindeki iman cevherini çalmaya çalışıyor. Endişe etmeyin, bu sizin mümin olduğunuzun alametidir.” buyurdular.

Şeytan bütün yardımcılarıyla birlikte bize saldırdıkça, biz de Yüce Rabbimiz’e kaçmalı, zikredip O’na yalvarmalıyız. Felâk ve Nas Sureleri bize bunu öğretiyor. Allahu Tealâ, Nâs Suresi’nde şeytanı “hannas” olarak tanıtıyor. Hannas, kalbi boş bulunca ona saldıran, kalb zikre geçince de hemen sinip kaçan demektir.
 
  Rasulullah (A.S.) Efendimiz: “Sizden her birinizin bir şeytanı vardır.” diye buyurunca Ashab-ı Kiram soruyor: “Sizin de şeytanınız var mı ya Rasulallah?” Allah Rasulü (A.S.): “Evet, benim de şeytanım var. Ancak, Allah ona karşı bana yardım etti ve teslim olup emrime girdi.” karşılığını veriyor. (Ahmed b. Hanbel)
Demek ki şeytan tek başımıza yenebileceğimiz bir düşman değil. Ölene kadar yakamızı bırakmayacak bu sinsi düşmanı aklımızla değil, ancak İlahî destek, aşk ve zikirle defedebiliriz.


Konu Adresi: http://www.dervisler.net/alimkartal-ve-beyaz-guvercin-son-t3822.0.html
Çevrimdışı Mesakin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 459
 • Konu: 52
 • Derviş: 899
 • Teşekkür: 3
Ynt: Âlim,Kartal ve Beyaz Güvercin (^) son
« Cevapla #1 : 29/08/08, 15:10 »
                                                 
                                                                         :bismillah:
 O'nun Sesini duyunca Radyo Semaverde  Sesi burda, Nazarıda gezer mi Bu satırlarda Der mi ?Bir Miskin gelmişte edeb dileniyor.  hikayelerle,Bir "Çekirge
Ayağı kadar  hizmete gayret ediyor der mi?" günahlarının çokluğu yüzünden çay dağıtıyor der mi?
      Bir miskinim Efendim Seyyidim Halifem ,Bu kapıdan başka kapı bilmeyen ,bir Cuma gününde  Olurda yine  Nurdan Sedan yükselir diye  umutla bekleyen.
 X:02  X:02   X:02   X:02   X:02


   Önemli Not:
Bu hikayeyi okuyanlardan önemli bir ricam olacak bu hikaye orjinal hali ile  internet ortamında ilk kez Dervişler Mekanına yazılmaktadır.Bu durumda bu hikaye bizden çıkmış Dervişler Mekanına aittir artık.Bu hikayeyi kopyala yapıştır tekniği ile başka sitelerde yayınlamak isteyenler bunun için site yönetiminden izin istesinler.Bu hikaye Tasavvufi bir hikayedir.Tasavufla ilgili olmayan sitelerde yayınlanırsa müteessir olacağımı bilmenizi isterim.

Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Mektûbât-ı Rabbâni 171.Mektup Adak (Nezir) ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.079 saniyede oluşturulmuştur


Âlim,Kartal ve Beyaz Güvercin (son) Güncelleme Tarihi: 06/04/20, 10:44 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim