Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş) - Tasavvufi Bilgiler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.164 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.997 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23030 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş), konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2903 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)}   Okunma sayısı 2903 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 217

Çevremizdeki bazı insanların zaman zaman ‘Bir mürşide bağlanmak gerek, tövbe alıp tasavvuf terbiyesine girmek lazım!..’ diye söze başladıklarında, kendilerine nedense hep aynı karşılık verilir:

“Allah ile kul arasına kimse giremez!..”


Çoğu kimseler bu sözle, tasavvuf yoluna girenlerin Allah ile aralarına Allah’ın razı olmadığı kimseleri koyduğunu, bir mürşide bağlanmakla şirk tehlikesine düştüklerini, kendilerinin ise böyle bir tehlikeden uzak olduklarını anlatmaya çalışırlar.

Acaba işin gerçeği böyle mi?

Bu sözün gerçek manası bilinmezse fitne kaçınılmaz olur; zarar verir. Bu zarar imana dokunur, dini zedeler, din kardeşliğini sarsar, kardeşlik ruhunu öldürür.

Allah ile kul arasına kimse giremez sözü, niyete göre farklı sonuçlar doğurur. Eğer bu söz:

“Ben Allah’a kullukta önümde kimseyi istemem, peygamber, kitap, alim, mürşit tanımam, istediğim gibi kulluk yaparım, keyfimce ibadet ederim.”

Anlamında söyleniyorsa insanı dinden çıkarır. Daha doğrusu böyle düşünen kimse küfür, isyan ve gaflet içinde kalmış demektir. Eğer bu söz:

“Ben Allah’a giden yolda Allah’ın peygamberi ve kitabı ile yetinirim, onlar ne diyorsa onu yaparım, başka kimseyi kabul etmem, alimlere bakmam, velilere bağlanmam, mezhepler beni ilgilendirmez, dini kendi anladığım gibi yaşarım”

Anlamında söylenmişse, söyleyen sorumludur. Bu kişi inanç esaslarını zorlamış, kendini tehlikeli bir sona doğru sürüklüyor demektir. Çünkü arada alimler olmadan kendi başına dinin öğrenilmesi, anlaşılması ve yaşanması nasıl mümkün olacak!?

Oysa Kur’an ve Sünnet, hak yolda birlik (cemaat) olmayı, bu beraberliğin başındaki imama itaat etmeyi, topluca Allah’ın ipine sarılmayı, hep birlikte tövbe etmeyi, bilmediklerimizi alimlere sormayı, takva ve iyilikte yardımlaşmayı, bunun için Allah’ın sadık kulları ile beraber olmayı açıkça emretmektedir.

Dinin hükmü bu iken, bir mümin hangi delil ve mantıkla, ‘Bana bunlar gerekmez’ diyebilir? Dese bile bunun Allah katında ne kıymeti olabilir? Eğer bu söz:

“Allah benim her hâlimi görüyor, biliyor, sözümü işitiyor, niyazımı dinliyor. Ben namazda, secdede, zikirde, duada ve tövbede kalbimi Rabbime bağlıyorum. Onun için gönlüme kimseyi koyamam, kimseden bir şey bekleyemem. Benim korkum, sevgim, niyetim, hedefim sadece Allah’tır.”

Anlamında söyleniyorsa ne güzel. İşin doğrusu da budur, böyle olması lazımdır.

Zaten bütün peygamberler kalbi dünyadan çekip bu şekilde Allah’a bağlamak için gelmişlerdir. Onlara vâris olan alimlerin ve kamil mürşitlerin işi de budur. Buna Allah adamı olmak denir.

Ama ne var ki, kalbin bütün varlıklardan çekilip sadece Yüce Allah’a bağlanması kolayca elde edilecek bir nimet değildir. Bu tam bir hürriyet hâlidir. Arifler o hâli elde etmek için nefisleri ile bir ömür mücadele vermekte ve Allah ile aralarına giren engelleri yok etmek için mücadele etmektedirler.

Şu halde Allah ile aramızdaki engeller nedir?

Allah’a gitmek, Allah’a kavuşmak deyince ne anlaşılmalıdır?

Bizi ilgilendiren konu budur.

Allah’a gitmek gönül ile olur. Allah’a ulaşmak bir hâldir, sevgidir, aşktır. Bu kavuşma dışa doğru değil, içe doğrudur. Kalıp ile değil kalp iledir.

Kalpleriyle manevi engelleri geçenler, nefislerini aşanlar Yüce Mevla’yı bulurlar. Allahu Teala’nın insana şah damarından daha yakın olduğunu anlarlar. Bu buluşma O’nun razı olduğu amelleri yaparak gerçekleşir.

Bu iş insanın nefsi ve keyfine göre değil, Yüce Allah’ın çizdiği sınırlara göre olur. Bu sınırlara din denir.

Bizi Yüce Allah’a götürecek tek din İslam’dır. İslam, Kur’an ve Sünnetin çizdiği yoldur. Kur’an, Yüce Rabbine kavuşmak isteyenlere yolu şöyle tarif eder:

“Kim Rabbine kavuşmak istiyorsa salih amel yapsın ve Rabbine ibadetinde hiç kimseyi ortak etmesin.”

Demek ki Yüce Allah’a gitmek için iman, ihlas ve salih amel lazımdır. Allah’a giden yola uyanık kalple varılır, sevgi ile engeller aşılır, ihlasla hedef bulunur. Bu yolun başı ve sonu edepten ibarettir.

Bu yolun en büyük engeli nefis, en azılı düşmanı şeytan, en sarp yokuşu dünyadır. Nefis edeple süslenmeden, şeytan sindirilmeden, dünya sevgisi kalpten silinmeden Yüce Allah’a gidilemez.

Buna manevi terbiye ve arınma denir. Kendisini aşamayan insan, varlığın sahibine ulaşamaz. Bir arif şöyle diyor:

Allah’a giden yol iki adımdır:

Birinci adımda nefsine bas...

İkinci adımda Rabbine kavuşursun.KAYNAKLARIYLA TASAVVUF

DR. DİLAVER SELVİ

SEMERKAND


Konu Adresi: http://www.dervisler.net/allah-ile-kul-arasina-kimse-giremez-mis-t144.0.html"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Ynt: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #1 : 04/02/08, 08:29 »
  X:01     kurbanım             
                                          Kendini bilen Rabb'ini bilir
İnsan nefsi tembellikten yanadır. "Muhakkak ki nefs kötülüğü emreder." Ne yapalım peki? Nefsimizi mi yok edelim? Hayır, yasak. Nefsin hayırlısı var, şerlisi var. Allah dostları 7 çeşit nefsten bahseder. Bu mertebelerin hepsi Kur'an ayetlerinden seçilmiştir. Önce Nefs-i Emmare. Kötülük yapar ve pişman da olmaz. Küfür ve şirk içindedir, bunu bilir, ama dönmez. İkincisi Levvame. Kötülük yapar ama pişman da olur. İmanla küfür arası bir şey. Garantisi yok. Üçüncüsü Mülhime. İmanın yavaş yavaş olgunlaşmaya başladığı mertebedir. Kul, ibadetlere devam ettikçe Allah kalbine hidayeti ilham eder. Dördüncüsü Mutmainne. Burada nefs mutmaindir. Şek ve şüphe yoktur bu nefsin sahibinde. Yaşadığı hayatın kime ve neye hizmet ettiğini bilir.
   Beşincisi Razıyye. Kul, Allah'tan her şekilde razıdır. Kayıtsız şartsız bir teslimiyet. Altıncısı Marzıyye. Razı olunmuş nefs demektir. Allah bu kulundan razıdır. Büyük velilerin imanı böyledir. Yedincisi Safiyye. Peygamber ve nebilerin nefsidir ki, Allah'ın seçilmiş kullarıdır ve onlar tamamen Hakk'ın emri üzeredirler. Bizim gibi imanla küfür arasında med-cezir çizenler ne yapmalı? "Bir insan ki nefsini mutmainne seviyesine ulaştırdı mı ne âlâ, yoksa cennetin yüzünü zor görür." Öncelikle bilmeli ki nefse zulmedilmez, o ancak ıslah edilir. Nasıl ıslah edilir? Nefs terbiye ve tezkiyesiyle. Bu nasıl olur? Kişinin mizacına, yapısına uygun yol bulunur, o yolda terbiye edilir. Ölçümüz Kur'ân ve sünnet, önderimiz Hz. Muhammed  (sav). Her tarikat, her şeyh herkese çare değildir. Bazen derviş şeyhini arar, bazen de şeyh kendine uygun dervişi arar. Şeyhi şeyh yapan, yetiştiren, gayrete getiren biraz da dervişidir. Bazı insanlar riyazet ve halvete, bazı insanlar sohbete, bazısı da ticarete meyillidir. "İnsan bu, su misali; kıvrım kıvrım akar ya". İşte bu kıvrım kıvrım akan insanı alırlar, tevhid deryasında bir güzel yıkarlar, testi iyice boşaldıktan sonra hikmet ve ahenk dolu Hakk şerbetinden doldururlar.

alıntı:anadolu gençlikÇevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 19
Ynt: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #2 : 15/06/08, 04:58 »
Bu yolun en büyük engeli nefis, en azılı düşmanı şeytan, en sarp yokuşu dünyadır.
 Nefis edeple süslenmeden, şeytan sindirilmeden, dünya sevgisi kalpten silinmeden
Yüce Allah(cc)’a gidilemez.


Allah (cc) razı olsun


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.294
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Ynt: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #3 : 15/06/08, 12:14 »
 X:01 kaerdeşim paylaşımın için...Bende bu tür düşünen insanlara bir hadisi kutsi ile cevap

vermeye çalışayım:"-Kulum bana nafilelerle o kadar yaklaşır ki; ben onu severim ve ben

sevince işiten kulağı, gören gözü, yürüyen ayağı, tutan eli olurum.Benimle görür, benimle

tutar, benimle yürür, benimle anlar.Benden birşey isterse, istediğini veririm; bana sığınırsa kendisini korurum..."

Buhari Rikak,38; İbni Muce, Fiten, 16..

Allah bu mürşidi kamil kulllarının izinde gitmeyi nasip etsin...Muhabbetle Vesselam!... :X06 X:33XÇevrimdışı Gavs Kölesi

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 847
 • Konu: 66
 • Derviş: 3752
 • Teşekkür: 6
Yanıt: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #4 : 15/05/09, 05:34 »
‘Bir mürşide bağlanmak gerek, tövbe alıp tasavvuf terbiyesine girmek lazım!..’

Allah'a yemin ederim ki , ' özellikle ' günümüz de Mürşid-i Kamil'e intisap etmeden İslamiyeti yaşamaya çalişmak (Teşbihte hata olmaz) Sayisal lotodan 6 yi tutturmak kadar zordur..! Birakin böyle bir kumari Allah için Tasavvuf'a koşun..

Tasavvufsuz hayat susuz çöl gibidir..!


� Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbimiz katında en temiz olanını, derecenizi en çok yükseltenini; altın ve gümüş infak etmekten, düşmanla karşılaşıp onları öldürmenizden veya şehit düşmenizden daha hayırlı olanını haber vereyim mi: Allahu Tealâ�yı zikretmek.� (Tirmizî, İbn-i Mace,Ahmed,Hakim)

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.679
 • Konu: 1927
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 375
Okundu: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #5 : 05/06/12, 13:40 »

Alıntı
Bir arif şöyle diyor:

Allah’a giden yol iki adımdır:

Birinci adımda nefsine bas...

İkinci adımda Rabbine kavuşursun.


Daha ne desin anlayanlar için.

Allah razı olsun

 :X06


Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı Emsey

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 2.091
 • Konu: 139
 • Derviş: 297
 • Teşekkür: 136
Okundu: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #6 : 06/06/12, 19:13 »
 :aro2: :tşk3:


“En büyük ameli Salih birlik ve beraberliktir"
Gavs-i sani (k.s)

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)
« Cevapla #7 : 08/06/12, 01:17 »
Evet. Allah (c.c) ile kul arasına kimse giremez.
Olsa olsa, Allah (c.c) a doğru arkasından itekleyenler ya da kolundan çekenler olur.
Bende, ikincisi çoğunlukta.
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Şeyh Sa’dî-i Şîrâzî (r.ah) Tavsiyeler Sivas İli Baraj ve Göletleri ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.936 saniyede oluşturulmuştur


Allah İle Kul Arasına Kimse Giremez!! (miş)Güncelleme Tarihi: 19/01/21, 08:13 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim