Allah'a Sığınma hakkında Hadisler - Hadis-i Şerif
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.089 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.742 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22952 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Allah'a Sığınma hakkında Hadisler, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 4699 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Allah'a Sığınma hakkında Hadisler}   Okunma sayısı 4699 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı furkan61

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.891
 • Konu: 675
 • Derviş: 507
 • Teşekkür: 9
Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« : 08/08/08, 23:31 »
  1- İTAAT ETMEYEN KALBTEN Allah’A SIĞINMAK
5347- Abdullah b Amr (ra)’dan rivâyete göre, Peygamber (sav) dört şeyden Allah’a sığınırdı: “Faydasız ilimden, itaat etmeyen kalbten, kabul olunmayan duadan doymayan (aç gözlü) nefisten.” (Ebû Davud, Salat: 367; İbn Mâce, Fedailü’l Kur’an: 18)

2- KALBİN KÖTÜLÜKLERE KAYMASINDAN Allah’A SIĞINMAK
5348- Ömer (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav): “Korkaklıktan, cimrilikten, kalbin kötülüklere kaymasından ve kabir azabından Allah’a sığınırdı.” (Müslim, Mesacid: 25; Ebû Davud, Salat: 184)

3- GÖZ VE KULAĞIN ŞERRİNDEN DE Allah’A SIĞINILIR
5349- Şekel b Humeyd (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav)’in yanına vardım ve: “Ey Allah'ın Peygamberi nelerden ve nasıl Allah’a sığınacağımı bana öğret” dedim. Elimi tuttu ve: “Allah’ım kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden ve menimin şerrinden Sana sığınırım de” buyurdu. Ben de öylece ezberleyiverdim. Sa’d der ki: Meni erkeklik suyu demektir (Tirmizî, Deavat: 75; Ebû Davud, Salat: 367)

4- KORKAKLIKTAN Allah’A SIĞINMAK
5350- Mus’ab b Sa’d (ra) babasından naklederek şöyle diyor: Rasûlullah (sav)’in öğrettiği şu beş şeyi dua ederken babam bize öğretmişti. Rasûlullah (sav) büyük dua eder ve böyle derdi: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım, korkaklıktan Sana sığınırım, ihtiyarlığın rezillik dönemine düşmekten, dünya ve fitnelerinden Sana sığınırım, kabir azabından da Sana sığınırım.” (Buhârî, Deavat: 36; Tirmizî, Deavat: 75)

5- CİMRİLİKTEN Allah’A SIĞINMAK
5351- İbn Mes’ud (ra)’tan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) beş şeyden Allah’a sığınırdı: “Cimrilik, korkaklık, ömrün sonlarında kötü duruma düşmekten, kalbin batıl şeylere kaymasından ve kabir azabından.” (Sadece Nesâi rivâyet etmiştir)

5352- Amr b Meymun el Evdî (ra)’den rivâyete göre, şöyle demiştir: Said, öğretmenlerin çocukları okutup bellettikleri gibi oğullarına aşağıdaki duayı belletir ve Rasûlullah (sav) her namazın sonunda bunlardan Allah’a sığınırdı: “Allah’ım! Cimrilikten Sana sığınırım, korkaklıktan Sana sığınırım, ömrün sonlarında rezil duruma düşmekten Sana sığınırım, dünyaya aldanmaktan Sana sığınırım, kabir azabından Sana sığınırım” Bu hadisi Mus’ab’a söyledim o da tasdik etti (Müslim, Zikir ve Dua: 15; Tirmizî, Dua: 71)

5353- Enes (ra)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, ihtiyarlıktan, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnesinden Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

6- GAM KEDER VE ÜZÜNTÜDEN Allah’A SIĞINMAK
5354- Enes b Malik (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav)’in devamlı okuduğu duaları vardı, bu dua da onlardandır: “Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan ve insanların zulmünden Sana sığınırım” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

5355- Enes b Malik (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav)’in devam edip terk etmediği dualar vardır, şu duada onlardandır: “Allah’ım! Gam ve kederden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borçtan ve insanların zulümlerinden Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

5356- Enes (ra)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Tembellikten Sana sığınırım, ihtiyarlıktan Sana sığınırım, korkaklıktan, cimrilikten, deccal fitnesinden ve kabir azabından Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

5357- Enes (ra)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, ihtiyarlıktan, cimrilikten, korkaklıktan, kabir azabından ve hayatın ve ölümün fitnelerinden Sana sığınırım.” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

7- ÜZÜNTÜDEN Allah’A SIĞINMAK
5358- Enes b Malik (ra)’ten rivâyete göre, Rasûlullah (sav) dua ederken şöyle derdi: “Allah’ım! Gam ve üzüntüden, acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, borç sıkıntısından ve insanların zulümlerinden Sana sığınırım” (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

8- BORÇTAN VE GÜNAHTAN Allah’A SIĞINMAK
5359- Âişe (ranha)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav) günaha girmekten ve borçtan Allah’a çok sığınırdı Dedim ki: “Ey Allah'ın Rasûlü! Borçtan ne kadar çok Allah’a sığınıyorsun?” Bunun üzerine: “Borçlanan kimse konuşur durur ve yalan söyler; söz verir, yerine getirmez” buyurdu. (Tirmizî, Deavat: 75; Buhârî, Deavat: 36)

9- KULAK VE GÖZÜN ŞERRİNDEN Allah’A SIĞINMAK
5360- Şekel b Humeyd (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Rasûlullah (sav)’in yanına geldim ve şöyle dedim: “Ey Allah'ın Peygamberi! Nelerden Allah’a sığınacağımı bana öğret”. Elimden tuttu ve: “Allah’ım! Kulağımın şerrinden, gözümün şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden, menimin şerrinden Sana sığınırım de” buyurdu. Ben de bunları ezberledim  (Tirmizî, Deavat: 74; Ebû Davud, Salat: 367)

10- GÖZÜN ŞERRİNDEN Allah’A SIĞINILIR
5361- Şekel b Humeyd (ra) babasından rivâyetle şöyle demiştir: “Ey Allah'ın Rasûlü! Bana faydası olacak bir dua öğretir misin?” dedim O da: “Allah’ım! Bana afiyet ver, gözümün şerrinden, kulağımın şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden, menimin şerrinden Sana sığınırım (Yani tenasül organımın şerrinden) de” buyurdu. (Tirmizî, Deavat: 74; Ebû Davud, Salat: 367)

11- TEMBELLİKTEN Allah’A SIĞINMAK
5362- Humeyd (ra)’ten rivâyete göre, şöyle demiştir: Enes b Malik’e kabir azabından ve deccaldan sordular. O da: Peygamber (sav) şöyle buyurdu: “Allah’ım! Tembellikten, ihtiyarlıktan, korkaklıktan, cimrilikten, deccal fitnesinden ve kabir azabından Sana sığınırım” derdi, diye cevap verdi.

12- ACİZLİKTEN Allah’A SIĞINMAK
5363- Zeyd b Erkam (ra)’dan rivâyete göre, şöyle demiştir: Ben size Rasûlullah (sav)’in öğrettiğinden başka bir şey öğretmiyorum, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, kabir azabından Sana sığınırım. Allah’ım! Nefsime, Allah’a karşı sorumluluk bilinci nasib et ve nefsimi günahlardan temizle, onu en iyi temizleyecek olan Sensin. Onun velisi ve dostu Sensin Allah’ım! Sana itaat etmeyecek kalbten, aç gözlülükten, faydasız ilimden ve kabul olunmayan duadan Sana sığınırım” buyurdu. (Müslim, Zikir Dua: 18)
5364- Enes (ra)’ten rivâyete göre, Peygamber (sav): “Allah’ım! Acizlikten, tembellikten, cimrilikten, korkaklıktan, ihtiyarlıktan, kabir azabından, hayatın ve ölümün fitnelerinden Sana sığınırım” buyurdu. (Müslim, Zikir Dua: 15; Tirmizî, Deavat: 74)

13- ZİLLETE DÜŞMEKTEN Allah’A SIĞINMAK
5365- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Fakirlikten Sana sığınırım, darlık ve zilletten Sana sığınırım, zulüm etmekten ve zulme uğramaktan da Sana sığınırım.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)
5366- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Fakirlikten ve darlıktan, zelil olmaktan, zulmetmekten, zulme uğramaktan Allah’a sığının.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)
5367- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Darlıktan, fakirlikten, zillete düşmekten Sana sığınırım, zulmetmekten ve zulme uğramaktan da Sana sığınırım.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)

14- DARLIKTAN Allah’A SIĞINMAK
5368- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Fakirlikten, darlıktan, zillete düşmekten, zulmetmekten ve zulme uğramaktan Allah’a sığınırız.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)

15- FAKİRLİKTEN DE Allah’A SIĞINMAK
5369- Ebu Hüreyre (ra)’den rivâyete göre, Rasûlullah (sav) şöyle buyurdu: “Fakirlikten, darlıktan, zillete düşmekten, zulmetmekten ve zulme uğramaktan Allah’a sığınırız.” (İbn Mâce, Dua: 78; Ebû Davud, Salat: 367)

5370- Ebu Bekre (ra)’nin oğlu Müslim anlatıyor: Babam namazını bitirince şöyle dua ederdi: “Allah’ım! Küfürden, fakirlikten, kabir azabından Sana sığınırım”. Ben de aynı şekilde dua etmeye başlayınca: “Yavrum duaları nereden öğrendin?” dedi. Ben de: “Ey babacığım namazdan sonra senin böyle dua ettiğini işittim ve senden öğrendim” dedim. Bunun üzerine: “Ey yavrum bu dualara devam et, çünkü Rasûlullah (sav) namazlarının arkasında böyle dua ederdi” dedi. (Müsned: 19514) (Müslim, Zikir Dua: 15; Tirmizî, Deavat: 71)

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/allaha-siginma-hakkinda-hadisler-t3353.0.html
Çevrimdışı Şa'yâ

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.505
 • Konu: 207
 • Derviş: 511
 • Teşekkür: 146
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #1 : 08/08/08, 23:39 »
MaşAllah.Tebarekallah ...
Furkan kardeşim  her zaman ki gibi bu açtığınız konuda fevkalalde.
 X:01


"Hiç kimsenin beklemediği aydınlanmayı bir İslamcı, İslam tasavvufunun önünün açılmasını bir sosyalist sağlayabilir."

 Mahmud Erol Kılıç

Çevrimdışı yakaza 25

 • Üye
 • **
 • İleti: 147
 • Konu: 21
 • Derviş: 707
 • Teşekkür: 6
  • KalbinHuzuru.net
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #2 : 09/08/08, 01:29 »
MaşAllah.Tebarekallah ...
Furkan kardeşim  her zaman ki gibi bu açtığınız konuda fevkalalde.
 X:01


Allah razı olsun ..Zaten konun ilk başlığı   '' İTAAT ETMEYEN KALBTEN ’ALLAHA  SIĞINMAK '' bütün azaların başlangıç notası ..Kalb itaat edince inşaAllah   teslimiyet başlar ...Sadatın himmeti bereketi ile ...   X:04   X:04 


Ölümden Önce Uyanış YAKAZA...

Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #3 : 09/08/08, 02:40 »
Allah c.c razı olsun
 :flower:


Asr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı sinner

 • Üye
 • **
 • İleti: 58
 • Konu: 4
 • Derviş: 721
 • Teşekkür: 0
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #4 : 09/08/08, 11:35 »
Canlar canı biz size meftun biz size hayran. :X06


Yalnızlık; 'a mahsus

Her canlı bir dost arar

Taşın kalbi yoksa bile  Onu da yosun sarar!   Lâ edri

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.296
 • Konu: 1265
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #5 : 09/08/08, 12:57 »
Allah razı olsun hocam, ellerinize, yüreğinize sağlık...Vesselam!... :X06 X:33X :X06Çevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 18
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #6 : 23/09/08, 14:39 »
Faydasız ilimden, itaat etmeyen kalbten,kabul olunmayan duadan,
doymayan nefisten,Korkaklıktan, cimrilikten, kalbin kötülüklere
kaymasından,kabir azabından,kulağımın şerrinden, gözümün
şerrinden, dilimin şerrinden, kalbimin şerrinden,Gam ve kederden, üzüntüden,tembellikten, acizlikten,dünya ve fitnelerinden,
Fakirlikten, darlıktan, zillete düşmekten, insanların zulmünden,
borç sıkıntısından zulmetmekten ve zulme uğramaktan,
ihtiyarlığın rezillik dönemine düşmekten
Allah(cc)’a sığınırız..

Allah (cc) razı olsun :X06


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı vatandaş

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 729
 • Konu: 22
 • Derviş: 1218
 • Teşekkür: 1
Ynt: Allah'a Sığınma hakkında Hadisler
« Cevapla #7 : 23/09/08, 15:41 »
Allahım gazabından rahmetine sığınıyoruz.senden yine sana sığınıyoruz.yaradan sensin ..merhamet edenlerin en merhametlisi rabbim..bizleri bu kötü olan her durumdan koru..amin.

Allah razı olsun.


Bu kapı Allah kapısı;
resulullahtadır tapusu..


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

İnternette sanal bebek yetiştiren çift gerçek çocuklarına bakmayı unuttu öldürdü.. Ne Yazar ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.062 saniyede oluşturulmuştur


Allah'a Sığınma hakkında HadislerGüncelleme Tarihi: 06/04/20, 05:23 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim