İNANÇ DÜNYASI > İlmihal
Allah'tan (c.c.) Korkmanın Belirtileri
(1/2) > >>
Gavsa Umutlu:

   Allah korkusunun alametleri şu yedi şeyde belli olur:

    1.Dilde belli olur: Allah'tan korkan kimse, dilini, yalandan, gıybetten ve fuzuli konuşmalardan  uzak tutar.Allah'ın zikriyle, Kur'an okumakla ve ilim müzakerleri yapmakla meşgul olur.
  2. Mide:Allah'tan korkan kimse midesine sadece helal ve güzel yiyecekleri sokar.Helal olandan da sadece haceti kadar yer.
  3.Gözler:Allah(c.c.)dan korkan kimse harama bakmaz.Dünyaya rağbet gözüyle değil, ibret gözüyle bakar.
   4.Eller:Allah'tan korkan kimse elini harama uzatmaz. Elini uzattığı her şeyde Allah'a itaat söz konusu olmalıdır.
   5.Ayaklar:Allah'tan korkan kimse, Allah'a karşı günah işlemek için yürümez.
   6.Kalp:Allah'tan korkankimse, kalbinden, kardeşlerine karşı düşmanlık, öfke,hased gibi hastalıkları çıkarıp nasihat ve şefkat gibi güzel hasletleri koymalıdır.
   7. İtaat: Allah'tan korkan kimse, Allah'a karşı olan ibadet ve itaatlerini korku, huşu ve ihlas içinde yapmalıdır.Riya ve nifak gibi hastalıklardan uzak durmalıdır.
 İşte saydığımız bu yedi hususu dikkkate alan kimseler için Alla)c.c.) şöyle buyurmaktadır.
  "Bütün bunlar sadece dünya hayatının geçimliğidir.Ahiret ise Rabbinin katında, Allah'ın  azabından sakınıp rahmetine sığınanlara mahsustur."/Zuhruf/43/35

    "Şüphesiz (kötülüklerden) korunanlar cennetlerde ve nimet içindeler."Tur/52/17

   Allah(c.c.)Kur'an-ı kerim'de pek çok yerde takva sahiplerinden övfgüyle bahsetmiş ve onların cehennem ateşinden kurtulacaklarını bildirmiştir:

   "İçinizden, oraya uğramayacak hiç kimse yoktur.Bu, Rabbin için kesinleşmiş bir hükümdür.Sonra biz, Allah'tan sakınanları kurtarırız;Zalimleri de diz üstü çökmüş olarak orda bırakırız."(meryem 19+/71-72)
   
  Bir gün Ka'b el-Ahbar(r.a.)yukarıda geçen ayetteki "İçinizden oraya uğramayacak hiç kimse yoktur." kısmında ne demek istenildiğini etrafındakilere sordu.Herkes.

   -Bizim buradan anladığımız herkesin oraya gireceğidir,dediler.Ka'b (rah.) şöyle dedi.

    -Hayır öyle değil;onların oraya uğraması şu şekilde olur.Kıyamet günü cehennem kokmuş bir iç yağı şeklinde insanlara yaklaştırılır.İyi veya kötü ayakları o yağa değince bir ses, "Sen kendi dostlarını al, benimkilerini bırak!"diye seslenir.Bunun üzerine cehennem bütün dostlarını içine alır.Öyle ki,cehennem kendisine girecekleri bir anne baba çocuklarını tanımasından daha iyi tanır.

  Müminler burda sadece elbiseleri biraz ıslanmış olarak kurtulurlar.Bu esnada cehennemde görevli her meleğin elinde adeta sütun kalınlığında iki bölmeli demirden kürekler bulunur. Bununla cehenemlikleri gidecekleri yere atar.Her atışında yedi yüz bin kişiyi cehenneme gönderir.


   
                                                                      EBÜ'L- LEYS ES-SEMERKANDİ(Tenbühül Gafilin)


Konu Adresi: http://www.dervisler.net/allahtan-cc-korkmanin-belirtileri-t17277.0.html;imode
berigel_beri:

--- Alıntı --- "Şüphesiz (kötülüklerden) korunanlar cennetlerde ve nimet içindeler."Tur/52/17
--- Alıntı sonu ---


Allah (c.c) razı olsun.  :X06
Kararlı:

Müminler burda sadece elbiseleri biraz ıslanmış olarak kurtulurlar.Bu esnada cehennemde görevli her meleğin elinde adeta sütun kalınlığında iki bölmeli demirden kürekler bulunur. Bununla cehenemlikleri gidecekleri yere atar.Her atışında yedi yüz bin kişiyi cehenneme gönderir.


Allahu Teala (celle celalühü) korusun
 
ay_parçam:
Allah (c.c)  razı olsun rabbim bizede takva ehli olmayı nasip etsin inşaAllah .
KaTre:


 
Navigasyon
Mesajlar
Sonraki Sayfa

Tam sürüme git