DERVİŞHANE > Ailem

Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir

(1/1)

ÖmerZ:
“Başınıza her ne musibet gelirse kendi yaptıklarınız yüzündendir. O, yine de çoğunu affeder.” (Şura 42/30) buyurmuştur.
....
Bedîüzzaman Said Nursi Hazretleri, Kader Risalesi'nde buyuruyor ki: "Sen hırsız değilsin. Hırsızlık suçu ile dört ay hapse attıklarında, 'Bana Allah adalet etmedi' diyemezsin. Senin, Allah'ın huzurunda 100 tane kusurun vardı. Ondan bir tanesini çekti çıkardı. Onunla mahküm etti."

100 kusurun birinde hanıma hakaret ettin. Birinde anasına edep tutmadın. Birinde komşuya eza ettin. Birinde çocuğunu dövdün. Bunlara karşılık hapse girdin, hırsızlık yaptığın için değil fakat hâkim seni hırsızlık yaptı olarak yargıladı. Şu halde Allah Teâlâ'nın vermiş olduğu musibet kulun kendi suçudur. Makamımız kâmil değil ki musibetler gelince rütbemiz artsın. Bizim musibetimiz, günahımızı silmek içindir. Benim bin tane günahım var. Temsil-i misal, Allah Teâlâ bir baş ağrısı verir, on tanesini siler. Bilmediğim bir musibete giriftar olup da Allah'tan bilip sabredersem birçok günahımı siler. Tabii en iyisini Allah bilir.
....
İmam-ı Şa'rânî hazretleri [kuddise sırruhü] buyuruyor: "Ben bir defa denedim. Allah'a noksan amel ettiğimde evimdeki köpek bile havladı, çocuğum, hanımım bana sert davrandı.
....
Anlatan Merhum Mehmet Ildırar:
Asım isminde bir sûfi vardı. Benimle Almanya'ya iki sefer geldi, sohbetlere katıldı. Aşkale'de astsubaydı. Sabah evinden çıkar, tank tugayına vapur tamircisinin yanına giderdi. Asım diyor ki: "Ben sabah kalkıp zikrimi çektiysem, Kur'an'ımı okuduysam, anama hürmeti tam ettiysem, hanımımın hakkını tam gözettiysem, birliğe giderken kazlar yola dizilirdi. Zikri çekmeyip hanımıma kızdıysam, anneme edepte kusur ettiysem, kazlar bana sırtlarını dönerek büyük abdestlerini yaparlardı."

Ailede Saklı Cennet - Mehmet Ildırar
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/basiniza-her-ne-musibet-gelirse-kendi-yaptiklariniz-yuzundendir-t37480.0.html;wap2

KaTre:


 

Kalender:
"Kula bela gelmez, Hak yazmadıkça,
 Hak bela yazmaz. Kul azmadıkça..."


"Hak kuldan intikamını kul ile alır,
 dini irfan bilmeyen bunu kul etti sanır."

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git