Çocuğunu Kıskanan..... - Ailem
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.122 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.899 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22965 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Çocuğunu Kıskanan....., konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2169 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Çocuğunu Kıskanan.....}   Okunma sayısı 2169 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.640
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Çocuğunu Kıskanan.....
« : 13/04/10, 16:36 »


Çocuğunu Kıskanan Bir Eş Miyim Acaba..?Nilay Hanım eşinden sıkça güzel söz işitmeyi yeri geldiğinde eşi tarafından bir çocuk gibi sevilmeyi isteyen bir hanımdır. Eşi Kenan Bey ise hanımının bu beklentisi karşısında çok verici olamamaktadır. Kendisine göre bunun nedeni yetiştirilme tarzıdır ve babasından öyle görmediği için eşine tatlı hitaplarla şımartan sevgiyle yaklaşamadığını söyler. Hanımı bu durumdan dolayı üzüntü yaşasa da “Eşimin yaradılışı böyle ne yapalım” diyerek durumu iyi-kötü idare etmeye çalışır.

Ancak ilk çocukları dünyaya geldikten sonra o donuk erkek gitmiş yerine yavrusunu “Agucuk gugucuk”larla seven bebeğini öpücüklere boğan ilgi dolu bir baba gelmiştir. Bu durum aslında pek çok hanım için imrenilir bir hadisedir fakat eşinden ilgi beklentisi içinde bulunan Nilay Hanım onun süper babalığından memnun olsa da bu mutluluğu kana kana yaşayamaz.

Çünkü sevgisini açıkça göstermeye müsait bir yapıda olmadığını söyleyen eşi aslında hiç de o kadar soğuk mizaçlı olmadığını göstermiştir. Çocuğunu içtenlikle seven eşini gözlemleyen Nilay Hanım onun tarafından bebeği kadar önemsenmediğini düşünür. “Yoksa artık çocuğunu kıskanan bir anne miyim” diye de endişelenmekten kendisini alıkoyamaz.


“EŞ OLMA” DUYGUSUNU HER ZAMAN FARK ETTİRİN


“Önce eşiniz mi gelir çocuğunuz mu” türünden sorulara pek çoğumuz muhatap olmuşuzdur. Çoğu eş bu soruya kendince bir mantık geliştirerek “Önce eşim” “Önce çocuğumuz” türünden cevaplar verir. Böyle bir öncelik belirlemek ister istemez ikisinden birini geri plana almayı ima eder. Oysa dengeli davranıldığında aile bireyleri arasında herkesin hakkı verilebilir. Aile fertlerinin duygusal durumu göz önünde bulundurulur.

O an için kimin daha fazla sevgi ve ilgiye ihtiyacı varsa ona göre davranış geliştirilmelidir. Her halükarda öncelikle kaliteli karı-koca ilişkisi geliştirilmeli ve burada oluşan olumlu hava yuvanın diğer fertlerine yansıtılmalıdır. Aksi halde Nilay Hanım’ın yaşadığı sıkıntıya benzer durumlar pek çok eşin başına gelebilir.
BİR TARAF DAHA FAZLA İLGİ İHTİYACI HİSSEDEBİLİR


Evlilikte taraflardan biri diğerine göre daha fazla ilgi istiyor olabilir. Beklentisi giderilmeyen eş çocuk doğduktan sonra eşinin bebeğe gösterdiği sevgi ve ilgiyi kıskanabilir. Bu sebeple aile bireylerinin duygusal iniş çıkışlarını da göz önünde bulundurmak yerinde olur. Daha fazla ilgi bekleyen kişiye eşi sevgisini belli etmeye özen gösterir. Eşinin ne yaptığında sevildiğini hissettiğini öğrenmeye çalışır ve onun sevgi anlayışını tespit eder. Eşinin beklediği dilden ona sevgisini hissettirir.

Hikayenin devamına gelince… Kafası karışan Nilay Hanım bir gün eşine duygularını açar. Kendisini anlaşılır bir şekilde ifade etmeyi başarır. Eşi kırılmadan onu dinler büyük oranda da hak verir. Sonraki dönemde hanımına karşı da çocuk sevecenliği ile yakınlaşmaya çaba gösterir. İlk etapta bunu tamamen başarabilmesi mümkün olmamıştır. Fakat Nilay Hanım eşinin küçük gayretlerini dahi fark edip mutlu olabilecek olgunluğa sahip olduğundan sorunlarını eş olarak büyük oranda hallederler.

“EŞİNİZ ÇOCUĞUNUZLA ARANIZDAKİ İLİŞKİYİ KISKANABİLİR”


Evlilik ve aile terapisti Yasemin Yalçın Aktosun çocuğun dünyaya
gelmesinden sonra eşlerden birinin kıskançlık duygusuna kapılabileceğini bildiriyor. “Eşiniz çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi kıskanabilir. Kıskançlık çoğunlukla eşlerin yanlış tutumundan kaynaklanır. Bunun nedenlerini şöyle sıralayabiliriz:
• Eşlerin anne-baba olduktan sonra eş olma rolünü arka planda tutması veya unutması her durumda önceliği çocuğa vermesi ve eşi ihmal etmesi.
• Çocuk bakımıyla ilgili konuların eşler arasında tartışmaya yol açması çocukla ilgili bir konuda eşe kırıcı konuşmak.
• Çocuğu bahane göstererek eşin isteklerine cevap vermemek.
• Eşlerin birbirleri hakkında sürekli “Annemiz babamız” şeklinde bahsetmesi (eşiniz yalnızca çocuğunuzun annesi veya babasıdır; sizin değil!)


Bunun gibi sebeplerden dolayı eşiniz çocuğunuzla aranızdaki ilişkiyi kıskanabilir ve hatta bu nedenden ötürü ebeveynlik rolünü ihmal edebilir.” Eşinizin çocuğunuza olan sevgisini ve ilgisini kıskandığını düşünüyorsanız kaybedecek vaktiniz yok demektir. Bir an önce harekete geçmeli ve eşinizin sevgi hanesini doldurmalısınız.


ÇOCUK SAHİBİ OLDUKTAN SONRA YAPILAN 8 HATA!


1- Bazı babalar çocuklarına karşı daha verici davranırken eşlerine saygıda ve nezakette ihmalkar davranabilir. Bu durumda eşiyle arasında sevgi boşluğu gündeme gelebilir. Sevgi ve saygı konusunda ihmal edilen eşlerin çocuklarının sevgisini kıskanması çoğunlukla bu tür davranışların sonucunda ortaya çıkar. Dengeli davranmak ve rolleri karıştırmamak bu noktada önemli.


2- Çocuk eğitilirken eşler arası ilişkide denge bozulabiliyor iyi anne-baba olmayı başaramayan çift uyumlu eş resmi de çizemiyor. Bu durum çocuğun karakter gelişimini de olumsuz yönde etkiliyor. Kaliteli ebeveyn olmak için bol okuma yapmak çeşitli eğitim aktivitelerine katılmak ve gerektiğinde uzman desteği almak eşlere yardımcı olacaktır.


3- Çocuklara yaklaşımda bulunurken eşler birbirlerini rakip gibi algılama hatasına düşebiliyor. Çocuğun olumsuz özellikleri hakkında “Babasına çekmiş annesine çekmiş” gibi sözlerle eşler birbirlerini incitebiliyor. Bunun yerine çocuğun iyi huyları için eşe iltifatta bulunulduğunda “Annesi gibi becerikli babası gibi akıllı” gibi ifadeler kullanılırsa hem çocukta ebeveynlerine saygı artar hem de eşler arsı sevgi ve saygı bağı güçlenir. Eşler nefislerini öne çıkarmak için çocukların özelliklerini kullandığında hem çocuklarına hem de evliliklerine kötülük etmiş olur.


4- Kendisini herkesten akıllı gören eş “Çocuklar benim istediğim gibi yetişecek” “Sen ne anlarsın bu işlerden” yaklaşımında bulunabiliyor kendisinin önceden haber verdiği olumsuz sonuç meydana geldiğinde ise “Bak gördün mü benim dediğim gibi oldu” gibi iğneleyici sözlerle eşini incitebiliyor. Biz bir aileyiz fikrini her zaman canlı tutmak ve eşinin iyi bir ebeveyn olacağına inanmak bu noktada önemli.


5- Eşlerden birinin olur dediğine diğeri olmaz diyebiliyor. Çelişkili anne-baba tutumu çocuklarda yuvaya güven eksikliği ve suistimali gündeme getiriyor eşler arsında ise aile bağlarına duyulan inancı azaltıyor. Bu durum çoğunlukla eşler arasındaki iletişim eksikliğinden kaynaklanıyor. Ailede ortak tutum geliştirmek için eşlerin sürekli iletişim halinde olması ve istişare yapmaları problemin çözümünde etkili olacaktır.


6- Eşlerden birinin çocuğa kazandırmaya çalıştığı güzel davranışı diğeri sekteye uğratırsa uğraşı veren taraf eşine karşı kötü duygular besleyebiliyor. Örneğin çocuğun yalan söylemesi durumunda baba hassas davranır anne ise müsamahakar yaklaşırsa arada gerginlik olması kaçınılmazdır. Burada da eşler birbirlerine saygılı yaklaşmalı çocuğa verilmeye çalışılan değerin farkında olarak aynı tepkiyi göstermeye dikkat etmelidir.


7- Çocuk anne-babayı birbirlerine karşı kullanabilir aralarının açılmasına neden olabilir. Çocuğa anne-babanın aynı kanıda olmadığı konularda dahi eş olarak bir ekip ruhuna sahip olunduğu hissettirilmeli. Çocuğa söylenecek “Bu konuyu annenle halledersen daha iyi olur” “Babana bu saygısızlığı yapmana izin veremem” “İkimizin de görüşünü alman gerekiyor” gibi yaklaşımlar eşleri birbirlerine daha sıkı bağlayacaktır. Çocuk eğitimi konusuna kafa yoran eşler kendilerine ve ilişkilerine daha bir çeki düzen verirler.
8- Anne-baba birbirlerine iyi eş olamadığında saygılı davranmadığında çocuk da hor görülen ebeveynin rolünü küçümseyecek sağlıklı bir kişilik gelişimi gösteremeyecektir. Sevgi ve saygı duygusu aile bireyleri arasında her vakit kendisini gösterirse böyle bir sıkıntı çoğunlukla gözlenmez. Evlilikte eş olmanın yanında anne-baba sorumluluğu ebeveyn olmanın yanında eş olduğu bilinci unutulmamalıdır.


[Neslihan BEYHAN Semerkand Aile • 51. Sayı / EVLİLİK-İLETİŞİM]
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/cocugunu-kiskanan-t20265.0.htmlSusmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı Aşka_Meftun

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.209
 • Konu: 375
 • Derviş: 5881
 • Teşekkür: 5
Cevaplandı: Çocuğunu Kıskanan.....
« Cevapla #1 : 13/04/10, 19:46 »
Emeğinize sağlık kardeşim çok faydalı ve önemli bir konu..rabbim razı olsun inşaAllah
selam ve dua ileHoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  

“Allâhümme innî es’elüke’l-hüdâ ve’t-tükâ ve’l-‘afâfe ve’l-gınâ:

Allahım! Senden hidâyet, takvâ, iffet ve gönül zenginliği isterim”      *R-H* 

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.640
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Cevaplandı: Çocuğunu Kıskanan.....
« Cevapla #2 : 13/04/10, 22:22 »


Teşekkür ederim okuyan gözleriniz nurlansın inşaAllah

 :X06


Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı Gökkuşağı

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.077
 • Konu: 280
 • Derviş: 9430
 • Teşekkür: 8
Cevaplandı: Çocuğunu Kıskanan.....
« Cevapla #3 : 13/04/10, 22:35 »
İnternet zararlısını,internet yararlısına çevirdik ya helal olsun bize.Demek ki teknolojiyi kullanmasını bilmek önemli.Her kesime hitap eden bir konu.Allah razı olsun.


Eğer aşk olmasaydı,aşk derdi olmasaydı,
Bu kadar tatlı sözü kim söyler,kim duyardı...

Çevrimdışı gürcan

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 216
 • Konu: 32
 • Derviş: 7323
 • Teşekkür: 0
Cevaplandı: Çocuğunu Kıskanan.....
« Cevapla #4 : 14/04/10, 12:38 »
Emeğinize sağlık kardeşim çok faydalı ve önemli bir konu..rabbim razı olsun inşaAllah
selam ve dua ile


 :X06


“on derviş bir kilime sığar da iki sultan bir saraya sığmaz”

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
Cevaplandı: Çocuğunu Kıskanan.....
« Cevapla #5 : 14/04/10, 15:52 »
Allah(cc) razi olsun


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Namaz, Dört Şeyi Dört Şekilde Bize Yeniden Kazandırır.. Dinî İlimlerde Aklın Yeri ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.066 saniyede oluşturulmuştur


Çocuğunu Kıskanan.....Güncelleme Tarihi: 28/05/20, 08:48 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim