Çölyak Hastalığı ( Fırsat buldukça okuyunuz önemlidir.) - Sağlık Olsun
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.065 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.656 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22914 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Çölyak Hastalığı ( Fırsat buldukça okuyunuz önemlidir.), konusunu okuyorsunuz... Bu konu 4802 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Çölyak Hastalığı ( Fırsat buldukça okuyunuz önemlidir.)}   Okunma sayısı 4802 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.585
 • Konu: 1902
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 363
Çölyak Hastalığı

Çölyak hastalığında glutensiz diyet tek tedavidir.
 
Çölyak bir ince barsak ailerjisidir. Bu allerji; buğday, arpa, yulaf, çavdar gibi tahılların içinde bulunan gluten ismi verilen proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu sürecek bir hassasiyet göstermesi olarak tanımlanır.

Gluten  entropatisi olarak ta  bilinir. Kısaca  çölyak;  bağırsakların glutene karşı göstermiş olduğu reaksiyon sonucu sindirim sistemini zayıflatan yada çalışmaz hale getiren bir hastalıktır.

İngilizcesi Celiac Disease'dir.

Bağırsaklardaki sindirimi sağlayan villus denilen yapıların bozulmasına sebep olan ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.Belirtileri   

Küçük çocuklarda kusma, ishal, karın şişliği, iştahsızlık, kilo alamama ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkabileceği gibi daha ileri yaşlarda sadece kansızlık, boy kısalığı, kemik zayıflığı ve nedeni bilinemeyen karaciğer hastalığı gibi çok değişik belirtilerle de kendini gösterir.

Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve kesin olmamakla birlikte, yulafta bulunan ve gluten olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir.

Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, onların bağışıklık sistemleri bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)

Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler. Villuslar olmadan kişi; ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez.

Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı oto-immün sistem rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak da sınıflandırılabilmektedir.

Hastalık ayrıca gluten enteropatisi, celiac disease, celiac sprue, nontropical sprue ve gluten sensitive enteropathy olarak da bilinmektedir.


Tanı Yöntemi


Çölyak hastalığının kesin tanısı ancak deneyimli bir gastroenterolog tarafından yapılacak kan tahlilleri ve ince bağırsak biyopsisi ile tanımlanabilir.

Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır, yani ailevi kalıtım söz konusudur. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stresten sonra tetiklenebildigi gibi ilk seferde de aktif olabilir. Hastalık yaşamının her hangi bölümünde ortaya çıkabilmektedir. Çölyak kimi kişilerde çocukluk, kimilerinde ergenlik, kimilerinde ise orta yaş grubunda ortaya çıkabilmektedir


Tedavi Şekli

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ise size uzman hekim tarafından önerilen gluten içermeyen besinlerle beslenmektir. Gluten buğday, arpa, çavdar ve yulafta bulunduğu için bu gıdalardan ömür boyu uzak durmak gereklidir.

Çölyaklı kişiler normal ekmek, makarna, pasta, börek, bisküvi ve benzeri çok sayıda gıdayı yememek durumundadır. Mısır unu, pirinç unu, soya unu, patates unu gibi maddeler gluten içermediği için rahatça tüketilebilir.

Kars'ta yetişen Kavılca buğdayı (Triticum dicoccon) gluten içermediği için Çölyak hastaları için uygundur.


Glutensiz tarifler:

Beyaz Ekmek

50gr. glutensiz un

1 Tatlı kaşığı tuz

1 Tatlı kaşığı şeker

20gr. maya (yuva)

200 ml. su

200 ml. süt

Çok az margarin (üstüne sürmek için)

Ilık olan su ve sütü bir kaba dökün. Maya'yı içinde eritin. Daha sonra un, şeker ve tuzu da ilave edin, mikser ile karıştırın. Yağlanmış dikdörtgen kalıba bu karışımı dökün. 20 dakika dışarıda kabarmaya bırakın. 200-225 derecede önceden ısıtılmış fırında 40 dakika pişirin. Ekmeği çıkarmaya yakın üzerini bir fırça ila yağlayın ve son 5 dakika daha pişirin. Sonra Ekmeği kalıbından çıkartın ve soğumaya bırakın.Glutensiz tarifler:

Makarna Hamuru

125 gr. Loprofin Un

1 yumurta

Biraz tuz

1 tatlı kaşığı yağ

1 çorba kaşığı su

Malzemeleri bir hamur haline getirin. Yoğun bir hamur olacağı için elde yoğurun. Sonra merdane veya oklava ile hamuru açın. Kolay yapışabildiğinden altını unlayın. Hamuru çok ince yufka gibi açmayın sonra bir bıçak yardımıyla makarnalarınızı kesin. Bu hamur ile erişte, mantı, börek, lahmacun ve pizza tabanı yapabilirsin. Makarna için kesdikten sonra kurutabilir veya tuzlu suda kaynatabilirsiniz.
 
 
Yediğimiz her yiyecek yemek borusundan mideye, mideden ince bağırsağa, oradanda kalın bağırsağa gider. Midede hazmedildikten sonra ince bağırsakta gerekli olan bütün besin kaynakları kana karışır.


Gerekli olan besin kaynakları ince bağırsaktaki villus çıkıntıları sayesinde emilir. Bu villuslar olmadan vücut hiçbir besin maddesini ememez.

Gluten, buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahılların içerisinde bulunan bir protein maddesidir.

Glutene karşı alerjisi olan kişilerin ince bağırsağına Gluten zarar verir. Gluten ince bağırsaktaki villusları yok ettiği için gerekli besin maddeleri ince bağırsakta emilemez. İnce bağırsakta meydana gelen bu alerjinin adı "ÇÖLYAK"dır.

Çölyaklı bebekler Gluten içermeyen besinler ile beslendiklerinde hiçbir problemle karşılaşmıyorlar. Mesela anne sütü, Gluten içermeyen biberon mamaları, pirinç unu muhallebisi gibi.

Bebekler büyümeye başladıklarında Gluten içeren gıda maddeleri ile tanışıyorlar. Örneğin ekmek, makarna, bisküvi, irmik (v.s.) Bunlarla tanışan çocuklarda Çölyak'ın tipik belirtileri ortaya çıkıyor. İştahsızlık, ishal, kusma, karın şişliği, ince kol ve bacaklar, büyümede gerilik, boy kısalığı ve huysuzluk gibi.

Veliler bu belirtileri çocuklarında gördükleri an bir doktora başvurmalıdırlar. Doktor bu belirtilere dayanarak, gerekli tahlilleri yapar.

Kesin tanı ancak deneyimli gastroenterolog tarafından yapılacak ince bağırsak biyopsisi ile konur.

Tanı konulduktan sonra tedaviye başlanır. Bu tedavi ise ömür boyu sürecek Glutensiz diyettir.

Bilmemiz gereken en önemli konulardan biri de Gluten içermeyen bir çok besin maddesi olduğudur. Hepside çok lezzetli ve sağlıklıdır.

Her Çölyaklı çocuk yaşıtları gibi normal yaşantısına devam edebilir, okula gider, arkadaşlarıyla oyun oynar. Sadece dikkat etmesi gereken konu Glutensiz diyettir.

Yuvada, okulda, lokantada dikkat edilmesi gereken konu Glutensiz diyettir. Bu konu ile ilgili öğretmenleri, aşçıları uyarmamız gerekir.

Seyahat ederken de Glutensiz diyete çok dikkat etmemiz gerekir.

Çölyak hastalığı ile karşılaştığınızda, sağlıklı bir yaşam için gerekli olan tek şey Glutensiz diyettir. Bunun başka ilacı yoktur.

Günün birinde size ekmek, pide, simit ve makarnayı ömür boyu yememeniz gerektiğini söyleseler ne yapardınız? Adım başı dürümcü, fast-food büfeleri ve simitçilerin bulunduğu ve ekmeğin sofrada baştacı olduğu ülkemizde bu gıdalardan ömür boyu mahrum kalmak pek kolay olmasa gerek.

Çölyak, halk arasında ince bağırsak alerjisi olarak biliniyor. Çok sessiz ve silik bir hastalık olabileceği gibi öldürücü de olabiliyor. İstatistiklere göre son yıllarda hızlı bir artış gösteren çölyak vakalarında ortalama bir rakam saptanamıyor; çünkü hastalık bazı kişilerde ya belirti vermiyor ya da aynı belirtileri gösteren başka hastalıklarla karıştırılabiliyor.

Çölyak, genetik kökenli bir ince bağırsak alerjisi. Bu alerji buğday, arpa, yulaf ve çavdar gibi tahıllarda bulunan ve günümüzde pek çok gıdada (bisküvi, reçel gibi) kıvam verici madde olarak kullanılan, gluten adlı proteine karşı ince bağırsağın ömür boyu süren bir hassasiyet göstermesinden kaynaklanıyor.

Yediğimiz her yiyecek yemek borusundan mideye, mideden ince bağırsağa, oradan da kalın bağırsağa gider. Midede hazmedildikten sonra sağlığımız için gerekli olan tüm besin maddeleri ince bağırsakta bulunan villus çıkıntıları sayesinde emilerek kana karışır. Villuslar olmadan vücut hiçbir besin maddesini ememez. Çölyak hastalarında gluten maddesi villusları yok ettiği için vücut gerekli olan besin maddelerini alamaz. Bu durumda bağışıklık sistemi bozulur ve çölyak hastalığı ortaya çıkar


Belirtileri neler?


Çölyak, çocukluk, ergenlik veya yetişkin yaşlarda görülebiliyor. Bebeklik çağında glutenli yiyecekler yenilmeye başladıktan sonra kusma, ishal, karın şişkinliği, iştahsızlık, huysuzluk, kilo alamama, büyümede gerilik ve boy uzamasında yavaşlama gibi tipik belirtilerle ortaya çıkıyor. Bazen hamilelik veya bir ameliyat sonrası, viral enfeksiyon ya da şiddetli duygusal stres sonucunda ortaya çıkarak kişiye göre değişik belirtiler verebiliyor.

 Nedeni bilinmeyen ve ağızdan alınan demir takviyesiyle düzelmeyen kansızlık, şiddetli ishal ve karın ağrısı, sinirlilik, bir türlü geçmeyen gastrit benzeri şişkinlik, kısırlık, sık düşük yapma eğilimi, kemik ve eklem ağrıları, kollarda ve bacaklarda uyuşma, geçmeyen ağız içi yaraları gibi.


Teşhisi

Teşhisi en zor olan hastalıklardan biri, çölyak. Çünkü hastalığın belirtileri diğer hastalıkların belirtileriyle aynı olabiliyor. Böylece başka hastalıklarla karıştırılabiliyor. Kesin tanı için özel kan tahlilleri (AGA ve EMA) ve deneyimli bir gastroenterolog tarafından ince bağırsak biyopsisi yapılmalı. Biyopsi için üniversite hastanelerinin gastroenteroloji kliniklerine başvurmak gerekiyor. Genetik bir hastalık olduğu için ailesinde çölyak vakası olanların şikayeti olmasa da mutlaka doktora başvurmaları ve gerekli kontrolleri yaptırmaları gerekiyor.

Tedavisi

Tanı konulduktan sonraki aşamada uyulması gereken tek tedavi yöntemi ömür boyu glutensiz diyet uygulamak. Diyet uygulanmaya başladıktan kısa bir süre sonra villuslar hiç zarar görmemiş gibi çalışmaya devam ediyor ve şikâyetler ortadan kalkıyor. Bu nedenle glutenli gıdaları kesinlikle tüketmemek gerekiyor.

Gluten'e hayır!

Onlar yaşıtları gibi sağlıklı birer çocuk. Okula gidiyor, yürüyor ve koşuyorlar. Ancak onların arkadaşlarından farklı bir yanı var, gluten içeren gıdaları yiyemiyorlar. Bu durumda annelere büyük görevler düşüyor. Bilinçli anne, glutensiz beslenme alışkanlığını çocuklarına benimsetip onların bunu bir yaşam biçimi haline getirmelerini sağlamalı ve sosyal yaşamdan geri kalmamaları için yol gösterici olmalı. Çölyaklı çocukların dışarıda satılan gıdalara özenmelerini önlemek için bu gıdaları evde hazırlamalı.

ÖNEMLİ NOKTALAR


* Ekmeksiz bir hayat kolay değil. Toplumun beslenme alışkanlıklarının ötesinde zor bir yaşam biçimi. Çölyak hastası, restoran, pastane ve kafelerde yemek yiyemez. Yediği her gıdayı sorgulamak ve çoğu kez katıldığı davetlere, özel yiyeceklerini beraberinde götürmek zorunda. Hayatını kâbusa çeviren tüm damak sınırlamalarına rağmen sosyal yaşamını kolaylaştırıcı önlemleri almalıdır. İlk adım, glutensiz ama sağlıklı bir beslenme alışkanlığı olmalı ve bunu bir yaşam biçimi haline getirmelidir.

* Sınırlamalara rağmen iyi düzenlenmiş bir diyetle hem çok çeşitli gıdaları yiyebilir hem de günlük ihtiyacı olan tüm besinsel değerleri alabilir.

* Buğday, arpa, yulaf ve çavdar yerine pirinç, patates, nohut, mercimek, kestane, soya, fasulye, fındık gibi besinleri ve bu besinlerden elde edilen un ve nişastaları tercih etmeliler. Kuruyemişleri özellikle de ceviz, fındık, incir ve kuru üzümü sofradan eksik etmemeli.

* Gluten, gıda sanayinde kıvam verici, koyulaştırıcı ve yapıştırıcı katkı maddesi olarak kullanılıyor. Bu nedenle etiketinde 'glutensiz' ibaresi olan tüm gıdaları çölyak hastaları yiyebilir. Kullanılan gıdalarda gluteni araştırmak çölyak hastaları için doğal bir alışkanlık haline gelmeli.

* Karaağaç ve kavunağacı bitkisinin çayları yararlı olabilir. 1 tutam bitki sıcak suda 5 dakika bekletilip süzülür. Balla tatlandırılıp sıcak veya ılık olarak günde 1-2 fincan içilebilir.
 
* Dışarıda özendikleri poğaça, ekmek, bisküvi gibi yiyecekleri evde kendileri uygun malzemelerle hazırlayabilirler. Örneğin; beşamel ya da et sosları nişasta veya mısır unu ile koyulaştırılabilir. İstanbul Halk Ekmek'in ürettiği ve halk ekmek büfelerinde satışa sunduğu 'Özel diyet nişasta ekmeği' ekmek yerine geçebilir. Piyasada satılan glutensiz ürünlerle değişik tatlılar hazırlanabilir.

* Tıpkı beslenme gibi yaşam tarzı da düzenli olmalı. Yeterli uyuyup bol bol egzersiz yapmalılar.

* Dengeli bir beslenme alışkanlığını izlerken doktora danışarak vitamin ve mineral (özellikle demir) içerikli takviye almalılar.
 


Diyet düzenli yapılmazsa

Gluten, çölyak hastaları için öldürücü bir zehirdir. Sürekli diyet uygulandığı halde arada bir glutenli gıdaları tüketmek çölyaklılar için vahim sonuçlar doğurabiliyor. Örneğin, arada yapılan kaçamaklar bağırsak kanseri, yutak kanseri, ağız içi tümörler, osteoporoz, diyabet, şizofreni, küçük çocuklarda büyüme geriliği gibi hastalıklara neden olabiliyor.

Ancak bağırsakları aşırı derecede zarar görmüş bazı çölyak vakalarında sürekli glutensiz diyet iyileşme için yeterli olmayabiliyor. Bu durumda bağırsaklar çalışamadığı için vücut için gerekli besinler damar yoluyla veriliyor. Yani, ilaç tedavisi uygulanıyor.

Hasta sayısında gözle görülür bir artış olduğu halde bunlara yönelik un, ekmek, makarna gibi temel gıdalar maalesef ülkemizde üretilmiyor. Oysa ki batıda çölyak hastaları için özel üretilmiş un, ekmek, makarna, kek, gofret ve bisküvi gibi gıdalar marketlerde kolayca bulunabiliyor. Bu ürünler ülkemize getiriliyor ancak çok pahalı olduğu için herkes satın alamıyor.

Çölyak hastalarının yaşam kalitesini artırmak ve sosyal yaşamlarının zenginleştirilmesi için gıda sektöründe "sosyal sorumluluk anlayışının" yerleşmesi gerekiyor. Üreticiler çölyak hastaları için hayati bir gereklilik olan glutensiz üretime sıcak bakmalı. Ancak üretim konusunda çok dikkatli olmak gerekiyor: Glutenli ve glutensiz ürünler aynı ortamda ve aynı araç gereçlerle hazırlanmamalı, çünkü glutensiz yiyeceklere buğday unu bulaşabilir. Gıdaların üzerindeki etikete mutlaka 'gluten içermez?'veya 'içerir' ibaresi eklenmeli.
 

Çölyak Hastalığı Nedir?

Çölyak Hastalığı, bağırsaklardaki sindirimi sağlayan "villus" denilen yapıların bozulmasına sebep olmakta ve dolayısıyla da yiyeceklerdeki besinin emilmesini engelleyen ve ince bağırsakta hasarlar oluşturan bir sindirim hastalığıdır.  Çölyak hastası olan kişiler buğdayda arpada çavdarda ve yulafta bulunan ve "gluten" olarak adlandırılan bir proteine tahammül edememektedir. 

Çölyaklı hastalar gluten içeren yiyecekler yediklerinde, bağışıklık sistemi bunu ince bağırsaklara zarar vererek yanıtlar. Özellikle çok küçük ve parmak şekline benzeyen villus olarak adlandırılan ince bağırsaktaki emilimi sağlayan yapılar kaybolur. (düzleşir ve görevini yapamaz hale gelir.)Yiyeceklerdeki besinler bu villuslardan geçerek kan dolaşımı içine emilirler.

Villuslar olmadan kişi; her ne kadar yiyecek yerse yesin; beslenemez. Vücudun kendi bağışıklık sistemine zarar vermesinden dolayı çölyak hastalığı otomatik bağışıklık sistemi rahatsızlığı olarak düşünülmektedir. Bununla birlikte, yiyeceklerin emilememesinden dolayı sindirim rahatsızlığı olarak ta adlandırılabilir. Çölyak hastalığı genetik bir hastalıktır. Bazen hastalık bir ameliyat, çocuk doğumu, hamilelik, viral enfeksiyon yada şiddetli duygusal stresten sonra, tetiklenebilir, ilk seferde aktif olabilir. Çölyak hastalığı kişide herhangi bir zamanda görülebilir. Çocukluk, ergenlik ve orta yaşlarda görülebilmektedir.


Çölyak Hastalığının Belirtileri Nelerdir?


Çölyak hastalığının oluşumunda rol oynadığı düşünülen faktörlerden birisi kişinin bebekliğinde anne sütüyle ne kadar zaman beslendiğidir. Çölyak hastalığı anne sütünden uzun süre yararlanmış kişilerde daha geç oluşur. Diğer bir faktör ise gluten içeren yiyeceklerin yenilmeye hangi yaşta başlandığı ve ne kadar gluten yenildiğidir. Belirtiler sindirim sisteminde var olabilir yada olmayabilir. Örneğin bir kişide ishal ve karın ağrısı olabilirken diğer bir kişide aşırı sinirlilik, öfke, veya depresyon olabilmektedir. Aşırı öfke ve sinirlilik çocuklarda görülen en yaygın belirtilerden biridir.  Çok sık tekrarlanan karın ağrıları, kronik ishal, kilo kaybı, açık renkli, kötü kokulu dışkı , anemi, gaz, kemik ağrısı, bacaklarda uyuşma, karıncalanma, haddinden fazla kilo kaybından dolayı oluşan adet düzensizliği.. gibi belirtileri vardır.

Çölyak Hastalığı’nın Teşhis’i Nasıl Konulur?

Çölyak hastalığını teşhis etmek çok zor olabilmektedir. Çünkü hastalığın belirtilerinden bazıları diğer hastalıkların belirtileri ile aynı olabilir. Son zamanlarda araştırmacılar çölyak hastalarının kanlarında kimi antikorların normal seviyesinden daha yüksek olduğunu keşfettiler. Vücut algıladığı yabancı maddeleri yok etmek için karşılık olarak bağışıklık sisteminden antikorları üretir.

Çölyak hastalığının teşhisinde doktorlar glutene karşı oluşan antikorların seviyesini ölçmek için kan testi yapabilmektedirler. Bu antikorlar antigliadin, anti-endomysium ve antireticulin’ dir. Eğer test sonuçları ve belirtiler Çölyak hastalığını işaret ediyorsa, doktor villuslardaki hasarı kontrol etmek için ince bağırsaktan çok küçük bir doku parçası alabilir. Biyopsi işlemi; endoskop olarak adlandırılan ince bir tüp ağız ve mideye doğru ince bağırsağa içine sokulur ve aletin yardımıyla küçük bir doku örneği endoskopa alınır. İnce bağırsak biyopsisi Çölyak hastalığını teşhis etmenin en iyi yoludur.


Çölyak Hastalığının Tedavisi Nasıl Olur?


Çölyak hastalığı için tek tedavi glutensiz diyet uygulamaktır. Glutensiz diyet gluten içeren tüm gıdalardan sakınmak ve onları tüketmemektir. Diyetin başladığı günler içerisinde iyileşmelerde başlar ve ince bağırsak genellikle tam olarak iyileşir. Bunun anlamı villusların hiç zarar görmemiş gibi olması ve (üç ile altı ay içinde) çalışmasıdır. (Bu süre yetişkinler için iki yıla kadar çıkabilmektedir.) Glutensiz diyetin yaşam boyu sürmesi gerekmektedir.

Ne kadar az olursa olsun gluten ve dolayısıyla glutenli gıdalar tüketmek bağırsaklara zarar verir. Bu Çölyak hastası olan herkes için böyledir. Hastalığın ilerlemesi yada glutensiz diyetin uygulanmaması çölyaklar için oldukça vahim sonuçlar doğurabilmektedir. Bu sonuçların herhalde en vahimi bağırsak kanserine yol açabilmesidir. Kişinin tanı anındaki yaşına bağlı olarak bazı problemler örneğin büyüme geriliği ve diş bozuklukları iyileşmeyebilir.

Çölyak hastalarının küçük bir yüzdesi glutensiz diyetle iyileşmeyebilir. Bu kişiler bağırsaklarına aşırı derecede zarar vermişlerdir. Öyle ki diyetlerinden gluteni yok etseler bile iyileşme olmaz. Onlar bağırsaklarından yeterli derecede besin ememediğinden toplam damar içine ilave besin almaya ihtiyaçları vardır. Kökleşmiş Çölyak hastalığı için ilaç tedavisi tercih edilmektedir.
 
 


Rabbim bu hastalığa yakalanlara  yardım etsin inşaAllah
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/colyak-hastaligi-firsat-buldukca-okuyunuz-onemlidir-t2405.0.htmlSusmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

 

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.708
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 212
 X:02
Bir arkadaşımın çocuğu sürekli hastenlerde tedavi görüyordu, sürekli hastalanıyor ama sebebini bulamıyorlardı. Daha sonra çölyak hastalığı tehşisi konuldu. Çocuk artık ekmek yemiyor sürekli diyetle yaşıyor.
Rabbim yardımcısı olsun.. X:02

Allah (cc) razı olsun, çok değerli bilgiler.. :X06 X:33X"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Birdamla

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 487
 • Konu: 96
 • Derviş: 42
 • Teşekkür: 1
  • birdamlagozyasi
Allah yar ve yardimcisi olsun amin ecmain

rahman ve rahim olan allahim acil acil acil sifaalar ihsan etsin amin ecmain

büyüklerin duasi olsun


........GAVSIM-SULTANIM........

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.585
 • Konu: 1902
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 363
X:02
Bir arkadaşımın çocuğu sürekli hastenlerde tedavi görüyordu, sürekli hastalanıyor ama sebebini bulamıyorlardı. Daha sonra çölyak hastalığı tehşisi konuldu. Çocuk artık ekmek yemiyor sürekli diyetle yaşıyor.
Rabbim yardımcısı olsun.. X:02

Allah (cc) razı olsun, çok değerli bilgiler.. :X06 X:33X

Ecmain inşaAllah
Bizim de tanıdığımızın evladı yıllarca yanlış teşhis ve tedavi gördü
Sonradan anlaşıldı tedavi yapıldı epey bir zaman fakat sonu.... X:04
Annesinin feryatları hala.... X:04
Rabbim kimseye vermesin.
Bu hastalık pek bilinmiyor yeni yeni anlaşılıyor maalesef.


Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

 

Çevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 18
Rabbim şifalar ihsan eylesin cümle hastalara..

ilk defa duyduk..Allah (cc) razı olsun bilgilendirdiğiniz için ..  :X06


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı Kusva

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.083
 • Konu: 379
 • Derviş: 244
 • Teşekkür: 8
Çölyak hastalığı için tek tedavi glutensiz diyet uygulamaktır. Glutensiz diyet gluten içeren tüm gıdalardan sakınmak ve onları tüketmemektir. Diyetin başladığı günler içerisinde iyileşmelerde başlar ve ince bağırsak genellikle tam olarak iyileşir. Bunun anlamı villusların hiç zarar görmemiş gibi olması ve (üç ile altı ay içinde) çalışmasıdır. (Bu süre yetişkinler için iki yıla kadar çıkabilmektedir.) Glutensiz diyetin yaşam boyu sürmesi gerekmektedir.
 :X06Çevrimdışı sekeratulmevt

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 604
 • Konu: 35
 • Derviş: 5185
 • Teşekkür: 110
Allah razı olsun öğrenmiş olduk Allahın izniyle...
muhabbetle... :X06 :X06 :X06
Mevla yardım etsin sabır versin bu hastalıktan muzdarip olanlara... :X06


"men dakka dukka"
net

Çevrimdışı Şa'yâ

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.505
 • Konu: 207
 • Derviş: 511
 • Teşekkür: 145
Normalde buğday ekmeği yiyemezken, menzil ekmeğinin hiç zararı olmuyor çölyak hastalarına.Rabbim şifa versin.

Çölyak Hastaları için, piyasaya yeni çıkmış bir ilaç mevcut. Ankara'da bu hastalıkla imtihan halinde olan bir vekil kardeşimiz Allah'ın yardımıyla bir bitkinin iyi geldiğini bulmuş. Şu an Ankara vakfının desteğiyle elden satışlar oluyor. "Çölyakini" ismini verdiler.Hatta bu ilaç sayesinde unlu mamuller tüketebildiğini söylemişti. Ve biz de şahidiz. Bu ilacı(çayı) facebookta  "çölyakini" yazarak temin edebilirsiniz.


"Hiç kimsenin beklemediği aydınlanmayı bir İslamcı, İslam tasavvufunun önünün açılmasını bir sosyalist sağlayabilir."

 Mahmud Erol Kılıç


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Hz Zekeriyya ve Yahya Plazma TV yasaklanıyor mu ? ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.405 saniyede oluşturulmuştur


Çölyak Hastalığı ( Fırsat buldukça okuyunuz önemlidir.)Güncelleme Tarihi: 09/12/19, 21:42 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim