Derdi çok, ömrü kısa - İslami İçerikli Yazılar
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.182 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 146.047 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23043 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Derdi çok, ömrü kısa, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2110 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Derdi çok, ömrü kısa}   Okunma sayısı 2110 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı merhamet

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 4.202
 • Konu: 796
 • Derviş: 6679
 • Teşekkür: 112
Derdi çok, ömrü kısa
« : 31/05/11, 03:32 »

Derdi çok, ömrü kısa Ümmet-i Muhammed ’e özel bir ikram: üç aylar


Bütün zaman ve mekanlar Allah’ın tasarrufundadır. Yüce Allah bazı gün ve geceleri diğerlerinden üstün kılmıştır. Mesela cuma gününü diğer günlerden, Kadir gecesini de bin aydan daha hayırlı yapmıştır. Yüce Allah faziletli kıldığı bütün zamanlarda kullarına rahmet akıtacak, feyiz çekecek, manevi temizlik sebebi olacak, sevap kazandıracak bazı ibadetler koymuştur. Kul, bunların vesilesiyle Rabbi’ne yaklaşır. Bu zamanlarda yüce Allah’ın özel rahmet tecellileri vardır; isteyen ve arayan kimse bu rahmet ve feyizden bolca elde eder.

Rasul-i Ekrem Efendimiz (s.a.v) bu rahmeti şöyle haber vermiştir: “Bütün vakitlerde hayrın peşinde olun. Rabbiniz’in rahmet tecellilerinden bolca elde etmeye çalışın; çünkü alemde her an Allah’ın rahmeti yayılır. İsteyen ondan nasiplenir. Allah’tan ayıplarınızı örtmesini ve korkularınızdan emin kılmasını isteyin!” Dinimizde her gün ve ay kıymetli olmakla birlikte, bazı aylarda manevi kazanç daha çok olmaktadır. İşte bu özel rahmet mevsimine üç aylar diyoruz. Bu aylar, Recep, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Bu mübarek aylar, ömrü kısa, derdi çok Ümmet-i Muhammed ’e yüce Allah’ın özel bir ikramıdır. Bu aylar, azıcık çalışmayla bile çok kazanmanın mümkün olduğu aylardır. Halini kontrol etmek, tövbe etmek ve amelle şükretmek isteyenlere en güzel fırsattır.

Allah’ın ayı: Receb-i Şerif

Üç ayların birincisi olan Recep ayında iki mübarek gece vardır. Birincisi Recebin ilk cuma gecesi olan Regaib; diğeri de 27. gecesine rast gelen Miraç gecesidir. Recep ayının, Recep diye isimlendirilmesinin sebebi, bu ayın kıymetinin ve değerinin çok olması dolayısıyladır. Çünkü Recep kelimesi, büyüklük, yücelik, ululuk manasını ifade eder. Recep ayına “Şehrullah” yani “Allah’ın ayı” da denir. Rasul-i Ekrem (s.a.v) şöyle buyurur: “Recep Allah’ın ayı; Şaban benim ayım, Ramazan da ümmetimin ayıdır.”

Allah Rasulü (s.a.v) Recep ayı girince şöyle dua ederdi: “Allahım! Recep ve Şaban’ı bizim için hayırlı ve bereketli yap ve bizi Ramazan’a ulaştır.” Bu hadis, insanın salih ameller işlemesi için faziletli vakitlere ulaşmayı dilemesinin müstehap olduğunu göstermektedir. Çünkü müminin ömrünü ancak hayır işler feyizlendirir, tatlandırır. İnsanın hayırlısı ömrü uzun, amelleri güzel olanıdır. Recep, hayır ve bereket aylarının anahtarıdır. Ebu Bekir-i Belhi (rh.a) bu hususta şöyle der: “Recep ayı tohum ekme, Şaban ayı sulama, Ramazan da hasat ayıdır.”

Recep ayına ait vazifeler

Recep ayında “Recep ayı namazı” diye özel bir namaz yoktur. Recep ayının ilk cuma gecesi Regaip namazı kılmanın faziletiyle ilgili rivayet edilen ifadeler de sahih hadis kitaplarında mevcut değildir. Bu namaz, daha sonra salih zatların uygulaması ile yaygınlaşmıştır.

Şunu da bilelim ki geceyi ihya adına yapılan nafile ibadetlerde şahsın durumuna göre genişlik vardır. Herkese tavsiye edilmemekle birlikte, durumu müsait olan bir mümin, istediği geceyi baştan sona ibadetle geçirebilir. Bunun büyük sevabı vardır. Önceki salihler içinde yatsı namazının abdesti ile sabah namazını kılanların sayısı az değildir. Bunlardan biri de, Allah kendisine rahmet etsin, mezhep imamımız İmam Azam’dır. Bu Hak aşıkları uyku ihtiyaçlarını gündüz görür, bütün geceyi zikir, fikir, ilim, namaz, dua ve istiğfarla geçirerek her gecenin bereketinden bolca istifade eder ve gece elde ettikleri nur, feyiz ve ilmi gündüz diğer mümin kardeşleriyle paylaşırlardı.

Bütün mübarek gecelerde, her gece için tavsiye edilen nafile namazlar kılınmalıdır. Bunların başında teheccüd namazı gelir. En azı iki, en çoğu sekiz rekattır. Gecenin yarısından sonra imsak vaktine kadar kılınması daha faziletlidir. Yine bu gecelerde iki rekat tövbe namazı, iki rekat hacet namazı, dört rekat tesbih namazı kılınabilir. Ayrıca, kaza namazı olmayanlar istediği kadar nafile namaz kılabilir. Kaza namazı olanlar, bu geceleri vesile edip kazaya kalmış namazlarını kılarak iki hayır birden yapmış olurlar. Bu geceleri ihya sebebi olacak amellerin başında tövbe, istiğfar, zikir, Kur’an kıraati, Rasulullah Efendimiz’e (s.a.v) salavat okumak, dua, sadaka, tefekkür ve halini muhasebe gelmektedir.

Yaşadığımız her an, en güzel fırsattır; aldığımız her nefes bir hazinedir; hepsi ayrı bir rahmettir. Bunu düşünerek anın kıymetini bilenlerden olmaya çalışalım. Cenab-ı Hak hepimizi iman ve hayat nimetine şükredenlerden yapsın.

Recep ayında oruç

Recep ayının tamamını oruçlu geçirmekle ilgili bir emir ve tavsiye yoktur; ancak nafile olarak tutulacak orucun sevabı büyüktür. Bu konuda şu hadis rivayet edilmiştir: “Cennette Recep isimli bir nehir vardır. Sütten daha beyaz ve baldan daha tatlıdır. Kim Recep ayında bir gün oruç tutarsa, Allah (c.c) o kimseye bu nehirden su içirir.” Üç ayların tamamını oruçlu geçirmek ise tavsiye edilmemiştir; ancak, Ramazan orucuna zarar vermeyecek şekilde, Recep ve Şaban aylarının tamamında oruç tutulması yasak değildir.

Önceki salihlerden bazıları üç ayları oruçlu geçirmişlerdir. Fakat Allah Rasulü (s.a.v), Ramazan ayı hariç hiçbir ayın tamamını oruçlu geçirmemiştir. Bunu, Ramazan ayının özelliğini göstermek için yapmıştır. Bir de kendisi Recep ve Şaban’da sürekli oruç tuttuğunda, ümmeti bütün bu oruçların farz olduğunu zanneder diye böyle yapmıştır. Kefaret orucu hariç, Ramazan ayının dışında herhangi bir ayın tamamında oruç tutmayı mekruh gören alimler, bu görüşlerine Hz Aişe’nin (r.a) rivayet ettiği şu hadisi delil göstermişlerdir: “Ben Rasul-i Ekrem’in (s.a.v) Ramazan ayı dışında herhangi bir ayın tamamını oruçlu geçirdiğini görmedim.”

Recep ayında sevap olan işlerden biri de umredir. Abdullah İbn Ömer (r.a) Rasul-i Ekrem’in (s.a.v) Recep ayında umre yaptığını haber vermiştir. Hz. Ömer (r.a) ve başkaları Recep ayında umre yapmayı müstehap görmüşlerdir. Abdullah İbn Ömer (r.a), Hz. Aişe (r.a) ve Selef-i Salihin de bu ayda umre yaparlardı.

Dilaver SELVİ

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/derdi-cok-omru-kisa-t26936.0.html"Sıkıntılarınızı Allah bilsin yeter. Başkalarının lafları sizi yıldırmasın.Yaptığınız işi Allah rızası için yapın"
"Hizmet ederken, size iftira eden, hakaret edenler olacaktır.
Sevdiğinizin hatrına sabredin."
"Ömür 60-70 yıldır, ahiret ise ebedül ebeddir."
Gavs-ı Sânî Hz.(k.s.)

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Cevaplandı: Derdi çok, ömrü kısa
« Cevapla #1 : 02/06/11, 20:10 »
MUKADDES ZAMANLARAllah (c.c) mekanlar içinde mukaddes mekanlar; zamanlar içinde de mukaddes zamanlar yaratmıştır. İşte o mukaddes zamanlardan birisi de üç aylar diye bilinen Receb, Şaban ve Ramazan aylarıdır. Dinimizce bu üç ayların önemi ve kıymeti pek büyüktür. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v) bu aylarla ilgili olarak, “Allahım, Receb ve Şaban’ı hakkımızda hayırlı ve mübarek kıl, bizi Ramazan’a ulaştır” şeklinde dua etmiştir. (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned; Süyutî, ed-Dürrü’l-Mensur, Heysemi, Mecmau’z-Zevaid)


GÖNÜL EVLERİMİZİ AYDINLATAN IŞIKLAR; KANDİLLER

Halkımızın “kandil” olarak adlandırdığı geceler, gönül evlerimizi aydınlatan ışıklardır. Mübarek gecelere “kandil” isminin verilmesi, o gecelerde salâtîn camileri başta olmak üzere mabetlerin, dergahların içlerine ve minarelere kandillerin asılması ve mahyaların döşenmesi şeklindeki son birkaç asırlık bir Osmanlı geleneğine dayanmaktadır. İlk olarak Osmanlı padişahlarından II. Selim döneminde (1566–1574), camiler aydınlatılıp minarelerde kandiller yakıldığı için bu gecelere kandil geceleri denilmiştir.
Üç aylar dediğimiz Recep, Şaban ve Ramazan ayları dört mübarek geceyi misafir ederler: Reğaip Kandili, Berat Kandili, Miraç Kandili ve Kadir Gecesi. Regaip, Recep ayının ilk cuma gecesine; Miraç, Recep ayının yirmi yedinci gecesine denir. Berat, Şaban ayının on beşinci gecesine; Kadir Gecesi ise Ramazan ayı içinde saklıdır. Bu kutlu zamanlar, kendimizi denetleme, değerlendirme bakımından çok önemlidir. Esasen bütününün değerlendirilmesi gereken müminin hayatında, böyle zamanlar ayrıca yenilenme fırsatı olarak kabul edilmelidir.İFRAT VE TEFRİTTEN SAKINMALI


Recep, Şaban ve Ramazan ayları, Yüce Allah’ın ruhumuza ikram ettiği faziletli ve feyizli bir zaman dilimidir. Yapılan dileklerin dalga dalga Allah’a ulaştığı, dökülen pişmanlık gözyaşlarının günahları silip yok ettiği kandiller geçididir. Ancak şunu hiçbir zaman unutmamalıyız ki, manevi hayat süreklilik ve kararlılık ister. Sevgili Peygamberimiz (s.a.v), “Allah’ın en çok sevdiği (nafile) ibadet, az da olsa devamlı olanıdır.” (Müslim, Fedail)
buyurarak müminleri bu hususlarda daha dikkatli olmaya ve titiz davranmaya davet etmektedir. Kandil gecelerinde güzelce ibadet edip, ondan sonra bırakmak, çok fazla ibadet edip de sonra yorulup dermansız düşüp, ibadetten soğuyup kenara çekilmek doğru değildir. Nebi (s.a.v) “İşlerin en hayırlısı orta yollu (mutedil) olanıdır” (Beyhaki, Şuabu’l-İman; Ali el-Müttaki, Kenzü’l-Ummal) hadisiyle bizlere ifrat ve tefritten sakınmamızı tavsiye etmektedir.

Üç aylar ve mübarek geceler, öncelikle Rabbimiz’e, ailemize, milletimize ve ülkemize karşı görev ve sorumluluklarımızı hatırlatmalı, hatalarımızdan ve günahlarımızdan tövbe etmemize vesile olmalıdır. Nitekim yüce Allah, engin rahmetine sığınıp tövbe etmemizle ilgili olarak şöyle buyurmaktadır: “(Ey Muhammed !) De ki: Ey kendilerine kötülük edip aşırı giden kullarım! Allah’ın rahmetinden ümidinizi kesmeyin, doğrusu Allah günahların hepsini bağışlar. Çünkü O, çok bağışlayandır, çok merhamet edendir.” (Zümer, 53)


ÜÇ AYLARI NASIL DEĞERLENDİRMELİYİZ?

• Öncelikle böyle zamanlarda kulluğumuzu gözden geçirerek, eksik ve hatalarımızı ele almalı ve bunları düzeltebilmenin yollarını aramalıyız. Yani hesaba çekilmeden önce burada kendi kendimizi hesaba çekmeliyiz ki, ahiretteki hesabımız kolay olsun.

• Üç ayları günahlarımızın affı için bir fırsat bilmeli ve bol bol tövbe ve istiğfarda bulunmalıyız. Müslümanların içinde bulunduğu sıkıntıları düşünerek dua edip Allah’a yalvarmalıyız.

• Eğer kaza namazlarımız varsa bunları kılma yoluna gitmeli, kaza namazımız yoksa bile, çokça nafile namaz kılmaya çalışmalı ve özellikle geceleri iyi değerlendirmeliyiz.

• İmkanımız nispetinde çokça Kur’an okumalıyız.

• Akrabalarla, komşularla ve dostlarımızla olan yakınlığımızı bir kat daha arttırmalı ve yapacağımız ziyaretlerle onların gönlünü almalıyız.

• Etrafımızdaki fakir fukaraya yardım etmeli, imkanımız ölçüsünde sadaka vermeli, fakir öğrencilerin okuması için onların elinden tutmalıyız. Çünkü bu zaman dilimlerinde vereceğimiz sadakalar veya zekatlarımız bize kat kat fazla sevap
getirecektir.


-------------Hüseyin OKUR -------------------------------------------------------------------
Çevrimdışı -duha-

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 13
 • Konu: 0
 • Derviş: 14794
 • Teşekkür: 0
Cevaplandı: Derdi çok, ömrü kısa
« Cevapla #2 : 02/06/11, 21:15 »
Allah razı olsun Rabbim hakkıyla bu güzel günleri değerlendirmeyi nasip etsin inşaAllah


DİL; kalbin tercümanıdır,insanın içinde ne varsa dili onu söyler..

Çevrimdışı Mostar

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 891
 • Konu: 21
 • Derviş: 3265
 • Teşekkür: 3
Cevaplandı: Derdi çok, ömrü kısa
« Cevapla #3 : 14/06/11, 01:51 »
Allah(cc)razı olsun. :X06


RABBİMİZ " Soracak : " BEN Hep Seninleydim , Ya Sen Kulum Kiminleydin ???


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

İşin çok zormuş Sevgili kula gelen iki sıkıntı ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.125 saniyede oluşturulmuştur


Derdi çok, ömrü kısaGüncelleme Tarihi: 04/08/21, 09:42 Dervisler.Net © 2008-2021 |Lisans(SMF) |Sitemap | İletişim