Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları - Genel Fotoğraflar
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.128 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.913 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22985 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2748 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları }   Okunma sayısı 2748 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alperen

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 4.742
 • Konu: 696
 • Derviş: 12
 • Teşekkür: 145
Dijital fotoğraf makineleri 3 başarım sınıfına ayrılır:

Ölçek olarak, dijital makinenin çözünürlüğü ve fiyatı esas alınır. Tabii ki dijital makinelerin kullanım imkânları, sınıflarüstü olabilir. Performans sınıfları bölünmesi, güncel makineler temel alınarak yapılmıştır. İlerde bu sınıfların içerikleri değişebilir veya yeni sınıflar oluşabilir; ancak kullanım orantıları hep aynı kalacaktır.

Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  1. Giriş sınıfı:

Sadece ara/sıra, amatör ve keyif amaçlı fotoğraf merakının peşinden gidilirse, dijital fotoğrafçılık dünyasına giriş yapılmak isteniyorsa veya maddi olanaklar sınırsız değilse, bu sınıftaki makinelere yönelmek gerekir. Bu sınıfın sınırı yakl. 3 milyon çözünürlüktedir. Çoğunluk olarak, bu sınıfın makineleri 2 milyon piksel niteliğinde olurlar. Bu makinelerin çok zevkli olmalarına karşılık, profesyonel düzeyde netice beklememek gerekir. Baskı sınırı 10x15 cm olarak belirlenebilir. Ancak bu makineleri e-posta iletişimlerinde veya internet sayfalarında da, kullanabilirsiniz. Bu sınıfa örnek olarak Digital Q1, FinePix A120, A330 ve A340’ı gösterebiliriz.


Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  2. Orta sınıf

Burada bağımlılık yapan dijital fotoğrafçılık başlıyor; neticeler, geleneksel fotoğrafçılık taraftarlarını bile hayran bırakabiliyor. Bu sınıf 2 ilâ 6 milyon çözünürlük arasında belirleniyor. Bu makineler, çok iyi bir resim çözünürlüğünün yanısıra optik zoom, hattâ SLR-teknolojisi sunabiliyorlar. En geç baskı neticeleri alındıktan sonra, dijital fotoğrafçılığın hangi düzeyde olduğu açıkça görülüyor. Ortalama 3 milyon standart çözünürlük ile dijital fotoğrafçılık, geleneksel fotoğrafçılığın gerisinde olmadığını ispat ediyor. Bu sınıfa örnek olarak FinePix S5000, F420, F610 ve F 710’u gösterebiliriz. (FinePix S 7000 ve S20 PRO yarı-profesyonel sınıfa ait olan makinelerdir.)Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  3. Üst sınıf

Üst sınıf makineler, çoğunlukla, meslekî kullanım için tasarlanmışlardır. Fiyat olarak bu makineler 2000€ ile 25.000€ veya daha fazla, aralığında bulunurlar. Profesyoneller için istenilen düzeyde olmakla beraber, normal amatörler için fazla gelebilirler. Bazı makineler 12 milyon çözünürlüğe kadar çıkabilmekte; yani 40 – 70 MB dosyalar oluşmakta. Bu boyutlarda çalışabilmek için, uygun bilgisayarların ve hafızaların bulunması gerekir. Bu tür makineler, örn. stüdyo ortamında, doğrudan bilgisayara bağlanarak kullanılır. Bu sınıfa örnek olarak FinePix S3 PRO’yu gösterebiliriz.

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/dijital-fotograf-makinelerinin-siniflari-t597.0.htmlDeğildir bu bana lâyık bu bende. Bana bu lutf ile ihsan nedendir?
Bu köleniz layık olmadığı halde, bunca ikramlar ve iyilikler nedendir?

Alvarlı M. Lütfî Efe . . .

Çevrimdışı Alperen

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 4.742
 • Konu: 696
 • Derviş: 12
 • Teşekkür: 145
Ynt: Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
« Cevapla #1 : 13/03/08, 19:33 »
Dijital Fotograf Makinasi Bilgileri
sık sık fotoğraf çekin
bebeğinizin gelişimini adım adım takip edin - ilk gülümsemesini, ilk banyosunu, ilk dişini, ilk adımını. bebekler inanılmayacak kadar çabuk değişir; geçmişe karışıp gitmeden bebeğinizin her anını yakalamaya çalışın. bebeğinizin yaşamından bir günü fotoğraflayın. sabah uyandığında gerinmesinden, akşam uyku vakti esnemesine kadar, çocuğunuzun tam bir gününü izleyin. sonraki yıllarda keyifle anacağınız bir dizi fotoğrafınız olacak.

dostlar ve aile dostlar ve aile

duyguları yakalayın
bir sırıtma, bir esneme, bir ağlama - yalnızca güzel gülücükleri değil tüm duyguları yakalayın. bebekler rahat ve özgürdür. fotoğraflarınızda bunu yansıtın.

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

farklı açılar deneyin
fotoğraf çekmeye bebeğinizin göz seviyesinden başlayın. bebeğin birisinin omzunda düzgün durmasını sağlayın. birkaç afacanı koltuğa sıralaya da bilirsiniz. ardından, farklı bir şey deneyin - örneğin (sağlam!) bir sandalye üzerine çıkın ve yatağındaki bebeğin fotoğrafını çekin. dostlar ve aile

dostlar ve aile fotoğrafa diğer insanları da katın.
bebekle birlikte diğer insanları çekin - abla kardeşini beslerken, büyükbaba bebek torunuyla dans ederken. İki bebeği birbiriyle tanıştırın; o an aralarında oluşan bağı gözlerinde yakalayın.

sade bir arka plan kullanın
tıka basa doldurulmamış bir arka plan dikkati fotoğrafı çekilen obje üzerinde toplar ve daha güzel sonuç verir. fotoğrafını çektiğiniz objeyi sade ve dikkat çekmeyen bir arka plan üzerine yerleştirin. bazen kendinizi (ve fotoğraf makinenizi) hafif sağa sola hareket ettirerek görüntüdeki gereksiz fazlalıklardan kurtulabilirsiniz.

doğal ışık kullanın
bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

fotoğraflarınızı tebrik kartlarına dönüştürün.
doğum haberi vermeden ilk emekleme anısına kadar, keyifli fotoğraflarınızdan aileniz ve dostlarınızla paylaşacağınız tebrik kartları yapabilirsiniz
doğum günü fotoğrafı çekme
İster bebeğinizin ilk, çocuğunuzun altıncı, isterse anneannenizin doksanıncı yaşı olsun, şimdi vereceğimiz ipuçları doğum günü fotoğraflarınızı çok özel hale getirecek.

duyguyu yakalayın
unutulmaz fotoğraflar yaratan gülümsemeleri, göz yaşlarını, sürprizleri ve kucaklaşmaları yakalayın. fotoğraf makineniz her an elinizin altında bulunsun; böylece anlık ifadeleri yakalayabilirsiniz. dostlar ve aile

dostlar ve aile

mumların parlayan ışığını gösterin
yanan mum ışığını çekebilmek için, flaşınızı kapatın. fotoğrafın bulanık olmaması için makinenizi bir tırabzan, sandalye arkası, masa üzerine koyarak ya da bir kapı çerçevesine dayayarak hareketsiz kalmasını sağlayın. masa üstü tipinde ucuz bir üçayak kullanın.

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp, kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın. dostlar ve aile

kırmızı gözden kaçının
dostlar ve aile
fotoğraf düzenleyen yazılımlar ya da kodak fotoğrafçısı yardımıyla kırmızı gözden kurtulmak artık çok kolay. hepsi güzel de, kırmızı göz oluşmasını neden en baştan engellemeyelim? fotoğrafını çektiğiniz kişiye doğrudan objektife değil omzunuza bakmasını söyleyin. odadaki tüm ışıkları yakmak da yardımcı olabilir. makinenizin "kırmızı göz azaltma" fonksiyonu varsa bunu kullanın.

dostlar ve aile flaş etki mesafesi içinde kalın
dijital fotoğraf makinelerinin tipik flaş mesafesi 1.8 - 3 metre arasında, video kameralarının ise 4.5 metreye kadardır. flaş mesafesinin dışında kalan nesneler ya çok karanlık ya da çok aydınlık çıkar. makinenizin kullanım kılavuzunu inceleyin ve fotoğrafını çekeceğiniz nesnenin flaş mesafesinde olduğundan emin olun.

yedek pil, film ve fotoğraf kartı almayı unutmayın
makineniz umulmadık bir anda çalışmazsa üzülmez misiniz? ya önemli bir anda filminiz biter veya fotoğraf kartınız dolarsa. bir gece öncesinden fotoğraf makinenizin pilini kontrol edin, her şeyin çalıştığından emin olmak için bir iki poz fotoğraf çekin. yedek pil, film ya da fotoğraf kartlarını yanınıza almak üzere hazırlayın.

fotoğrafın kusursuz olması için görüntü ekranını kullanın
Çoğu dijital fotoğraf makinesiyle, fotoğraf çektikten sonra görüntü ekranını kullanarak çekilen fotoğrafın güzel olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Çoğu makine çekilen fotoğrafın ekranda büyütülmesine olanak tanır, böylece gözü kapalı ya da yüzünde tuhaf ifadeli bir çekim olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. bir kez daha çekmeniz gerekiyorsa bunu hemen anlarsınız.

dostlar ve aile

fotoğrafları hediye olarak verin
doğum günlerinde fotoğrafların çok işe yaradığını fark edeceksiniz. Çok iyi bir teşekkür kartı olabilirler. yüzlerce km uzakta yaşayan ayşe teyzenize, onun gönderdiği ayıcıkla oynayan funda'nın fotoğrafını gönderin. dijital bir fotoğraf makinesi ve bir inkjet yazıcının yardımıyla, konuklarınızı evlerine günün anlamını gösteren bir hediyeyle gönderebilirsiniz.Çocuk fotoğrafı çekme
Çocuklar hep tırmanır, yeni şeyler inşa eder, keşfeder ve dener. fotoğraflarını yalnızca tatil ve doğum günlerinde çekmeyin. fotoğraf çekmeyi günlük yaşamınızın bir parçası haline getirin.

fotoğraf çekme geleneği başlatın
ailenizin, dostlarınızın, çocuğunuzun ne kadar değiştiğini görebilmeleri için düzenli olarak fotoğraf çekin. her yıl okula başladığı ilk gün çocuğunuzun fotoğrafını çekin. Çocuğunuzu bir ağacın yanında düzenli olarak fotoğraflayarak hem onun hem ağacın büyümesine tanıklık edin. her babalar gününde, dedenin çevresine torunları yerleştirin. dostlar ve aile

sabırlı olun
en kusursuz fotoğrafı hemen çekebileceğinizi düşünmeyin. oturup en uygun anı bekleyin ve o an geldiğinde hemen fotoğraflayın.

dostlar ve aile fotoğrafları göz seviyesinden çekin
gerçek yaşamda olduğu gibi, fotoğraf çekerken kişinin gözünün içine bakmak arada bir bağ oluşturur. bu durumda, yere oturup çocuğunuzun perspektifinden birkaç fotoğraf çekmeyi deneyin. bu yolla ifadeler daha doğal, flaşla çektiğiniz fotoğrafların ışık dağılımı baştan aşağı daha dengeli ve arka plan da muhtemelen daha güzel görünecektir. bu teknik ev hayvanlarında da işe yarar.

habersiz fotoğraflar çekin
fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin. dostlar ve aile

arkadaşlarını fotoğrafa katın
dostlar ve aile

bazı fotoğraflara çocuğunuzun arkadaşlarını katmayı unutmayın. gelecek yıllarda bu fotoğraflar onlara mutlu zamanları ve güçlü bağları hatırlatacaktır. "bak! bu fotoğraf funda kendi saçını kesmeye kalkıştığında çekildi!" "sahi ahmet şimdi ne yapıyor?" "kim bilir neye gülüyorduk."

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

odağı kilitleyin
Çoğu otomatik odaklı fotoğraf makinesi vizörün ortasındaki nesneye odaklanacağından, birçok kişinin olduğu fotoğraflar bulanık çıkabilir. İki kişinin fotoğrafını çekerken tam bir düş kırıklı yaşayabilirsiniz - arkadaki ağaç tam ortada olacağından çektiğiniz insanlar bulanık çıkabilir. dostlar ve aile
bundan kaçınmak için odağı çekeceğiniz nesne üzerinde kilitleyin. bunu çoğunlukla çekeceğiniz nesneyi vizörünüzün tam ortasına getirip deklanşörü yarım basarak yaparsınız. Çektiğiniz nesneyi fotoğraf karesinin istediğiniz yerine getirene kadar deklanşörü yarı basılı tutmaya devam edin. İstediğinizi elde ettiğinizde, deklanşöre tam olarak basın.

bırakın çocuklar kendi dünyalarını kaydetsinler
bir çocuğun gözünden bakıldığında tümüyle yeni bir dünyadır bu. tek kullanımlık makineler veya dijital fotoğraf makineleri çocukların birbirlerinin fotoğrafını çekmelerini ve onlar için önemli anları yakalamalarını kolaylaştırır. sonuçların sizi şaşırtmasına hazır olun!

objeyi merkezin dışına alın
nesneyi fotoğraf karesinin bir yanına yerleştirmek kompozisyonu daha ilginç ve dinamik kılabilir. ancak fotoğraf makineniz otomatik odaklı bir makineyse, bu tür makineler tam ortaya odaklanacağından çektiğiniz fotoğraf bulanık çıkabilir. makinenizi fotoğraf nesnesi üzerinde önceden odaklayıp kilitlemek için, kullanım kılavuzundaki odak kilitleme özelliğini okuyun. bunu çoğunlukla deklanşörü yarım basarak ve deklanşör yarım basılı haldeyken fotoğrafı yeniden düzenleyerek yaparsınız.İnsan fotoğrafı çekme
sevdiğimiz insanların fotoğraflarına bakmak bizi duygulandırır. yıllarca sonra da bu duygularla ödüllendirilmek istiyorsanız fotoğraf makinenizi hazır tutun.

İyi eğlenceler!
poz verdirmek için çok uğraşmayın. amaç bu kişiyi rahatlatmak ve doğal bir poz vermesini sağlamaktır. bu kişinin en sevdiği yerde veya en azından rahat bir yerde çekmeye çalışın. anlamlı aksesuarlar, örneğin bir kupa, bir müzik aleti hatta bir balık bile fotoğrafın anlamını güçlendirebilir.

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

habersiz fotoğraflar çekin
fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin.

doğal ışık kullanın
bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

keskin gölgelerden kaçının
bulutlu bir gün ya da loş bir ortamın hafif ışığını kullanarak keskin gölgelerden kaçının. güneşli günlerde, fotoğraf makinenizin birden fazla flaş modu varsa, sürekli flaşı seçin. bu, parlak gün ışığında bile flaşın patlamasını sağlar. bu, yakındaki nesneler üzerine düşmüş gölgeleri doldurarak doğrudan güneş ışığında daha keyifli portreler oluşturur. fotoğraf makinenizin kılavuzuna bakın.

otomatik zamanlayıcıyı kullanın
bazı fotoğraflara kendinizi de katmayı unutmayın. makineyi düz bir yere veya bir üçayak üzerine yerleştirin. vizörden hangi görüntüyü almak istediğinizi kontrol edin; otomatik zamanlayıcıyı çalıştırıp deklanşöre basarak fotoğraftaki yerinizi alın. otomatik zamanlayıcıyla ilgili ayrıntılı bilgi için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.


İnsan fotoğrafı çekme
sevdiğimiz insanların fotoğraflarına bakmak bizi duygulandırır. yıllarca sonra da bu duygularla ödüllendirilmek istiyorsanız fotoğraf makinenizi hazır tutun.

İyi eğlenceler!
poz verdirmek için çok uğraşmayın. amaç bu kişiyi rahatlatmak ve doğal bir poz vermesini sağlamaktır. bu kişinin en sevdiği yerde veya en azından rahat bir yerde çekmeye çalışın. anlamlı aksesuarlar, örneğin bir kupa, bir müzik aleti hatta bir balık bile fotoğrafın anlamını güçlendirebilir.

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.

habersiz fotoğraflar çekin
fotoğrafını çektiğiniz kişiye objektife bakmasını söyleme dürtünüze yenik düşmeyin. Çeşitlilik önemlidir. onların çalışırken, oynarken, bir yere yaslanmış sohbet ederken ya da dinlenirken habersiz fotoğraflarını çekin.

doğal ışık kullanın
bulutlu, kapalı günlerin insan fotoğrafı için en iyi ışığı sağladığını öğrenmek size şaşırtıcı gelebilir. parlak güneş gözlerin kısılmasına yol açar ve yüzde keskin gölgeler oluşturur. kapalı günlerde ışık yumuşaktır ve yüzleri daha çekici gösterir. kapalı mekanlarda, flaşı kapatıp pencereden gelen ışığı kullanarak fotoğrafını çektiğiniz objeye yumuşak, neredeyse ışıldayan bir görünüm kazandırabilirsiniz.

keskin gölgelerden kaçının
bulutlu bir gün ya da loş bir ortamın hafif ışığını kullanarak keskin gölgelerden kaçının. güneşli günlerde, fotoğraf makinenizin birden fazla flaş modu varsa, sürekli flaşı seçin. bu, parlak gün ışığında bile flaşın patlamasını sağlar. bu, yakındaki nesneler üzerine düşmüş gölgeleri doldurarak doğrudan güneş ışığında daha keyifli portreler oluşturur. fotoğraf makinenizin kılavuzuna bakın.

otomatik zamanlayıcıyı kullanın
bazı fotoğraflara kendinizi de katmayı unutmayın. makineyi düz bir yere veya bir üçayak üzerine yerleştirin. vizörden hangi görüntüyü almak istediğinizi kontrol edin; otomatik zamanlayıcıyı çalıştırıp deklanşöre basarak fotoğraftaki yerinizi alın. otomatik zamanlayıcıyla ilgili ayrıntılı bilgi için makinenizin kullanım kılavuzuna bakın.ev hayvanı fotoğrafı çekme
köpek, kedi, hatta kertenkele severler, hayvanların fotoğraflarla yakalayabileceğiniz kendilerine özgü bir karaktere sahip olduklarını bilir.

sabırlı olun
fotoğraf çekme işleminiz kısa, sesiniz sakin olsun. onlar için yeni bir etkinlik olan fotoğraf çekme işine dikkatlerini çekmek yerine, doğal hallerinde fotoğraflarını çekin.

dikkat çekmek için ek aksesuarlar kullanın
ev hayvanınız poz vermeye istekli değilse, dikkatini çekmek için çiçek, oyuncak hatta bir parça yiyecek kullanın.

fotoğrafları göz seviyesinden çekin
göz göze temas insanlarda olduğu gibi hayvanlarda da bir bağ oluşturur. bu durumda, sıcak ve samimi fotoğraflar çekebilmek için hayvanınızın seviyesine eğilin.

yaklaşın
vizörünüzü çekeceğiniz objeyle doldurun; çok daha etkileyici fotoğraflar yaratın. Önemli olanı vurgulayıp kalanı dışlamak için yaklaşın ya da fotoğraf makinenizin zoom'unu kullanın. fotoğraf makinenizin en yakın odak mesafesini öğrenmek için kullanım kılavuzuna bakın.hayvanı hareket halinde fotoğraflayın
hayvanlar koşup oynamaya bayılır, bu sevinçlerini göstermek için onları hareket halinde fotoğraflayın. hareketli resim çekebilmek için yüksek hızlı (400 asa) film kullanın. hareketin hangi noktada gerçekleşeceğini planlayarak o noktaya odaklanın.

Çok sayıda fotoğraf çekin
en doğru anı yakalayabilme şansınızı artırmak için çok sayıda fotoğraf çekin. profesyoneller bile çok sayıda fotoğraf çeker ve o tek kareyi yakalayabilmek için rulolarca film harcamaktan asla kaçınmazlar.
stüdyo Çekimi deyip geçmeyin…

düğün fotoğrafları

düğün, nişan ve sünnet gibi özel olaylar, aile fotoğrafları ya da okul yıllıkları, stüdyoya girmenizi gerektiren özel durumlardır. stüdyo çekimleri, basit bir işlemmiş gibi görünse de ciddi bir ön hazırlık gerektirir. aksi takdirde, beklenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. stüdyoda fotoğraf çektirmeyi düşünüyorsanız, bazı noktalara dikkat etmenizde büyük yarar var.

her şeyden önce, en az 3-4 fotoğrafçıyı gezip bir ön araştırma yapın. fotoğrafçıları gezerken şu soruların yanıtlarını almaya gayret edin:
• vitrin fotoğrafları ve albümler, kendi çekimleriniz mi?
• randevuyla çalışıyor musunuz?
• stüdyoyu ve nasıl bir dekor kullanılacağını önceden görebilir miyim?
• jeneratör var mı? · havalandırma ve klima var mı?
• tuvalet var mı?
• soyunma kabini ve hazırlanma odası var mı?
• makyöz var mı?
• fotoğrafları teslim ederken, ne tür bir albüme koyuyorsunuz?
• stüdyo çekiminin maliyeti nedir?
• fotoğraflar hangi kağıda basılıyor? (Özellikle, kodak profesyonel fotoğraf kağıtları, ten rengini en net gösteren, dünyanın en iyi kağıtlarıdır.)

düğün fotoğrafları düğün fotoğrafları

bugün türkiye geneline yayılmış 50 kodak proportrait mağazasında, profesyonel stüdyo fotoğrafları çekiliyor. kodak, bu mekanların, rahat ve konforlu olmasına büyük özen gösteriyor. son teknolojilerin kullanıldığı bu ferah mağazalarda, en kaliteli malzemelere basılmış, çok özel fotoğraflar sunuluyor.

kodak proportrait mağazalarının stüdyo hizmetlerinden yararlanmak istiyorsanız, önce randevu almanız gerekiyor. her çekim için, 3-4 rulo film kullanılıyor. İsterseniz, dijital çekim de yapılıyor. dijital fotoğraflar çekilip arkaya fonlar ekleniyor. ayrıca, efektli fotoğraflar da hazırlanıyor. daha sonra, çekilen fotoğraflar, 6x9 cm. boyutunda örnekler halinde, beğeninize sunuluyor. seçtiğiniz fotoğraflar, istediğiniz boyutta basılarak bir albüm haline getiriliyor.

kodak proportrait mağazalarında, beğendiğiniz bir fotoğrafı çerçeveli büyütmek de mümkün. Çekilen fotoğrafları akrabalarınıza dağıtmak istiyorsanız, çoğaltma hizmetinden yararlanabilirsiniz. dijital çekim yapılan stüdyo fotoğrafları, duruma göre davetiye ve teşekkür kartı gibi amaçlarla da kullanılabiliyor. bunun için, size özel bir tasarım hazırlanıyor.

kodak proportrait mağazalarında, stüdyo fotoğrafları için kodak metalik kağıtlar kullanılıyor. Üç boyutlu görüntü kalitesinde baskı imkanı veren bu kağıtlar, çerçeveletmek amacıyla yapılan büyütmeler ya da tek baskılar için de ideal. evde saklandığında 100 yılı aşkın bir süre dayanan kodak kağıtlar, karanlık ortamlarda saklanırsa 200 yıldan uzun dayanıyor.

düğün fotoğrafları


• tarzınıza uygun fotoğrafçıyı bulmak için, görüştüğünüz fotoğrafçıların daha önce çektikleri düğün fotoğraflarına bakın.
• son yıllarda düğün fotoğraflarında nostalji hakim. siyah-beyazı tercih edenlerdenseniz, bu tarz fotoğrafların bazı incelikleri olduğunu hatırlayın ve fotoğrafçının önceki çalışmalarını inceleyin.
• yer ve mevsim müsaitse, en azından birkaç fotoğrafı dış mekanda çektirin. arka planda doğanın bulunduğu bir düğün fotoğrafı, renk ve doku bakımından çok güzel sonuçlar verir. Türkiye'de, başta dolmabahçe ve yıldız sarayları olmak üzere, tarihi mekanlar ve parklar, en çok tercih edilen mekanlardır.Değildir bu bana lâyık bu bende. Bana bu lutf ile ihsan nedendir?
Bu köleniz layık olmadığı halde, bunca ikramlar ve iyilikler nedendir?

Alvarlı M. Lütfî Efe . . .

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.729
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Ynt: Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları
« Cevapla #2 : 13/03/08, 19:54 »
Allah razı olsun, emeğine sağlık. Fotoğrafçılık adına bu kadar bilgi yeterde artar bile normal kullanıcılar için. Artık bundan sonrası tecrübe birikimi ile olur.
Fotoğrafın sanatsal yönü benim için çok daha önemli. Farklı bakışlardan farklı objelere, bazen düşüncelerin yansıtılması, bazen de o anki duygunun karelenmesidir fortoğrafçılık.
Fotoğrafçılık benim için vazgeçilmez bir hobidir. Yanımdan ayırmadığım kameramla her yerde her şekilde  kareler depolarım.
Su altında çekim yapmak istiyorum, çok istediğim bir şey. Bakalım nasipse bu yaz su altı karelerini burada paylaşırız.
Bilgi için teşekkürler... :X06"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
nasib oldumu su alti resimleri cekebildinmi Kalender abi merak ettik dögrusu...


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.729
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
nasib oldumu su alti resimleri cekebildinmi Kalender abi merak ettik dögrusu...
Yok Akif kurban bu sene kamp yapmadık, iznimizi sıla-i rahim yaparak değerlendirdik. Çekimlerimiz de genel oldu dolayısıyla. Çok kareler var paylaşmak istediğimiz fakat fırsat bulup paylaşamadık. İnşaAllah ilk fırsatta paylaşırız.
Vesselam.."Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Kurban Bayramın Mübarek olsun :) hakkın kapısı ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.1 saniyede oluşturulmuştur


Dijital Fotoğraf Makinelerinin Sınıfları Güncelleme Tarihi: 10/07/20, 14:03 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim