Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar. - Kitap Tanıtım
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.122 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.902 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22972 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar. , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 8514 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar. }   Okunma sayısı 8514 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.


Elif Şafak'ın son romanı aşk'ta bahsedilen, gönlü geniş ve ruhu gezgin sufi meşreplerinin kırk kuralı:

1-Yaradanı hangi kelimelerle tanımladığımız, kendimizi nasıl gördüğümüze ayna tutar. Şayet Allah dendi mi öncelikle korkulacak, utanılacak bir varlık geliyorsa aklına, demek ki sen de korku ve utanç içindesin çoğunlukla. Yok eğer, Allah dendi mi evvela aşk, merhamet ve şevkat anlıyorsan, sende de bu vasıflardan bolca mevcut demektir.

2-Hak Yolu'nda ilerlemek yürek işidir, akıl işi değil. Kılavuzun daima yüreğin olsun, omzun üstündeki kafan değil. Nefsini bilenlerden ol, silenlerden değil!

3-Kuran dört seviyede okunabilir. ilk seviye zahiri manadır. Sonraki batını mana. Üçüncü batınınin batınisidir. Dördüncü seviye o kadar derindir ki kelimeler kifayetsiz kalır tarif etmeye.

4-Kainattaki her zerrede Allah'ın sıfatlarını bulabilirsin, çünkü O camide,mescitte, klisede, havrada değil, her an her yerdedir. Allah'ı görüp yaşayan olmadığı gibi, O'nu görüp ölen de yoktur. Kim O'nu bulursa, sonsuza dek O'nda kalır.

5-Aklın kimyası ile aşkın kimyası başkadır. Aklı temkinlidir. Korka korka atar adımlarını. "Aman sakın kendini" diye tembihler. Halbuki aşk öyle mi? Onun tek dediği: "Bırdak kendini, ko gitsin!"
Akıl kolay kolay yıkılmaz. Aşk ise, kendini yıpratır, harap düşer. Halbuki hazineler ve defineler yıkıntılar arasında olur. Ne varsa harap bir kalpte var!

6-Şu dünyadaki çatışma, husumet ve önyargıların çoğu dilden kaynaklanır. Sen sen ol, kelimelere fazla takılma. Aşk diyarında dil zaten hükmünü yitirir. Aşık dilsiz olur.

7-Şu hayatta tek başına inzivada kalarak, sadece kendi sesinin yankısını duyarak, Hakikat'i keşfedemezsin. Kendini ancak bir başka insanın aynasında tam olarak görebilirsin.

8-Başına ne gelirse gelsin karamsarlığa kapılma. Bütün kapılar kapansa bile sonunda O sana kimsenin bilmediği gizli bir patika açar. Sen şu an görmesen de, dar geçitler altında nice cennet bahçeleri var. Şükret! istediğini elde edince şükretmek kolaydır. Sufi, dileği gerçekleşmediğinde de şükredebilendir.

9-Sabretmek öylece durup beklemek değil, ileri görüşlü olmak demektir.Sabır nedir? Dikene bakıp gülü, geceye bakıp gündüzü tahayyül edebilmektir. Allah aşıkları sabrı gülbeşeker gibi tatlı tatlı emer, hazmeder. Ve bilirler ki, gökteki ayın hilalden doluncaya varması için zaman gerekir.

10-Ne yöne gidersen git, -Doğu, Batı Kuzey ya da Güney- çıktığın her yolculuğu içine doğru bir seyahat olarak düşün! Kendi içinde dolaşan kişi, sonunda arzı dolaşır.

11-Ebe bilir ki sancı çekilmeden doğum olmaz, ana rahminden bebeğe yol açılmaz. Senden yepyeni ve taptaze bir "sen" zuhur edeilmesi için zorluklara, sancılara hazır olman gerekir.

12-Aşk bir seferdir. Bu sefere çıkan her yolcu, istese de istemese de tepeden tırnağa değişir. Bu yollara dalıp da değişmeyen yoktur.

13-Şu dünyada semadaki yıldızlardan daha fazla sayıda sahte hacı hoca şeyh şıh var. Hakiki mürşit seni kendi içine bakmaya ve nefsini aşıp kendindeki güzellikleri bir bir keşfetmeye yönlendirir. Tutup da ona hayran olmaya değil.

14-Hakk'ın karşına çıkardığı değşimlere direnmek yerine, teslim ol. Bırak hayat sana rağmen değil, seninle birlikte aksın. "Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir" diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatının altının üsünden daha iyi olmayacağını?

15-Allah içte ve dışta hepimizi tamama erdirmekle meşguldür. Tek tek her birimiz tamamlanmamış bir sanat eseriyiz. Yaşadığımız her hadise, atlattığımız her badire eksiklerimizi gidermemiz için tasarlanmıştır. Rab noksanlarımızla ayrı ayrı uğraşır çünkü beşeriyet denen eser, kusursuzluğu hedefler.

16-Kusursuzdur ya Allah, O'nu sevmek kolaydır. Zor olan hatasıyla sevabıyla fani insanları sevmektir. Unutma ki bir kişi bir şeyi ancak sevdiği ölçüde bilebilir. Demek ki hakikaten kucaklamadan ötekini, Yaradan'dan ötürü yaratılanı sevmeden, ne layıkıyla bilebilir, ne layıkıyla sevebilirsin.

17-Esas kirlilik, dışta değil içte, kisvede değil kalpte olur. Onun dışındaki her leke ne kadar kötü görünürse görünsün, yıkandı mı temizlenir, suyla arınır. Yıkanmakla çıkmayan tek pislik kalplerde yağ bağlamış haset ve art niyettir.

18-Tüm kainat olanca katmanları ve karmaşasıyla insanın içinde gizlenmiştir. Şeytan, dışımızda bizi ayartmayı bekleyen korkunç bir mahluk değil, bizzat içimizde bir sestir. Şeytanı kendinde ara; dışında, başkalarında değil. Ve unutma ki nefsini bilen Rabbini bilir. Başkalarıyla değil, sadece kendiyle uğraşan insan sonunda müfakat olarak Yaradan'ı tanır.

19-Başkalarından saygı, ilgi ya da sevgi bekliyorsan, önce sırasıyla kendine borçlusun bunları. Kendini sevmeyen birinin sevilmesi mümkün değildir. Sen kendini sevdiğin halde dünya sana diken yolladı mı, sevin. Yakında gül yollayacak demektir.

20-Yolun ucunun nereye varacağını düşünmek beyhude bir çabadan ibarettir. Sen sadece atacağın ilk adımı düşünmekle yükümlüsün. Gerisi zaten kendiliğinde gelir.

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/elif-safakin-ask-adli-kitaptan-notlar-t12209.0.html;msg45633Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #1 : 07/06/09, 10:59 »

21-Hepimiz farklı sıfatlarla sıfatlandırıldık. Şayet Allah herkesin tıpatıp aynı olmasını isteseydi, hiç şüphesiz öyle yapardı. Farklılıklara saygı göstermek, kendi doğrularını başkalarına dayatmaya kalkmak, Hak'ın mukaddes nizamnına saygısızlık etmektir.

22-Hakiki Allah Aşığı meyhaneye girdi mi orası ona namazgah olur. Ama bekri aynı namazgaha girdi mi orası ona meyhane olur. Şu hayatta ne yaparsak yapalım, niyetimizdir farkı yaratan, suret ile yaftalar değil.

23-Yaşadığımız hayat elimize tutuşturulmuş rengarenk ve emanet bir oyuncaktan ibaret. Kimisi oyuncağı o kadar ciddiye alır ki ağlar, perişan olur onun için. Kimisi eline alır almaz şöyle bir kurcalar oyuncağı, kırar ve atar. Ya aşırı kıymet verir, ya kıymet bilmeyiz.
Aşırılıklardan uzak dur. Sufi ne ifrattadır ne tefritte. Sufi daima orta yerde...

24-Madem ki insan eşref-i mahlukattır, yani varlıkların en şereflisi, attığı her adımda Allah'ın yeryüzündeki halifesi olduğunu hatırlayarak, buna yakışır soylulukta haraket etmelidir. insan yoksul düşse, iftiraya uğrasa, hapse girse, hatta esir olsa bile gene de başı dik, gözü pek, gönlü emin bir halife gibi davranmaktan vazgeçmemelidir.

25-Cenneti ve cehennemi illa ki gelecekte arama. ikisi de şu an burada mevcut. Ne zaman birini çıkarsız, hesapsız ve pazarlıksız sevmeyi başarsak, cennetteyiz aslında. Ne vakit birileriyle kavgaya tutuşsak; nefrete, hasede ve kine bulaşsak, tepetaklak cehenneme düşüveririz.

26-Kainat yekvucut, tek varlıktır. Her şey ve herkes görünmez iplerle birbirine bağlıdır. Sakın kimsenin ahını alma; bir başkasının, hele hele senden zayıf olanın canını yakma. Unutma ki dünyanın öte ucunda tek bir insanın kaderi, tüm insanlığı mutsuz edebilir. Ve bir kişinin saadeti, herkesin yüzünü güldürebilir.

27-Şu dünya bir dağ gibidir, ona nasıl seslenirsen o da sana sesleri öyle aksettirir. Ağzından hayırlı bir laf çıkarsa, hayırlı laf yankılanır. Şer çıkarsa, sana gerisin geri şer yankılanır.
Öyleyse kim ki senin hakkında kötü konuşur, sen o insan hakkında kırk gün kırk gece sadece güzel sözler et. Kırk günün sonunda göreceksin her şey değişmiş olacak. Senin gönlün değişirse, dünya değişir.

28-Geçmiş, zihinlerimizi kaplayan bir sis bulutundan ibaret. Gelecek ise başlı başına bir hayal perdesi. Ne geleceğimizi bilebilir, ne geçmişimizi değiştirebilirz. Sufi daima şu an'ın hakikatini yaşar.

29-Kader hayatımızın önceden çizilmiş olması demek değildir. Bu sebepten, "ne yapalım kaderimiz böyle" deyip boyun bükmek cehalet göstergesidir. Kader yolun tamamını değil, sadece yol ayrımlarını verir. Güzergah bellidir ana tüm dönemeç ve sapaklar yolcuya aittir. Öyleyse ne hayatının hakimisin, ne hayat karşısında çaresizsin.

30-Hakiki Sufi öyle biridir ki başkaları tarafından kınansa, ayıplansa, dedikodusu yapılsa, hatta iftiraya uğrasa bile, o ağzını açıp da kimse hakkında tek kelime kötü laf etmez.
Sufi kusur görmez, kusur örter.

31-Hakk'a yakınlaşabilmek için kadife gibi bir kalbe sahip olmalı. Her insan şu veya bu şekilde yumuşamayı öğrenir. Kimi bir kaza geçirir, kimi ölümcül bir hastalık; kimi ayrılık acısı çeker, kimi maddi kayıp...Hepimiz kalpteki katılıkları çözmeye fırsat veren badireler atlatırız. Ama kimimiz bundaki hikmeti anlar ve yumuşar; kimimiz ise, ne yazık ki daha da sertleşerek çıkar.

32-Aranızdaki bütün perdeleri tek tek kaldır ki, Allah'ya saf bir aşkla bağlabilesin. Kuralların olsun ama kurallarını başkalarını dışlamak yahut yargılamak için kullanma. Bilhassa putlardan uzak dur, dost. Ve sakın kendi doğrularını putlaştırma! inancın büyük olsun ama inancınla büyüklük taslama!

33-Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen HiÇ ol. Menzilin yokluk olsun. insanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.

34-Hakk'a teslimiyet ne zayıflk ne edilgenlik demektir. Tam tersine, böylesine bir teslimiyet son derece güçlü olmayı gerektirir. Teslim olan insan çalkantılı ve girdaplı sularda debelenmeyi bırakır; emin bir beldede yaşar.

35-Şu hayatta ancak tezatlarla ilerleyebiliriz. Mümin içindeki münkirle tanışmalı, Tanrıya inanmayan kişi ise içindeki inananla. insan-ı Kamil mertebesine varana kadar gıdım gıdım ilerler kişi. Ve ancak tezatları kucaklayabildiği ölçüde olgunlaşır.

36-Hileden, desiseden endişe etme. Eğer birileri sana tuzak kuruyor, zarar vermek istiyorsa Allah da onlara tuzak kuruyordur. Çukur kazanlar o çukura kendileri düşer. Bu sistem karşılıklar esasına göre işler. Ne bir katre hayır karşılıksız kalır, ne bir katre şer.
O'nun bilgisi dışında yaprak bile kımıldamaz. Sen sadece buna inan!

37-Allah kılı kırk yararak titizlikle çalışan bir saat ustasıdır. O kadar dakiktir ki sayesinde her şey tam zamanında olur. Ne bir saniye erken, ne bir saniye geç. Her insan için bir aşık olma zamanı vardır, bir de ölmek zamanı.

38-"Yaşadığım hayatı değiştirmeye, kendimi dönüştürmeye hazır mıyım?" diye sormak için hiç bir zaman geç değil. Kaç yaşında olursak olalım, başımızdan ne geçmiş olursa olsun, tamamen yenilenmek mümkün.
Tek bir gün bile öncekinin tıpatıp tekrarıysa, yazık. Her an, her nefeste yenilenmeli. Yepyeni bir yaşama doğmak için ölmeden önce ölmeli.

39-Noktalar sürekli değişse de bütün aynıdır. Bu dünyadan giden her hırsız için bir hırsız daha doğar. Ölen her dürüst insanın yerini bir dürüst insan alır.Hem bütün hiçbir zaman bozulmaz, her şey yerli yerinde kalır, merkezinde... Hem de bir günden bir güne hiçbir şey aynı olmaz.
Ölen her Sufi için bir Sufi daha doğar.

40-Aşksız geçen bir ömür beyhude yaşanmıştır. Acaba ilahi aşk peşinde mi koşmalıyım, mecazi mi, yoksa dünyevi, semavi ya da cismani diye mi sorma! Ayrımlar ayrımları doğurur. AŞK'ın ise hiçbir sıfata ve tamlamaya ihtiyacı yoktur.
Başlı başına bir dünyadır aşk. Ya tam ortasındasındır, merkezinde, ya da dışındasındır, hasretinde.
Alıntıdır.
Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı Sehavet

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 682
 • Konu: 21
 • Derviş: 3838
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #2 : 07/06/09, 15:51 »
X:01 Emeginize saglık  :X06
Güzel bir kitap notlardan bunu anladık kurban çok Teşekkürler  :X06Bir Yar-i Sıddık anlar halden,Aşk dersin alır Gül'den,hic riyasız taa Gönülden Seven Dostlara Selam olsun...

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #3 : 07/06/09, 16:20 »
 X:01 kurban güzel bir eser olduğunu anladık, inşaallah en kısa zamanda kitabıda okuruz...Vesselam!..Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #4 : 07/06/09, 23:42 »
 X:01

çok güzel....


Asr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı sakrax

 • Üye
 • **
 • İleti: 76
 • Konu: 18
 • Derviş: 8
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #5 : 08/06/09, 00:16 »
 X:01 Bende bu gün kitabını almıştımm :X06Çevrimdışı Müptela

 • Üye
 • **
 • İleti: 95
 • Konu: 6
 • Derviş: 2670
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #6 : 08/06/09, 02:48 »
 
   X:01  Kesitler çok güzel, hemen okuyalım inşaAllah.. :X06


Kalbinden aşina ol,dıştan yabancı görün
Böyle güzel yürüyüş cihanda nadir bulunur.
                                                  Şah-ı Nakşibend(ks.)

Çevrimdışı Nakkaş

 • Hadim
 • ******
 • İleti: 500
 • Konu: 84
 • Derviş: 457
 • Teşekkür: 120
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #7 : 08/06/09, 09:37 »
İyi niyetle
Hakikate özen ile yazılmış
Amma tarifler eksik
Ve birbirine karışmış
Örneğin "Hak yolunda yürümek yürek işidir akıl işi değil"
Halbuki akıl hakikatı bulan bir nurdur
Ondandır ki akılsızlardan hesap sorulmaz yani dini yoktur
Çoğu akılı başta sanar
Halbu ki o sinededir
Fiikir, zeka ile karıştırırlar
İnce yanlışları olan notlar
Mesela üçüncü madde
Zan ile yazılmış notlar
Dayanak aranmalıydı
Yani kendi fikirleri
Vesselam
DOSTTAN GELİR, DOSTA GİDER

Çevrimdışı oysaki

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 326
 • Konu: 148
 • Derviş: 1447
 • Teşekkür: 2
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #8 : 08/06/09, 17:13 »
 X:01 Kurban.


Görmeden sevebilsem seni üveysi gibi
Aşkınla yok olabilsem anlasam Veyseli!

Çevrimdışı sofihan

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 746
 • Konu: 404
 • Derviş: 6024
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #9 : 12/11/09, 11:33 »
Kitabı yaklaşık bir ay önce okudum.Okunaklı,kendini okutturan akıcı bir üslupla yazılmış.

Fakat tasavvuf,Kuran ve Mevlana-Şems-i Tebrizi hakkındaki bilgileri,yazılanlara bakılırsa çok yüzeysel ve çakışan bilgiler geldi bana.Bunları iyi kurgulayamamış.Yani içinde olmadığı belli.Araştırabildiği ve öğrendiği kadarıyla yazmış sanırım.Artniyet görmüyorum ama düşündürücü.

Bu tür eserleri okurken yazar çok önemli.Çünkü o konu hakkında okuyucu ilk defa bir şey öğrenecekse yanlış kişiden ve haliyle yanlış bilgi öğrenebilir.Demem odur ki;böyle kitapların dayandığı konuyu ilkönce sağlam eserden okumak gerek.Ondan sonra romanı okumak gerek.Tasavvufu,Kuranı ve Mevlanayı bilmeyen direk bu kitabı okur veya sadece bu kitaptan okuduğu bilgilerle kalırsa yanlış şeyler öğrenir diye düşünüyorum...

Ne Kuran ne Tasavvuf ne de Mevlana Hz.-Şems-i Tebrizi burdakiler değil...Eksik tanımlar....Sadece yorumlanarak yazılacak bir eser değil.Yoksa hakkını veremezsin....

Saygılar........"Dünya fani, Ölüm ani,Ahiret yaklaşıyor, Secde yapın yani "

Çevrimdışı sofy

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 2
 • Konu: 0
 • Derviş: 7839
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #10 : 26/12/09, 13:50 »
okumak nasip olur inşaAllah sağol (:Çevrimdışı Şa'yâ

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.505
 • Konu: 207
 • Derviş: 511
 • Teşekkür: 146
Yanıt:Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar.
« Cevapla #11 : 26/12/09, 14:16 »
İlk bu kitabın ismini Katre kardeşimin bu mevzusu vesilesiyle duyduk.Geçenlerde de elimize geçti.Burada alıntılanan sözlere inat ve bu güzel sözlere karşın, kitapta ahlakszca tanımlamalar da mevcut.Cinselliği öylesine açık ve rahatça(hayasızca)anlatmış ki, kendi kendini çürütmüş yazar.Bu kadar derin söz var kitapta, uygulamayı yazar kendi yapmamış.

İslam ve tasavvuf içeren bir kitapta hayasızlığın ne işi olabilir.İmanın bir şubesi iken haya.
Balzac da anlatmıştır  aşk'ı "vadideki zambak" kitabında.Hz.Meryem'in izdüşümünde, tahrif olmuş bir dini yapının gölgesinde anlatmıştır ama asildir, vakarlıdır,şereflidir anlatımı...Hayran olur insan vadideki zambağa...

Onlar bilmiyorken,Kur'an'ı, tasavvufu,Celaleddin-i Rumi'yi.Bizimkiler böylesine ucuz ve düşük bir uslubla ne yapmaya çalışıyorlar anlamıyorum ya..
Bir de okullarda tavsiye edilen kitapmış.Allah(cc) hidayet etsin. X:04


"Hiç kimsenin beklemediği aydınlanmayı bir İslamcı, İslam tasavvufunun önünün açılmasını bir sosyalist sağlayabilir."

 Mahmud Erol Kılıç

Çevrimdışı nefel

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 18
 • Konu: 2
 • Derviş: 3324
 • Teşekkür: 0
kitabı okudum.şems-i tebrizinin kırk kuralı kitabın albenisini artırmakla beraber üslup pek hoşuma gitmedi.daha  özenli seçilmiş bir üslup kullanılmalıydı....Çevrimdışı Gönül Mihmanım

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.810
 • Konu: 230
 • Derviş: 4163
 • Teşekkür: 28
33-Bu dünyada herkes bir şey olmaya çalışırken, sen HiÇ ol. Menzilin yokluk olsun. insanın çömlekten farkı olmamalı. Nasıl ki çömleği tutan dışındaki biçim değil, içindeki boşluk ise, insanı ayakta tutan da benlik zannı değil, hiçlik bilincidir.

Allah celle celaluhu razı olsun. :X42


Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
ASK dan bahseden kendisi ask yolunda degil ise isi yüzüne gözüne bulastirir.

yani sahte Mecnun gibi kolunu kaybeder..kendinide heder eder...


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Evlenmenin Yarar ve Zararlari Yakup a.s' ın gözleri niçin kapandı? ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.065 saniyede oluşturulmuştur


Elif Şafak`ın AŞK adlı kitaptan notlar. Güncelleme Tarihi: 05/06/20, 15:06 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim