EDEBİYAT KÜLTÜR SANAT > Kitap Tanıtım

Envarü l Aşıkın

(1/1)

gülyüzlüm:
Yazıcıoğlu Ahmed Bican
Envarü l Aşıkın
Hak Aşıklarının Nuru....

Harika bir kitap Semerkand yayınlarından bizlere sunulan bir güzellik diyorum
emegi geçen tüm kardeşlerimden Allah c.c razı vede hoşnut olsun himmetleriyle inşaAllah..
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/envaru-l-asikin-t36421.0.html;wap2

hadimul_yar:
Amin inşaAllah....

sohbet ortamlarýn mümkün olmadýðýnda, bu gibi kitaplar birer hazine ve mücevher deðerindedr.. Mevlam  bu hizmette görevli olan deðerli yazar kardeþlerimize muvaffakiyetler nasip etsin inþaAllah ..

merhamet:Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

   


Kitap Açıklaması

ENVARܒL - ÂSIKÎN [HAK ÂSIKLARININ NURLARI]

Yazıcıoglu Ahmed Bîcan, 15. yüzyılda yasayan Türk âlim, mutasavvıf, mütercim ve yazarlarındandır. Yazıcıoglu, Yazıcızâde veya nadiren Ibnü’l-Kâtib (Ahmed) denilmekle beraber daha çok Bîcan lakabıyla meshur olmustur. Yazıcıoglu Ahmed Bîcan’ın en ünlü eseri Envârü’l-Âsıkîn ise basta Anadolu cografyası olmak üzere bütün Osmanlı topraklarında en çok okunan ve sevilen eserler arasına girmistir. Kitap, Allah yolunda sey-rü sülûk etmek isteyen dervislerin yol haritası niteligindedir. Allah Teâlâ’nın ilk yarattıgı sey olan Kâinatın Efendisi’nin [sallallahu aleyhi vesellem] nurundan itibaren bütün yaratılıs merhalelerinden, Kur’ân-ı Kerîm’de ismi zikredilen peygamberlerin kıssa ve sözlerinden, bazı evliyaların menkıbelerinden bahseden eser cen¬net halkının ele alındıgı bölümle sona erer.

Yazıcıoglu, kitabın içeriginden okuyucuya seslenerek söyle bahseder: Ey ilâhî sırların tâlibi! Bu kitap hadis-i kudsîden, mukaddes vahiylerden, sırr-ı sübhânîden, sırların bilgisinden ve nur-ı rabbânîden olusmaktadır. Allah Teâlâ’nın nurların nurundan bana lutfettigi basarı sayesinde, kudsî hadisleri ve sözleri bir araya getirdim.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git