DERVİŞHANE > Ailem

Erkeklerin Değişken Halleri...

(1/1)

ÖmerZ:
Kadın-Erkek farklılıklarını bilmek şart...

Mesela pek çok kadından şu sözleri duymuşumdur.:

“Benim kocam dengesiz.”

“Nasıl yani?” diye sorduğumda:

“Bir bakıyorum bana çok yakın davranıyor, bir bakıyorum buz gibi davranıyor. Yani kendi keyfine göre hareket ediyor. Soğuk davranma sebebini bir türlü anlayamıyorum.”

Mesela karı-koca sohbetli-muhabbetli güzel bir akşam geçiriyorlar. Kadın bekliyor ki kocası sabah onu öpücüklerle uyandırsın. Sabah bir uyanıyor, akşam muhabbet ettiği adam sanki o değil. Ciddi bir yüz ifadesiyle işine gitmek için hazırlanıyor.

Veya karı-koca çok güzel muhabbetli birkaç gün geçiriyorlar, sonrasında erkek birkaç gün karısına biraz mesafeli davranıyor.

Kadın başlıyor düşünmeye... Kadın beyni senaryo yazmaya zaten hazırdır: Ne oldu? Akşam bir şeye mi canı sıkıldı da onu hatırlayıp bana soğuk davranıyor? Yoksa annesi veya kız kardeşi aleyhime konuştu da kocamı bana karşı doldurdular mı? Yoksa başka bir kadın mı var? vs.

Kadın hızlı bir şekilde son günleri gözden geçirir, birkaç şeye takılır: “Acaba şunun için mi, yoksa bunun için mi?” diye. Kocasına sorar soğukluk sebebini, o da “Bir şey yok.” der. Kocasının hissi uzaklık sebebini öğrenemeyen kadın, erkeğe kırgınlık duymaya başlar.

Erkekler niçin bu şekilde davranırlar? Bu, dengesizlik veya sevme gücünden yoksunluk değildir. Pek çok kadının mana veremediği bu halin psikolojide iyi bir açıklaması var:

Çocuklarda anneye bağlılık hissi vardır. Kız çocukları annelerine olan bağlılıklarını sürdürdükleri halde, iki yaş civarındaki erkek çocuklarında bir değişim görülür. Giderek annelerinden farklı olduklarını ve babalarına daha çok benzediklerini fark ederler. Bu safhada kadın gibi olmamak için annelerinden kopmaya ve babalarını kendilerine örnek almaya başlayarak erkekliğe ilk adımlarını atarlar.

Fakat anne sevgisine ve yakınlığına da ihtiyaç duydukları için anneden tamamen kopamazlar. Anneye yaklaşırlar; fakat en yakın oldukları zamanda baba gibi olmak için kendilerini çeker ve uzaklaşmaya çalışırlar.

Bu karşı güçler erkek karakterinin temelini meydana getirir. Erkekler kadınlarla münasebetlerinde ayrılık ve birleşme noktaları arasında gidip gelirler.

Kadınların kedilerini en çok rahat hissettikleri yakınlık derecesinde, erkekler, kendilerini elleri kolları bağlı ve tuzağa düşmüş gibi hissederler. Bu zıtlık kadın-erkek münasebetlerinde büyük bir handikap gibi görünür. Fakat bunun pek çok hikmeti var:

Eğer erkekler de kadınlar gibi olsaydı hayat zor devam ederdi. Erkekler evdeki muhabbeti bırakıp işe güce gidemezlerdi veya gitseler bile karılarını düşünmekten işlerine kendilerini veremezlerdi.

Ayrıca her daim mucuk mucuk muhabbet olsaydı çiftler birbirlerinden kısa zamanda bıkarlardı. Erkeğin bir müddet kendi içine çekilmesi ve tekrar dönmesi küçük bir hissi ayrılık ve kavuşmadır. Tabii ki vakaya doğru teşhis konulabilirse...

Aksi takdirde erkek karısından biraz uzak durmaya başladığında kadın ya çok üstüne düşer, onu bunaltır veya “Sen bana böyle davranırsan ben de sana öyle davranırım.!” diyerek erkeğe karşı tavır alır. O zamanda tatsız neticeler ortaya çıkar. Erkek uzaklaşma devresini atlatıp karısına yakın olmak istediğinde kadın onu kabul etmez, soğuk davranır çoğu zaman.

Erkek davranışlarını karısından uzak durmak olarak görmez. Onun davranışında bir kasıt yoktur; kendi normal davranmaktadır, karısı aşırı sevgi ve alaka beklediğinden saçmalamaktadır.

Muhabbete vesile olacak bir fırsat, iki taraf da bu mevzuda bilgi sahibi olmayınca düşmanlığa sebep olabiliyor maalesef...

| Sevmek Bu Kadar Güzelken - Sema Maraşlı
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/erkeklerin-degisken-halleri-t37558.0.html;wap2

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git