Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti - Tarih Sayfalarından
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.128 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.913 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22985 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 9038 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti}   Okunma sayısı 9038 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti
« : 26/09/09, 00:59 »
Bazen okuduğunuz bir yazı sizi alır götürür tarihin derinliklerine; bilmezlerine, hüzünlerine ve ayrılıklarına...

Yıllar önceydi gün gibi hatırlıyorum ve izin verilmişti Türkiye'ye gelmelerine, kimlerin mi? Osmanlı hanedanından olanlara...Ve onlarda sanki bir kafile halinde gelmişlerdi; Atatürk hava limanına inince hep birliklte hasretle toprağı öpmüşlerdi...Ne vahim bir manzaraydı, kendimizi zigaya çekmemiz gereken geç kalınmış görüntülerdi...Ve benim en çok o kişilerin fransızca, ingilizce konuşmaları olmuştu; türkçe bilmiyorlardı...Üzülm üştüm açıkcası...


Geçenlerde gazetede bir yazı dizinde Sultan Vahdettinin oğlunun hatıratını okumuştum okurken gözlerimden dökülenlere engel olamamıştım; vatandan nasıl ayrıldıklarını, İtalya'da, Fransa'da nasıl yaşadıklarını anlatıyordu, çok vahim bir hayattı; saraydan kiracı olmaya ve borç batağına...Yazık bize öz vatanlarından kopardık, cesetlerini bile toprağımıza sokmadık; oysa onların kurduğu imparatorluğun üzerinde yaşıyoruz, ihanetimiz adeta göklere yükselmiş; inkar zilletine düşmüşüz ve tarihimizi inkar ediyoruz...

Acı ama gerçek yaşam hikayeleri...Bugünkü okuduğum yazıdan sonra iyice duygusal oldum herhalde...


Muhabbet ve Baki ile Vesselam!..

 X:04 X:04 X:04


ERTUĞRUL OSMAN EFENDİ 91 YAŞINDA VATANDAŞ OLABİLDİ!..


25 Eylül 2009 Cuma

Hayrettin Turan

T.C. PASAPORTU MUTLULUĞU
Eşi ile 60 yıl ABD’de yaşayan Ertuğrul Efendi; başka bir ülkenin pasaportunu kullanmayı reddetti. Ömrünü “seyahat belgesi” ile geçiren şehzade, Türk vatandaşı olunca pasaporta kavuşmuştu.
“DEDEM, MÜSLÜMAN KANI DÖKÜLSÜN İSTEMEZDİ”
Ertuğrul Osman Efendi (ortada), eşi Zeynep Hanımefendi ve Sultan Reşad’ın torunu Osman Selaheddin Osmanoğlu (sağdan ikinci); gazetemizin yazarlarından Prof. Dr. Ekrem Buğra Ekinci ve İHA Genel Müdür Yardımcısı İbrahim Pazan’ı kabul etmişti. Fırsat buldukça tarihçilerle bir araya gelen Ertuğrul Osman Efendi, yaşadıklarını birinci ağızdan anlatırdı: “Abdülhamid Han kimseyi öldürtmedi. Ancak insanların bazılarını sürgüne gönderdi. Hiçbir zaman da o insanları sürgünde aç bırakmadı. Müslüman kanı dökülmesin diye 31 Mart ayaklanmasını bastırdı. ll. Meşrutiyet’in ilanında İttihatçıların zorlaması olduğu yönündeki değerlendirmeler yanlıştır. Dedem kendi özgür iradesi ile ll. Meşrutiyet’in ilanını gerçekleştirmiştir.”

ALEYHTE HİÇ KONUŞMADILAR
“Sürgün yıllarında, ailemizde açlıktan ölenler bile oldu. Ama hiçbir zaman Cumhuriyet aleyhinde konuşmadık!..”

Önceki gün hayatını kaybeden Ertuğrul Osman Efendi; en yaşlı erkek mensubu olması sebebiyle 1994’ten beri Osmanlı Hanedanı’nın reisi konumunda bulunuyordu. Neredeyse 1 asırlık ömründe tam 70 yıl vatan hasreti çeken ve 97 yaşında vefat eden Ertuğrul Osman Efendi, ABD’de yaşıyordu. Tatil için geldiği İstanbul’da ciddi şekilde rahatsızlanan Ertuğrul Osman Efendi, 23 Eylül akşamı kaldırıldığı Amerikan Hastanesi’nde hayatını kaybetmişti. İstanbul’da doğan son şehzade olan Ertuğrul Osman Efendi, bu şehirden ayrıldığında daha 12 yaşındaydı. Hanedan üyeleri olarak, bundan yaklaşık 10 yıl önce İstanbul’da bir araya gelmeyi düşündüklerini söyleyen Ertuğrul Osman Efendi, “Fakat deprem olunca toplanamadık. Ayrıca birbirimizden uzakta durduğumuz için, toparlanmamız oldukça zordu” demişti. New York’a yerleştikten sonra burada hayatını sürdüren Ertuğrul Osman Efendi, yakın zamanda gerçekleştirdiği İstanbul ziyaretinde, Yeditepe Yayınlarından çıkan “ll. Abdülhamid, İmparatorluğun Yüzük Taşı” adlı esere son röportajını vermiş, Mehmet Tosun’un hazırladığı bu kitaba çarpıcı açıklamalarda bulunmuştu.

DEDEMİ HATIRLIYORUM
İlk defa 1992 yılında Türkiye’ye geldiğini söyleyen Ertuğrul Osman Efendi, şöyle anlatıyor: “O zamanlar Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değildim. 2003 yılında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı verildi. Türkiye’ye geldiğimde, havaalanında (dönemin) Dışişleri Bakanı Abdullah Gül beni aradı. Abdullah Bey, çok nazik bir insan. Onu arama fırsatı bulamadan, o beni aradı ve bana ‘hoş geldiniz’ dedi... Kendi ülkeme böyle güzel sürprizlerle dönünce, birden dedem Sultan II. Abdülhamid Han’la yaşadıklarım, hatıralarım canlanmaya başladı. Çocukken Beylerbeyi Sarayı’nda dedemi üç defa gördüm. Babamı içeri sokmadılar, annemle birlikte onu ziyarete giderdik. Bizi kanepeye oturturdu, başımı okşardı. Çok detaylı hatırlayamıyorum, ama o zamana kadar beni sakallı biri öpmemişti, dedemin sakalını iyi hatırlıyorum. On iki yaşımdayken, 1924 sürgününden sonra babamla yurt dışına çıktık. Viyana’ya gittik, orada askerî mektepte okumuştum. Bundan sonra hayatımın çoğu yine yurt dışında geçti.
Viyana’dan sonra, Fransa’nın Nice kentine, oradan da Paris’e yerleştik. Daha sonra New York’a gittik. Biz iki kardeşiz. Diğer kardeşimin ismi Fahreddin Efendi’dir. Sultan Abdülhamid gibi büyük bir dahinin torunu olmak, bizim her daim içimizde yaşattığımız güzel duygulardandır. Amerika’daki iş yaşantımda Sultan Abdülhamid’in torunu olduğumu hiç kimseye söylemiyordum. Ama herkes benim, onun torunu olduğumu biliyor ve bana saygı duyuyorlardı. Hep yurt dışında yaşadım. Buna biraz alıştım galiba. Ama Türkiye’ye geldiğimde, kendimi evimde gibi rahat hissediyorum. Babamız Burhaneddin Efendi’ye, Arnavutluk ve Şam krallığını teklif ettiler. O, hiç birini kabul etmedi. 1949 yılında New York’ta vefat etti. Onu da dedemin yanına defnetmek istedik. Bir gemiyle İstanbul’a getirmeye çalıştık. Fakat cenazeyi Türkiye’ye sokmadılar.

SADECE 2 KİŞİYE İDAM
Daha sonra cenazeyi Beyrut’a, oradan da Şam’a götürüp defnettiler. Babamın mezarını en son 1960 senesinde ziyaret ettim. Halen Yavuz Sultan Selim mezarlığında, Sultan Vahdettin ile birlikte yatmaktadır. Daima devletin bekasını düşünürüz. Bu düşünceyi hep koruduk. Cumhuriyet hakkında birşey söylemek, bizim haddimiz değildir. Önceliğimiz devletin devamıdır. Bu sürgünde çok eziyet çektik, zor şartlar altında yaşamaya çalıştık. Bazı aile üyeleri açlıktan vefat etti. Ama ailemizin içinden hiçbir zaman Cumhuriyet aleyhine konuşan olmamıştır. Dedem 33 yıllık hükümdarlığı sırasında sadece 2 kişiyi idam ettirdi. O da fetva ile oldu. Bu bile dedemin nasıl bir yönetim icra ettiğinin açık göstergesidir. Günümüzde bile dünyanın çeşitli coğrafyalarında ne yönetimler görmekteyiz!..”1. Ertuğrul ya da 4. Osman olacaktı!
Sultan ll. Abdülhamid’in torunu, Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi’nin oğlu olan Ertuğrul Osman Efendi, 1912 yılında Nişantaşı Yıldız Sarayı’nda dünyaya geldi. 12 yaşında babası ile önce Avrupa’ya giden Osman Ertuğrul Efendi, Viyana ve Paris’te diplomatlık eğitimi aldı.1933 yılında yine babasıyla Amerika’ya giden Ertuğrul Osman Efendi, ilk evliliğini 1947 yılında, New York’ta Gulda Twerskoy ile yaptı.1949 yılında Şehzade Mehmed Burhaneddin Efendi’nin vefatından sonra Kanada’ya giden Ertuğrul Osman Efendi, 1952 yılında maden şirketini kurdu. Ertuğrul Osman Efendi, ikinci evliliğini Osmanlı Hanedanı ile benzer bir akibeti paylaşan Afgan Kraliyet Ailesinden, Prens Abdulfettah Tarzi’nin kızı Zeynep Tarzi ile 1991 yılında New York’ta yaptı. Eşi Zeynep Hanımefendi ile birlikte uzun müddet New York’ta yaşayan ve Osmanlı ailesinin en büyük şehzadesi olan Osman Ertuğrul Efendi; Osmanlı Devleti devam etseydi, “Dördüncü Osman” veya “Birinci Ertuğrul” adıyla tahta geçecekti.

Dedesinin yanına DEFNEDİLECEK
Ertuğrul Osman Efendi, yarın Sultanahmet Camii’nde öğle namazını müteakip kılınacak cenaze namazının ardından son yolculuğuna uğurlanacak. Osmanoğlu, Bakanlar Kurulu kararıyla dedesi Sultan İkinci Abdülhamid Han’ın kabrinin bulunduğu, Çemberlitaş’taki Sultan Mahmud Türbesi’ne defnedilecek.Ertuğrul Osman Efendi, son mülakatını Dış Haberler Müdürümüz Hayrettin Turan’ın danışmanlığını yaptığı ve Mehmet Tosun’un hazırladığı kitap için vermişti.Allah Rahmet eylesin; mekanı cennet olsun, inşaAllah!...Amin!... X:04


Konu Adresi: http://www.dervisler.net/ertugrul-osman-efendi-vefat-etti-t15815.0.html;topicseen
Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Yanıt:Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti
« Cevapla #1 : 27/09/09, 11:58 »
Dedesinin yanında yatacak

27 Eylül 2009 Pazar

BAKANLAR SAF TUTTU
“Osmanlı Hanedanının Reisi” ve “Son Osmanlı” olarak da anılan Ertuğrul Osman Efendi için Sultanahmet Camii’nde tören düzenlendi. Onbinlerce kişinin katıldığı törende Bakanlar Beşir Atalay, Cemil Çiçek, Hayati Yazıcı ve Ertuğrul Günay da saf tuttu.

> M.Kurtbay Önür İSTANBUL

Osmanlı padişahlarından 2. Abdülhamid’in İstanbul’da vefat eden torunu Ertuğrul Osman Osmanoğlu (97), Sultanahmet Camii’nde kılınan namazın ardından son yolculuğuna uğurlandı. Osmanoğlu, dedesi 2. Abdülhamid’in mezarının da bulunduğu 2. Mahmut Türbesi Haziresi’nde defnedildi.
Sultanahmet Camii’nde düzenlenen cenaze töreninde hanedan üyeleri, 2. Abdülhamid’in torunu Şehzade Harun Osmanoğlu’nun oğulları Orhan, Kayhan ve Yavuz Selim Osmanoğlu, Abdülhamid Han’ın anne tarafından akrabası olan Beyzade Bülent Osmanoğlu ve eşi Janine Osmanoğlu, 2. Abdülhamid Han’ın kızı Ayşe Sultan’ın kızları Adile Nami ve Ayten Nami Osmanoğlu ile 2. Abdülhamid Han’ın torunu Neslişah Sultan hazır bulundu.

İZDİHAM YAŞANDI
Aile cenaze namazından önce 2. Mahmut Türbesi Haziresi’nde biraraya geldi. Ertuğrul Osman Efendi’nin torunları, Osmanoğlu’nun ölümünden duydukları üzüntüyü dile getirerek dua etti. Sultanahmet Camii’nde düzenlenen cenaze törenine, hayattaki en yaşlı erkek mensubu olması sebebiyle 1994’den beri Osmanlı Hanedanı reisi olan Ertuğrul Osman Efendi’nin eşi Zeynep Tarzi, torunları ve hanedan üyelerinin yanı sıra Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Devlet Bakanı Hayati Yazıcı, İstanbul Valisi Muammer Güler, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Abdülkadir Aksu ve tarihçi Prof. Dr. İlber Ortaylı da katıldı. Yoğun kalabalık sebebiyle Sultanahmet Camii’nin avlusu adeta dolup taştı. Eşi Zeynep Tarzi, torunları ve hanedan üyeleri, Ertuğrul Osman Efendi’nin cenazesi başında dua ettikten sonra taziyeleri kabul etti. Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay da aileye başsağlığı dileyerek, Osman Ertuğrul Efendi’nin ölümünden duyduğu üzüntüyü dile getirdi.
Cenaze namazını Sultanahmet Camii imamı Emrullah Hatipoğlu kıldırdı. Kılınan namazın ardından Ertuğrul Osman Osmanoğlu’nun cenazesi, tekbirler eşliğinde omuzlara alındı. Konvoy halinde Cağaloğlu’na götürülen Osmanoğlu’nun cenazesi, dedesi 2. Abdülhamid’in mezarının da bulunduğu 2. Mahmud Türbesi Haziresi’nde defnedildi. Hanedan’a aile reisi olarak ABD’de bulunan ve rahatsızlığı sebebiyle cenazeye intikal edemeyen Şehzade Osman Beyazıt seçildi.HANEDAN CENAZEDEYDİ
2. Abdülhamid Han’ın oğlu Şehzade Mehmed Selim Efendi’nin oğlu olan ve hanedanın Türkiye reisi olarak bilinen Harun Osmanoğlu, oğulları Orhan, Kayhan ve Yavuz Selim Osmanoğlu, 2. Abdülhamid Han’ın kızı Ayşe Sultan’ın çocukları Adile Nami ve Ayten Nami Osmanoğlu ile Neslişah Sultan da cenazede taziyeleri kabul etti.


AİT OLDUĞU TOPRAKLARDA

 İstanbul’da doğan ve 1924’te sürgün edilen Ertuğrul Osman Efendi, 70 yıllık vatan hasretinin ardından 91 yaşında Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına kavuştu. Ertuğrul Osman Osmanoğlu ölümünün ardından ait olduğu topraklara defnedildi.Bakanlar Cemil Çiçek, Ertuğrul Günay, Hayati Yazıcı ve Beşir Atalay ile AK Parti Milletvekili
Abdülkadir Aksu, Şehzade Harun Osmanoğlu ve Neslişah Sultan’a taziyede bulundu.


Şehzade Ertuğrul Osman’ın eşi Zeynep Tarzi, cenaze töreninde oldukça bitkin görünüyordu.


Törene İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu da katıldı.

Mekanın cennet olsun şehzadem...Vesselam!. .

 X:04Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Yanıt:Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti
« Cevapla #2 : 28/09/09, 00:01 »

Son Osmanlı Vefat Etti !
24 Eylül 2009 Perşembe 17:38
Hanedanın en kıdemli üyesi Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu vefat etti


Osmanlı Hanedanın en kıdemli üyesi Şehzade Ertuğrul Osman Osmanoğlu, yaşlılık ve böbrek yetmezliği nedeniyle tedavi gördüğü Amerikan Hastanesi'nde dün, 97 yaşında hayatını kaybetti.

Şehzade Ertuğrul'un İstanbul'da dedesi Sultan II. Abdulhamit'in türbesinde toprağa verileceği bildirildi. SultanII. Abdülhamit'in torunu ve Şehzade Mehmet Burhaneddin Efendi'nin oğlu olan Ertuğrul Osman 1924 yılında 12 yaşında ailesiyle birlikte sürgüne gitti.

1933 yılında babası ile ABD.'ye yerleşmiş, babasının 1949 yılında vefatından sonra, 1952 yılında Kanada merkezli bir madencilik şirketi kurmuştur. 1991 yılında Afgan Kraliyet Ailesinden Prens Abdulfettah Tarzi'nin ve Dr. Pakize Tarzi'nin kızı Zeynep Tarzi ile evlenmiştir. 1974'de yürürlüğe konulmuş bir af kapsamında, ailenin diğer üyelerini takiben, ilk kez 1992 yılında Türkiye'ye gelmiş, 2004 yılı içinde de Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığını almıştır. Buna rağmen daha ziyade New York Manhattan'da yaşamaktaydı.Ertuğrul Osman Osmanoğlu, akıcı bir şekilde Türkçe, İngilizce, Almanca ve Fransızca 'yı konuşur, ve İtalyanca ve İspanyolca'yı anlardı. Osman Ertuğrul, Osmanlı hanedanının "Reisi" ve "Son Osmanlı" diye anılmaktaydı.

habervakti     :X06

Çevrimdışı Sehl

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.912
 • Konu: 208
 • Derviş: 2261
 • Teşekkür: 16
  • Gönül Hanesi..
Yanıt:Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti
« Cevapla #3 : 29/09/09, 02:37 »
Allataki son resimdeki kendisimiydi Allah rahmet eylesin inşaAllah  :SÇevrimdışı vatandaş

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 729
 • Konu: 22
 • Derviş: 1218
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Ertuğrul Osman Efendi Vefat Etti
« Cevapla #4 : 29/09/09, 09:42 »
...Sultan Vahdettin aç'ti. Öldügü zaman Italyan bakkallarina 150 bin liret borcu vardi. Tabutuna haciz karari geldi.
Ve "Bu tabut para ödenmeden kaldirilamaz" diye tabuta yazi asildi. Abdülmecid Efendi'nin oglu ve Sultan Vahdettin'in damadi Ömer Faruk Efendi ve bir kaç kisi, mutfak kapisindan tabutu kaçirdilar, Sam'a götürüp defnettiler. Sonradan kizi, Italyan bakkallarin borcunu ödedi.

Düsünün ki bir sehzade ölmüstür. Belediye kendi imkanlari ile bir mezarlik yeri vermedigi için, cenazesi Mans Denizine atilmistir. Bu, Sultan Abdülhamid'in ogludur


Abdulhakim Arvasi (rahimehullah) 1940'larda buyurmus ki: "Biz Sultan Aziz'in ahini çekiyoruz. Sultan Hamid'in ahina daha sira gelmedi. Biz bu hanedana yapilan zulme kayidsizligimizin cezasini çekiyoruz. Hanedan bedduasi müthistir. Bizim ecdadimiz, hanedan bedduasindan korkardi. Çünkü onlarin liderlikleri Allah'in tensibi takdiri ve kendi bileklerinin hakkiydi. Birçok Avrupa ülkesinde oldugu gibi, kimse onlari Türk Milletinin basina memur olarak koymamistir.Bu kapı Allah kapısı;
resulullahtadır tapusu..


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Bir Başkadır Benim Memleketim Bediüzzaman’ın geceleri ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.074 saniyede oluşturulmuştur


Ertuğrul Osman Efendi Vefat EttiGüncelleme Tarihi: 09/07/20, 22:21 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim