DERVİŞLER MEKANI > Forum Yardım

Forumda WYSIWYG Editör (Yazı) Kullanımı

(1/1)

Alparslan:
Vikipedi de şu yazıyor;
WYSIWYG, İngilizcede "What You See Is What You Get" teriminin başharflerinden oluşan bir bilgisayar terimidir. Türkçesi aldığın gördüğündür . Yani ekranda görülene çok benzer bir çıktı alabileceğiniz ortamları tanımlar.

Sözcük işlemci ve metin düzenleyiciler kategorisinde kullanılmaktadır. Terim, uygulamalardan çok bu amaçla kullanılan arabirimlerin özelliğidir.

Bir gördüğün alacağındır aracını diğer uygulamalardan ayıran en önemli özellik, yeni yapılan veya değiştirilen bir bilgisayar nesnesinin sonlandırılmış halinin (önizlemesinin) gerçek veya gerçeğe yakın zamanlı olarak gösterebilmesidir. Yazı editörleri arasında, bu farklılık sayesine WYSIWYG editörleri daha çok tercih edilmektedir.

WYSIWYG tanımında göz önüne alınması gereken bir diğer nokta, aslında hiçbir editörün gerçek anlamda birebir önizleme yapmadığı fakat bu terimin bilgisayar terminolojisine bu şekilde yerleştiğidir. Örneğin bir WYSIWYG yazı editörü genelde tüm değiştiricilerde olduğu gibi bit atamalı olarak haritalanmış (bit-map veya bitmap) fontlar kullanmaktadır. Bu durumda aslında bilgisayar ekranında görülen orijinal dosya ile bu dosyadan kağıda basılacak olan doküman arasında gözle hissedilir bir farka yol açmaktadır; zira standart bir lazer yazıcı ortalama 300 dpi çözünürlüğünde iken, iyi bir bilgisayar ekranının çözünürlüğü 100 dpi civarındadır.

Forumda nasıl kullanabiliriz ?
Cevapla butonuna bastığınızda açılan ileti penceresinde bu işareti göreceksiniz. İşarete tıkladığınızda pencere beyaz olacaktır...
Net üzerinde yayınlanan her şeyi olduğu gibi kopyalayıp yapıştırmanıza yarar.
Örneğin ; Bir resim kopyalamak istediğinizde bunun linkini alıp (img) tagları arasına yerleştiriyorduk. Bu editör yardımıyla artık linke ihtiyaç duymadan tıpkı bilgisayarınızda kopyala yapıştır yaparak resmi kopyalamış oluyoruz.
Yazılarda aynı şekildedir... Paylaşacağınız yazı renkli ise siz ayrıca renklendirme yapmanıza gerek yoktur. Düzenleme yapmak isterseniz ayrı tabiki...
Hayırlı paylaşımlar.
greSS
Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  www.dervisler.net
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/forumda-wysiwyg-editor-yazi-kullanimi-t18617.0.html;wap2

Kararlı:
Çok hoş.Teşekkür ederiz... :X06

KaTre:


Allah razı olsun bugün bunun ne kadar önemli olduğunu gördük

 

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git