Gıybete Düştüğümüz Noktalar... - Günün Sohbeti
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.140 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.969 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23005 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Gıybete Düştüğümüz Noktalar..., konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2621 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Gıybete Düştüğümüz Noktalar...}   Okunma sayısı 2621 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Gıybete Düştüğümüz Noktalar...
« : 10/02/13, 00:51 »

Dünya işte bu kadar yalandı, geçiciydi…

Geçtiğimiz aylarda, mahallemizde bir hanım aniden vefat etti. Elli yaşlarında, bazı kronik hastalıkları olan ama “ayakta gezen” bir kadıncağızdı. Çocukları hemen ambulans çağırmışlardı ama daha onlar gelmeden önce, son nefesini teslim etmişti. Doktorlar beyin kanaması dediler. “Ecel gelmiş cihâne, baş ağrısı bahane.” …

Doğrusu hepimiz sarsıldık, onun “Akşama ne yemek yapacağım?” diye uğraşırken, bir anda dünyasını değiştirmesi karşısında… Dünya, işte bu kadar yalandı, bu kadar geçiciydi.

Bilmem farkında mıyız, bir vefat haberi duyunca aramızdan ayrılan kişiyi az çok tanıyorsak, onda gördüğümüz halleri ve onun hakkında söylenenleri hatırlayıveririz. İyi veya kötü…

Müminler birbirleri hakkında, Cenab-ı Hakkın şahitleridir. Kalbimiz, ister istemez bir kişinin hakkında, bir intibaa kapılıveriyor. Dilimiz, her ne kadar ölünün arkasından kötü konuşulmaz diyerek sükût etse de -ki etmeli- kalp bu, elde değil; duyduğumuz bir söz, gördüğümüz bir hal, kalbimize bir hatıra atıveriyor.

İşte, o zaman insan ürperiyor, acaba ben de bir gün toprağa uzatıldığımda, arkamdan insanlar ne hatırlayacak? Acaba sohbetlerimi, hayırlı nasihatlerimi, hayırlarımı mı? Yoksa gıybetlerimi, laf taşımalarımı, münakaşalarımı mı hatırlayacak? …

Ne korkunç değil mi? Arkamızda bıraktığımız kişiler, belki de istemeseler bile, kalpleriyle şahitlik yapacaklar.

Yine de gıybet eder miydik?

Hocaefendi soracak “Hakkınızı helal ettiniz mi?” diye. Oradakiler belki adet yerini bulsun diye “Helal olsun…” diyecekler. Ama acaba aralarında dili varmayan veya dili varsa da kalbi tasdik etmeyenler olacak mı? Siz de görmüşsünüzdür belki, hani geçenlerde haberlere konu olmuştu; bir adamın cenazesinde komşusu çıktı “Ben helal etmiyorum, zorla mı?” dedi.

Öyle ya! Gönül bu, etmez etmez… Çok kırılmıştır, canı yanmıştır, günlerce üzülmüştür, etmek istemez. Hele bir de mizanına koyacak her bir hayır kırıntısına ihtiyacı varsa… Helal etmeyip hakkını almayı tercih ederse… !

Eğer bunlar üstünde ciddi ciddi düşünsek, acaba korkmadan, umursamadan kolayca konuşur muyuz? Hatta şöyle düşünelim, hesap gününü aklımızda tutup dursak, kendi derdimizi bırakıp başkalarıyla meşgul olmaya vaktimiz kalır mı?

Gıybet de diğer günahlardan farklı değil aslında… Günahlara cesaret etmenin sebebi hep sonumuzu düşünmemek değil mi? Şu dünyada bulunuşumuzun gayesini düşünsek, vazifelerimizin şuurunda olsak, başkaları hakkında hüküm vermek gibi üstümüze vazife olmayan bir işle uğraşır mıydık?

Bize ne başkasından!

Bir zamanlar (Yanlış hatırlamıyorsam) İmam-ı Gazalî’nin Kalplerin Keşfi kitabını okuyorduk. Orada, tasavvuf adabının incelikleri bahsinde şöyle diyordu: “Bir dostunla yolda karşılaşınca ‘Nereden geliyorsun? Nereye gidiyorsun?’ diye sorma. Böyle sormak sana vazife değildir, malayanidir (seni ilgilendirmeyen, senden sorulmayacak bir şeydir.) Hem böyle sormakla, belki kardeşini yalan söylemeye mecbur edersin.”

Ne gariptir ki, biz tam tersini yaparız. Birini görünce adeta hakkında rapor yazacakmış gibi inceden inceye lüzumsuz sorular sorarız. Yetmez, “Acaba doğru söylüyor mu?” diye şüpheye düşer, casus gibi araştırma bile yaparız. Mesela, üstüne ne giyinmiş, elindeki pakette ne var? Bu saatte ne işiymiş bu… Hatta sorgu hâkimi gibi detaylıca soru soran, üstünkörü geçiştirenlere kızanlarımız olur. “Niye saklıyor ki?”

Hâlbuki bir düşünsek “Bize ne ki?” …

Eğer sevap işlemeye gidiyorsa hasene defterini biz mi tutuyoruz? Günah işlemeye gidiyorsa alıkoyabilecek miyiz? …

Belki sevap işlemeye gidiyor ve ihlâsı bozulsun istemiyor. Biz de kendi işimize bakalım, bize ne başkasından. Söylemek isterse zaten söyler…

Veya tam tersi, belki günah işliyor ve bizi aleyhine şahit tutmak istemiyor. Bir gün pişman olacak af dileyecek, Rabbi de onu affedecek…
 
Biz, ne diye ar perdesini yırtalım ki?

Gıybetin anahtarı, başkalarının hallerini merak etmek…

Bu sebeple, gıybeti yasaklayan ayete, su-i zandan ve tecessüsten sakındırarak başlamış Rabbimiz; “Ey iman edenler! Zannın çoğundan kaçının. Çünkü zannın bir kısmı günahtır. Birbirinizin kusurunu araştırmayın. Biriniz diğerinizi arkasından çekiştirmesin. Biriniz, ölmüş kardeşinin etini yemekten hoşlanır mı? İşte bundan tiksindiniz. O halde Allah'tan korkun. Şüphesiz Allah, tevbeyi çok kabul edendir, çok esirgeyicidir.” (Hucurât; 12)

İnsanlar niye birbirlerinin hallerini merak ederler ki? İki insan bir araya gelince başlıyor konuşmaya: “Filanca şöyle yapmış. Böyle etmiş.” diğeri kendi bilgilerini ekliyor: “Ben de şöyle duydum, böyle böyle de yapmış…”

Her bir lüzumsuz malumat iletiliyor, birleştiriliyor. Üstünde hüküm veriliyor. “Niye yapmış? İyi mi yapmış, kötü mü yapmış? Aslında ne yapmalıymış...” Bunca konuşmanın faydası ne? İnsanlar hakkında hüküm verme vazifesi, içimizden bazı kişilere verildi de haberimiz mi yok? İman edenler neye iman ettiklerinin farkında olsa, kendi boyunlarındaki borcun şuurunda olsa, başkalarıyla uğraşabilirler mi?

Bazen gıybetin yanlışlığını inkâr etmek için ona bir meşruiyet kılıfı arıyoruz. Mesela “Açıktan günah işleyen günahkâr kişinin gıybeti olmaz” diyoruz. Bu bazı hususlarda doğrudur. Mesela, gençlere örnek olması tehlikesi olan bir kimse, açık açık haram işliyor ve bunu iyi bir şey gibi reklam ediyor. O zaman onun yanlış olduğunu, kimsenin ona özenmemesi gerektiğini söylemenin bir faydası vardır. Fakat bunda dahi, en doğru yöntem şahsı hedef almamak, amelin yanlışlığını söylemektir. Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam, böyle bir hatayı ikaz etmek istediğinde isim vermeden “Bazı kişilere ne oluyor ki böyle yapıyorlar” buyururdu.

Hem bunu günah olduğu kesin ve açık olan şeylerle sınırlı tutmak gerekir. Mümin müminin en ufak bir mekruhunu veya kendince yanlış yorum gibi görünen tercihini, mezhebini, meşrebini dile dolamamalıdır. Bunda faydadan çok zarar vardır.

Bir gün hanımlar arasında bazı hanımların, tesettür konusundaki kusurlarını konuşuyorduk. “Bunların yanlışlığı söylenmeli ki genç kızlar bunları örnek almasın” diyenler oldu. Ama bir yanda da şunu fark ettik, eğer mükemmel değil diye, her bir kardeşimizi eleştirmeye başlarsak kızlarımız şöyle düşünecek” demek ki ne kadar örtünsen de illa ki eleştiriye uğruyorsun. Başın açık olsa bundan daha rahat oluyorsun. O zaman kimse bir şey diyemiyor.” (!)

Müminlerin cemaati, birbirini eleştiren, araştıran, sorguya çeken, dedikodusunu eden, sıkıntı verici bir cemaat olmamalı. Yoksa herkes, müminlerin cemaatinden kaçmak ve başına buyruk yaşamak ister. Hem, kimse kimsenin iç âlemini bilemez ki. Belki senin kendinden aşağı basamakta gördüğün arkadaşın şu anda ağır adımlarla yükselmektedir. Sen ise kendini üstün görüyorsun ama belki de kendini koyup başkalarını eleştirmek yüzünden şu anda iniştesin.

Ayrıca, sonunu bilmiyorsun ki… Ne kendininkini, ne başkasınınkini…

Zaten sonumuzu düşünsek, büyük bir fayda mülahaza etmedikçe başkasının haliyle meşgul olur muyuz?

Ne zaman gıybet olmaz?

Elbette başkasının arkasından konuşmanın zaruret, ihtiyaç veya faydalı olduğu haller de olabilir. O zaman, sadece gayeye matuf olmak şartıyla konuşulabilir.

İmam-ı Gazalî, müminin arkasından konuşmanın helal olması için şu şartları sıralıyor: “Bir mümin bir müminle, üçüncü bir şahıs hakkında, ticaret, ortaklık veya evlenme gibi bir muamele yapmak üzere, seninle istişare etmek için başvurduğunda, kesin bildiğin şeyi söylemek caizdir. Çünkü bunda, birisinin aldanmaması ve zarara uğraması gibi faydalar vardır. İşte o zaman “O, dürüst biri değildir. Kızını verme, ortak olma…” denilebilir.
   
Yahut kişi hakkını alabilecek bir kişiye veya hâkime başvurup olup biteni anlatırsa bu gıybet olmaz. Ayrıca kötü örnek olmasın diye, yaptığının yanlış olduğunu söylemek de caiz olabilir. Ama “Zaruretler, miktarınca takdir olunur” kaidesince davranmalı, bir cevaz bulduk diye, günahkârın günahını dile dolamamalıdır. Çünkü bunda, nefsin kendini tezkiye etmesi tehlikesi vardır.

Genellikle, başkalarını kınayanlar bu sırada “Ben öyle değilim” diye, kendini bu kusurdan münezzeh görür. Hâlbuki -mazaallah- Allah-u Zülcelâl bizi imtihan etmek üzere, bizi muhafaza ettiği koruma kalkanında bir delik açıverse bizim nefsimiz de aynı günaha düşmez mi?

Gıybet edebilen, laf da taşır!

Hem, gıybetlerin çoğu, her ne kadar sureti haktan görünse de nefsin sinsi hastalıklarının habercisidir. Mesela, zengin bir müminin hayatını tenkit eden kişinin, sinsi bir haset hastalığı olabilir. Güya onun israfını tenkit ediyor ama aslında kendisi elde edemediğinden canı sıkılıyor olabilir. Böyle kişileri Allah-u Zülcelâl, aynı nimetle imtihan etse bin beterini yapmayacaklarını bilebilirler mi?

Hem hatalı olana istiğfar edip tevbe nasip olması için dua etmek varken, onun günahını dile dökmenin ne faydası var. Eğer o sözümüz kulağına giderse -ki gıybet edenler ve dinleyenler laf taşımaktan da geri durmazlar- müminlerin cemaatinden nefret edecek ve uzaklaşacak. Tevbe etmesi mümkün ise bile artık mümkün olmayacak… Ne kadar kötü…

Hâlbuki bilmiyoruz ki kötü yanlarını gördüğümüz o kişinin, belki bilmediğimiz çok iyi yanları, çok hayırlı amelleri de vardır. Allah-u Zülcelâl onun o yanlarını da bildiğinden, onu seviyordur. Hatta biz ona buğzettikçe bize gazap ediyordur. Nereden bilebiliriz ki? …

İşin doğrusu, gıybetlerimizin çoğu, iç yüzünü bilmediğimiz halde, suizan ederek kötü yorumladığımız şeylerdir. Çoğu zaman başkaları hakkındaki suizanlarımız, aslında kendi nefsimizin gizlediğimiz iç yüzüdür. Mesela, birisi hakkında şöyle düşünürüz: “Ne kadar kibirli ve soğuk. Bize hiç yakın alaka göstermiyor. Başarılarıyla şımarmış kendini beğeniyor.”

Hâlbuki belki de o kişinin işi başından aşkın. Kafasını meşgul eden bir sürü düşünce var. Senin ondan alaka beklediğini fark etmedi bile. Hatta senin bu kadar önem vereceğini de düşünemedi. Belki de zannettiğinin tam aksine, o kişi kendisine hiç değer vermiyor, senin ona bu kadar değer verdiğini de bilmiyor.

Herkesi, kendi gibi sanan yanılır

Çoğu kişi, bir olayı kendi nefsinin aynasında ölçer biçer. Kendisi aynı durumda olsa ne yapacaksa herkes de öyle yapar zanneder. Hani meşhur fıkradır; iki köylü, yufka ekmeğini duru pekmeze batırıp yiyorlarmış. Tabi ekmek kuru, pekmez duru güzel olmuyormuş. Biri demiş ki:

- Ağa şimdi ne yiyordur acaba? Diğeri demiş ki:

- Ne yiyecek, o da şimdi tandır ekmeğini bala banıp banıp yiyordur…

Herkes böyle düşünür. Elime aynı imkân geçse ben ne yaparım? Nasıl kibirlenirim? Başkalarına nasıl hor bakarım? Bu yüzdendir ki her gıybet, aslında o gıybeti yapan kişiyi ele verir.

Kalpleri tertemiz kişiler ise başkaları hakkında hep hüsnü zan ettiklerinden birisi gelip “Şu kişinin öyle yaptığı konuşuluyor” dese bile “Yok canım hiç öyle şey olur mu?” derler. Tıpkı Peygamberimiz aleyhissalatu vesselam ve sadık ashabı gibi…

Allah-u Zülcelâl cümlemize böyle olmayı nasip etsin. (Âmin)
 

Hatice Kübra ERGİN
Gülistan Dergisi 
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/giybete-dustugumuz-noktalar-t32601.0.html
Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Gıybete Düştüğümüz Noktalar...
« Cevapla #1 : 10/02/13, 01:35 »
Allah (c.c) razı olsun...
Nasreddin Hoca fıkrası geldi aklıma...
Demiş ya yanındaki biri:
- Hocam bir tepsi baklava götürüyorlar...Hoca demiş:
- Bana ne ? Adam demiş:
-Ama Hocam sizin eve götürüyorlar ! Hoca demiş:
- E o zaman sana ne ?

...

Kişi, öldüğü zaman "Günah Defteri" kapanır ve ondan sonra onun hatasından dolayı vuku bulan günahlardan da masumdur, çünkü ölmeden önce kıyamete kadar vereceği o günahının yükünü zaten yüklenmiştir...
Dolayısıyla yeri-zamanı geldikçe kötü olarak yad edilse bile fazladan o kişiye günah yazılmaz...
Sadece, Allah-u Teala nın bir Lütfu olaraktan "Hayır Defteri" kapanmaz, o da kıyamete kadar insanlar faydalandıkça o kişiye hayır olarak yazılır...
Gıybet konusu çok teferruatlı ve haram-mübah olan şartları çok çeşitli olup, olaylara göre değişiklik göstermektedir...
Hangi davranışta bulunulacağı çok çetin bir haldir, herkes bunun hakkını veremez...
Son nefese dikkat edelim ve o son nefesimizi de Mü'min olarak verebilmek için ona göre yaşamaya dikkat edelim İnşAllah...
Avamdan uzak bir hayat sürmek çoğu zaman hayra yönelmektir...
Mesela, "illa İstanbul da sofiliği yaşayacağım" , veya "kötü halde bir bayanla evlenip onun ahiretini kurtarmaya çalışacağım..." diye kendini paralamaya ve nefsini zora sokmaya gerek yoktur, çoğu zaman bu tip savaşlar mağlubiyetle sonlanır...
Kişi, nefsini zora sokacak ve ahiretini tehlikeye atacak her türlü ortamdan mümkün olduğunca kendini korumalı ve uzak tutmalıdır...
Kişi öldüğü vakit bulunduğu şehrin hayırlı mı yoksa şerli bir memleket mi olduğu bile bazen önem arz eder...Çevrimdışı insirah

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 564
 • Konu: 79
 • Derviş: 12193
 • Teşekkür: 17
Okundu: Gıybete Düştüğümüz Noktalar...
« Cevapla #2 : 10/02/13, 02:07 »
Kişi, öldüğü zaman "Günah Defteri" kapanır ve ondan sonra onun hatasından dolayı vuku bulan günahlardan da masumdur, çünkü ölmeden önce kıyamete kadar vereceği o günahının yükünü zaten yüklenmiştir...
Dolayısıyla yeri-zamanı geldikçe kötü olarak yad edilse bile fazladan o kişiye günah yazılmaz...
Sadece, Allah-u Teala nın bir Lütfu olaraktan "Hayır Defteri" kapanmaz, o da kıyamete kadar insanlar faydalandıkça o kişiye hayır olarak yazılır...

Sual: Ölünce herkesin amel defterinin kapanacağı söyleniyor. Ülkede çok iyilik veya çok kötülük etmiş kimseler vardır. Bunların da amel defterleri kapanır mı?

CEVAP
Ölünce amel defterleri kapanır. Fakat iyi veya kötü işte önderlik edenlerin amel defterleri kapanmaz.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

(Dinimizde iyi bir çığır açana, bunun sevabı ile bununla amel edenlerin sevabı verilir, o çığırda [o yolda] gidenlerin sevabından da hiçbir şey eksilmez. Dinimizde kötü bir çığır açana da, bunun günahı ile, bununla amel edenlerin günahı verilir, o kötü yolda gidenlerin günahından da hiçbir şey eksilmez.) [Müslim]

(Bir mümin vefat edince her ameli kesilir. Yalnız üç amelinin sevabı, amel defterine yazılmaya devam eder. Bunlar, sadaka-i cariyelerinin, faydalı kitaplarının ve salih çocuklarının kendisi için ettikleri dua ve istiğfarların sevaplarıdır.) [Ebuşşeyh]
[Sadaka-i cariye, cami, çeşme yol gibi, insanlara faydası dokunan, faydalı işlerdir.]

(İyi işe vesile olan, hayatında da, öldükten sonra da o işi yapanlar kadar sevap kazanır. Kötü işe ön ayak olana da, bu iş terk edilinceye kadar, bunun günahı yazılır.) [Taberani]


Ayeti Kerimede buyrulmuştur:

Bismillahirrahmanirrahiym
Bunu söylemelerinin sebebi şu: Kıyamet günü, kendi günahlarını tam olarak yüklendikten başka, bilgisizlikleri yüzünden saptırmakta oldukları kimselerin günahlarından bir kısmını da yükleneceklerdir. Dikkat edin, yüklendikleri günah ne kötüdür! Nahl Suresi, 25.Ayet


“O gün, ne mal fayda verir, ne de evlâd. Ancak Allâh'a kalb-i selîm ile gelenler müstesnâ. " (eş-Şuarâ, 88-89).

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Gıybete Düştüğümüz Noktalar...
« Cevapla #3 : 10/02/13, 02:25 »
CEVAP
Ölünce amel defterleri kapanır.

Allah (c.c) razı olsun...
Bu zümre, hangi zümre ?
Şer olarak işlenen ameller üzerine, amel defteri kapananlar kimler, bunu açıklayabilir misiniz ?
Çünkü birçoğumuz gerek küçük, gerekse büyük olarak adlandırılan günahlar işlemiş, bundan dolayı da bazı kişiler bu hallerimizden olumsuz olarak etkilenmiş/etkilendirmiş olabilir...
Açıklamamdaki "şer amellerin zaten kıyamete kadar devam edecek olan "günah kazanımlarının" elde edildiğini, yani o kadar günahın da yüklendiğini belirtmiştim, tam okuyamamış olabilirsiniz belki...
Amacımız tam olarak doğruyu bulup, doğru izahın sağlanması tabi ki...
Yanlış, eksik ya da muallakta kalmış olan taraflarımızı belirtmek hepimiz için gereklidir, teşekkür ederim...
Burada bana göre yanlış idrak edilmiş olan bir durum mevcut, o da...
Dünyada yaşanılan süre boyunca işlenen ameller başka bir şeydir, mahşer günü gerçekleşecek olan "hesaplaşma" başka bir şeydir, ikisinin birbirine karıştırılmaması gerekir...
Sizin açıklamalarda bulunduğunuz ayet ve hadislerdeki olay da "hesap günü" nü ele almaktadır...
Hayır defterinin açık kalması sadece "Müslüman" olarak yaşamış ve vefat etmiş kimseler için Allah-u Teala nın bu kullarına bir Lütfu dur...
Gayr-ı Müslümler için böyle bir durum zaten sözkonusu değildir, çünkü Rabbul Âlemin onların yaşarken kazanmış olduğu ecirlerinin karşılığını, onlara dünyada iken vermiş, böylelikle mahşer günü Allah (c.c) ın karşısına hiçbir alacakları olmadan gelmelerini takdir buyurmuştur...
Bu, elektriği keşfedenler, kuduz aşısını bulanlar ve insanlığa her türlü faydaları dokunmuş diğer bütün gayr-ı müslümler için de geçerlidir...
Benim okumuş olduğum kitaplardan edindiğim ve idrak ettiğim bilgiler bu şekildedir...
Yanlış ya da herhangi bir eksiğimiz, eklenecek bir husus da var ise lütfen kardeşlerimiz Allah (c.c) rızası için paylaşımda bulunsunlar...
Bu sitede en çok aradığım şey, bilgi paylaşımı ve eksik/yanlış bildiklerimizin telafi edilmesi...
Allah (c.c) rızası için bize bu imkanı sağlamış olan kardeşlerimizin emeklerini boşa çıkarmayalım ve burada bahsi geçen her konuda bildiklerimizi paylaşalım...
Bunu yaparken de mahçup olacağımızı, eleştirilere mazur kalacağımızı, küçük düşeceğimizi düşünmeden hareket edelim...
Mahşer günü yaşamak zorunda kalacağımız mahcubiyetin yanında hiç kalır bu dünyadaki bu tür mahcubiyetlerimiz...
Allah(c.c) hepimizden razı olsun İnşAllah...
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Allah rızka kefildir İçimizden Geldiği Gibi ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.077 saniyede oluşturulmuştur


Gıybete Düştüğümüz Noktalar...Güncelleme Tarihi: 01/10/20, 02:10 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim