Gizli İmam Nikahı ?‏ - Ailem
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.922 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22988 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Gizli İmam Nikahı ?‏ , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2861 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Gizli İmam Nikahı ?‏ }   Okunma sayısı 2861 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.651
 • Konu: 1918
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 372
Gizli İmam Nikahı ?‏
« : 12/12/08, 12:58 »
Gizli İmam Nikahı ?‏


Selamün Aleyküm Arkadaşlar

Asrımızın Bir Hastalığından Bahsetmek İstiyorum. Özellikle Üniversite Gençleri Arasında Yaygın Bir Hastalıktan Bahsetmek İstiyorum. Dindar olan üniversite gençleri yine kendileri gibi dindar bir eş buluyorlar. Günümüzün Flörtünü yapacaklar. Ama dinen caiz değil. İki taraf da namaz kılıyor. Oruç tutuyor. Din iki taraf için de önemli bir olgu.

Günümüzde evlenmemiz gerektiği çağlar maalesef Dünya Menfaatleri için ertelenince bu çağdaki gençler zina ile karşı karşıya kalıyor. Adeta ayetteki gibi Küçük Bir Menfaat Adına Dünya Hayatını Satıyorlar.

Günümüz Gençliği Bunun İçin Bir Çözüm Önerisi Getirmiş. Bir Uygulama Başlatmış: "Aileden Gizli İmam Nikahı" Direk Nikahın amacıyla çelişen bu uygulama ne kadar doğru ?
Hemen lafı uzatmadan konumuza gelelim.


Soru: Reşit olan kızla erkek kendi aralarında kendilerini karı koca kabul edebilirler mi en gizli şekilde islamda nikah nasıl olur?

Cevap: Değerli Kardeşimiz;

Nikâh bir akit, sözleşme ve anlaşmadır. Bunun için bazı şartları vardır. Bu şartlardan birisi yerine getirilmezse nikâh sahih olmaz.


1. Evlenecek kişilerin veya vekâletlerini verdikleri şahısların hazır bulunması.

2. Tarafların irade beyanı. Evlilik akdini kabul ettiklerine dair eşlerin “kabul ettim” şeklinde ifade etmeleri.

3. Kızın velisinin izninin olması. Bu hüküm Hanefi mezhebi hariç diğer mezheplere göredir.

4. Şahitlerin hazır olması. Bu şahitler, ergenlik çağına ermiş, aklı başında iki erkek veya bir erkekle iki kadın olmalıdır. Yani şahitlikte mutlaka bir erkeğin bulunması icap eder.


Bunlardan başka bir şart daha vardır. O da nikahın duyurulmasıdır. Bu Malikilere göredir. Ancak Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını uygun görmüyoruz. Özellikle kadının dini ve dünyevi hukukunun korunması açısından dini nikahın yanında resmi nikahın da yapılmasını gerekli buluyoruz.

Nitekim Osmanlı Aile Hukuku kararnamesinde de mahalle kadısına kayıt yaptırılmayan nikahların geçersiz sayılacağı ifade edilmiş ve resmi nikah üzerinde ısrarla durulmuştur.

Yalnız kalınca günah işlemiş olmamak için dini nikahı tercih ediyorlar. Halbuki daha sonra telafisi çok zor durumlarda kalabiliyorlar.

Bir kadın ve erkek aileden habersiz ya da ailenin izniyle şahitler huzurunda nikahlansalar karı koca sayılacaklarından erkek boşamadan kadın başkasıyla evlenemez. Bu açıdan çok tehlikelidir. Nitekim bize bu konuda onlarca soru geliyor. "Ben bir erkekle dini nikah kıydırmıştım. O beni boşamıyor ne yapayım" " Ben dini nikahtan boşanmadan başkasıyla evlendim. Zina sayılır mı" gibi tüyler ürperten pek çok problemle karşılaşıyoruz. Bu durumda sonunda telafisi imkansız olaylar olabiliyor. Bu nedenle resmi nikah olmadan dini nikah yapılmasını asla doğru bulmuyoruz.


Zaman zaman kapıldığı öfkelerle pişman olacağı şeyler yapan bir adam Efendimize gelerek sormuştu:

– Beni Cennete götürecek bir iş haber ver ki onu yapayım da Cennete gideyim!

Efendimizin cevabı çok kısa ve net oldu.:

– Öfkeni yen, öfkene uyma, sana yeter!

Evet, öfke basite alınacak bir hal değildir. Nitekim öfkesini yenemeyen adam, tetiğe basar; bir insanı gözünü kırpmadan öldürüverir. Bundan sonrası ise ömür boyu pişmanlıktır...


Öfkenin bu türlü sonucundan dolayıdır ki Efendimiz sık sık ikazlarda bulunur:

– Öfkene uyma, öfkeni yen, öfkeni yut, öfkeye götüren tahrikten uzak dur, şayet cennete götürecek bir amel sahibi olmak istiyorsan!. diyerek çevresine uyarılarda bulunmuştur.

Sonucu mutlaka pişmanlık olan öfke konusunda bilinmesi gereken en mühim nokta, öfkenin tek çeşit olmamasıdır.


Bazıları öfkeyi sadece sinirsel bir şiddetten ibaret zannederler.

Halbuki öfkenin bir de cinsel tahrik sonucu duyulanı vardır ki, bu türlü cinsel öfke, tetiği çekip de gözünü kırpmadan adam öldürten sinirsel öfkeden daha korkunç sonuçludur.

Hatta cinsel öfkenin sinirsel öfkeden çok daha korkunç sonuçlar vereceğinden dolayıdır ki Efendimiz bu öfkeye sebep olacak tahrikçi görüntü ve çevrelerden uzak durmayı, mahremiyet sınırlarını aşmamayı, taşmamayı tenbih buyurmuş, bu konudaki ikazlarından birinde de şöyle çarpıcı bir uyarıda bulunmuştur:

– Cinsel duyguları ayaklanan insan, aklının ya tümünü ya da üçte ikisini yitirmiş insan gibidir. Yani her türlü riski göze alacak hale gelir, cinsel duyguları kabarıp isyana yönelen insan..

Evet tek ve tenha yerlerde iki yabancının göz göze, yüz yüze gelmesi, cinsel öfkenin yavaş yavaş kabarmasına zemin teşkil etmesi demektir. Önce masumca sohbetler, sonra el tutuşup tokalaşmalar, derken bir zaman gelir ki cinsel öfkenin kabarmış dalgaları tarafları sürükleyip götürmeye başlar. Olmayacak şeyleri olur hale getirmeye bile yönelirler. Tıpkı telefondaki kızcağızın çare arayışları gibi.


Bir kızcağız telefonun öbür ucundan soruyordu:

– Okuldaki arkadaşımla gizli dini nikah yapmak istiyoruz, ne dersiniz?.

Tepkili cevabım sert oldu herhalde.

– Ben, dedim, intiharın her türlüsüne karşıyım. Hayatının baharında bir genç kızın ailesinden habersiz gizli nikahla hayatını baştan riske sokması, büyük ihtimalle bir intihar gibidir. Erkek için aynı derecede olmasa da kız için sonuç bundan başkası değildir.

– Çaresi yok mu bunun? diye üsteledi kızcağız.

– Var, dedim. Hem de çok kolay.

Heyecanlandı:

– Lütfen onu söyleyin hemen.

– Resmi nikahla evlenmek. Böylece kendini ve aileni büyük bir yıkıma uğramaktan kurtarmak.

– Ama şu anda buna imkan yoktur. Ne ailem buna razı olur, ne de bizim okul ve yaş durumumuz buna müsaittir.

– Demek hem yaş, hem okul, hem de aile durumu müsait olmadığı halde, siz yine de gizlice dini nikahla evlenmeye cesaret edebiliyorsunuz. Bu acelenin sebebi ne ola ki?

– Uzun zamandır birlikte arkadaşlık etmekteyiz. Birbirimize çok alıştık. Önümüzdeki bu manileri düşünemez hale geldik sanki. Dini nikah yaptırmayı göze alıyoruz artık.

Evet cinsel öfkeye girecek kadar mahremiyet sınırlarını aşıp da yabancıyla yüz yüze göz göze yaşamaktan kaçınmamak, işte böyle sonucu düşünemez hale getirir tarafları. Ömür boyu pişmanlık duyacakları hatayı göze aldırır. Sadece kendilerini değil ailelerini de perişan hale sokarlar.

Kaldı ki, Şafiiye göre, velinin izni olmadan dini nikah yapılamaz.

Hanefi’de de, taraflar denk değilse velinin itiraz edip ayırma hakkı vardır

Bunlardan başka resmi nikahtan önce dini nikah yapmak da kanunen yasaktır artık.

Ama bütün bu engelleri cinsel öfkeye kapılanlar düşünemezler ki!..


Ahmed ŞAHİN

Selam ve dua ile...

Sorularla İslamiyet Editör

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/gizli-imam-nikahi-8207-t6835.0.htmlSusmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı kayip_yolcu

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 15
 • Konu: 1
 • Derviş: 2374
 • Teşekkür: 0
Ynt: Gizli İmam Nikahı ?‏
« Cevapla #1 : 12/12/08, 16:11 »
 X:03  Rabbim ıslah eylesin inşaAllah.


Bazı insanlar ise bedenı ıle evliyadan çok uzakta bulunur.fakat kalbı  cc rizasına aşiktr,ihlas üzere yaşar.
veliler okimseyi tanır ve severler halbukı okımse evliyayı hiç görmemiştir.
 Gavs-i Sani

Çevrimdışı Mesakin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 459
 • Konu: 52
 • Derviş: 899
 • Teşekkür: 3
Ynt: Gizli İmam Nikahı ?‏
« Cevapla #2 : 12/12/08, 17:24 »
    X:01  Çok Hassas bir konuyu paylaşıma sundunuz .Evet   gençlerimiz  dini yaşayabilme adına ,dinin kurallarını ihlal edebiliyorlar.
   Son yılarda yapılan araştırmalarda maalesef bu konu sadece gençler arasında değil,toplumun geneline yayılmış bir  durum.Resmi nikahları devam ettiği halde ayrı yaşayan insanlar ,Tutup sözde dini nikah kıydırıyorlar!Bu şekil tercih yapan beyefendiye soruyorsunuz,Siz Nikah adabına uyarak ilk hanımızdan müsaade istediniz mi ?.....  Aynı şekilde sözde ikinci evliliğini  yapan hanımefendiye soruyorsunuz ,Sizin evvel ki  nikah akdinizi  sona erdirdiniz mi ?İddet saydınız mı ?.....
    Üzülerek belirtelim ki bir de maddi sebeler adına kıydırılan ya da fesh edilen resmi nikah mevzusu var.Bu konuda araştırmalarda rastladığımız bazı örnekler var.
1-) Ölen kocasının maaşını alabilmek için ,resmi nikah yaptırmadan dini nikahla yaşayanlar.
2-) Vefat eden babasının maaşını alabilmek için ,resmen boşananlar.
3-)Maaşı miras olarak almak için oğlundan boşanıp kayınpederleri ile evlenen Gelinler !

   Azcık bir dünyalık menfaat..... X:03  Bütün bu olaylara şahit olan ve bu tür olayların içinde kalıp bunları mübah zanneden ÇOCUKLAR !!!


 Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.651
 • Konu: 1918
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 372
Ynt: Gizli İmam Nikahı ?‏
« Cevapla #3 : 12/12/08, 18:58 »
   
2-) Vefat eden babasının maaşını alabilmek için ,resmen boşananlar.
3-)Maaşı miras olarak almak için oğlundan boşanıp kayınpederleri ile evlenen Gelinler !


2. maddeyi duymuştum.
3. maddeyi hiç duymadım çok şaşırdım.  :şaşkın:
  İnsanlar ne hale gelmiş.
Rabbim yardım etsin.Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Ynt: Gizli İmam Nikahı ?‏
« Cevapla #4 : 12/12/08, 23:13 »
Hala dini nikaha imam nikahı diyoruz; garip ama gerçek...Başlık öylede telefondaki kız doğru cümle kurmuş, hayallah bende konun bu tarafına takıldım...

Allah nefsimizi  ve  nefislerine uyanları islah eylesin...Vesselam!... X:125X
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Kur'an'da Geçen Cilbab Çarşaf mıdır? Okul Öncesi Eğitim Seti.. ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.074 saniyede oluşturulmuştur


Gizli İmam Nikahı ?‏ Güncelleme Tarihi: 06/08/20, 16:18 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim