Hatme-i Hacegan Mealli - Tasavvufi Bilgiler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.168 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 146.020 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23037 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Hatme-i Hacegan Mealli, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 11735 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Hatme-i Hacegan Mealli}   Okunma sayısı 11735 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 68
  • Terk-i-Ben
Hatme-i Hacegan Mealli
« : 01/09/09, 19:51 »
Biz heb soruyoruz yeni hatme Kitabcigi ciktiginda ve her seferinde türkce mealli yok diyorlar... ?

Biz bunu nereden temin edebilirsiz...ögrensek bile en azindan birkac kere meallini okuyalimki ne okudugumuzu ögrendigimizi bilelim, yoksa arabcasini ezberle oku manasini bilmedikden sonra...?

Eski Sofilerden duydukki eskiden Vekillerde olurmusdu türkce tercümesi.
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/hatmei-hacegan-mealli-t14494.0.html;all" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı Gavs Kölesi

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 847
 • Konu: 66
 • Derviş: 3752
 • Teşekkür: 7
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #1 : 01/09/09, 20:19 »
Türkçe Meali

Bismillahirrahmanirrahim
Rahman ve Rahim olan Allah (c.c.)(cc) ın adıyla başlarım
hamd Alemlerin Rabbine sana ve layık vechine
Hamd Allah (c.c.)'a mahsus salât ve selam mahlukatın hayırlısı Hz. Muhammed  (s.a.v) (SAV)
ve aline ve sahabei kiramların hepsinin üzerine olsun
Ey Allah (c.c.)'ım yapmış olduğumuz mübarek Hatme-i Şerifi bizden kabul ettikten sonra Fazlu Keremin ile Ravda-i Mutaharenin, doğruluğun Takvanın sahibi Hazreti Muhammed  (s.a.v) Mustafa (SAV)nın ruhuna bizden hediye olarak kabul buyur.
Ulaştır ve vasıl eyle
Hazreti Muhammed  (s.a.v) Mustafa (SAV) sonra ailesininhepsinin evlatlarının zevcelerinin sahabelerinin ve onlara tabi olanların zürriyetlerinin ve muhacirinin ensarın (Allah (c.c.) onların hepsinden razı olsun Ruhlarını vasıl eyle)
Bütün sadatı izamınki Ali Nakşibendi tarikatı sadatının ve ve kadiriye ve suhreverdiyeve çeşitiye ve kübreviye tarikatlari sadatının ruhlarını vasıl eyle.
(Allah (c.c.) onların hepsinin sırlarını takdis buyursun.)
Şeyhimiz sığınağımız imamımız ve akan feyiz sahibi ve nurusirayet edici dinin gerçekleri Hak ve Hakikatleri tezyin edici Nakşi Tarikatının rehberi Hazreti Şeyh Muhammedinil Üveysi buharinin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Marifetlerin ve kelamın kaynağı sadatın efendisi Seyyid Emir Külâl (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

İkbali ve mutluluğu mündelerine bütün insanlara verip onları Allah (c.c.)'a yönelten Şeyh Muhammedinil Babasemmasi'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Ganî olan Allah (c.c.)'ın muhabbetinde kaybolmuş HAZRETİ AZİZAN diye bilinen Aliyyir Ramite'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Allah (c.c.) için dünya ve ahiret muratlarından yüz çeviren Hazreti Şeyh Mahmudil inciriyyil Fagnevi'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

beşer perdesinden sıyrılmış Hazreti Şeyh Arifi Rivegeri'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

evliyanın kutbu, Allah (c.c.) dostlarının delili; bid'atları kıran, sünnei ihya eden, Hazreti Şeyh Abdülhalikı Gücdüvani'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Hak ve adalette tabi kutup Allah (c.c.)'ın ezeli kuvveti ve kudreti üzerine tecelli etmiş Gavs Eşşeyh Ahmet Farukiyyi Serhendi İmamı Rabbani olarak tanınan birinci binin yenileyicisinin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

İrşad dairesinin kutbu, doğru yol üzrindeki ins ve cinin gavsı Allah (c.c.) yolunda seyri sülûk eden Allah (c.c.)'a rükû ve secde eden, zahiri ledün ilmlerinin sahibi Hazreti Diyaeddin Efendimiz Şeyh Halid'in (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Güzel ahlakın kaynağı ve karanlıkların nuru aşiretleri ve kavimleri idayet nuruyla atdınlatıcı, dinin yıldızı, öyleki Rasulü Kibriya'nın halefi, Efendimiz Seyyid Abdullah'ın (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Efendimiz şeyhimiz manevi yönden kayırıcımız, onunla iftihar ettiğimiz himmet ve irşat edici kutbumuz, dünü aydınlatıcı efendimiz, Hazreti Seyyid Taha'nın (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Geçmiş büyüklerin büyüğü sonraki büyüklerin önderi, umumun ve Allah (c.c.)'dan korkanların Gavsı, bu yolun imamlarının ve saliklerinin kutbu, yardım isteyenlerin yardım edicisi, gariplerin ve aşıkların yeislerini giderici efendimiz, şeyhimiz kamil olgun ve üveysi kutbumuz Hazreti Şeyh Sıbgatullahi Ervasi'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Ariflerin sultanı, vasıfların kutuplarının kutbu fenaya mutlaka,erişmiş. Salikleri terbiye edici Rabbine ulaştırıcışeriatı garranın yardım edicisi zarar verici bid'atları kaldırıcı Selefi Kiramın ve onlara tabi olanların eserlerini yenileyici ve tarikatın esaslarını ihya edici ve tabi olanlara yol gösterici ve aradıktan sonra onun benzeri görülmediği tarikatta bid'a koyan ve tuğyan eden kişiden nisbet kesici efendimiz şeyhimiz kamil ve mükemmil Şeyh Abdurrahman'ı Taği'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Şeriat bilgilerinde üstad tarikaın önderi hakikat yolunun delili fenafillah ve bekabillah makamına ulaşan ve Allah (c.c.)'ın ipine sarılan efendimiz şeyhimizin şeyhi Mükemmil Hazreti Eşşeyh Fethullah'ın (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Geçmiş evliyaların kemalatını ve edeplerinin hepsini ve geleceklerin feyizlerini toplamış ve islamın ve müsümanların kuvveti şeyhleri ve saliklerinin diğeri yer ve gök ışığı millet ve dinin lambası zayıfların, bütün miskinleri esirgeyici imamların sül'uk edenlerin kutbu aşıkların sultanı efendimiz kamil ve mükemmil Şeyh Hazreti Muhammed 'in (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Evliyaların makamlarının varisi Mü'minlerin imamların abidlerin ve saliklerin dayanağı şeriatı garayı açıklayan nuri tarikatı nakşibendiyeyi yeniden canlandıran insanlara mahsus fani perdeleri açarak manevi sırlara hazine olan efendimiz kamil mükemmil şeyh Ahmed-el Haznevi'nin(Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Cezbe sahiplerinin sultanı Hakka ulaşanların nuru alemlerin kutbu Ferdi Ahmed-i mesleğini neşredici Hz. Muhammed '(sav)in serecesinin bir dalı tarikatı nakşibendiyenin piri hakikatlara susamışlara Bahaeddin Nakşibendinin. havuzundan su dağıtan güzel ahlak sahibi din bayrağını diken geçmiş büyüklerin ve ona tabi olanların eserlerini canlandıran yakin ve onlara himmet kaynağı kendisini tasdik edenlere saadet rehberi olan efendimiz şeyhi kamil ve mükemmil bilvanisli Şeyh Seyyid Abdülhakim Hüseyni'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Müslümanların sultanı ona sığınanların sığınağı kurtuluşa erenlerin baştacı ve sevgililerin sevgilisi istişare isteyenlerin manevi müsteşarı ve mürşitleri irşad edici Rabbül Aleminin hidayetiyle doğru yola gidenlerin sırlarını ve ilim hazinelerinin açıcısı Şeriatı Garrada karar kılmış istikamet sahibi nurlu tariki nakşibendiyeyi canlandırıcı bilvanisli Hazreti Eşşeyh Esseyyid Muhammed  Raşidil Hüseyni'nin (Allah (c.c.) sırrını yüceltsin ruhuna vasıl eyle)

Müslümanların emellerini kendisinde toplayan kurtulmuş olanların kutbu mutekilerin tutanağı tevekül edicilen vesilesi müslümanlarda cömertlik ve keramet sahibi mütevazılere muhabbeti çok olan şeriatın ve nakşibendi tarikatının sahibi efendim şeyhim dayanağım bağlandığım ve güvencim üzerine olan ve sebebi iftiharım hertürlü yardımı kendisinden aldığım iki göz bebeğim efendimiz şeyhi kamil ve mükemmil serverimiz bilvanisli Hazreti Eşşeyh Esseyyid Abdülbaki Elhüseynil Buhari'nin (Allah (c.c.) O'nun yüksek sırlarını ali kılsın. Ruhaniyetlerine vasıl eyle)

Bütün sadatlar halifeler müridler bunları sevenler ve bunlarca sevilenler bu ali tarikata ve diğer tarikatlara mensub ve muntesil olanların ruhlarına vasıl eyle.
Ey Allah (c.c.)'ım bu hatmeyi bizden kabul buyur ve hasıl olan sevabın mislini cümlesinin amel defterine yaz. her birinin derecelerini alayıilliyyine mazhar buyur.
Her birinin varacağı makamı yükselt onların muhabbetini indinde arttır. onların feyzlerini bereketlendir ve yüksek tarikat yolunda bizlerin feyizlerini tamamla ve bizi şeyhimizin rızasına muvaffak kıl. O'nun emrine imtisale(boyun eğmeye), nehiylerinden kaçmaya muvaffak eyle.
Bizi bekabillah ile rızıklandır. fenafillah oldukları sonra bu yolun yolcularının birleştikleri yerde bizi buluştur.
Ey Allah (c.c.)'ım bizleri hatamızdan dolayı mağfiret buyur ve muhabbetine celbet.Evliyaların muhabbeti ile dinde istikamet ve muvaffakiyetli taatle Sen'in rahmetinle rızıklandır. Rahman ve Rahim olan Sensin


� Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbimiz katında en temiz olanını, derecenizi en çok yükseltenini; altın ve gümüş infak etmekten, düşmanla karşılaşıp onları öldürmenizden veya şehit düşmenizden daha hayırlı olanını haber vereyim mi: Allahu Tealâ�yı zikretmek.� (Tirmizî, İbn-i Mace,Ahmed,Hakim)

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 68
  • Terk-i-Ben
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #2 : 01/09/09, 21:11 »
 :X06 :X06 :X06 Allah(cc) razi olsun  :X06 :X06 :X06

 :X42 X:33X :güel:


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 68
  • Terk-i-Ben
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #3 : 01/09/09, 21:19 »
Hatme Kitabciginda yayinlanmamasinin nedenini bilen varmi ?


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı Sehl

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.912
 • Konu: 208
 • Derviş: 2261
 • Teşekkür: 16
  • Gönül Hanesi..
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #4 : 01/09/09, 23:35 »
 X:01 kurban rabbim kabul etsin inşaAllah :X06Çevrimdışı onursahin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 573
 • Konu: 64
 • Derviş: 137
 • Teşekkür: 4
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #5 : 02/09/09, 01:19 »
Biz heb soruyoruz yeni hatme Kitabcigi ciktiginda ve her seferinde türkce mealli yok diyorlar... ?

Biz bunu nereden temin edebilirsiz...ögrensek bile en azindan birkac kere meallini okuyalimki ne okudugumuzu ögrendigimizi bilelim, yoksa arabcasini ezberle oku manasini bilmedikden sonra...?

Eski Sofilerden duydukki eskiden Vekillerde olurmusdu türkce tercümesi.

bundan önceki mavi hatme kitapçığında meali de yazıyor diye hatırlıyorum ama... :X001


Kelimelerim yalan,gözyaşlarım sahte,
Cezbelerim palavra,tefekkürlerim vahim,düşüncelerim vesvese,
Nasıl nasıl nasıııl anlatırım Seni bu durumda
...gir gönlüme sil beni
...sen anlat sana seni

Çevrimdışı 07uhuvvet

 • Üye
 • **
 • İleti: 107
 • Konu: 7
 • Derviş: 5808
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #6 : 02/09/09, 03:18 »
 :X06 Allah razı olsun


Ya Rabbi ben pişmanım ,bütün yapmış olduğum günahlardan,keşke yapmasaydım, inşaAllah bir daha ben yapmayacağım...

Çevrimdışı yenidendoğmak

 • Üye
 • **
 • İleti: 141
 • Konu: 1
 • Derviş: 788
 • Teşekkür: 2
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #7 : 02/09/09, 12:59 »
Emeğinize Sağlık..Çok güzel ve faydalı olmuş...Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 68
  • Terk-i-Ben
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #8 : 02/09/09, 16:08 »

bundan önceki mavi hatme kitapçığında meali de yazıyor diye hatırlıyorum ama... :X001


Yok Latin Alfabesi ile arbcasi var türkce mealli yok mavisindede yeni cikan sarisindada 15.asirda hatme-i hacegan ve tövbe adabindada yok


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı menzilkolik

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 255
 • Konu: 16
 • Derviş: 5233
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #9 : 02/09/09, 16:34 »
 X:01 :X06 :X06


Nefsinle cihad hususunda sana yardım edenle arkadaş ol. Onun sohbetlerinde bulun. Nefsinin azmasına yardım edenle arkadaş olma. Önce kendi nefsinle meşgul ol, kendi nefsine faydalı ol ve kendi nefsini düzelt. Sonra başkalarıyla meşgul ol. Başkalarını aydınlattığı halde kendini eritip bitiren mum olm

Çevrimdışı sinner

 • Üye
 • **
 • İleti: 58
 • Konu: 4
 • Derviş: 721
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #10 : 23/09/09, 11:28 »
Bizlerin emellerin sahibi himmet.


Yalnızlık; 'a mahsus

Her canlı bir dost arar

Taşın kalbi yoksa bile  Onu da yosun sarar!   Lâ edri

Çevrimdışı agyara_kapa

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 33
 • Konu: 7
 • Derviş: 28
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #11 : 23/09/09, 15:54 »
Allahu Teala razi olsun kurban...
Hatme duasının mealini için aynı zamanda...
Çevrimdışı İntisab

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.487
 • Konu: 4
 • Derviş: 9353
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #12 : 06/06/10, 16:28 »
Merak ediyordum, X:01  :X42 :X42Çevrimdışı Mostar

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 891
 • Konu: 21
 • Derviş: 3265
 • Teşekkür: 3
Okundu: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #13 : 29/11/11, 09:08 »
 -tşk.2- :X06


RABBİMİZ " Soracak : " BEN Hep Seninleydim , Ya Sen Kulum Kiminleydin ???

Çevrimdışı insirah

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 564
 • Konu: 79
 • Derviş: 12193
 • Teşekkür: 18
Okundu: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #14 : 29/11/11, 20:00 »
 :X06

X:01


“O gün, ne mal fayda verir, ne de evlâd. Ancak Allâh'a kalb-i selîm ile gelenler müstesnâ. " (eş-Şuarâ, 88-89).

Çevrimdışı Sabikun

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.778
 • Konu: 671
 • Derviş: 14575
 • Teşekkür: 2
Okundu: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #15 : 30/11/11, 16:45 »
bendeki kitapçıkta meali yoktu Allah razı olsun....


Alperen: İmzanızdaki resim adresi görüntülenemiyor. Yeniden yükleyiniz...

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 68
  • Terk-i-Ben
Yeni: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #16 : 09/11/14, 12:08 »
bunu 2009 da sormuşum , artık var mı acaba kitapcıklarda mealli ?


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı merhamet

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 4.202
 • Konu: 796
 • Derviş: 6679
 • Teşekkür: 112
Yeni: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #17 : 09/11/14, 20:32 »
Hayır, yok.Bu kitapta her Sadattan önce duada geçen kısmın meali var.

Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  

 


"Sıkıntılarınızı Allah bilsin yeter. Başkalarının lafları sizi yıldırmasın.Yaptığınız işi Allah rızası için yapın"
"Hizmet ederken, size iftira eden, hakaret edenler olacaktır.
Sevdiğinizin hatrına sabredin."
"Ömür 60-70 yıldır, ahiret ise ebedül ebeddir."
Gavs-ı Sânî Hz.(k.s.)

Çevrimdışı patlıcan

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 9
 • Konu: 3
 • Derviş: 21640
 • Teşekkür: 0
Yeni: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #18 : 24/05/15, 12:13 »
''sebebi iftiharım hertürlü yardımı kendisinden aldığım''

ben şeyi merak ediyorum bu ve bunun gibi sözler nasıl oluyor anlamıyorum şirk gibi geliyor benim kalbime anlatırmısınız bide gavs sığınılan anlamına geliyormuş gavsul azam da sığınılanların en büyüğüymüş bu doğru mu eğer doğruysa bu nasıl oluyor anlamıyorum açıklarsanız sevinirimÇevrimdışı Şekerlik

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 778
 • Konu: 136
 • Derviş: 17204
 • Teşekkür: 99
Yeni: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #19 : 24/05/15, 15:46 »

İstimdâd; yani himmet istemenin dindeki yeri nedir? Mürşid-i kamilin gıyabında himmet istenebilir mi? Allah'tan başkasından İstimdad; meded ve fayda beklemek var mı?


İstimdad; yardım, meded ve himmet istemek demektir. Önce şunu peşin olarak belirtmeliyiz: Her türlü yardımın kaynağı ve başvurulacak mercii Allah Teala hazretleridir. Allah'tan başkasından doğrudan yardım dilemek sözkonusu olamaz. Tasavvufta Hz. Peygamber, tarikat pîri veya şeyh gibi maneviyat büyüklerinden İstimdad, doğrudan onların şahıslarından yapılan bir taleb olarak değerlendirilmemelidir. Böyle bir İstimdad, onların ind-i ilahîdeki derece ve değerlerinden yararlanmak için bir tevessüldür. Bu şahıslar hakkındaki manevi sevgi ve hüsn-i zannın bir ifadesidir. İnsan, beşer olmanın gereği sığınma duygusu taşır. İstimdad sığınma duygusunun bir tezahürüdür.

Çocuk anne-babasına, talebe hocasına, mürid şeyhine sığınmak ve yakın olmak ister. Nasıl küçük bir çocuk anne-babasının yanında daha güvende olduğunu sanır ve onlardan uzakta iken: "Anne!.. Baba!.." diyerek ebeveyninden meded umarsa mürid de öyledir. O da kendisini mürşid ve manevî büyüklerin yanında daha bir güvende hisseder. Onlardan uzak olduğu zaman ise annesine seslenen yavru gibi onlara sığınır. Ancak mürid, sülûkünde ilerleyip fena fillah'a erdikçe bu sığınmanın doğrudan Allah'a olması gerektiğini; şeyhine yaptığı istimdadın da aslında Allah'dan onun adına bir meded talebi olduğunu anlayıp Allah'a iltica eder.
   

Tasavvuftaki vahdet-i vücûd anlayışındaki "insan-ı kamil" telakkîsi, Allah ve Rasûlü'nün ahlakıyla ahlaklanmış, kemal sıfatlarıyla muttasıf ve Hakk'ın mazharı demektir. Bu yüzden de ruhanî bir tasarrufa mazhar kabul edilir. "Mazhar kabul edilir." diyoruz, çünkü gerçek tasarruf Allah'ındır. Kul veya kişi, bu tasarrufun görüntüsüdür. Vahdet-i vücûd telakkîsinde bütün fiiller Allah 'ındır. Kudret ve kuvvet sadece O'na aiddir. Meded ve himmet istenen kişinin bizzat kendisinde bir varlık görüp taleb ondan beklenecek olursa, elbette caiz olmaz. Sahibini şirke düşürür.

Ama "ya Rabbi, benim sana şahsım adına elimi açmaya yüzüm yok, nezdinde sevgili kulun olduğuna hüsn-i zann ettiğim falan kulun hürmetine bana meded eyle!" anlamında bir İstimdad insanın benlik duygularını da siler.
Böyle bir himmet ve meded talebinin gıyabda olması ile, huzurda olmasının bir farkı yoktur.


 

Prof.Dr. H.Kamil YILMAZ, "İslam Tasavvufu", Altınoluk, İstanbul 1996Kerem et bir busecik bastığın topraktan. Dökülsün hasret yaprağı aşk ağacından. Baki.

Çevrimdışı patlıcan

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 9
 • Konu: 3
 • Derviş: 21640
 • Teşekkür: 0
Yeni: Hatme-i Hacegan Mealli
« Cevapla #20 : 24/05/15, 18:09 »
o durumu zaten biliyorum sorum şu bi kişi bi mürşidi kamile intisab ettikten sonra Allah tan gelen TÜM yardımların ve korumaların sebebi/vesilesi mi oluyor

2. sorum gavs sığınılanmı demek gavsül azamda sığınılanların en büyüğümü demek yani sığınılanların en büyüğü Allah değil mi  gavsın anlamınıda bilmiyorum tasavvuf karşıtı olan biri öyle diyor ve bende anlamını bulamadım

aslında 2. yi de anlarım sığınılan ''vesilelerden'' en büyüğü mü demek yanılıyor muyum aydınlatırsanız sevinirim

Allah hepinizden razı olsun
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Rahmetellil Âlemin Cevaplandı: Ürünlere 'GDO' etiketi uyarısı ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.07 saniyede oluşturulmuştur


Hatme-i Hacegan MealliGüncelleme Tarihi: 20/04/21, 18:26 Dervisler.Net © 2008-2021 |Lisans(SMF) |Sitemap | İletişim