Her Ay 10 Sünnet - Semerkand Dergisi
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.196 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 146.080 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23081 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Her Ay 10 Sünnet, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 8297 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Her Ay 10 Sünnet}   Okunma sayısı 8297 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1852
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 33
Her Ay 10 Sünnet
« : 02/02/13, 01:24 »

1
Ukbe b. Âmir r.a.’tan rivayete göre Rasulullah s.a.v ona şöyle buyurdu: “Bu gece indirilen ve benzerleri görülmemiş birkaç ayet var biliyor musun? (Bunlar), ‘Kul eûzü bi-Rabbi’l-felak’ ile ‘Kul eûzü bi-Rabbi’n-nâs’ (surelerinin) ayetleridir.” Hadisi Müslim ve Ebu Davud rivayet etmiştir. Ebu Davud’un lafzı şöyledir:
Ben Rasulullah s.a.v. ile birlikte Cuhfe ve Ebvâ arasında yürümekte iken bir rüzgâr ve aşırı bir karanlık etrafımızı kapladı. Rasulullah s.a.v. ‘Kul eûzü bi-Rabbi’l-felak’ ile ‘Kul eûzü bi-Rabbi’n-nâs’ surelerini okuyarak Allah’a sığınmaya başladı ve bu arada şöyle diyordu: “Ey Ukbe, sen de bu iki sureyi okuyarak Allah’a sığın. Allah’a sığınan hiçbir kimse bunlar gibisiyle ona sığınabilmiş değildir.”
[Müslim, I, 558; Ebu Davud, II, 73]

2
Ebu Hüreyre r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmaktadır:
“Bir kimse bir müminin dünya sıkıntılarından bir sıkıntısını giderirse, Allah da o kimsenin kıyamet gününün sıkıntılarından bir sıkıntısını giderir. Bir kimse, darda bulunan bir kimseye kolaylık gösterirse, Allah da o kimsenin dünya ve ahiret darlıklarında kolaylık verir.”
[Müslim, Zikr 38 (2699); Ebu Davud, Edeb 60 (4946)]

3
Ebu Musa el-Eş’arî r.a.’tan rivayet edilmiştir: “Rasulullah s.a.v. bana ‘Sana cennet hazinesi gibi kıymetli bir söz öğreteyim mi?’ buyurdu. Ben de: ‘Evet, Ey Allah’ın Rasulü!’ dedim. Bunun üzerine Rasulullah s.a.v.: ‘Lâ havle ve lâ kuvvete illâ billâh’ (Güç ve kuvvet ancak Allah’a mahsustur) buyurdu.”
[Buharî, Megâzî 38; Deavât 50, Kader 7, Tevhid 9; Müslim, Zikr 47 (2704)]

4
Ebu Ümame r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Kim zikrederek ve tahir olarak (abdestli) yatar, sonra gece uyanırsa, Allah’tan dünyaya ve ahirete dair ne isterse Allah onun istediğini verir.”
[Ebu Davud (5042); İbn Mace (3881)]

5
Ebu Hüreyre r.a.’tan rivayete göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Kim Cuma gecesi Hâ Mîm (Duhân) suresini okursa ona mağfiret olunur.”
[Tirmizî, V, 163]

6
Alkame r.a. anlatıyor:
Cuma günü namaza Abdullah b. Mesud’la gittim. Kendisinden önce üç kişinin gelmiş olduğunu görünce: “(Ben) dördün dördüncüsüyüm.” dedi. “Dördün dördüncüsü de Allah’tan uzak sayılmaz. Şüphesiz ben Rasulullah s.a.v.’i şöyle buyururken dinledim: ‘İnsanlar kıyamet gününde Allah’ın huzurunda Cuma namazlarına gidiş mertebelerine göre otururlar. Önce birincisi, sonra ikincisi, sonra üçüncüsü, sonra dördüncüsü…’ O dördüncüleri de uzak sayılmaz.”
[İbn Mace, I, 348; İbn Huzeyme, Sahih, III, 134]

7
Ebu Hüreyre r.a.’tan rivayete göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Cuma gecesi Yâsîn suresini okuyan kimsenin günahları bağışlanır.”
[Ebu Nuaym el-Isbahânî, Hilyetü’l-Evliyâ, II, 159]

8
Ebu Said el-Hudrî r.a.’ın rivayetine göre Peygamber s.a.v. Efendimiz şöyle buyurmuştur: “Cuma gününde Kehf suresini okuyan kimsenin iki Cuma arası nur ile aydınlatılır.”
[Neseî, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, 528; Hakim, el-Müstedrek, I, 564]

9
Evs b. Evs es-Sekafiy r.a. Rasulullah s.a.v.’i şöyle buyururken işittim dedi: “Kim Cuma günü güzelce yıkanır/ gusül alır, erkenden ve yürüyerek gelir, imama yakın oturup boş/abes şeylerle uğraşmazsa (hutbe vakti konuşmazsa), ona attığı her adımın karşılığı olarak bir senenin ibadeti/ kıyamı ve oruç sevabı verilir.”
[Ebu Davud (345); Tirmizî (496); Nesai (3/97); İbn Mace (1087)]
“İmam hutbe verirken kardeşine sus dersen boş/abes şeyle uğraşmış olursun.”
[Buharî (2/343); Müslim (851)]
“Kim (camideki) çakılları eliyle alırsa/ oynarsa şüphesiz boş/abes şeylerle uğraşmıştır.”
[Müslim (857)]

10
İbn Abbas r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Cuma günü Âl-i İmrân suresini okuyan kimseye güneş batıncaya kadar Allah rahmet, melekler dua ederler.”
[Taberânî, el-Kebir, XI, 48]


Peygamber s.a.v.’e İtaatin Önemi

“(Ey Muhammed !) De ki: ‘Ey insanlar! Şüphesiz ben, yer ve göklerin hükümranlığı kendisine ait olan Allah’ın hepinize gönderdiği peygamberiyim. O’ndan başka hiçbir ilâh yoktur. O diriltir ve öldürür. O halde Allah’a ve O’nun sözlerine inanan Rasulüne, o ümmî peygambere iman edin ve ona uyun ki doğru yolu bulasınız.’” (A’râf, 158)

Sünnet’e Uymanın Önemi

Zeyd b. Erkam r.a. dedi ki: “Kim Sünnet’e sarılırsa kurtulur, kim aşırı giderse (dinden) ayrılır ve kim de (Sünnet’e) muhalefet ederse helak olur.” Terk Edilmiş Sünnetler, Mütercim: İlyas Bulut, Karınca Polen Yayınları, İstanbul 2012, s. 335.Salih Selçuk | Ocak 2013 |
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/her-ay-10-sunnet-t32571.0.html
Çevrimdışı SuS

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 603
 • Konu: 110
 • Derviş: 16729
 • Teşekkür: 8
Okundu: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #1 : 03/02/13, 18:23 »
 


‎"Allah de ve sus!

Başka hiçbir şey söylemeye değmez... "

Çevrimdışı Derviş

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 993
 • Konu: 15
 • Derviş: 18535
 • Teşekkür: 0
Okundu: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #2 : 08/02/13, 15:43 »
Allah (cc) razı olsun inşâAllah. Bu dünyanın cefasından sefasına sıra gelmez, gafil olma, ilme çalış, geçen günler geri gelmez...
Bizim şöhretimiz ''MÜSLÜMANLIĞIMIZDIR''

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #3 : 09/02/13, 00:29 »
4
Ebu Ümame r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Kim zikrederek ve tahir olarak (abdestli) yatar, sonra gece uyanırsa, Allah’tan dünyaya ve ahirete dair ne isterse Allah onun istediğini verir.”
[Ebu Davud (5042); İbn Mace (3881)]

Allah (c.c) razı olsun...
Bu maddede bahsi geçen "uyanırsa" dan kasıt gece teheccüd namazını kılmak ve sonunda dua da bulunmak tır...
Şüphesiz en doğrusunu Allah (c.c) bilir...Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1852
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 33
Yeni: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #4 : 04/07/13, 00:57 »

1
 Abdullah b. Busr r.a. şöyle dedi: Rasulullah s.a.v. hutbedeyken adamın birisi geldi. İnsanları ite kaka ilerliyordu. Allah Rasulü s.a.v. adama:

“Otur yerine, eziyet ettin/sıkıntı verdin!” dedi.
 
[Nesâî, (3/103); İbn Mace (1115); Beyhakî (3/231); Hasen (1118)]

2
 Hz. Enes r.a. anlatıyor: Hz. Peygamber s.a.v. buyurdu ki: “Her şeyin bir kalbi vardır. Kur’an’ın kalbi de Yâsin’dir. Kim bu sureyi okursa, Cenab-ı Hak bu okuması sebebiyle kendisine Kur’an-ı Kerim’i -Yâsin hariç- on kere okumuş sevabı verir.”
 
[Tirmizî, Sevâbu’l-Kur’an 7, (2889)]

3
 Ebu Hüreyre r.a.’ın şöyle dediği rivayet edilmiştir: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Namazı kılınıncaya kadar cenazeye katılan bir kimseye bir kırat ecir vardır. Defnedilinceye kadar cenazede bulunan kimseye iki kırat ecir vardır.” “İki kırat ne demektir?” diye sorulunca, “İki büyük dağ gibidir.” buyurdu. Hadisi Buharî ve Müslim rivayet etmiştir. Müslim’in rivayetlerinden birisinde: “Bu iki kıratın en küçükleri Uhud Dağı gibidir.” denilmektedir. Buharî’deki bir rivayette de şöyle denilmektedir: “Kim (ecrine) inanarak, (mükâfatını Allah’tan umarak) müslüman bir kimsenin cenazesine katılır, namazı kılıncaya ve defnedilme işi bitinceye kadar onunla birlikte bulunursa, her biri Uhud Dağı kadar olan iki kırat ecir almış olarak geri döner. Namazını kıldıktan sonra fakat defnedilmeden önce geri dönen kimse ise bir kırat ecir almış olarak geri döner.”

[Buharî, III, 196; Müslim, II, (652)]

4
 Ebu Ümame r.a. dedi ki: Rasulullah s.a.v.’i şöyle buyururken dinledim: “Kur’an okuyunuz. Çünkü o kıyamet gününde Kur’an okuyanlara şefaatçi olarak gelecektir. İki çiçeği (Bakara ve Âl-i İmran surelerini) de okuyunuz. Çünkü onlar kıyamet gününde sahiplerini (kendilerini okumaya devam edenleri) savunmak ve onlar adına delil getirmek üzere iki bulut (ya da iki gölgelendirici) gibi yahut saf saf dizilmiş iki bölük kuş gibi geleceklerdir. Bakara suresini okuyunuz, onu almak bir bereket, onu terk etmek bir pişmanlıktır. Bâtılcılar onun üstesinden gelemezler.” Muaviye b. Sellâm dedi ki: “Bana ulaştığına göre bâtılcılardan kasıt, büyücülerdir.”

[Müslim, I, (553)]

5
 Abdullah b. Mesud r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmuştur: “Kıyamet gününde insanların bana en yakın olanları, bana çokça salât ve selâm getirenleridir.”
 
[Tirmizî, Vitr 21 (484)]

6
 Cabir b. Abdullah r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurmuştur: “Kim ‘Sübhânallahi’l-azîm ve bihamdih’ (Yüce olan Allah’ı hamdiyle tesbih ederim) derse o kimse için cennette bir hurma ağacı dikilir.”
 
[Tirmizî, Deavat 60 (3465). Ayrıca bkz. Nesâî, Amelu’l-Yevm ve’l-Leyl, (827); Hâkim, el- Müstedrek, I, 501, 512]
 
7
 Ali b. Ebi Tâlib r.a.’tan rivayet edildiğine göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Cimri, yanında adım anıldığı halde bana salât ve selam getirmeyen kimsedir.”
 
[Tirmizî, Deavât 101 (3546)]
 
8
 Ebu Muhammed  Ka’b b. Ucre r.a.’tan rivayet edilmiştir: Rasulullah s.a.v., yanımıza çıkagelmişti. Ona “Ey Allah’ın Rasulü! Sana nasıl selam vereceğimizi öğrendik, fakat sana nasıl salavât getireceğiz?” diye sorduk. Bunun üzerine Rasulullah s.a.v.: “Allâhümme salli alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed , kemâ salleyte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdün mecîd. Allâhumme bârik alâ Muhammedin ve alâ âli Muhammed , kemâ bârekte alâ âli İbrâhîm, inneke hamîdün mecîd. (Allahım! İbrahim’in ev halkına rahmet ettiğin gibi Muhammed ’e ve Muhammed ’in ev halkına da rahmet et. Şüphesiz sen övülmeye layık ve yücesin. Allahım! İbrahim’in ev halkına hayır ve bereket lütfettiğin gibi Muhammed ’e ve Muhammed ’in ev halkına da hayır ve bereket ihsan et. Şüphesiz sen övülmeye lâyık ve yücesin.) diye dua ediniz” buyurdu. [Buharî, Deavât 32; Müslim, Salat 66 (406)] Not: Rasulullah s.a.v.’e selam verme, Tahiyyat duâsında da “Esselâmü aleyke eyyühe’n-nebiyyü ve rahmetullâhi ve berekâtühü. (Ey Peygamber! Selam sana, Allah’ın rahmeti ve bereketi üzerine olsun.)” şeklinde geçmektedir.
 
İmam Nevevî, Riyâzu’s-Sâlihîn, Tercüme: Hanifi Akın, Ensar Neşriyat, 2. bs., İstanbul 2012, s. 847.
 
9
 Fadâle b. Ubeyd r.a.’tan rivayet edilmiştir: Rasululah s.a.v., bir adamın namazdan sonra Allah’a hamd etmeden ve Peygamber’e salât ve selam getirmeden dua ettiğini işitti. Bunun üzerine “Bu adam acele etti.” buyurdu. Sonra o adamı yanına çağırdı. Ona veya bir başkasına: “Sizden birisi dua edeceği zaman ilk önce Allah’a hamd ü sena etsin, sonra Peygamber’e salât ve selam getirsin. Daha sonra da dilediği şekilde dua etsin.” buyurdu.
 
[Ebu Dâvud, Vitr 23 (1481); Tirmizî, Deavât 65 (3476)]
 
10
 Abdullah b. Amr r.a.’tan rivayet edildiğine göre Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurdu: “Oruç ve Kur’an kula şefaat edecektir. Oruç: ‘Rabbim, ben gündüzün onun yemek yemesine, su içmesine engel oldum. Bu sebeple beni şefaatçi yap’ der. Kur’an da: ‘Rabbim ben geceleyin onu uykusuz bıraktım. Bu sebeple beni ona şefaatçi kıl’ der. Her ikisi de ona şefaatçi kılınır.”
 
[Ahmed, Müsned, II, 174]
 
PEYGAMBER S.A.V.’E İTAATİN ÖNEMİ
 
“… Peygamber size ne verdiyse onu alın, neyi de size yasak ettiyse ondan vazgeçin. Allah’a karşı gelmekten sakının. Şüphesiz, Allah’ın azabı çetindir.” (Haşr, 7)
 
SÜNNET’E UYMANIN ÖNEMİ
 
Abdullah ibn Amr r.a.’tan rivayet edilmiştir. Rasulullah s.a.v.: “…İsrâil oğulları 72 gruba bölündü. Benim ümmetim de 73 gruba bölünecektir. Bunlardan bir tanesi hariç hepsi cehennemliktir.” buyurdu. Sahabiler:

“Ey Allah’ın Rasulü, onlar kimlerdir?” diye sordular. Rasulullah s.a.v.: “Bu (grup), benim ve sahabilerimin üzerinde bulunduğu yol üzere bulunan kimselerdir.” buyurdu.

[Tirmizî, İman 18 (2641’de Abdullah İbn Amr r.a.’tan); Ebu Davud, Sünnet 1; Ahmed b. Hanbel, Müsned, 4/102’de Muaviye r.a.’tan rivayet etmiştir.]


Salih Selçuk | Şubat 2013 |Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1852
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 33
Yeni: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #5 : 04/07/13, 00:59 »

1
 
Büreyde r.a. dedi ki:
 
– Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
 “Kur’an’ı okuyup öğrenen ve gereğince amel eden bir kimsenin anne babasına, kıyamet gününde, ışığı güneş ışığı gibi nurdan bir
 taç giydirilir. Ayrıca dünyadan daha değerli iki elbise giydirilir. Anne babası: ‘Bu giysiler bize ne diye verildi?’ diye sorarlar. ‘Sizin çocuğunuzun Kur’an’ı öğrenmiş olması sebebiyle’ diye cevap verilir.” [Hakim, Müstedrek, I, 568]
 
2
 
Enes b. Malik r.a.’tan rivayet edildiğine göre Peygamber s.a.v. çoğu zaman, “Allahümme âtinâ fi’d-dünyâ haseneten ve fi’l-âhireti haseneten ve gınâ azâbe’n-nâr (Allahım! Bize dünyada da iyilik ver, ahirette de. Bizi cehennem azabından koru!)” diye dua ederdi. [Buharî, Tefsîr 38, Deavât 55; Müslim, Zikr 26 (2690)]
 
3
 
İbn Abbas r.a.’tan rivayete göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
 “Şüphesiz yüce Allah’ın farzlardan sonra en sevdiği amel müslümanı sevindirmektir.” [Taberânî, C.11, 71]
 
4
 
Abdullah b. Hübeyb r.a.’tan rivayet edilmiştir: “Rasulullah s.a.v. bana, ‘Akşam ve sabah vakitlerinde İhlâs suresi ile Felak ve Nâs (Muavvizeteyn) surelerini üçer defa oku. Bunlar her türlü kötülükten korunman için sana yeter.’ buyurdu.” [Ebu Davud, Edeb 101 (5082); Tirmizî, Deavât 116 (3575)]
 
5
 
Amr b. Şuayb r.a.’tan rivayete göre Peygamberimiz s.a.v. şöyle buyurmuştur: “Kadın, kocasının evinden sadaka verdiği takdirde onun için de kocası için de ecir vardır. Onların her birisi diğerinin ecrinden hiçbir şey eksiltmez. Kocaya kazanmış olması sebebiyle, kadına da infak etmesi sebebiyle (ecir verilir.)” [Tirmizî, C.3, 48-49]
 
6
 
Ebu Hüreyre r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu rivayet etti: “Geceleyin Duhan suresini okuyan kimse, kendisine yetmiş bin melek mağfiret dilediği halde sabaha kavuşur.” [Tirmizî, C.5, 163]
 
7

Esved b. Yezid r.a.’tan rivayet edilmiştir: “Hz. Aişe r.anha.’ya: ‘Peygamber s.a.v. evinde ne yapardı?’ diye soruldu. O da: ‘Ailesinin ev işleriyle uğraşırdı. Namaz vakti gelince de namaza (mescide) giderdi’ dedi.” [Buharî, Ezan 44, Nefakât 8, Edeb 40]
 
8
 
Abdullah b. Mesud r.a. dedi ki:
 – Kim her gece “Tebârekellezî bi-yedihi’l-mülk” diye başlayan sureyi okursa, yüce Allah bu sebeple onu kabir azabından korur. Bizler Rasulullah s.a.v. döneminde bu sureye (koruyan, engelleyen anlamında) “mânia” adını verirdik. Bu, aziz ve celil olan Allah’ın kitabında bir suredir. Kim bir gece bu sureyi okuyacak olursa, o gerçekten pek çok (hayır) ve pek hoş bir iş yapmış olur. [Nesaî, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, 433; Hakim, Müstedrek, II, 498]
 
9
 
Enes b. Malik r.a.’tan rivayet edilmiştir: “Rasulullah s.a.v. yemek yediği zaman üç parmağını yalayıp ‘Herhangi birinizin lokması yere düştüğü zaman ona bulaşan şeyi giderip lokmayı yesin, o lokmayı şeytana bırakmasın’ buyurdu. Yine Rasulullah s.a.v. bize yemek kabını iyice sıyırmamızı emretti ve: ‘Çünkü bereketin yemeğinizin hangi parçasında bulunduğunu bilemezsiniz’ buyurdu.” [Müslim, Eşribe 136 (2034)]
 
10
 
İbn Abbas r.a.’tan rivayete göre Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “İzâ zülzilet Kur’an’ın yarısına denktir. Kul hüvallâhü ehad Kur’an’ın üçte birine denktir. Kul yâ eyyühe’l-kâfirûn da Kur’an’ın dörtte birine denktir.” [Tirmizî, C.5, 166]
 

PEYGAMBER S.A.V.’E İTAATİN ÖNEMİ
 
“Allah ve Rasulü bir iş hakkında hüküm verdikleri zaman, hiçbir mümin erkek ve hiçbir mümin kadın için kendi işleri konusunda tercih kullanma hakları yoktur. Kim Allah’a ve Rasulüne karşı gelirse, şüphesiz ki o apaçık bir şekilde sapmıştır.” [Ahzab, 36]
 

SÜNNET’E UYMANIN ÖNEMİ
 
Ebu Said el-Hudrî r.a.’tan rivayet edilmiştir: Rasulullah s.a.v.:
 
– Kim helal lokma yer, Sünnet’e göre yaşar ve insanlar onun kötülüklerinden emin olursa işte o kişi cennete girer, buyurdu. Bir adam:
 
– Ey Allah’ın Rasulü! Bugün bu özellikteki kişiler insanlar arasında pek çoktur, buyurdu. Bunun üzerine Rasulullah s.a.v.:
 
– Bu özellikteki kimseler benden sonraki asırlarda da bulunacaktır, buyurdu. [Tirmizî, Sıfâtu’l-Kıyâmet 60 (2520)]


Salih Selçuk | Mart 2013 |Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1852
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 33
Yeni: Her Ay 10 Sünnet
« Cevapla #6 : 18/07/13, 01:04 »

1
Berâ b. Âzib r.a. şöyle demiştir: “Bir bedevî Rasulullah s.a.v.’in yanına gelerek:
– Bana cennete girmeme sebep olacak bir amel öğret, dedi. Allah Rasulü s.a.v. şöyle buyurdu:
– Her ne kadar kısa bir soru sorduysan da cevabı oldukça geniştir. Bunun için köle azat et, köleleri kölelikten kurtar. Buna gücün yetmiyorsa açlara yemek yedir, susuzlara su içir.”
[Ahmed, Müsned, IV, 299; İbn Hibban, Sahih, I, 357]
2
Abdullah b. Mesud r.a.’tan rivayet edilmiştir:
“Peygamber s.a.v., ‘Allahümme innî es’elüke’l-hüdâ ve’t-tukâ ve’l-afâfe ve’l-gın⒠(Allahım! Senden hidayet, takva, iffet ve gönül zenginliği isterim) diye dua ederdi.”
[Müslim, Zikr 72 (2721)]
3
Taberanî senediyle Hz. Aişe r. anha validemiz şöyle demiştir: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu: “Müslüman bir aileyi sevindiren bir kimse için Allah, cennetin dışında hiçbir sevaba (mükâfata) razı olmaz.”
[Taberânî, Sağir, II, 132]
4
İbn Mesud r.a. dedi ki: “Kabirde kişinin yanına ayak tarafından gelinir, ayakları:
– Sizler benim tarafımdan gelemezsiniz. Çünkü bu kişi Mülk suresini okurdu, derler.
Daha sonra göğsü tarafından -ya da karnı tarafından- ona yaklaşmaya çalışılır. Bu sefer göğsü:
– Sizler benim tarafımdan bu kişiye yaklaşamazsınız. O Mülk suresini okurdu, der.
Sonra başı tarafından ona yaklaşılmak istenir. Başı da:
– Benim bulunduğum taraftan ona yaklaşamazsınız. Çünkü o Mülk suresini okurdu, der.
İşte bu sure kabir azabına mani olduğu için ona ‘el-mânia: engel olan’ denilmiştir. Bu sure Tevrat’ta Mülk suresi diye anılır. Bir gece bu sureyi okuyan gerçekten pek çok hayır işlemiş ve çok hoş bir iş yapmış olur.”
[Hakim, Müstedrek, II, 498]
5
Hz. Aişe r. anha validemiz anlatıyor: “Rasulullah s.a.v. hediye kabul eder ve daha iyisiyle ona karşılık verirdi.”
[Buharî (3/206); Ahmed (6/90); Tirmizî (1953); Ebu Davud (3536)]
6
Ebu Eyyüb el-Ensarî r.a.’ın hurma kuruttuğu bir yeri vardı. Orada hurmalar varken gulyabani gelip oradan bir şeyler aldı. Ebu Eyyüb r.a. üçüncü defa gelişinde o gulyabaniyi yakaladı. “Seni Rasulullah’ın huzuruna götürmeden bırakmam!” dedi. Gulyabani: “Sana bir şey söyleyeyim, beni bırak” dedi; “Ayete’l-kürsî’yi evinde oku. Sana ne şeytan, ne de bir başkası kötülük yapamaz.”
Ebu Eyyüb r.a. Peygamberimiz s.a.v.’in huzuruna gelince ona: “Esirin ne yaptı?” diye sordu. O da gulyabaninin neler söylediğini anlattı. Allah Rasulü s.a.v.: “Aslında o pek yalancı birisi olmakla birlikte doğru söylemiş.” dedi.
Gulyabaninin şeytan olduğu söylendiği gibi, cinlerin çeşitli kılıklara bürünebilen türü olduğu da söylenmiştir.
[Tirmizî, V, 158]
7
Miktad b. Madiykerb r.a., Rasulullah s.a.v.’i şöyle buyururken işittim, dedi:
“Ademoğlu midesinden daha şerli bir kap doldurmamıştır. Ademoğluna belini doğrultacağı kadar birkaç lokma yeterlidir. Eğer daha fazla yemek istiyorsa, midesinin üçte biri kadar yemek yesin, üçte biri kadar su içsin, üçte biri de boş kalsın.”
[Ahmed (4/132); Tirmizî (2381); İbn Mace (3349)]
8
Ebu Hüreyre r.a. Rasulullah s.a.v.’in şöyle buyurduğunu söyledi:
“Farz kılınmış namazlarını düzenli olarak kılmaya devam eden kimse gafillerden yazılmaz. Bir gecede yüz ayet okuyan kimse de ‘kunut ehli: dua eden, ibadet eden’ diye yazılır.”
[İbn Huzeyme, II, 180; Hakim, Müstedrek, I, 308]
9
Sa’d b. Ebi Vakkas r.a. dedi ki: Rasulullah s.a.v. şöyle buyurdu:
“Zünnun’un (Hz. Yunus a.s.’ın) balığın karnında iken yaptığı: Lâ ilâhe illâ ente, sübhâneke, innî küntü mine’z-zâlimîn (Senden başka hiçbir ilâh yoktur. Seni her türlü eksiklikten tenzih ederim. Şüphesiz ben zalimlerden oldum) duasını okuduktan sonra herhangi bir şey için dua edilecek olunursa, mutlaka o dua kabul olunur.’”
[Tirmizî, V, 529; Neseî, Amelu’l-Yevmi ve’l-Leyle, 416, Hâkim, Müstedrek, I, 505]
10
Cabir r.a., Rasulullah s.a.v.’i şöyle söylerken işittim, dedi:
“Şeytan sizin yaptığınız bütün işlerde yanınızda olur, yemek yerken bile hazır bekler. Sizden birinin lokması yere düşerse ona bulaşan (çer çöpü) temizleyip yemeye devam etsin, onu şeytana bırakmasın. Yemeğini bitirince parmaklarını yalasın. Zira o kimse bereketin yemeğin neresinde olduğunu bilmez.”
[Müslim, 2033]

Peygamber s.a.v.’e İtaatin Önemi

“Öyleyse Allah’a itaat edin, Peygamber’e itaat edin ve Allah’a karşı gelmekten sakının. Şayet yüz çevirirseniz bilmiş olun ki, elçimize düşen sadece apaçık tebliğdir.”
[Mâide, 92]

Sünnet’e Uymanın Önemi

Amr ibn Avf r.a. anlatıyor: Rasulullah s.a.v. buyurdular ki:
“Bu din Hicaz’a çekilecek. Tıpkı yılanın deliğine çekildiği gibi. (Allah’a kasem olsun!) Yaban keçisinin dağın tepesine sığınması gibi, din de Hicaz’a sığınacaktır. Bu din garip olarak başladı, tekrar garipliğe dönecektir. Gariplere ne mutlu! O garipler benden sonra insanların sünnetimden bozdukları şeyi ıslah edecekler.”
[Tirmizî, İman 13, (2632)]Salih Selçuk | Nisan 2013 |
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Geçmez para işe yarar mı?Ya ihlassız amel? Bir İhtida Hikayesi.. ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.048 saniyede oluşturulmuştur


Her Ay 10 SünnetGüncelleme Tarihi: 26/06/22, 21:14 Dervisler.Net © 2008-2021 |Lisans(SMF) |Sitemap | İletişim