İhlası artırmak için - Kıssalar ve Menkıbeler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.922 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22988 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, İhlası artırmak için , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 1687 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{İhlası artırmak için }   Okunma sayısı 1687 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

• Teknik Servis
  • Konu: 4354
  • Derviş: 4
  • Teşekkür: 108
    • .....................
İhlası artırmak için
« : 23/06/12, 12:28 »
İhlası artırmak için

Cafer-i Sadık hazretleri “kuddise sirruh”, İslam âlimlerinin gözbebeklerindendir.
Dedesinin dedesi Server-i kâinattır “aleyhisselam”.

Din ve fen bilgilerinde söz sahibiydi.
Davud-i Tai hazretleri, bir gün Cafer-i Sadık hazretlerinin yanına geldi.

Ve kendisine;
- Ey Cafer! Sen, Resulullahın “aleyhisselam” torunusun. Bana nasihat et de kalbim huzur bulsun, diye ricada bulundu.

Hazret-i Cafer;
- Sen zahid birisin. Benim nasihatıma ihtiyacın var mı? dedi.
- Evet var. Çünkü sen evlad-ı Resul’sün. Bunun için bütün Mekke halkından üstünsün ve her Müslüman senin nasihatına muhtaçtır.

Bu, soy işi değildir

Cevabında;
- Ey Davud, bu iş, soy işi değildir, buyurdu. Orada yalnız halis amellerden insana fayda gelir.

Ve izah etti:
- Ceddim Resul-i ekrem “aleyhisselam”, mahşerde bana; (Ey oğlum! Niçin bana tam uymadın?) buyurursa, ben ne yaparım?

Hazret-i Davud bunu duyunca, başladı ağlamaya.
Kendi kendine;
- “Yâ Rabbi, o Cafer-i Sadık ki, Resul’ün torunu, ilim ve marifette, cihanda tektir. Sözleri, yaşayışı, senettir. Buna rağmen, o böyle korkarsa, yarın mahşer günü Davud'un hali nice olur?” diyordu yaşlı gözlerle.

Kim kimi severse

Bir gün de sohbetinde;
- Allah adamlarını çok sevin ve onların hayat tarzını kendinize örnek alın, buyurdu.

Ve ekledi:
- Allah dostlarını sevmek, ihlasını arttırır insanın.

Sordular:
- Efendim, bu dünyada kim kimi seviyorsa, ahirette de onunla beraber olacakmış, öyle mi?
- Evet öyledir. Peygamber efendimiz “aleyhisselam”; “Kişi sevdiği ile beraberdir” buyuruyor.

Menkıbeler
Abdullatif Uyan
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/ihlasi-artirmak-icin-t31042.0.html;msg170626

Çevrimdışı Kalender

• Mütevelli
  • Konu: 1191
  • Derviş: 1
  • Teşekkür: 214
Yeni: İhlası artırmak için
« Cevapla #1 : 17/12/19, 09:02 »
Şunu anladık ki şu aciz aklımızla; ne kadar az endişe duyuyorsa insan ve ne kadar az korkuyorsa Rabbinden, o kadar uzaktır Rabbine.
Rabbim Sadıklardan, Dostlarından ayırmasın bizleri. Allah razı olsun..

"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Nakkaş

• Hadim
  • Konu: 84
  • Derviş: 457
  • Teşekkür: 120
Yeni: İhlası artırmak için
« Cevapla #2 : 19/12/19, 14:42 »
:)

DOSTTAN GELİR, DOSTA GİDER

Paylaş facebook Paylaş twitter

Mekkede Yaşam ( sizlerde oynayabilirsiniz zevkli ve öğretici :)) ).. Selçuklu İzcilik Gençlik Kulübü ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.044 saniyede oluşturulmuştur

İhlası artırmak için Güncelleme Tarihi: 08/08/20, 09:52 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim