Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi? - İslami İçerikli Yazılar
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.139 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.965 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23003 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi? , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 807 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi? }   Okunma sayısı 807 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı KaTre

• Murakıp
  • Konu: 1921
  • Derviş: 404
  • Teşekkür: 373

Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi?

1. Güçlü Olması

Hz. Ömer radıyallahu anh halife seçildikten sonra şu duayı etmiştir:

“Allah’ım, ben sert ve şiddetli biriyim, bana yumuşaklık ihsan eyle. Ben güç*süzüm, bana kuvvet ver. Ey Rabb’im, idaresini üzerime aldığım bu ümmeti doğ*ru yola irşat için bana güç ve kuvvet ver.”(Hilye, 1: 54.)

2. Nefsine Hakim Olması

Ebû Ya’lâ Şeddâd İbni Evs radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Rasulullah (sallallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu:

“Akıllı kişi, nefsine hâkim olan ve ölüm sonrası için çalışandır. Âciz kişi de, nefsini duygularına tâbi kılan ve Allah’tan dileklerde bulunup duran (bunu yeterli gören) dir.” (Tirmizî, Kıyâmet 25.)

3. Hiddetlendiğinde Bile Yumuşak Olması

Abdullah bin Abbas radıyallahu anh şöyle anlatır:

Uyeyne bin Hısn, Medine’ye geldi ve yeğeni Hur bin Kays’a misafir oldu. Hur bin Kays, Hz. Ömer’in istişare heyetinden idi. Zaten genç olsun yaşlı olsun bütün alimler (Kurra) Hz. Ömer’in danışma meclisinde bulunurlardı. Bu sebeple Uyeyne, yeğeni Hur bin Kays’a:

“–Yeğenim, senin devlet başkanı yanında itibarın yüksektir. Beni kendisiyle görüştür.” dedi.

Hur, Ömer’den radıyallahu anh izin aldı. Uyeyne, Hazret-i Ömer’in yanına girince:

“–Ey Hattab oğlu! Allah’a yemin ederim ki, bize fazla bir şey vermiyorsun. Aramızda adaletle de hükmetmiyorsun.” dedi.

Hz. Ömer hiddetlendi. Uyeyne’ye ceza vermek istedi. Bunu sezen Hur:

“–Ey mü’minlerin emîri! Allâh, peygamberine, “Af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir!” (el-A’râf, 199) buyurdu. Benim amcam da cahillerdendir.” dedi.

Allah’a yemin ederim ki, Hur bu âyeti okuyunca Ömer radıyallahu anh, Uyeyne’yi cezalandırmaktan derhal vazgeçti. Zaten Hz. Ömer radıyallahu anh, Allah’ın kitabına son derece bağlı idi. (Buhari, Tefsir 7/5, İ’tisam 2)

4. Görüş Sahiplerinin Görüşlerinden Yararlanması

“Onlar, Rablerinin davetini kabul ederler ve namazı dosdoğru kılarlar. Onların işleri de kendi aralarında bir istişare iledir. Kendilerine verdiğimiz rızıktan onlar Allah yolunda harcarlar.”(Şura – 38)

Hz. Ömer radıyallahu anh, bir devletin meşveretsiz idare edilemeyeceğine inandığı için bir “Şura Meclisi” kurmuş ve büyük sahabeleri bu meclise üye yapmıştır. Arada Şura Meclisi ile toplantı yapmış, üyelerin görüşlerini alarak çoğunluğa göre kararlarını vermiştir.

5. Kendisini İlgilendirmeyen Sorunlarla İlgilenmemesi

Hz. Ömer radıyallahu anh şöyle söylemiştir:

“Seni ilgilendirmeyen şeylerle meşgul olma! Düşmanından uzak dur! Dostundan da bazı şeylerini gizle, ancak emin olursa o başka. Bir toplumda emîn bir kimseye hiçbir şey denk olamaz. Günahkar ve kötü kimseyle beraber bulunma, çünkü o sana günahlarını öğretir. Ona sırrını da açma! İşlerin hususunda, Allah’tan korkan kimselerle istişare et!” (İbn Ebî Şeybe, Musannef, VIII, 147)

6. Bilmediklerini Öğrenmekten Utanmaması

Abdullah bin Mes’ud radıyallahu anh Hz. Ömer’in radıyallahu anh ilmi için şöyle der:

“Hz. Ömer’in ilmi terazinin bir kefesine, yeryüzündekilerin ilmi de öteki ke*fesine konsa, Ömer’in radıyallahu anh ilmi ağır basardı. O, aramızda Allah’ı en iyi tanıyan, Allah’ın kita*bını en güzel okuyup anlayan ve dinde derin anlayış sahibi olan*dı.”(Hayâtü’s-Sahâbe, 3: 191-192)

7. Ani Olaylar Karşısında Telaşa Kapılmaması

Hz. Ömer radıyallahu anh, bir savaş sonrası ganimetleri taksim etmişti. Herkese bir parça kumaş düşmüştü. Fakat bu kumaş tek başına bir işe yaramıyordu. Oğlu Abdullah, babasına:

“Bu kumaş tek başına ne benim, ne de senin işine yaramıyor. Ben hakkımı sa*na vereyim de, kendine güzel bir elbise yaptır.” demişti.

Hz. Ömer de radıyallahu anh oğlunun hediyesini kabul ederek bir elbise yaptırmıştı.

Birkaç gün sonra, üzerinde bu elbise olduğu halde bir konuşma yapmak için minbere çıkmıştı.

“Ey müminler! Beni dinleyin ve bana uyun.” dedi. Arka saflarda biri itiraz etti. “Ey müminlerin emiri! Seni dinlemiyorum ve sana itaat da etmiyorum! Çün*kü sen, Allah ve Resul’ünün yolundan gitmiyorsun!” dedi.

Halife, “Neden?” diye sordu.

O zat sebebini şöyle izah etti: “Ganimet taksiminde, bizlerden hiçbirine elbise diktirecek kadar bir kumaş düşmediği halde, görüyorum ki, sen o kumaştan fazla almış, bir elbise yaptır*mışsın!”

Hz. Ömer radıyallahu anh, cemaat arasında bulunan oğlu Abdullah’a radıyallahu anh işaret etti. Hz. Abdullah da kalkıp durumu izah etti. Payına düşen kumaşı babasına verdiğini söyledi. Gözler ikazda bulunan zata yönelmişti. O zat ayağa kalktı ve:

“Şimdi konuş, ey müminlerin emiri! Şimdi dinliyor ve sana itaat ediyorum.” dedi.

(Ebu’l-ferec İbnü’l-cevzi, Sıfetü’s-saffe, 1/203-204)

alıntıdır

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/peki-hz-omeri-radiyallahu-anh-halife-yapan-ozelikleri-nelerdi-t37548.0.html;msg170827

Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Paylaş facebook Paylaş twitter

İsim benzeri olan konular aşağıda listelenmiştir...

Konu / Başlatan Cevap Son İleti
1 Cevap
1843 Gösterim
Son İleti 18/07/16, 22:13
Gönderen: KaTre
2 Cevap
1159 Gösterim
Son İleti 21/08/16, 05:20
Gönderen: Birdamla
0 Cevap
708 Gösterim
Son İleti 29/12/16, 23:10
Gönderen: KaTre
1 Cevap
3625 Gösterim
Son İleti 26/02/19, 13:20
Gönderen: Kalender

Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi? Konusuna Ait Benzer Konular

Darbeye, Darbe Yapan ‘TEK MİLLET’ Olarak Tarihe Geçtik.
Dünyadan darbeye dair tepkilerDünya Müslüman Alimler Birligi başkanı Yusuf Kardavi'nin mesajıdır:“Müjdeler olsun sana ey Türk ha...

Gösterim: 1843 - Cevap: 1 - Başlatan:Bi_iznillah
Hazret-i Osman (radıyallâhu anh) buyurur
Hazret-i Osman (radıyallâhu anh) buyurur:“Dört şey vardır ki zâhiri fazîlet, bâtını ise farzdır:Sâlihlerle oturup kalkmak fazîle...

Gösterim: 1159 - Cevap: 2 - Başlatan:KaTre
Hazret-i Ömer’in Temennisi
HAZRET-İ OMER’İN TEMENNİSİHalîfe Hazret-i Ömer radıyallâhü anh, Ashâb-ı Kirâm’dan bazı zâtlara: “Bir şeyler isteyecek olsanız, n...

Gösterim: 708 - Cevap: 0 - Başlatan:KaTre
Kahraman Askerimiz Ömer Halisdemirin'in Doğum Günü
Kahraman Askerimiz Ömer Halisdemir'in Doğum Günü 15 Temmuzda Hayini Öldüren Adamdır.....Rabbim şehidimizin şefaatine nail eylesi...

Gösterim: 3625 - Cevap: 1 - Başlatan:KaTre

Mahzunum Bu Bayram Yitik Ruhumuz Fütüvvet ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.063 saniyede oluşturulmuştur

Peki Hz. Ömer’i radıyallahu anh halife yapan özelikleri nelerdi? Güncelleme Tarihi: 23/09/20, 03:03 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim