Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife - Dinimizin Önemli Şahsiyetleri
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.923 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22990 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 9951 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife }   Okunma sayısı 9951 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« : 16/01/09, 18:55 »
1- Hz. Ebu Bekir (R.A)

2- Selman-ı Farisi (R.A)

3- Kasım bin Muhammed  (Rh. A)

4- Cafer-i Sadık (Rh. A)

5- Beyazıt-ı Bestami (K.S.)

6- Ebu Hasan Harkani (K.S.)

7- Ebu Ali Farmedi (K.S.)

8- Yusuf Hemedani (K.S.)

9- Abdülhalık el Gucdüvani (K.S.)

10- Arif er Revegari (K.S.)

11- Mahmud İnciri Fağnevi (K.S.)

12- Ali Rametani (K.S.)

13- Muhammed  Baba Semmasi (K.S.)

14- Seyyid Emir Külal (K.S.)

15- Şah-ı Nakşibend Muhammed  Bahaeddin (K.S.)

16- Alaaddin Attar (K.S.)

17- Yakup Çerhi (K.S.)

18- Ubeydullah Ahrar (K.S.)

19- Muhammed  Zahid Bedahşi (K.S.)

20- Derviş Muhammed  (K.S.)

21- Hacegi Emkeneki (K.S.)

22- Hace Muhammed  Bakebillah (K.S.)

23- İmam-ı Rabbani el Müceddidi Elfisani Şeyh Ahmedi Faruki Serhendi (K.S.)

24- Muhammed  Masum bin Ahmed Faruk (K.S.)

25- Şeyh Seyfüddin bin Muhammed  Masum (K.S.)

26- Şeyh Seyyid Nur Muhammed  Bedvani (K.S.)

27- Şeyh Şemsuddin Habibullah Mırza Canan el Mazhar (K.S.)

28- Şeyh Abdullah Behlevi (K.S.)

29- Mevlana Halid Bağdadi (K.S.)

30- Şeyh Seyyid el Nehri-i Hakkâri (K.S.)

31- Şeyh Seyyid Taha el Nehr-i Hakkâri (K.S.)

32- Seyyid Sıbgatullahi Arvasi (Gavsı Hizani) (K.S.)

33- Hz.Şeyh Abdurrahman-ı Taği (K.S.)

34- Şeyh Fethullah (K.S.)

35- Şeyh Muhammed  Ziyaeddin (K.S.)

36- Şeyh Ahmed'ül Haznevi (K.S.)

37- Şeyh Seyyid Abdülhakim el Hüseyni (Gavsi Bilvanisi (K.S.)

38- Şeyh Seyyid Muhammed  Raşit (K.S. Sultan-ül Buhari)

39- Şeyh Seyyid Abdulbaki (K.S.)


Bu yolun esaslarını Peygamber (S.A.V.) Hz. Ebubekir Sıddık (R.A.)'a devreder. Bu tarikat-ı aliyenin ilk esasları mağaradayken verilmeye başlandı. Malum olduğu üzere, mağaradayken Hz. Ebubekir Sıddık (R.A.)'ın ayağını yılan soktuğu zaman çok canı yandı, öyle ki; gözyaşları Resulullah (S.A.V.)'ın üzerine damlayınca,

Allah Resulu:

"-Ya Ebubekir niye böyle oluyor?" buyurunca,

Hz.Ebubekir Sıddık (R.anh.):

"-Ya Resulullah size malumdur, yılan bana: "Çek ayağını ordan" dedi ve sen niye benim deliğimin önünü kapatırsın, ben senelerdir bu anı bekliyordum." buyurunca,

Resulullah (S.A.V.), Ebubekir Sıddık (R.anh.)'ın canının yandığını bildiği için şöyle der:

"-Ya Ebubekir, gönlünü benim gönlüme bağla ve rahat ol." İşte bu söz, Rabıtanın esasıdır ve bu tarikatın da esası "RABITA" dır zaten. Yunus Emre de bu anlamda: "Bu Yol bir gönlün içine girmektir." diye tarif etmiştir. Yılan, bile Peygamber (S.A.V.)'i görmek için, senelerce beklemiş tahammül edemeyerek adeta dile gelerek, Sıddık-ı Ekber'i uyarmış.

Seyda (K.S.)'nın dediği gibi bu Tarikat-ı Nakşibendiyenin zikir ve amelleri nefsin üzerine basmak içindir. Amelleri ve ibadetleri yapan insan, bu tarikatta ne kazandığını bilmez. İnsanın kendisinden bile insanın kazandığı gizlidir. Bir evliyaullaha bir insan sorsa ki, "Allah'a ulaşan yol nasıl şeydir" O evliyaullahın vereceği cevap şu olur: "Allah'a ulaşan yol iki adımdan ibarettir. Birinci adım nefsin tepesine basmak, ikinci adımı attığı zaman da Allah'a ulaşırsın."

Hz. Ebubekir Sıddık (R.A.)'dan şecere, Selman-ı Farisi (R.A.)'ye devr olunur. Selman-ı Farisi (R.A.)' da Kasım Bin Muhammed  (R.anh.)'e devreder. Ondan da Cafer-i Sadık (R.A.)'a aktarılır.

İmam Cafer-i Sadık (R.A.), ilk defa olarak, Hz. Ebubekir (R.anh.) ve Hz. Ali (K.V)'nin nispetlerini kendinde toplayan zattır. Ve aynı zamanda İmam-ı Azam'ın üstadıdır. İmam-ı Azam şöyle der: "Hayatımın son iki-üç senesinde İmam Cafer Sadık'la görüşebildim ve ben O'nunla görüşmeseydim Numan Helak Olurdu."

Gavs (K.S.)’ da öyle dedi: "Ben Şah-ı Hazne'nin yanına gitmezden önce alimdim ve de Seyyiddim. Fakat Şah-ı Hazne'nin yanına gitmeseydim imansız gideceğimden korkardım." Ve ilave eder; "Biz her geleni tarikata alıyoruz. Aslında her gelen tarikata alınmaz. Fakat, zaman o zaman değil. Zaman imanı kurtarma zamanı olmuş. Gelsin insanlar, olur ki kurtulurlar. Şah-ı Hazne'nin adını yayın. Velev ki, o adam tarikata girmese bile, olur ki o sohbeti dinlediği zaman kurtulur."

Seyda (K.S.) bu güzel sözleri teyid etmek bakımından şöyle der: "Bu devirde insan köyünde oturduğu zaman, İslamiyetin ne hale geldiğini pek göremiyor. İnsan şöyle bir dünyayı gezsin dolaşsın, baksın da İslamiyetin ne hale geldiğini görsün. Bu devirde bir insan da bin insanın gücü olsa, o insanın bu zulmet bataklığına batmaması imkânsız gibi bir şey olmuş, İnsan bu sadat'ın elini tuttuğu zaman belki kurtulur."

İmam Cafer-i (R.anh.)'dan tarikatı aliyyenin nispeti Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'ya devr olunur. Beyazıd-ı Bestami (K.S.), aslında üveysdir. Yani Ruhaniyetle terbiye olmuştur. Cafer-i Sadık (R.anh.)'ı dünya gözüyle görmemiştir.

Beyazıd-ı Bestami (K.S), bir gün yolda gidiyormuş, daracık yolmuş ve karşısında bir köpek geliyormuş. Tam Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'nın yanına geldiğinde, köpek silkinmiş. Beyazıd-ı Bestami (K.S.), eteklerini toplamış, üzerine pislik sıçramasın diye ve köpek dile gelmiş; "-Ya Beyazıd, benim üzerimden senin üzerine sıçrayan kiri bir tutam suyla temizleyebilirdin. Ya kendini benden üstün görmekle, gönlüne düşen kiri nasıl temizleyeceksin?"

Yine Beyazıd-ı Bestami (K.S.), bir gün yolda giderken çocukları oyun oynarken görüyör. Çamurla oynuyorlarmış, ufacık ufacık heykel gibi şeyler yapıyorlarmış. "Ne yapıyorsunuz" demiş çocuklara? Çocuklar da:

"-Ayşe anamızla, Peygamber Efendimizi (S.A.V.) evlendiriyoruz." demişler. Beyazıd-ı Bestami bunun üzerine celallenir:

"-Hadi sen de, öyle şey mi olur" demiş ve bastonuyla oyunu dağıtmış. Biraz sonra Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'ye şiddetli bir sıkıntı basmış, bu şiddetli sıkıntı sırasında Peygamber (S.A.V.)'le rabıtaya giriyor ve Peygamber (S.A.V.) diyor ki;

"-O çocukların derhal gönlünü al. Onların o oyunları, bize olan muhabbetlerinden dolayıdır. Çocukların o kadar şeyini de hoş gör." Biraz sonra, millet bakmış ki, Beyazıd-ı Bestami (K.S.), çocuklarla çamur oynamakta.

Peygamber (S.A.V.)'le bir zatın görüşmesine insan şaşmamalı. Bir insan tarikattaysa, önce bir mürşidi kamilin ne olduğunu, ne olması gerektiğini öğrenmeli. Gavs (K.S); "Bir mürşit, müridinin, kadın bile olsa günde en az yirmi beş kez kalbini yoklamıyorsa, o mürşidi kamil değildir. Gitsin, dağda eşkıyalık yapsın, milletin imanına boş yere girmesin. Bir mürşit, Peygamber (S.A.V.)'le günde en az yirmibeş kere görüşmüyorsa, o mürşit, mürşidi kamil değildir, boşuna milletin imanına girmesin" diye buyurmakta.

İmam-ı Rabbani şöyle der: Ne mutlu kendisine murat bir mürşit bulana". Yani, Allah'ın isteği, sevileni bulmak. Dikkat edin demiyor ki, ne mutlu muradı olana, "Ne mutlu murat bir mürşid bulabilene" diyor.

Seyda (K.S.)'nın dergahına gelen sofiler, gelende şu niyazda bulunurlar: "Allah'a hamd olsun ki bu devirde Allah, öyle bir büyük nimet nasip etmiş. Biz bu nimeti, ele geçirmek için, acaba ne amel ettik, ne işledik de Allah bu nimeti verdi" Eskiden insanlar bir Mürşid-i Kamili aramaya başladıkları zaman dünyayı gezerlermiş, uzun seneler katederlermiş, en sonunda ancak mürşid bulurlarmış.

Beyazıd-ı Bestami (K.S.) ‘de bu Tarikat-ı Nakşibendiyye nispetini Ebul Hasan Harkani (K.S.)'ye devreder. O da zamanın Gavsıydı. O da üveysdi. Yani, o da Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'yi dünya gözüyle görmedi. Ruhaniyetinden terbiye olmuştur. Beyazıd-ı Bestami (K.S.) dünyayı değiştirdiğinde, zamanın Sultanı ve Padişahı, Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'ın mezarını ziyarete gitmiş. Orada Beyazıd-ı Bestami (K.S.)'nın dervişlerinden biri varmış. Dervişe Padişah sormuş:

"-Sizin şeyhiniz, hayattayken ne derdi?"

Sofi cevap vermiş:

"-Bizim şeyhimiz derdi ki: Beni gören kurtuldu"

Padişah itiraz etmiş:

"-Hadi öyle şey mi olurmuş. Peygamber (S.A.V)'i de Ebu Cehil gördü, ama inanmadı ve kafir oldu. Şimdi O da mı Cennetlik? Öyle şey olmaz."

Derviş cevap vermiş:

"-Ebu Cehil Allah'ın Habibi, Peygamber (S.A.V.)'i peygamber olarak görmedi. O Abdullahın yetimi Muhammed 'i gördü."

Demek ki; bir insan da birisini veli olduğunu bilir ve ona inanırsa, o insan da veliden sayılır ve o yüzden derler ki: "Veliyi gören de velidir." Çünkü, bir veliyi görmek bir noktada iman nurunun kemalatına işarettir.SONSUZ KAYNAK;SİLSİLE-Yİ ŞERİFE

ALPEREN GÜRBÜZER


Konu Adresi: http://www.dervisler.net/sonsuz-kaynak-silsileyi-serife-t7814.0.html;new
Çevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 18
Ynt: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #1 : 16/01/09, 21:14 »
Allah (cc) razı olsun  :X06


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Ynt: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #2 : 16/01/09, 21:18 »
Paylaşım için Allah razı olsun  greSS kurban...Vesselam!.. :X06Çevrimdışı atofina

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 36
 • Konu: 0
 • Derviş: 4312
 • Teşekkür: 0
Yanıt: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #3 : 21/03/09, 17:26 »
çok kıymetli bir paylaşım Allah razı olsun.Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Yanıt: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #4 : 21/03/09, 18:21 »
 X:01 :X06Çevrimdışı onursahin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 573
 • Konu: 64
 • Derviş: 137
 • Teşekkür: 4
Yanıt:Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #5 : 22/07/09, 12:24 »
 X:04

 X:01... :X06


Kelimelerim yalan,gözyaşlarım sahte,
Cezbelerim palavra,tefekkürlerim vahim,düşüncelerim vesvese,
Nasıl nasıl nasıııl anlatırım Seni bu durumda
...gir gönlüme sil beni
...sen anlat sana seni

Çevrimdışı İhlas

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 248
 • Konu: 85
 • Derviş: 6693
 • Teşekkür: 1
Yanıt:Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #6 : 21/12/09, 20:39 »
 :X06 :X06 :X06

 X:01


Tasavvuf, cemaat hâlinde ve birlik içinde Allah yolunda yürümektir,topluca tövbe etmektir,topluca Yüce Allah'ı zikretmektir, topluca Hak'ka yönelmek ve birbirini Hak yolunda desteklemektir,bir Kâmil Mürşid nezaretinde topluca Yüce Allah'ın ipine yani dinine, sünnete, takvaya ve ihlasa sarılmaktır.

Çevrimdışı furkan61

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.890
 • Konu: 675
 • Derviş: 507
 • Teşekkür: 9
Yanıt:Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #7 : 21/12/09, 21:05 »
Allah (c.c) razı olsun  :X06Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
Cevaplandı: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #8 : 10/02/10, 19:15 »
kurban "30- Şeyh Seyyid el Nehri-i Hakkâri (K.S.) " kim ? zamaninda menzil.net den almistik bunlari ama orada bu zat yoktu hatirladigimiz kadariyla, bizim notlarda yok atlamis olabiliriz...

birde Seyyid Abdullah (K.S.) bunlardan hangsi yoksa burada yokmu ?

not : onun "30- Mevlana Seyyid Abdullah el Nehri-i Hakkâri (K.S.)" olmasi gerekiyordu herhalde ... ?


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı MenaKiB

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 261
 • Konu: 105
 • Derviş: 2621
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #9 : 10/02/10, 19:46 »
kurban "30- Şeyh Seyyid el Nehri-i Hakkâri (K.S.) " kim ? zamaninda menzil.net den almistik bunlari ama orada bu zat yoktu hatirladigimiz kadariyla, bizim notlarda yok atlamis olabiliriz...

birde Seyyid Abdullah (K.S.) bunlardan hangsi yoksa burada yokmu ?

not : onun "30- Mevlana Seyyid Abdullah el Nehri-i Hakkâri (K.S.)" olmasi gerekiyordu herhalde ... ?


Doğru kurban, Sizin dediğiniz gibi..


Bu dünya bir kuyu,havasız çömlek;
Daralıyorum !
Kelime manayı boğan bir gömlek !
Paralıyorum !
Allah ismi varken lûgat ne demek ! Karalıyorum ! Kapımı , buyursun diye o Melek; Aralıyorum ! Necip Fazıl Kısakürek

Çevrimdışı menzilkolik

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 255
 • Konu: 16
 • Derviş: 5233
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #10 : 11/02/10, 09:48 »
 :X06 "Veliyi gören de velidir." Çünkü, bir veliyi görmek bir noktada iman nurunun kemalatına işarettir.  :X06 :X06

 X:01  sofiler yoldan çıkmazsa kurtuldumu acaba Seydayı görmek :X06Nefsinle cihad hususunda sana yardım edenle arkadaş ol. Onun sohbetlerinde bulun. Nefsinin azmasına yardım edenle arkadaş olma. Önce kendi nefsinle meşgul ol, kendi nefsine faydalı ol ve kendi nefsini düzelt. Sonra başkalarıyla meşgul ol. Başkalarını aydınlattığı halde kendini eritip bitiren mum olm

Çevrimdışı ay ışığı

 • Üye
 • **
 • İleti: 62
 • Konu: 0
 • Derviş: 11845
 • Teşekkür: 0
Cevaplandı: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #11 : 15/02/11, 00:31 »
 X:01Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Okundu: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #12 : 12/07/12, 01:31 »

Altın Silsile

 1. Hz. Muhammed  Mustafa [sallallahu aleyhi vesellem]
 2. Hz. Ebû Bekir es-Sıddîk [radıyallahu anh]
 3. Selmân-ı Fârisî [radıyallahu anh]
 4. Hz. Ebû Bekir’in [radıyallahu anh] torunu Kasım b. Muhammed  [kuddise sırruhû]
 5. İmam Cafer es-Sâdık [kuddise sırruhû]
 6. Bâyezid-i Bistâmî [kuddise sırruhû]
 7. Şeyh Ebü’l-Hasan Ali b. Cafer el-Harakânî [kuddise sırruhû]
 8. Şeyh Ebû Ali Fazl b. Muhammed  el-Fârmedî [kuddise sırruhû]
 9. Şeyh Yusuf el-Hemedânî [kuddise sırruhû]
 10. Şeyh Abdülhâlik-i Gucdüvânî [kuddise sırruhû]
 11. Şeyh Ârif-i Rîvgerî [kuddise sırruhû]
 12. Şeyh Mahmud İncîr Fağnevî [kuddise sırruhû]
 13. Şeyh Ali Râmîtenî [kuddise sırruhû]
 14. Şeyh Muhammed  Baba Semmâsî [kuddise sırruhû]
 15. Şeyh Seyyid Emîr Külâl [kuddise sırruhû]
 16. Şeyh Muhammed  Bahâeddin Şah-ı Nakşibend [kuddise sırruhû]
 17. Şeyh Alâeddin Attâr [kuddise sırruhû]
 18. Şeyh Yakub-i Çerhî [kuddise sırruhû]
 19. Şeyh Ubeydullah Ahrâr [kuddise sırruhû]
 20. Şeyh Muhammed  Zâhid Kadı Semerkandî [kuddise sırruhû]
 21. Şeyh Derviş Muhammed  Semerkandî [kuddise sırruhû]
 22. Şeyh Muhammed  Hâcegî Emkenekî [kuddise sırruhû]
 23. Şeyh Muhammed  Bâkibillah [kuddise sırruhû]
 24. İmâm-ı Rabbânî Şeyh Ahmed el-Fârûkî es-Sirhindî [kuddise sırruhû]
 25. Şeyh Muhammed  Ma‘sûm Urvetü’l-Vüskâ [kuddise sırruhû]
 26. Şeyh Muhammed  Seyfeddin [kuddise sırruhû]
 27. Şeyh Seyyid Nur Muhammed  el-Bedâûnî [kuddise sırruhû]
 28. Şemseddin Habîbullah Mirza Mazhar Cân-ı Cânân [kuddise sırruhû]
 29. Şeyh Abdullah ed-Dihlevî [kuddise sırruhû]
 30. Şeyh Mevlânâ Halid el-Bağdâdî [kuddise sırruhû]
 31. Şeyh Seyyid Abdullah Hakkârî [kuddise sırruhû]
 32. Şeyh Seyyid Tâhâ Hakkârî [kuddise sırruhû]
 33. Şeyh Seyyid Sıbgatullah Arvâsî [kuddise sırruhû]
 34. Şeyh Abdurrahman Tâhî [kuddise sırruhû]
 35. Şeyh Fethullah Verkânisî [kuddise sırruhû]
 36. Şeyh Muhammed  Diyâeddin Nurşînî [kuddise sırruhû]
 37. Şeyh Ahmed Haznevî [kuddise sırruhû]
 38. Şeyh Seyyid Abdülhakim Bilvânisî [kuddise sırruhû]
 39. Şeyh Seyyid Muhammed  Râşid [kuddise sırruhû]Kaynak: (Abdülmecîd Hânî, el-Hadâiku’l-Verdiyye, Altın silsile, Semerkand Yayınları)

 Çevrimdışı thelara

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 1
 • Konu: 0
 • Derviş: 22871
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #13 : 29/06/19, 01:11 »
Yeni kullanıcıyım paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Allah razı olsun çok faydalı bilgiler okudum bundan sonra ben de varım.Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.651
 • Konu: 1918
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 372
Yeni: Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife
« Cevapla #14 : 30/06/19, 22:59 »
Yeni kullanıcıyım paylaşımlarınız için teşekkür ederim. Allah razı olsun çok faydalı bilgiler okudum bundan sonra ben de varım.


Hoşgeldiniz hayırlı paylaşımlar dileriz :)


Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Ben ilahî tecelli ile yerinden kopmuş parçalanmış bir dağ gibiyim... Namazda ağlanır mı? ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.172 saniyede oluşturulmuştur


Sonsuz Kaynak; Silsile-yi Şerife Güncelleme Tarihi: 11/08/20, 14:19 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim