Kadir Gecesinin fazileti - Mübarek Gün ve Geceler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.128 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.913 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22985 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Kadir Gecesinin fazileti, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 3130 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Kadir Gecesinin fazileti}   Okunma sayısı 3130 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _menzil

 • Üye
 • **
 • İleti: 103
 • Konu: 34
 • Derviş: 8915
 • Teşekkür: 1
Kadir Gecesinin fazileti
« : 06/09/10, 03:26 »

Kadir Gecesinin fazileti
Araştırmacı Yazar Hüseyin Okur'un Kadir Gecesi ile ilgili yazısı:

Zaman ve mekânlar, kendilerinde meydana gelen önemli olaylarla değer kazanırlar. Kadir gecesini bu derece değerli kılan en önemli özellik de Kur'ân-ı Kerîm'in bu gece indirilmeye başlanmış olmasıdır. Kur'ân-ı Kerîm'in nüzûlü ve Peygamberimiz'in (s.a.v) insanlığa son peygamber olarak gönderilmesi, dünya tarihinin en önemli hadisesidir. Kur'ân-ı Kerîm'de bu gece hakkında şöyle buyrulmaktadır:

'Şüphesiz, biz onu (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu bilir misin? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrâil) o gecede, rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.' (Kadir 97/1-5)

Enes b. Mâlik (r.a) Resûlullah'ın (s.a.v) şöyle buyurduğunu rivayet eder:

'Kadir gecesi olunca, Cebrâil (a.s) meleklerden bir cemaat ile iner; ayakta ibadet eden (namaz kılan) veya oturarak Allah'ı zikreden her kula dua eder ve selâm verirler.'

Kadir Gecesinin Fazileti

Hz. Peygamber (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

'Kim bütün Ramazan ayı boyunca akşam ve yatsı namazını (ve teravihi) cemaatle kılarsa, muhakkak Kadir gecesine rast gelir ve o gecenin bereketinden büyük pay sahibi olur.' 


Bir başka rivayette de şöyle buyrulmuştur: 

'Kim, inanarak ve sevabını Allah'tan bekleyerek Kadir gecesini ibadetle ihya ederse, geçmiş günahları affedilir'' 

İbn Abbâs (r.a) kadir gecesinde meydana gelen bazı hadiselerden bahsetmektedir:

'Kadir gecesi olduğu zaman Allah Teâlâ Cebrâil'e (a.s) yeryüzüne inmesini emreder. O da bir grup melekle beraber yeryüzüne iner. Melekler beraberinde getirdikleri yeşil sancağı Kâbe'nin üzerine dikerler. Bu sancağın bin kanadı vardır. Bunlar içinde iki kanadı vardır ki, açıldıkları takdirde doğu ile batı arasını kaplarlar. Nihayet bu iki kanat da açılır. Cebrâil (a.s) ve diğer melekler bu geceyi ihya edenlere; namaz kılanlara, dua edenlere selam verirler. Onlarla musafahalaşırlar. Dualarına, ‘Âmin, âmin' diye katılırlar. Bu durum şafak sökene kadar devam eder. Güneş doğduğunda Cebrâil (a.s) diğer meleklere,

- Haydi! Yolculuk vakti, diye seslenir. Melekler,

- Ey Cebrâil! Allah Teâlâ ümmet-i Muhammed   'in ihtiyaçları noktasında ne yaptı? Onlara nasıl muamelede bulundu? diye sorarlar. Cebrâil (a.s) şöyle cevap verir:

- Allah Azze ve Celle onlara rahmet nazarıyla baktı. Şu dört zümre hariç hepsinin affetti ve günahlarını bağışladı:

1. İçki içmeye devam edenler.
2. Anne babasına isyan edenler.
3. Akrabalarıyla bağlarını koparanlar.
4. Kin güdüp düşmanlık besleyenler.' 


O Gece Fecre Kadar Esenliktir

Bu gece, insanlarda hastalıkların oluşmadığı, şeytanların amellere müdahele edemediği, eziyet veremediği, azgın cinlerin ve ifritlerin bağlandığı, sihirbazların, büyücülerin sihirlerinin tesir etmediği bir gecedir. Bu gece esenlik ve selamet gecesidir. Kadir gecesinde semanın bütün kapıları açılır ve Allah Azze ve Celle, tövbe edenlerin tövbelerini kabul buyurur. Bu sebeple Allah (c.c), 'O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.' (Kadir 97/5) buyurmuştur.

Kadir Gecesi Hangi Gecedir?


Hz. Âişe (r.anha) demiştir ki:

'Resûlullah (s.a.v), Ramazan'ın son on gününde itikaf edeceği yere çekilir ve Kadir gecesini Ramazan'ın son on gününde araştırın' derdi.

Bu itibarla salihler, Ramazan ayının son on gecesine girildiğinde, her gece kadir gecesi olabilir diye, 'Kadir gecesini ihyâ etmek' niyetiyle iki rekat namaz kılmışlardır. Yine büyükler, bu son on günde, olur ki, kadir gecesidir de farkedemeyiz diye, her gece Kur'an okumuşlardır. 

Ubâde b. Sâmit (r.a) anlatıyor:

Allah Resulü (s.a.v) şöyle buyurdu: 'Kadir gecesini, son on günde ve tek gecelerde arayın; yirmi bir, yirmi üç, yirmi beş, yirmi yedi, yirmi dokuzuncu gecelerde yahut son gecede arayın! Kim o geceyi iman ederek, karşılığını da ancak Allah'tan bekleyerek ihya eder, sonra (o gecenin manasına) uygun davranırsa, bütün geçmiş ve gelecek günahları bağışlanır.'

Müteahhir bazı âlimler kadir gecesinin, Ramazanın 27. gecesi olduğunu şu iki delille ispatlamaya çalışmışlardır:

1. Kadir suresinde
  « لَيْلَة الْقَدْرِ » kelimesi üç defa geçmektedir. « لَيْلَةِ الْقَدْرِ» kelimesindeki harf sayısı ise dokuzdur. Üç ile dokuz çarpıldığında yirmi yedi etmekte ve böylece gecenin tespiti mümkün olmaktadır.

2. Allah Teâlâ
« سَلاَمٌ هِىَ » 'O gece esenlektir…' buyuruyor. Burada geceye işaret eden «هِىَ» zamiri surenin 27. kelimesidir. Bu da, Kadir gecesinin 27. gecede olabileceğine dair bir işarettir.

Kadir gecesinin alametleri ile ilgili selef-i salihin ve daha sonradan yaşamış salih insanlardan birçok rivayet vardır. O gecenin özelliklerinden biri, bu gecede yapılan duaların reddedilmemesidir.

İbn Receb el-Hanbelî (rah), Kadir gecesi olma ihtimalinin yüksek olduğu gecelerde gusletmenin, güzel elbiseler giyinerek süslenmenin, hoş kokular sürünmenin müstehap olduğunu söylemiş, buna sünnet-i seniyyeden deliller getirmiştir. Nitekim Abdullah İbn Ömer de (r.a) bu hususa işaretle, 'Elbette Allah, kendisi için süslenilmeye en layık olandır'   buyurmuştur.

Şu da var ki, dış temizlik ve güzellik ancak iç temizlik ile tamam olur. İç temizlik ise, kişinin günahlarından tövbe ederek Allah'a yönelmesiyle, kalbini günah kirlerinden arındırmasıyla mümkün olur. Kişinin dışı güzel olur ama içi harap olursa, bu güzellik ona hiçbir fayda vermez. Allah (c.c) bizlere şu uyarıda bulunuyor:

'Ey Ademoğulları! Size ayıp yerlerinizi örtecek giysi, süslenecek elbise yarattık. Takvâ elbisesi... İşte o daha hayırlıdır.' (Arâf 7/26)

Resul-i Ekrem (s.a.v) bir hadisi şeriflerinde, Kadir gecesinin belirtileri hakkında şöyle buyurmuştur:

'Kadir gecesi sakin ve aydınlık bir gecedir, sıcak değildir, soğuk da değildir. Gecenin sabahında güneş etrafa ışık hüzmesi yaymadan doğar.' 


İbn Abbâs'ın (r.a) rivayet ettiğine göre, adamın biri Resûlullah'ın yanına geldi ve şöyle dedi:

- Yâ Resûlullah! Ben yaşlı ve hasta biriyim. Çok ibadet etmek için uzun süre ayakta durmak bana meşakkatli geliyor, yapamıyorum. Bana öyle bir gecede ibadet etmemi söyle ki, Allah'ın izniyle kadir gecesine tevafuk edeyim.

Resûlullah (s.a.v) adama şöyle dedi:

- O zaman Ramazan'ın yirmi yedinci gecesi ibadet et. 


Bir başka rivayet ise şöyledir:

'Gökyüzünün açık, temiz ve sakin olması kadir gecesinin alametlerindendir. Hava ne soğuktur ne de sıcak. Sanki gökyüzünde ay vardır. Güneş, o gecenin sabahında, ışıklarını etrafa dağıtmadan (insanın gözünü almadan) doğar.' 

O gece yeryüzüne inen meleklerden dolayı âlemde bir huzur, sükûnet, nur, feyiz ve tat vardır.


Kadir Gecesinin Gizli Olmasının Sebebi

Allah Teala bir takim hikmetlere dayanarak Kadir gecesini ve onun dışında daha bazı şeyleri de gizli tutmuştur. Bunlar: Cuma günü içerisinde duanın kabul olacağı saat; ilahi isimler içerisinde İsm-i Azam; bütün taatlar ve ibadetler içerisinde rızay-i ilahi; zaman içerisinde kıyamet ve hayat içerisinde ölümdür. Bunların gizli tutulmasından maksat müminlerin uyanık, dikkatli ve devamlı Allah'a ibadet ve taat içerisinde olmalarını sağlamaktır.

Saîd b. Müseyyeb (r.a) şöyle demiştir:

'Her kim Kadir gecesinde en azından akşam ve yatsı namazlarını cemaatle eda ederse, kadir gecesinden nasibini almış olur.'

Bu itibarla, Kadir gecesini, bizi Rabbimize yaklaştıracak, O'nu razı edecek ve günahlarımızın affına sebep olacak amellerle gecirmeliyiz. Şu unutulmaladır ki, mümin için dua dahi ibadettir. Bunun için Resûlullah (s.a.v),

'Dua ettiğiniz zaman, kabul edileceğine kesin olarak inanarak Allah'a dua ediniz ve biliniz ki, Allah gafil ve (ihlâstan) boş bir kalple yapılan dualara icabet etmez.' 

Bir başka hadiste,'Dua ibadetin özüdür.  buyrulmuştur. Yüce Allah ancak ihlâsla yapılan duaları kabul eder. Kişinin duasına verilecek en az karşılık, bu duanın on katından yedi yüz katına kadar sevap verilmesidir. Duanın en üstün tarafı ve en kıymetli yanı ise, Allah Teâlâ'nın ahrette, dua eden kişiye, aklına gelmeyecek ve dünyanın tamamından daha hayırlı şeyler ihsan etmesidir. Bu sebeple, mübarek geceler ve özellikle bin aydan hayırlı olan bu kadir gecesi bir ganimet bilinerek dua ve ibadetle geçirilmelidir.

Kadir Gecesi Duası

Hz. Aişe (r.ah) şöyle demiştir: 'Hz. Peygamber'e (s.a.v): 'Ya Resûlullah! Eğer Kadir gecesine rastlarsam, nasıl dua edeyim?' diye sordum. Efendimiz (s.a.v) şöyle buyurdu:

اَللَّهُمَّ إِنَّكَ عَفُوٌّ تُحِبُّ الْعَفْوَ فَاعْفُ عَنٍّي

'Allahümme inneke afüvvün tühibbü'l-afve fa'fü annî =
Allahım! Sen affedicisin, bağışlamayı seversin; beni affet'

Velilerden Ebû Osman Saîd (rah) devamlı şöyle dua edermiş:

عَفْوُكَ يَا عَفُوُّ فِى الْمَحْيَا عَفْوُكَ وَفِى الْمَمَاتِ عَفْوُكَ وَفِى الْقُبُورِ عَفْوُكَ وَفِى النُّشُورِ عَفْوُكَ وَعِنْدَ تَطَايِرُ الصُّحُفِ عَفْوُكَ وَفِى الْقِيَامَةِ عَفْوُكَ وَفِى مُنَاقَشَةِ الحِسَابِ عَفْوُكَ وَعِنْدَ مَمَرِّ الصِّرَاطِ عَفْوُكَ وَعِنْدَ الْمِيزَانِ عَفْوُكَ وَفِى جَمِيعِ اْلأَحْوَالِ عَفْوُكَ يَا عَفُوُّ عَفْوُكَ

'Ey affedici olan Allahım, senin affını istiyorum. Hayatımda affını, ölümümde affını, kabirde affını, dirilme esnasında affını, amel defterlerinin havada uçuştuğu anda affını, kıyamet günü affını, sorgu-hesap zamanı affını, Sırat Köprüsü'nden geçerken affını, amel terazisinde affını, her durumda affını istiyorum. Ey affedici olan Rabbim, affını istiyorum.'


Ebû Amr el-Hîrî (rah) diyor ki: Ebû Osman vefat ettikten birkaç gün sonra salihler tarafından rüyada görüldü. Dünyada yaptığın amellerden hangisinden en çok fayda gördün diye soruldu. O da, 'Senin affını istiyorum, affını istiyorum' sözü, diye cevap verdi. 

Cüveybir (rah) anlatıyor: 'Dahhâk'a,

- Kadir gecesinde, nifas, hayızlı, yolcu ve bir mazeret sebebiyle uyuyan kimselerin de nasibi olur mu diye sordum. Dedi ki:

- Allah Teâlâ bir kimsenin amellerini kabul ettiyse, Kadir gecesi mutlaka onun karşılığını verir.' Kaynak: serhaber

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/kadir-gecesinin-fazileti-t23237.0.html
Ey Rabbim, canımızı gafletle alma, kâmil imanla al. Şeytanın şerrinden halas eyle. Karanlık toprağın soğukluğundan haberimiz yok. Işık olarak amel-i salih nasip eyle. Enbiya-i zîşanın şefaatine, evliya-i izamın himmetine nail eyle. Sâdâtın üzerimizdeki emeklerini zayi etme. Amin...

Çevrimdışı gülyüzlüm

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.258
 • Konu: 131
 • Derviş: 9365
 • Teşekkür: 166
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #1 : 06/09/10, 09:20 »
Allah c.c razı olsun... :X42
Rabbim cümlemizi hakkıyla dua edip duası kabul olanlardan eylesin inşaAllah..... :X42 :X06Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #2 : 09/08/11, 21:53 »
 X:01


" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı merhamet

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 4.202
 • Konu: 796
 • Derviş: 6679
 • Teşekkür: 111
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #3 : 25/08/11, 05:39 »"Sıkıntılarınızı Allah bilsin yeter. Başkalarının lafları sizi yıldırmasın.Yaptığınız işi Allah rızası için yapın"
"Hizmet ederken, size iftira eden, hakaret edenler olacaktır.
Sevdiğinizin hatrına sabredin."
"Ömür 60-70 yıldır, ahiret ise ebedül ebeddir."
Gavs-ı Sânî Hz.(k.s.)

Çevrimdışı merhamet

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 4.202
 • Konu: 796
 • Derviş: 6679
 • Teşekkür: 111
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #4 : 25/08/11, 05:40 »"Sıkıntılarınızı Allah bilsin yeter. Başkalarının lafları sizi yıldırmasın.Yaptığınız işi Allah rızası için yapın"
"Hizmet ederken, size iftira eden, hakaret edenler olacaktır.
Sevdiğinizin hatrına sabredin."
"Ömür 60-70 yıldır, ahiret ise ebedül ebeddir."
Gavs-ı Sânî Hz.(k.s.)

Çevrimdışı kadirifai

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 17
 • Konu: 2
 • Derviş: 16557
 • Teşekkür: 0
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #5 : 25/08/11, 07:10 »
ey rahmetinden ümid kesilmeyen, bunca günah içinde bile yüzsüzlük edip senin huzuruna el açabiliyorsak, o senin istemendendir, rahmetindendir.
yıkıcı günahların ezikliği içindeyim,yüzüm yok ama senden başka kime gideyim,kim varki kime sığınayım,ey lutfü keremi bol rabbim ramazanı şerifi ve içinde bulunan leyle-i kadir-i  her ne kadar layık olmasamda  bana ve ümmeti muhammede hayırlı eyle ve sana daha çok yaklaştıracak ibadetler yapmamı nasib eyle.
biliyorumki sen duaları geri çevirmezsin bu hakir ve günahkar kulunun da duasını kabul eyle.amin


Aşk beni arif etti,İnceltti zarif etti,ben aşkı bilmezdim,aşk beni tarif etti..

Çevrimdışı Ağla Gözlerim

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 371
 • Konu: 0
 • Derviş: 6035
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #6 : 25/08/11, 23:01 »

Kadir Gecesinin fazileti


Bu gece, insanlarda hastalıkların oluşmadığı, şeytanların amellere müdahele edemediği, eziyet veremediği, azgın cinlerin ve ifritlerin bağlandığı, sihirbazların, büyücülerin sihirlerinin tesir etmediği bir gecedir. Bu gece esenlik ve selamet gecesidir. Kadir gecesinde semanın bütün kapıları açılır ve Allah Azze ve Celle, tövbe edenlerin tövbelerini kabul buyurur. Bu sebeple Allah (c.c), 'O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.' (Kadir 97/5) buyurmuştur.


Bu Yolda En Büyük Makam Ve En Büyük iş, Kötü Huyu Iyi Huya Dönüştürmektir .."

_Tezkiretü'l-Evliya

yazık hemide ne yazık

Çevrimdışı Sabikun

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.779
 • Konu: 671
 • Derviş: 14575
 • Teşekkür: 2
Cevaplandı: Kadir Gecesinin fazileti
« Cevapla #7 : 26/08/11, 15:59 »
ey rahmetinden ümid kesilmeyen, bunca günah içinde bile yüzsüzlük edip senin huzuruna el açabiliyorsak, o senin istemendendir, rahmetindendir.
yıkıcı günahların ezikliği içindeyim,yüzüm yok ama senden başka kime gideyim,kim varki kime sığınayım,ey lutfü keremi bol rabbim ramazanı şerifi ve içinde bulunan leyle-i kadir-i  her ne kadar layık olmasamda  bana ve ümmeti muhammede hayırlı eyle ve sana daha çok yaklaştıracak ibadetler yapmamı nasib eyle.
biliyorumki sen duaları geri çevirmezsin bu hakir ve günahkar kulunun da duasını kabul eyle.amin

aminnn inşaAllah Allahımmmmm bu gece hurmetine günahlarımızı affeyle aminnnAlperen: İmzanızdaki resim adresi görüntülenemiyor. Yeniden yükleyiniz...


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Gönlü Kâbe'ye bağlı bir hayat. Okundu: Yalan öyle nüfuz etmiş ki insanların diline..... ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.116 saniyede oluşturulmuştur


Kadir Gecesinin faziletiGüncelleme Tarihi: 07/07/20, 01:03 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim