İNANÇ DÜNYASI > Kıssalar ve Menkıbeler

KÖYÜN ÇOBANINDAN ESİRGENEN ZEMZEM

(1/1)

sibeveyh:
KÖYÜN ÇOBANINDAN ESİRGENEN ZEMZEM
   Gavs Abdülhakim Hüseyni hazretlerinin sofisi olan Mehmet Yarbay'ın  henüz sofi olmadan önce piknik için gittikleri Abant gölü yakınında karşılaştığı bir çobanın bizzat yaşadığı ve kendisinin anlattığı bir hadisedir:
   Bu kişi fakir bir kimse olup çobanlık yapmaktadır. Çobanlık yaptığı aynı köyde oturan zengin bir kişi de hac görevini ifa ettikten sonra köye dönmüştür. Bu çoban efendi de bu zengin kişiyi ziyaret edip hacı tebriğinde bulunmak ve zemzem suyu isteyip içebilmek için hacının evine gider. Zemzem suyu içmekteki gayesi onun vesilesiyle tiryakisi olduğu sigara içmeye tövbe etmektir.
   Bu niyetle o hacının evine gider ve haccını tebrik edip hayır duada bulunur. En sonunda da içmek için bir bardak zemzem suyu ister. Fakat o hacı , bu çobanı çobanlığı ve fakirliği sebebiyle küçümsediğinden ipe un serip bir türlü bu ikramı yapmaya yanaşmamış.   
   Fakir çoban hacının bu  muamelesi üzerine büyük bir üzüntü ve kalp kırıklığı ile oradan ayrılmış. Bu üzüntü kırıklık içinde iken ikindi namazı gelip çatmış ve namaz için tekbir alır almaz kendisini bir anda kabede bulmuş. Orada tavafını ve ziyaretlerini büyük bir sevinçle gerçekleştirmiş ve hamdu senada bulunup geri dönmüş.
 (Kayn.:Kasrik'ten Geçenler)
(menkibeler.net'ten alıntı)
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/koyun-cobanindan-esirgenen-zemzem-t37514.0.html;wap2

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git