Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var ! - Gündemdeki Haberler
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.129 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.916 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22986 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 5277 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !}   Okunma sayısı 5277 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« : 15/09/12, 22:37 »

ABDde yayınlanan ve Hz. Muhammed   (s.a.s) hakkında hakaret ifadeleri içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı filmle ilgili protestolar Sudan'a sıçradı.

ABD'de yayınlanan ve Hz. Muhammed   (s.a.s) hakkında hakaret ifadeleri içeren "Müslümanların Masumiyeti" adlı filmle ilgili protestoların son adresi Sudan oldu.
 
İslam karşıtı filmi protesto eden bir grup Sudanlı, Alman Konsolosluğu'nun güvenliğini aşıp, Alman bayrağını indirdi ve yerine yerel İslami grupların bayrağını çekti.
 
Reuters'in haberine göre; Cuma namazından sonra toplanan grup, Hz. Muhammed  'e hakaret eden "Müslümanların Masumiyeti" adlı İslam karşıtı film için protesto gösterisi düzenledi.
 
Görgü tanıklarının ifadelerine göre protesto, Alman Konsolosluğu'nun önünde daha da şiddetlendi. Güvenlik güçlerinin müdahale etmekte zorlandığı grubun, Alman Konsolosluğu'nun güvenliğini aşıp bayrağını ve konsolosluk amblemini indirdiği belirtildi.
 
LİBYA'DA RESTORANA SALDIRI
 
Lübnan'daki gösterilerde ise bir kişi öldü, 25 kişi yaralandı. AFP Ajansı'nın haberine göre; Trablus şehrinde yaklaşık 300 kişinin katıldığı protesto gösterisi sırasında, ABD'li fast food markası KFC restoranı ateşe verildi.
 
Amerika Birleşik Devletleri Konsolosluğu önünde toplanan göstericilerin, fast food restoranının camlarını kırıp ateşe vermesi üzerine güvenlik güçleri olaylara müdahale etti. Bunun üzerine göstericiler Trablus'un merkezinde bulunan hükümet binasına girmeye çalıştı.
 
Göstericilerin binaya girmesini engellemeye çalışan güvenlik güçlerinin açtığı ateş sonucu bir kişi hayatını kaybederken 25 kişi de yaralandı.
 
ŞAM'DA BÜYÜKELÇİLİK ÖNÜNDE GÖSTERİ
 
Suriye'nin başkenti Şam'daki bazı camilerde Hz. Muhammed  'e hakaret içeren filme tepki içeren hutbeler okunurken, bir grup gösterici de ABD büyükelçiliği önünde gösteri yaptı.
 
Şam'ın Ravda sahasında yer alan ABD Büyükelçiliği önünde yapılan protesto gösterisinde, ''Peygambere hareket edenler, demokrasinin neresinde'', ''Obama, halkın sizden neden nefret ettiğini biliyor musunuz'' yazılı dövizler taşıdı.
 
YEMEN'DE BİNLER PROTESTO ETTİ
 
Yemen'in başkenti Sana'da toplanan binlerce gösterici de Hz. Muhammed  'e hakaret içeren filmi protesto etti.
 
Cuma namazından sonra başkent Sana'daki Sittin meydanında toplanan göstericiler, Amerika aleyhine sloganlar atıp, dövizler taşıdı.
 
Cuma hutbesinde sakin olunmasına ve taşkınlık çıkarılmamasına yönelik verilen mesajların etkili olduğu gözlenen protestolar esnasında atılan sloganlarda, Hz. Muhammed  'e vefa ve bağlılık gösterileceği, ona yönelik her türlü hakaretin cezasız kalmayacağı ifade edildi.
 
Öte yandan Amerikan Büyükelçiliği'ne doğru yürümek isteyen küçük bir grup, güvenlik güçleri tarafından kurulan tampon bölgede durduruldu. Polis, grubu dağıtmak için havaya ateş açarak, tazyikli su ve gaz bombaları kullandı.
 
MISIR'DA POLİS İLE ÇATIŞMA
 
Mısır'da ise Hz. Muhammed  'e hakaret içeren filmi protesto etmek amacıyla Kahire'deki ABD Büyükelçiliği'ne girmek isteyen göstericilerle Mısır polisi arasındaki çatışmalar üçüncü gününe girdi. Çatışmalarda 50'den fazla gösterici ile 15 kadar polisin yaralandığı bildirildi.
 
Mısırlı göstericiler ile polis arasındaki çatışma, Cuma namazının ardından şiddetlendi. Tahrir Meydanı'nda Cuma namazını kılan çok sayıdaki gösterici, Kahire'nin Garden City semtinde bulunan ABD Büyükelçiliği binasına doğru yürüyüşe geçti.
 
Göstericiler ile polis arasındaki gerilimi engellemek isteyen bir grup, iki taraf arasına girerek arbede yaşanmasını önlemeye çalıştı. Ancak göstericiler bu engellemelere rağmen büyükelçilik binasını taşlamaya devam etti. Polis ile göstericiler arasındaki çatışmanın, elçiliğin bulunduğu Tevfik Diab Caddesi'nde yoğunlaştığı gözlemlendi. Polis göstericilere göz yaşartıcı biber gazı ve tazyikli su ile müdahale ederken, göstericiler de polise taşlarla karşılık verdi.
 
HİNDİSTAN'DA DA PROTESTO VARDI
 
Hz. Muhammed  'e hakaret içeren film, Keşmir'in Hindistan yönetimindeki bölümünde de binlerce kişi tarafından protesto edildi.
 
Cammu-Keşmir'in değişik yerlerinde düzenlenen 20'den fazla gösteriye katılan en az 15 bin Keşmirli Müslüman Amerikan bayraklarını yaktı, ABD Başkanı Barack Obama'ya 'terörist' diye bağırdı. Göstericiler, "Kahrolsun Amerika", "Kahrolsun İsrail" sloganları attılar, bazı göstericilerse İsrail bayrağını yaktı.
 
Keşmir polis müdürü Ashok Prasad, Hindistan hükümetinden filmin kliplerinin internetten kaldırılmasını istediklerini söyledi.
 
Amerikan Büyükelçiliği yetkilileri de vatandaşlarının Keşmir'den uzak durmaları gerektiği yönündeki çağrısını yineledi.
 
ABD BÜYÜKELÇİSİ ÖLDÜRÜLDÜ
 
Hz. Muhammed  'e hakaret eden "Müslümanların Masumiyeti" filminin video paylaşım sitesi YouTube'da yayınlanması sonrası başta Libya'da olmak üzere birçok Arap ülkesinde protesto gösterileri yapıldı. Libya'nın Bingazi kentinde ABD Konsolosluğu'na yapılan saldırıda ABD Büyükelçisi Christopher Stevens ve 3 diplomat öldürüldü.
 
Mısır, Tunus, Yemen ve Irak'ta da düzenlenen gösterilerde çatışmalar yaşandı. Yemen'de ABD elçiliğine yapılan saldırı sırasında çıkan olaylarda 4 kişi öldürüldü.

 
AJANSLAR

Not: Biz google arama motorlarını bilgisayarımızdan kaldırdık.Türkçe arama motorlarını kullanacağız.Ayrıca YouTube' dan da paylaşımda bulunmama kararı aldık.Sebep google bu videoları kaldırmıyor.Bazı müslüman ülkeler de bu arama motorunu engellediler.Bir müslüman olarak Peygamber Efendimize (s.a.v.) yapılan bu hakaretleri kınıyor ve yabancı ürünler kullanmamayı tavsiye ediyoruz.Küçük de olsa cihat olduğu kanaatindeyiz. (Kararlı)
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/mevsim-degisirken-hastaliklara-dikkat-t31838.0.html;prev_next=prev
Çevrimdışı dabanlıoglu

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 670
 • Konu: 91
 • Derviş: 3454
 • Teşekkür: 16
  • Son Kapı.
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #1 : 15/09/12, 22:51 »
Allah razı olsun çok önemli bir konu  bizlerde kınıyoruz dediklerinize uyacagız kurbanım. 


UNUTTUĞUM " kimse yok..! Silinip giden " DEĞERLER " var sadece..! " ÖNEMSİZ " gördüqüm kimse yok..! Önemini " YİTİRENLER " var sadece ...

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #2 : 16/09/12, 02:43 »
Alemlere rahmet olarak gönderilen peygamber efendimiz (s.a.v) in bizzat sağ iken mübarek başına işkembe atıldığında verdiği tepkiyi; o iki cihan serverine inanmış olanlar da bugün aynı şekilde vermelidir !!!

Müslümanlığı anlayamayanların, müslümanlık adına yaptığı bu şeyler asla kabul edilemez !!!
Bu tip eylemler, o insanların atmış oldukları iftiralarının haklı olarak çıkmasına sebep olur...
İspat ve delil teşkil eder...

Çünkü bu insanlar kendi dinleri ve peygamberleriyle bile çok rahat dalga geçmekte, yermekte, kötülemektedirler...
Birçok hollywood filmlerinde de bunları görürsünüz...
Bu insanların, yaptıkları bu çirkin davranışlar bile, kendi toplumları içerisinde "inanç özgürlüğü" olarak değerlendirilir...
Senin dininden olmayan bu insanların bu davranışları, İslam diye bir dinin var olduğunu kabullendiklerinin göstergesidir...

Resullah s.a.v. efendimiz o günden sonra kendisine düşman olanlarla ve diğer dinlere sahip kimselerle ne irtibatını kesmiş, ne de onlardan ticaret yapılmasını yasaklamıştır...

Tam tersine, kapitalist düşünceye sahip; dinleri, peygamberleri, Taptıkları paradan ibaret olan bu insanlarla ne kadar ticari alışverişiniz var ise; bunlar sizleri kırmaktan, üzmekten ve küstürmekten o kadar çekinirler...

Bir zaman bir deli çıktı, papa ya suikast girişiminde bulundu...
Bu insanlar, bize savaş mı açtı ?
Ticari ilişkileri mi kestiler? Çok mu umurlarında oldu?
Devlet başkanlarını dahi öldürseniz, bahsettiğim sebepten dolayı bu insanlar sizlerden vazgeçmez, geçemezler...
Bir obama gider, bin tanesi gelir derler...
Cahiliye zamanındaki Ebu Süfyan gibi şerefleri develerinin üzerindedir bunların...

Son günlerde yaşanan bu saçmalıklar tamamen siyasi bir olaydır, din ile bir alakası yoktur...
Suriye de yaşanan olaylar bunun en önemli sebeplerindendir...
"Suriye ye müdahale mi? Ne müdahalesi, baksanıza neler yaptılar bizlere, bırakın birbirlerini yesinler..." gibi müdahale olmamasına karşı haklı zemin hazırlamak ve sonrası için de yatırım yapmaktır...
Çünkü biliyorlar ki en büyük tepkiyi "İRAN" verecek !!!
Halbuki yanıldılar, var mı İran dan verilen herhangi bir infial uyandıracak bir tepki ?
İranlılar bilmiyorlar mı sanki bunların siyasi bir nnnnoyun olduğunu ?
Hani derler ya "yer mi anadolu çocuğu" diye...
Bu siyasi nnnnoyuna şimdiye kadar gelmedi İran, gelmesine de İran devletinin izin vermeyeceğini tahmin ediyorum...

Asıl "VEHAMET" bu olaylar değil ! Kendi içerimizde, "ben de müslümanım" dediği halde, namaz kılanı aşağılayan, başını örteni hakir gören "gerici, yobaz" diyen, müslümanlara karşı cephe almış olanların bizlere yaşattıklarıdır...

Hz. Ömer r.a efendimiz mescidde hançerlendiği zaman...
"Beni kim hançerledi ?" diye sorduğunda...
"Ey halife! Falan adında bir "MECUSİ" dir..." denildiğinde...
"Allah a hamd olsun, bir müslüman eli değilmiş..." diye cevap vermesi, bizlere anlatmak istediği şeyler hakkında çok önemli bilgiler içermektedir!!!

Müslümanın, müslüman olduğunu ispat etmesi için bu tip şeylere girmesi gerekmez ve  hatta da  yanlıştır...
"Lekum, dinikum veliyedin" i tasdik etmek ve sahiplenmek biz müslümanlara yeter de artar bile...
Müslüman akıllı olmak zorundadır...Bizlere ne bela gelirse cehaletimizdendir, çünkü en büyük cahil, nefsimizdir !!!Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #3 : 16/09/12, 14:37 »
Yapılan bu densizliğin arkasında siyasi iradelerin olduğu muhakkak. Belki bir yoklama çekiyorlar, belki müdahale edecekler sebep arıyorlar, belki bizim için "önemli" kardeşimizin dediği gibi İrandan beklediler bu konsolos saldırısını ki birlikte saldırmak için sebep olsun. Konsolosluk toprakları o konsolosluğun temsil ettiği ülkeye aittir ve saldırıldığı takdirde savunmak durumu ortaya çıkabilir. Artık senaryo nasıldı, planları işliyor mu bilmiyoruz ama ortada bir oyun olduğu kesin. Buna hiç birşey olmamış gibi davranmalımıyız, sadece izleyip geçmelimiyiz, tabi ki hayır. Buğzetmeliyiz, kınamalıyız, tepki vermeliyiz ama bunu yaparken de bu densizlerin beklentilerini karşılamamlıyız. Aklıselim davranarak bu tepkiyi dile getirirsek ne âla. Rabbim Müslümanlara oynanan oyunu bertaraf etsin ve Müslümanlara İslamın gereği gibi yaşamayı nasip eylesin. Selam ve dua ile.


"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #4 : 16/09/12, 23:13 »
Yaptığım yorumdaki yanlış olan "allahları" ibaresini, "taptıkları" olarak güzel bir incelikle düzelten yönetici kardeşime teşekkür ederim...
Allah c.c razı olsun...Müslüman, müslüman ın arkasını devamlı kollar...Çevrimdışı gülyüzlüm

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.258
 • Konu: 131
 • Derviş: 9365
 • Teşekkür: 166
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #5 : 17/09/12, 02:49 »
Böylesi haberler duymak çok üzücü camızı acıtıyor
Bizler ki sevgili;Peyğanberimiz in(s.a.v) saçının bir teline 
canımız,evlatlarımız,anam babamız feda olsun yâ RasûlAllah;
diyoruz Elhamdülillah tabikide onun ismine şahsına yapılan bir söz hareket
islam alemine yapılmış bir saldırıdır ama biz Müslümalar hain sinsi  düşmaların oyununa hilesine
düşmeden,kendimize;sevgili Peyğanber  imizin  (s.a.v)Hz. güzel ahlakı vede davranışlarını örnek alarak
onun izinden   gidip ona tabi olup,her şeyimizi onun sünneti üzere yapmalıyız   o bizim  nasıl davranmamızı
 isterdi böylesi sinsi hilelerle nasıl başederdi? diye mantıklı ve akıllı hareket etmeliyiz inşaAllah..     Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.649
 • Konu: 1918
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 372
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #6 : 17/09/12, 09:29 »
Ayıdan post, gavurdan dost olmaz.( Ata sözü)

İnsanların attığı çamur izini Rabbim bırakmaz....


"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır."

Hz. Muhammed  Mustafa (s.a.v)


Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #7 : 18/09/12, 00:49 »
Ayıdan post, gavurdan dost olmaz.( Ata sözü)

İnsanların attığı çamur izini Rabbim bırakmaz....


"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır."

Hz. Muhammed   Mustafa (s.a.v)

Allah c.c razı olsun...SADDAK...
"Güç yetirme" bölümü başta bulunan hükümetlerde, "buğz etme" bölümü de Ümmet-i Muhammed  de dir...
Hükümetler, gerekli gördüğü ve olması gereken her türlü yaptırım ve siyasi manevrayla gücünü yetirmekle görevlidir, yapmazlarsa bu hadis-i şerif e göre vebal onlarındır...
Allah c.c ın izniyle her daim bizlerin buğz etmeye zaten gücümüz yeter...
Ayrıca "GÜNEŞ", hem de "İKİ CİHAN GÜNEŞİ" balçıkla sıvanmaz...
Bu hareket, küffarın küfrünü arttırmaktan öteye gitmez...
Bu hal; yani küffarın küfrünün çoğalması, belki de Allah c.c ın dilediği bir şeydir...
Bunu en azından bizler bilelim !

Çevrimdışı SuS

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 603
 • Konu: 110
 • Derviş: 16729
 • Teşekkür: 8
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #8 : 18/09/12, 20:54 »
Ey iman edenler! Yahudi ve hristiyanları dostlar edinmeyin! Onlar birbirlerinin dostudurlar. Sizden kim onları dost edinirse, şüphesiz o da onlardandır. Muhakkak ki Allah, zalim bir kavme hidayet etmez.(Maide 51)


Allah (c.c)’ın bu ayetteki hitabı, hem Medine’de bulunan müslümanlara hem de yeryüzünde bulunan tüm müslümanlara yapılan bir çağrıdır.

“Yahudi ve hristiyanları dostlar edinmeyin!”

Allah (c.c), müslümanlara şöyle buyuruyor:

“Ey Allah’a, rasulüne ve İslam dinine gerçek manada iman edenler! Yahudi ve hristiyanları sakın dostlar edinmeyin! Müslümanlar aleyhine onlarla anlaşma yapmayın ve onlara canla, bedenle, malla, kalple, dille yardım etmeyin! Müslümanların sırlarını onlara kesinlikle vermeyin! Onların size dostluk ve sevgi göstermelerine aldanmayın! Şunu iyi bilin ki; onlar, size karşı hiçbir zaman dürüst ve samimi değildirler. Çünkü onlar aslında size düşman olan kimselerdir. Bu düşmanlıkları, şahsınızdan dolayı değil, dininiz sebebiyledir. Bu yüzden dininizden vazgeçmedikçe ve o dini terketmedikçe sizinle asla gerçekten dost olmaz, size karşı dürüst ve samimi davranmazlar.”

selam ve dua ile


‎"Allah de ve sus!

Başka hiçbir şey söylemeye değmez... "

Çevrimdışı Murat Ayhan

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.573
 • Konu: 269
 • Derviş: 737
 • Teşekkür: 67
  • Terk-i-Ben
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #9 : 22/09/12, 17:49 »
Karikatür(Film) ve tepki 2010

2010 da vermiş olduğu sohbetden.

verilecek tepki ilmi olamlıdır, kültürel olmalıdır, ekonomik olmalıdır...

sokakta bağıraraktan bir yere varılmaz...

sünneti yaşayacaksın...

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/2iWGI9doK4I" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2iWGI9doK4I" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>" BEN`i terk et , O´nu bulursun ! "

ESKİ 'AKİF15'

Çevrimdışı Muttaki

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.649
 • Konu: 127
 • Derviş: 6733
 • Teşekkür: 121
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #10 : 22/09/12, 20:43 »
Ayıdan post, gavurdan dost olmaz.( Ata sözü)

İnsanların attığı çamur izini Rabbim bırakmaz....


"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır."

Hz. Muhammed    Mustafa (s.a.v)
katılıyorum


''Muhakkak ki yapılan işler niyetlere göredir (değer kazanır,geçerli olur).Şüphesiz herkese (yaptığı iş için) niyetinin karşılığı vardır.''
(Hadis-i şerif;Buhari,Müslim)

Çevrimdışı önemsiz

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 425
 • Konu: 6
 • Derviş: 18352
 • Teşekkür: 4
Okundu: Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !
« Cevapla #11 : 22/09/12, 22:02 »
Ayıdan post, gavurdan dost olmaz.( Ata sözü)

İnsanların attığı çamur izini Rabbim bırakmaz....


"Bir kötülük gördüğünüzde onu elinizle, gücünüz yetmez ise dilinizle, ona da gücünüz yetmezse kalbinizle buğz ediniz. Bu da imanın en düşük noktasıdır."

Hz. Muhammed     Mustafa (s.a.v)
katılıyorum
Peki, siz hangi usülle tepki koymaya karar verdiniz ?
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Nefsi kurban ediniz Ben Pişmanım-Sufilerden Tövbe Menkibeleri-Siraceddin ÖNLÜER.. ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.092 saniyede oluşturulmuştur


Ortadoğu'da Rezilliğe Tepki Var !Güncelleme Tarihi: 12/07/20, 14:15 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim