Müridin Diğer Müritler Yanındayken ve Yalnızken Dikkat Etmesi Gereken Edepler - Gül Bahçesi
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.139 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.965 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23003 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Müridin Diğer Müritler Yanındayken ve Yalnızken Dikkat Etmesi Gereken Edepler, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 22369 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Müridin Diğer Müritler Yanındayken ve Yalnızken Dikkat Etmesi Gereken Edepler}   Okunma sayısı 22369 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 215

Müridin Diğer Müritler Yanındayken ve Yalnızken Dikkat Etmesi Gereken Edepler

1- Mürit kardeşlerine kusur aramamalı, geçmişte yaptığı hataları araştırmamalı, yüzüne vurmamalı ve bunlardan dolayı onları aşağılamamalıdır. Büyükler buyurmuşlardır : “ İnsanların eksikliklerinden kendisine bildirilen bir hal şeytanın aracılığıyla gelen keşiftir. Allah’u Teala ( c.c) ona kıymet vermez.” İnsanların kusur ve günahlarını araştıran gönül dünyası ( sırrı) zarar görür. Şeyhinden yararlanması kesilir.
2- Bir acı şalgam bile olsa Allah’u Teala’nın ( c.c) kendisine verdiği nimetleri mürit kardeşleriyle paylaşmalıdır.
3- Mübarek geceleri ve toplatın gecelerini kardeşlerine bildirmeli; onlardan önce uyanırsa onları uyandırmayı kendine görev bilmelidir.
4- Yaptığı ibadetleri diğer müritlerinkinden fazla görürse, nefsini de onlardan üstün görmemeli, aksine onların uykusu benim ibadetimden hayırlıdır diye düşünmelidir. Zira uykuda olana günah yazılmaz.
5- Mürşidini terk etmiş ve kendini dünya hırsına kaptırmış müritlerle arkadaşlık yapmamalıdır. Aksi halde kendisi de onunla birlikte kaybolur gider.
6- Müritlerden yoksul olanları gözetmede diğerlerine örnek olmalı ve bunu nafile ibadetlerden üstün tutmalıdır.
7- Hasta ve kimsesiz müritleri arayıp sorarak ihtiyaçlarını yerine getirmelidir
8- Mürit kardeşleri için her zaman iyi düşünceli ve kalbine gelen kötü duygulara kulak asmamalıdır.
9- Son nefesini vermekte olan mürit kardeşin yanında gerekirse sabahlayarak gerekli görevlerini yerine getirmelidir.
10- Diğer müritlere duada bulunmalıdır.
Bilhassa gece namaza kalktığında ve secdede Allah’u Teala’dan( c.c) onlar için af dilemelidir. Mürit bu şekilde yaparsa melekler de onun için aynı şeyi yaparlar.
11- Müritler tuvaletlerin temizliğini kendi aralarında sırayla yaparlar. Fakat mürşit kendisine emrederse sırayla yapmalıdır.
12- Diğer müritlere gerebilecek iğne, iplik, makas, ilaç gibi maddeleri yanında bulundurmalı ve onların başkasından istememesini sağlamalıdır.
13- Özürsüz hiçbir zaman tek başına yememelidir.
14- Mürit kendisinden eski olan müritlere ibadeti kendisinden az bile olsa saygılı olmalıdır.
15- Hiç kimseye öfkelenmemeli, çabuk kızmamalıdır. Çünkü öfke kalbin nurunu söndürür. Tartışma ve ağız dalaşı yapmamalıdır; çünkü bu unutkanlık ve ruh bulanıklığına neden olur. Birisine öfkelendiğinde ondan özür dilemeli, Cenab-ı Hakk’a da ( c.c) istiğfar etmelidir. Haklı dahi olsa kimseye hakaret etmemeli; her gördüğü kişiyi Hızır ( a.s) veya veli sanarak dua istemelidir. Herhangi bir konuda iyice düşünmeden karar vermemelidir. Hiç kimseyi hor görmemeli, yaratıklara şefkatle bakmalıdır.
16- Her zaman sünnete uymalı, takvaya sarılmalı, büyük zatların kitaplarını izlemeli ve cemaatla namazda birinci safta, başlangıç tekbirinde bulunmaya devam etmelidir.
17- Fıkıh ( ilmihal bilgileri) konularını öğrenmelidir. Cahil sofilerle konuşurken onların dediklerini fıkıh ölçüsüne vurmalı, hemen kabullenmemelidir.
18- İmam ve müezzin olmaktan kaçınmalı, makam sevdası olmamalıdır. Şöhret afet olduğu için ondan sakınmalı, adı anılmamalıdır.
19- Tam olarak tanımadığı kişilere kefil olmamalı ve bu konuda duyarlı olmalıdır.
20- Müzikte çok uğraşanın kalbinde münafıklık tohumları yeşerdiğinde bundan sakınmalıdır. Fakat sevenleri ve uyanları çok olduğu için Mevlevilerin sema yapmasına dil uzatmamalıdır.
21- Çok yemenin, çok konuşmanın ve çok uyumanın edebe aykırı olduğunu bilmeli ve bunları azaltmaya çalışmalıdır.
22- Yalnızlığı seçmeli, halk içinde bulunduğunda da Abdülhalık Gücdevani ( k.s) Hazretleri buyurduğu Halvet der Encümen ( dışı halkla ve içi Hakk’la olma; halktan kaçma yoktur.) bizim usulümüzdür, yolumuzdur” sözüne uygun olarak kalbini Allah’tan başkasına bağlamamaya çaba sarf etmelidir.
23- Siyasetçilerin, zenginlerin ve ehli sünnet dışındakilerle ilgili sohbet yapmamalıdır.
devamı diğer sayfada
24- Elinden gelirse Allah’u Teala’ya ( c.c) kavuşuncaya kadar evlenmemelidir.
25- Kalbi öldürdüğü için çok gülmekten sakınmalıdır.
26- Gösteriş ve debdebeye düşkün olmamalıdır. Çünkü bu ruhun yükselmesine engeldir.
27- Kalbinde hüzün, gözünde yaş, davranışlarında ihlas ve duasında yalvarma bulunmalıdır
28- Evi mescit gibi Hakk Teala’ya ( c.c) yakın olmalıdır.
29- En ufak bir günah işleyince bile hemen tövbe edip bir daha yapmamaya çalışmalıdır.
30- Rızkını helalden kazanmalı, mekruh ve şüpheli şeylerden sakınmalıdır. Bunlardan sakınmak için gerektiğinde siyasi davranmalıdır.
31- Ömrünün sermayesi olduğunun bilincine vararak zikirsiz bir an geçirmemelidir.
32- İkindi namazından sonra Hatme akşam ile yatsı arası rabıtaya, sabah namazından önce iki tulu arası zikre, gece yarısı namazına ( teheccüd), her gün bir cüz Kur’an-ı Kerim okumaya devam etmelidir.
33- İnsanların kusurunu aramayıp kendi ayıplarıyla ilgilenmelidir. Kendisini eleştiren olunca hatasını kabul etmelidir. Bir işe başlarken niyeti halis olmalıdır. Yatmadan önce işini ve gidişatını düşünmeli, hesap günü gelmeden kendi nefsini hesaba çekmelidir. Yarım kanal işlerini tamamlamalı, üzerinde herhangi bir kimsenin hakkı varsa ödemelidir. Bu hesabı aleyhinde bulursa Allah’u Teala’dan ( c.c) af dilemeli, lehine bulursa şükretmelidir.
34- Alçak gönüllü, yumuşak huylu, merhametli ve açık elli olmalı ve insanlara karşı iyi niyet beslemelidir.
35- Allah’u Teala’ya ( c.c) isyan eden günahkarları görünce onların kalbini kırmamalı ve aşağılamamalıdır. İki namaz arasında sanki namazdaymış gibi kulluk görevlerini yerine getirmeli ve ilahi haklara saygılı davranmalıdır.
36- Her zaman ve tüm işlerinde din istikametinden şaşmamalıdır. İki gününün eşit olmaması içi çalışmalı, ilerlemek ve olgunlaşmak için çaba göstermelidir.
37- İnsanlar kendini ziyaret ettiğinde büyüklenmemelidir. Zikir ve ibadet toplantıları uzayınca sıkılmamalıdır. Allah ( c.c) yolundaki ve ibadetlerdeki zorluklara ve insanlardan gelen eziyetlere katlanmalıdır. Nefsin arzu ve isteklerine karşı koymalıdır.
38- Kimseden bir şey istememeli ve zenginlerin kapısına gitmemelidir. Doğru inanç ve yakin sahibi olmalıdır.
39- Oyun ve boş konuşulan toplantılara gitmemeli; kötü, kaba ve uygunsuz sözler dinlememelidir. Hiç kimseyle tartışmamalı ve iddiaya girmemeli, asık suratlı olmayıp güler yüzle davranmalı ve hoşlanılmayan şeyleri görmemek için gözünün önüne bakmalıdır.
40- Terk edilmiş sünnetleri yaşamaya çalışmalı, yararlı işler yapmalı; zarar ve gereksiz sözleri bırakmalı; uzun emelli olmamalıdır. Ömrünü bulunduğu an kabul edip onu Allah ( c.c) rızasına sarf etmelidir.
41- Verdiği sözlerinde durmalı; tutumlu olmalı; uyumadan önce ölümü düşünerek büyüklerinin çoğunun ölümü tattığı hatırlamalıdır. Tüm işlerinde Cenab-ı Hakk’a ( c.c) dayanmalıdır.
42- Soyuyla övünmemeli, insanların anlayışına göre konuşmalıdır. Gördü rüya ve kerametiyle gururlanmamalıdır. Allah’ın ( c.c) rahmetinden ümidini kesmemeli; onun gazabından ve sınamasından emin olmamalıdır. Cenab-ı Hakk ( c.c) bir Hadisi Kudsi’de : “ Kim günahını küçük görürse, biz onu büyük görürüz. Kim günahını büyük görürse biz onu küçük görürüz.” Buyurduğu için mürit küçük de olsa günah işlemekte ısrarlı olmamalıdır.
43- Allah-u Teala’yı ( c.c) Resul’ünü, Ehli Beyt’i, Ashab-ı Kiram’ı, velileri, ilmiyle amil alimleri, kamil mürşitleri ve Salihleri sevmelidir.
44- Kimseyi aldatmamalı; yasaklardan kaçınmalı; farzları içtenlikle ve önem vererek yapmalıdır. Nimetlere şükretmeli;; Allah-u Teala’nın kaza ve kaderine karşı gelmemelidir.
45- Allah’u Teala’nın üzerimizdeki nimetlerini devamlı düşünmelidir. Gıybet ve zulüm yapmamalı fitne çıkarmamalıdır. İşlerini danışarak yapmalıdır. İnsanlara sıkıntı veren şeyleri gidermeye çalışmalıdır. Günlerin uğursuzluğuna inanmamalı, yolcuğuna çıkmak için gün belirlememelidir. Gençlik, sağlık, zenginlik, boş zaman ve yaşadığı anları iyi değerlendirmelidir.
46- Allah-u Tealan’nın ( c.c) korkusundan emirlerini terk etmemeli ve yasakladıklarını yapmamalıdır. Günahlarını ve kusurlarını Cenab-ı Hakk’ın ( c.c) bildiğinden dolayı utancından adeta erimelidir.

Âdab-ı Fethullah..
 

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/muridin-diger-muritler-yanindayken-ve-yalnizken-dikkat-etmesi-gereken-edepler-t418.0.html;all"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı uslu

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 867
 • Konu: 190
 • Derviş: 32
 • Teşekkür: 2
  • menzil yolu
Allah cc. razı olsun kurban.
İnşaallah sofi kardeşlerimizle bu hukuklara uyarız.
Rabbim yardımcımız olsun. X:02


Gönlüm uçmak isterken semavi ülkelere,

Ayağım takılıyor yerdeki gölgelere!...

Necip Fazıl Kısakürek

Çevrimdışı Alperen

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 4.743
 • Konu: 696
 • Derviş: 12
 • Teşekkür: 145
 X:01
Allah cc. razı olsun kurban.
İnşaAllah sofi kardeşlerimizle bu hukuklara uyarız.
Rabbim yardımcımız olsun. X:02
aminnn cümlemizden  X:02


Değildir bu bana lâyık bu bende. Bana bu lutf ile ihsan nedendir?
Bu köleniz layık olmadığı halde, bunca ikramlar ve iyilikler nedendir?

Alvarlı M. Lütfî Efe . . .

Çevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 18
Rabbim edebi ile edeplenmemizi,layık mürid olmamızı nasib etsin inşaAllah..

Allah (cc) razı olsun kardes..  :X06


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı BilgeKülKadirHan

 • Üye
 • **
 • İleti: 138
 • Konu: 7
 • Derviş: 594
 • Teşekkür: 0
Allah razı olsun.Çok faydalı oldu.Allah idrak edip uygulayabilenlerden eder inşaAllah :X06


Dua edecek kadar güzel bir gönlün yoksa,Güzel yürekli insanlardan dua iste...Mevlana

Çevrimdışı Mirza

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 15
 • Konu: 3
 • Derviş: 876
 • Teşekkür: 0
24- Elinden gelirse Allah’u Teala’ya ( c.c) kavuşuncaya kadar evlenmemelidir.

Cehaletimi mazur görün, bazı şeyleri yeni öğreniyorum. Evlenmek sünnet olduğu halde neden böyle bir öğütte bulunulmuş? Karşı çıktığımdan değil de yalnızca hikmeti kavrayamadım.

Şimdiden Allah razı olsun..


Boyansam rengine, solmasam ayruk...

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 215
Allah'a kavuşmak "öldükten sonra" olarak anlaşılmasın. Yani kişi seyrisülüğünü tamamlayacak, nefsini tezkiye edecek, kalp Allah'ın nazargahı haline gelecek, ondan sonra evlenecek. Tabi bu zamanda bunun uygulandığı düşünülürse pek düğün göremeyiz sanki. :)


"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Mirza

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 15
 • Konu: 3
 • Derviş: 876
 • Teşekkür: 0
Allah'a kavuşmak "öldükten sonra" olarak anlaşılmasın. Yani kişi seyrisülüğünü tamamlayacak, nefsini tezkiye edecek, kalp Allah'ın nazargahı haline gelecek, ondan sonra evlenecek. Tabi bu zamanda bunun uygulandığı düşünülürse pek düğün göremeyiz sanki. :)

 X:01


Boyansam rengine, solmasam ayruk...

Çevrimdışı detayx

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 6
 • Konu: 0
 • Derviş: 6045
 • Teşekkür: 0
 :X42 Allah RAZI OLSUN KARDESIM İNŞAALLAH İDRAK EDİP YAŞAYANLARDAN OLURUZ  :X42 :X42Çevrimdışı sofihan

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 746
 • Konu: 404
 • Derviş: 6024
 • Teşekkür: 0
18- İmam ve müezzin olmaktan kaçınmalı, makam sevdası olmamalıdır. Şöhret afet olduğu için ondan sakınmalı, adı anılmamalıdır. :X001

23- Siyasetçilerin, zenginlerin ve ehli sünnet dışındakilerle ilgili sohbet yapmamalıdır.
devamı diğer sayfada  :X001 diğer sayfa nerde :X001


Paylaşım için Allah razı olsun kurban.Bunlar  :X001

Duayla
"Dünya fani, Ölüm ani,Ahiret yaklaşıyor, Secde yapın yani "

Çevrimdışı Kusva

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.083
 • Konu: 379
 • Derviş: 244
 • Teşekkür: 8


23- Siyasetçilerin, zenginlerin ve ehli sünnet dışındakilerle ilgili sohbet yapmamalıdır.
devamı diğer sayfada  :X001 diğer sayfa nerde :X001


24. Sayfadan devam diyor...Çevrimdışı Gavs Kölesi

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 847
 • Konu: 66
 • Derviş: 3752
 • Teşekkür: 6
Allah'a kavuşmak "öldükten sonra" olarak anlaşılmasın. Yani kişi seyrisülüğünü tamamlayacak, nefsini tezkiye edecek, kalp Allah'ın nazargahı haline gelecek, ondan sonra evlenecek. Tabi bu zamanda bunun uygulandığı düşünülürse pek düğün göremeyiz sanki. :)


Düğünümüz cennette insaallah,Resulullah sav efendimle beraber insaallah.. Rabbim Celali Cemali hürmetine nasip eylesin hayirlisiyla insaallah.. Edepli adapli iffetli eylesin bizleri insaallah.Sabredenlerden ve şükredenlerden eylesin insaallah..


� Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbimiz katında en temiz olanını, derecenizi en çok yükseltenini; altın ve gümüş infak etmekten, düşmanla karşılaşıp onları öldürmenizden veya şehit düşmenizden daha hayırlı olanını haber vereyim mi: Allahu Tealâ�yı zikretmek.� (Tirmizî, İbn-i Mace,Ahmed,Hakim)

Çevrimdışı Gavs Kölesi

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 847
 • Konu: 66
 • Derviş: 3752
 • Teşekkür: 6
Allah cc. razı olsun kurban.
İnşaallah sofi kardeşlerimizle bu hukuklara uyarız.
Rabbim yardımcımız olsun. X:02


amin insaallah


� Size amellerinizin en hayırlısını, Rabbimiz katında en temiz olanını, derecenizi en çok yükseltenini; altın ve gümüş infak etmekten, düşmanla karşılaşıp onları öldürmenizden veya şehit düşmenizden daha hayırlı olanını haber vereyim mi: Allahu Tealâ�yı zikretmek.� (Tirmizî, İbn-i Mace,Ahmed,Hakim)

Çevrimdışı İhlas

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 248
 • Konu: 85
 • Derviş: 6693
 • Teşekkür: 1
Tasavvuf, cemaat hâlinde ve birlik içinde Allah yolunda yürümektir,topluca tövbe etmektir,topluca Yüce Allah'ı zikretmektir, topluca Hak'ka yönelmek ve birbirini Hak yolunda desteklemektir,bir Kâmil Mürşid nezaretinde topluca Yüce Allah'ın ipine yani dinine, sünnete, takvaya ve ihlasa sarılmaktır.

Çevrimdışı sultanım

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 161
 • Konu: 0
 • Derviş: 6716
 • Teşekkür: 0

Çevrimdışı burbinos

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 196
 • Konu: 5
 • Derviş: 9880
 • Teşekkür: 0
  • Sayfamızdır inşallah !
24 çok zor kurbanim ... Allah yardımcımız olsun .. Ama sanki ne bilim ???  X:04


Yorulmadan mal kazanılmayacağı gibi , sabredilmeden de cennet kazanılmaz . ( kuds-i hadis )

Çevrimdışı Can_Feda

 • Üye
 • **
 • İleti: 148
 • Konu: 3
 • Derviş: 6721
 • Teşekkür: 0
 :X06 Allah razi olsun insallah :X06


iSte GörDüK seni Dünya
Ne GerCekSiN ne de Rüya
BiR ReSiM CiZiLMiS SuYa
SaHTe IsIk ,SaHTe BoYa
SaHTe DüNYaDaKi GeRCeK "DOSTA" Can_Feda

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Allah cc razı olsun... :) Vesselam!... :X06 X:33X :X06Çevrimdışı Vaktî_Sükût

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 44
 • Konu: 3
 • Derviş: 10847
 • Teşekkür: 0
Geceye hediye ettim uykusuzluğumu ve dahi gözyaşlarımı,
Sormadan gelen karanlığa bir ziyada benden ola..
Merhaba..!
Merhaba..!
Leylime gelen SÜKÛTA..!  (Nur-ul Envâr)

Çevrimdışı VG

 • Üye
 • **
 • İleti: 108
 • Konu: 6
 • Derviş: 9472
 • Teşekkür: 1

Çevrimdışı ay ışığı

 • Üye
 • **
 • İleti: 62
 • Konu: 0
 • Derviş: 11845
 • Teşekkür: 0

Çevrimdışı Şekerlik

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 778
 • Konu: 136
 • Derviş: 17204
 • Teşekkür: 99
35. onların kalbini kırmalı ve 40. uzun emelli olmalı yazıyor. Sanırım yazım hatası haddim olmayarak dikkatinizi çekmek istedim. Allah razı olsun :X06


Kerem et bir busecik bastığın topraktan. Dökülsün hasret yaprağı aşk ağacından. Baki.

Çevrimdışı Evvah

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 1.581
 • Konu: 470
 • Derviş: 2239
 • Teşekkür: 19
Bir Aaahhh olmalı şimdi.. alıp Sana gelmeliyim...

Çevrimdışı hasretsms

 • Acemi Üye
 • *
 • İleti: 2
 • Konu: 1
 • Derviş: 22636
 • Teşekkür: 0
24- Elinden gelirse Allah’u Teala’ya ( c.c) kavuşuncaya kadar evlenmemelidir.
kurban evlenmek peygamberimiz sallahu aleyhi vesellem in sünneti değil mi.bu cümlenin kaynağını ve açıklamasını yaparsanız sevinirim.Allah celle celaluh razı olsun


Ben'i terk et O'nu bulursun


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Ahmed Rufai Hazretleri, bir gün talebelerine Muhammed Bin Sûka ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.079 saniyede oluşturulmuştur


Müridin Diğer Müritler Yanındayken ve Yalnızken Dikkat Etmesi Gereken EdeplerGüncelleme Tarihi: 21/09/20, 14:06 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim