Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak.. - Gönülhanem
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.128 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.913 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22985 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak.., konusunu okuyorsunuz... Bu konu 3703 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..}   Okunma sayısı 3703 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.729
 • Konu: 1190
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 214

"Bedava incil istermisiniz? İncille birlikte birçok kitap ve cd adresinize gönderilecektir. Yanlızca formu doldurmanız yeterli.."

İşte kardeşlerim "MÜSLÜMAN MAHALLESİNDE SALYANGOZ SATMAK" diye buna denir. Peki bu salyangozları bu mahallede yiyen var mı? Yoksa "bugün olmazsa bir gün" mü diyorlar. Görüldüğü üzere misyonerler tüm gayretleriyle çalışıyorlar. İnancından uzak kalmış, isyana sürüklenmiş, kendine macera arayan insanların kollarından tutup kendi hak olmayan dinlerine katıyorlar. Ne acayiptir ki yakın zamanlarda ülkemizdeki medya vatandaşlarından biri bir yunanla evlenip dinini değiştiriyor, tüm basında sürmanşet "Falan kişi Müslümanlıktan hristiyanlığa geçti" Güldüm böyle bir habere.. Dedim "acaba MÜSLÜMANmıydı, İSLAM olabilmişmiydi.. Peki değiştirdim dediği dini Hristiyan olabilmişmiydi? Ne Müslümandı ne de hristiyan olabilmişti. İşte inançları sadece şekille ve ZANNetmekten öte birşey yok. Boynunda cevşen taşıyordu şimdide haç. Ama kalbinde olan bir inanış değil bir aldanış.

Üniversite yıllarım; yer Denizli, Pamukkaleye gidiyordum sürekli, hem gezmeye hem oradaki otellerde çalışan arkadaşlarımın yanına. O zaman inancım dilden öte değildi. İslam sempatizmi diyorum ben bu duruma. İslamı yaşamıyorum ama taraf olduğum din İslam.. O gittiğim otelde karşılaştığımız ama tanımadığımız bir şahıs bizimle tanışmak istedi, tanıştık ve biraz sohbet ettik, dedi "gençler kitap okurmusunuz, size birer kitap hediye etmek istiyorum" Biz de sevinerek kabul ettik. Biraz bekledik ve paketlerini daha sonra açacağımız kitaplarımızı aldık. Merakta var ya eve gelmeden açtık paketleri. Ne olabilir dersiniz? İncil, evet bize hediye edilen kitap incil. Ama gene de teşekkür ettim o şahsa.. İnandığım kitabı yüzeysel olarak biliyordum. Acaba dedim inanmadığım (Aslına tabi ki iman ediyorum ama bu dejenere olmuş bir kitap) kitapta ne yazıyor. Okudum tabiki, hala aklımda "matta, markus, luka , yuhanna" işte bu dört incilin birleştiği kitabı okudum. Okudukça Kur'an-ı Kerime olan inancım arttı. Vahiy ürünü bir kitapla akıl ürünü olan (İnsanlarca değiştirilmiş) bir kitap nasıl karşılaştırılabilir ki..

Misyonerler kendi dinlerini yaymak için tüm gayretleriyle çalışmaktadırlar. İslama karşı hiçbir zaman güçleri yetmez,yetmeyecektir, çünkü hak din islam "Bu zikri Biz muhakkak ki Biz indirdik, onun muhafızı (koruyucusu da) muhakkak ki Biz'iz." (Hicr-9) ayetiyle Rabbimiz tarafından korunduğunu göstermektedir. Ne var ki kul, cüz'i iradesi serbest bırakılmış bir beşerdir. Rabbimiz, Hak ve Batılı birbirinden ayırarak kula Hak olan yolu göstermiştir. Hal böyleyken ortada kalan nefisler, ins şeytanlar olan fırstçıların tuzaklarına düşerek kendilerini ateşe atmaktadırlar. Bunun sebepleri ne olursa olsun seyirci kalmanın sorumluluğuda ağırdır. Kendi kendime düşündüm ben niye birşeyler yapmaya çalışmıyorum diye.. Ne yapabilirdim?

Geçenlerde Molla Efendiyle HZ. Yuşa Peygamberin Kabrine ziyarete gitmiştik. Namaz vaktini, cami içi dış bölümünde bekliyorduk. Molla efendi zamanı boşa geçirmeyelim diye elimize tesbih verdi. O sırada bir turist sırt çantası üzerinde bir vaziyet kapıdan içeriye doğru baktı, ve bize doğru yöneldiğinde gülümsedi, biz de aynı tebessümle karşılık verdik. Turist kapıdan içeriye biraz bakındıktan sonra oradan ayrıldı. Yaklaşık 5 dakika sonra o turist tekrar içeriye geldi. Ayakkabılarını ayakkabılığa koydu ve bize gene o tebessümle baktı. Gülümsemesi hiç gözümün önünden gitmiyor.. Molla efendi tesbihi olan eliyle işaret ederek cami iç bölümünü gösterdi. O da tebbessümle karşılık vererek caminin içine girdi. Ezan okunmaya başladı ve biz de içeriye girdik. Benim gözüm o turistteydi. Sünnet namazını kılmak için ayağa kalktık ben ona yakın yerde saf tuttum. Namazdan önce biraz baktım. Namazı ,ön safında namaz kılan Molla Efendiye bakıp kılıyordu. İki elinin parmaklarını birbirine geçirmiş ve göbek hizasına getirmişti. Bundan sonra ben de namaza durdum tabi.. Namaz bittiğinde hoca, kur'an okunacağını dua edileceğini ve isteyenlerin çıkabileceğini söyledi. Cami neredeyse boşalmıştı, biz kaldık o turistte camiden çıkmadı. Okunan kur'anı gözlerini kapatarak dinledi ve ellerini açarak bizlerle birlikte dua etti. Oturuşu biraz bağdaç ya da yogo uturuşu şeklindeydi. O namazı belki şeklen tam kılamasa da samimiyeti beni çok etkilemişti. Cami çıkışında, merdivenlere oturmuş ayakkabılarını bağlıyordu. Bizi görünce gözlerini neredeyse hiç ayırmadı ve yüzündenki tebbessüm sürekli aynıydı. Keşke dedim kendi kendime onun dilinden anlasaydım, oturup biraz konuşsaydık. En azından Molla efendinin sohbetini aktarırıdım orada. Kızdım kendime, misyonerler nerelerden gelip burada kendi dinlerini yaymaya çalışıyorlar biz ise yanımıza kadar, hatta camimize kadar gelmiş birine bir el uzatamıyoruz. Tek birşey yapabildim, O'na çok dua ettim..

Sizlere bir tanıdığımın anlattığı bir hatırasını anlatmak istiyorum.
Kemal Dayı hoş sofidir, gemilerde çalışır. Buradaki limanlarına dönmeleri en az 6 ay sürer. Gene bir gemi yolculuğunda avrupa ülkelerinden birinin limanına yanaşırlar ve en az 1 ay kalacaklardır. Kemal dayı kasabayı gezerken bir kilisenin önünden geçer. Kiliseye doğru bakar, kilise önünde yardım kutusu bulunmaktadır. Kemal dayı o yardım kutusuna doğru ilerler ve kutuya bir miktar para atar. O an o kilisenin yetkilisi papaz da oradadır ve yakasında Türk bayrağı olan Kemal dayının yaptığı davranışa şahit olur. Papaz daha önce İzmirde bir kilisede görev yapmıştır. Kemal dayının yanına gelerek, hayretler içerisinde Kemal dayıya bozuk Türkçesiyle "Sizi içeriye odama davet edebilirmiyim lütfen, rica ediyorum"
-Kemal dayı "Benim inancım konusunda bana birşeyler anlatmaya çalışacaksanız gelmem".
-Papaz. "Yok hayır sadece biraz misafirim olun.."
Kemal dayı kabul eder.
Papaz hoşgeldin muhabbetinden sonra sorar
- Az önce sizin kasaya para attığınızı gördüm, siz Müslümansınız ve burası da bir hristiyan kilisesi. Neden böyle bir şey yaptınız?
-Kemal dayı. Evet ben de biliyorum burası bir kilise. Buradan geçerken yardım kutusunu gördüm ve düşündüm ki bu yardım, ihtiyaç sahibi kimselere verilecek, ben de az da olsa birilerinin ihtiyacını gidermede katkıda bulunayım dedim.
-Papaz. Gerçekten hayretler içerisinde kaldım, beni çok şaşırttınız, ne yalan söyleyim bir Müslümanın böyle bir şey yapabileceği aklıma gelmezdi.

İşte kardeşlerim dünyanın neresinde olursak olalım yaptığımız güzel bir eylem başkalarını olumlu yönde etkiliyor. Hiç bir şey yapamasakta örnek olmak, belki anlatmayla bile başaramayacağımız neticede sonuçlar veriyor. Nitekim Sahabe, örnek yaşantılarıyla İslamı gayriislama aşılamış ve onları etkilemişlerdir. Osmanlıda da birçok örnekleri mevcuttur.
Selam ve dua ile…

-Kalender-

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/musluman-mahallesinde-salyangoz-satmak-t28.0.html"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı HERCAİ

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 359
 • Konu: 49
 • Derviş: 159
 • Teşekkür: 0
Ynt: Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..
« Cevapla #1 : 30/04/08, 21:31 »
Ne kadar acı bir durum. Çok çalışmalıyız hem de çok..
Burası da bir hizmet kapısı. sesimizin ulaşacağı kişiler olacaktır. bizler de elimizden geldiğince bu dini ayakta tutmak için çalışmalıyız. ateşten nefsimiz ve çevremizdekileri kurtarmak için çaba sarfetmeliyiz.
Allah razı olsun yazı çok güzeldi.
 :X06
Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
Ynt: Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..
« Cevapla #2 : 16/06/08, 14:31 »
Alıntı
Geçenlerde Molla Efendiyle HZ. Yuşa Peygamberin Kabrine ziyarete gitmiştik. Namaz vaktini, cami içi dış bölümünde bekliyorduk. Molla efendi zamanı boşa geçirmeyelim diye elimize tesbih verdi. O sırada bir turist sırt çantası üzerinde bir vaziyet kapıdan içeriye doğru baktı, ve bize doğru yöneldiğinde gülümsedi, biz de aynı tebessümle karşılık verdik. Turist kapıdan içeriye biraz bakındıktan sonra oradan ayrıldı. Yaklaşık 5 dakika sonra o turist tekrar içeriye geldi. Ayakkabılarını ayakkabılığa koydu ve bize gene o tebessümle baktı. Gülümsemesi hiç gözümün önünden gitmiyor.. Molla efendi tesbihi olan eliyle işaret ederek cami iç bölümünü gösterdi. O da tebbessümle karşılık vererek caminin içine girdi. Ezan okunmaya başladı ve biz de içeriye girdik. Benim gözüm o turistteydi. Sünnet namazını kılmak için ayağa kalktık ben ona yakın yerde saf tuttum. Namazdan önce biraz baktım. Namazı ,ön safında namaz kılan Molla Efendiye bakıp kılıyordu. İki elinin parmaklarını birbirine geçirmiş ve göbek hizasına getirmişti. Bundan sonra ben de namaza durdum tabi.. Namaz bittiğinde hoca, kur'an okunacağını dua edileceğini ve isteyenlerin çıkabileceğini söyledi. Cami neredeyse boşalmıştı, biz kaldık o turistte camiden çıkmadı. Okunan kur'anı gözlerini kapatarak dinledi ve ellerini açarak bizlerle birlikte dua etti. Oturuşu biraz bağdaç ya da yogo uturuşu şeklindeydi. O namazı belki şeklen tam kılamasa da samimiyeti beni çok etkilemişti. Cami çıkışında, merdivenlere oturmuş ayakkabılarını bağlıyordu. Bizi görünce gözlerini neredeyse hiç ayırmadı ve yüzündenki tebbessüm sürekli aynıydı. Keşke dedim kendi kendime onun dilinden anlasaydım, oturup biraz konuşsaydık. En azından Molla efendinin sohbetini aktarırıdım orada. Kızdım kendime, misyonerler nerelerden gelip burada kendi dinlerini yaymaya çalışıyorlar biz ise yanımıza kadar, hatta camimize kadar gelmiş birine bir el uzatamıyoruz. Tek birşey yapabildim, O'na çok dua ettim..

bu vesileyle ben de bir hatıramı anlatayım...
bir otobus terminalinde bir japon Şanlıurfa'ya nasıl gidiliceğini ingilizce olarak soruyordu...Fakat sorduğu kişi ona cevap veremedi el ile bişiler anlatmaya çalıştı yanlarına gittim sorduğu soruları yanıtlamaya çalıştım orada kalabileceği güvenilir otelleride sordu bu arada ona şu an tam bir adres veremeyeceğimi ama şanlıurfadaki iş adresimi verdim gelirse yardımcı olabileceğimi söyldim...
aradan bikaçgün geçti ki bir taksi ile işyerime geldi...
şaşırmıştım beklemiyordum doğrusu...
o sıralarda bir turist cinayeti olmuştu...
eşimdende onay alarak onu evimize davet ettik  kendisi Tokyoda bir üniversitede doçent idi
iki gün ayırmıştı Şanlıurfa için  tam bir hft kaldı bizde bu arada Eyüp peygamberin makamı ha ibrahim peygamberin makamı Balıklı göl harran vs gezilebilecek bir çok yeri birlikte gezdik...
ingilzce kuranı kerim aldık ona ve her ziyarette o bölge ile ilgili ayetleri birlikte okuduk
evde otururken onu izliyordum...
sık sık kuranı kerim okuyordu..
bu süre içinde çocuklarımla oyunlar oynadı yemekler yaptı...
birlikte güzel zamanlar geçirdiler...
sonra ağlayarak ayrıldı bizden...
mektuplar yazdı...bu arada deprem oldu telofon etti size bişey oldumu diye çok korkmuş..
Tokyoya davet etti bizi ailece...
sonra ertesi sene kapı çalındı baktık ki yine o gelmiş...
çocuklar havalara zıpladı...
çok sevindiler....
bu arada müslüman oldu çok şükür....
ve hep onu duayla anar dururuz...
eminim oda bizi duayla anıyordur....
selam olsun gönlünü hakk verenlere...
selam olsun....


Asr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı CAHİL

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 29
 • Konu: 12
 • Derviş: 458
 • Teşekkür: 0
  • KARDEŞLİĞİN BULUŞMA NOKTASI
Ynt: Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..
« Cevapla #3 : 16/06/08, 16:04 »
ANTALYA'da ünv. yıllarımda iki mümin kardeşim aynı evde yaşadığımız iki kardeşim
öğle vaktini eda etmek için camiye yönelmişler yanlarından küçük sırt çantası kulağında küpe yırtık bir blue cean kot değişik bir tşört uzun saçlar top sakal (yani onların tabiri ile günümüzün zübbe tarzlı ünv. genci bana öyle izah ettiler)bir erkek geçmiş ve ikiside aynı dil ile o genci kınamışlar kılık ve kıyafetinden ötürü. ama camiye gittiklerinde ne görsünler namaza tam başlayacaklarında az önce yanlarından geçen ve kınadıkları delikanlı. Çok pişman olmuşlar bilmeden önyargı ve gıybet işlemişler.
bu olayı tam aktarmadan genci bana tarif ettiler yolda görsen ne dersin dediler.
- kısa ve öz cevap; Ya Rab önce bu güzel kuluna kardeşime sonrada bu biçare (ben) aciz kuluna hidayet eğle.. derim dedim...
- sadece bu kadarmı evet dedim! peki namaza giderken olsa dedi o zaman gider davet ederdim namaza...
- arkadaşlar olayı anlattılar ve beni tebrik ettiler.
biz kınadık gıybetini ettik ama o kardeşimiz namaza geldi çok utandık hele senin sözlerinden sonra daha çok utandık dediler.. bende güldüm......

yani msiyon ve vizyondan önce
önyargıyı bırakıp önce kendimiz ibadetle amel etmeliyiz ki anlatırken aktarırken inandırıcı olabilelim

KURAN I KERİM okumayan birisi KURAN'ın faydalarını anlatmaya çalışsa sizce ne kadar faydalı olabilir değilmi ;)Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  
Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  

Çevrimdışı Kusva

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.083
 • Konu: 379
 • Derviş: 244
 • Teşekkür: 8
Yanıt:Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..
« Cevapla #4 : 21/10/09, 21:57 »
 X:01  :X06
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

sardunyalar Bacak Ağrısı Neyin Belirtisi? ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.067 saniyede oluşturulmuştur


Müslüman Mahallesinde Salyangoz Satmak..Güncelleme Tarihi: 04/07/20, 09:33 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim