Niyet - Günün Sohbeti
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.128 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.913 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22985 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Niyet, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 3838 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Niyet}   Okunma sayısı 3838 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı onursahin

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 573
 • Konu: 64
 • Derviş: 137
 • Teşekkür: 4
Niyet
« : 12/09/08, 06:44 »
Partrick bir Türk’le dost…Dostlukları hayli ilerlemiş…İkisi güzel arkadaş.
Türk’ün de namazla niyazla alakası yok. Beraber yer içerler, dünyanın zevkini tatmaya lezzetleriyle boşluklarını doldurmaya çalışırlar.


Bir gün iş yerinde sohbet ederlerken. Türk Antalya’nın güzelliğinden bahseder ve karar verirler. Bu yıl Antalya’da tatilimizi yapalım.

Aradan zaman geçer izin anı yaklaşır. Bir gün Patrick Türk dostuna izin zamanın yaklaştığını söyler. İzine hazırlanalım diye niyet ederler.

Birkaç gün sonra Türk genci bir sofinin vesilesiyle sofi olur. İzini Antalya değil Menzilde geçirmeye niyet alır. Bunu Patrik’e söyleyemez.

Üç gün sonra bir sohbet anında Patrick Türkiye’ye ne zaman gideceklerini sorar. Türk gencide Türkiye'ye gideceğini fakat kararlaştırdıkları Antalya’ya gitmeyeceğini söyler.

Patrick heyecanla üç gün önce gördüğü rüyayı anlatır. Senin gideceğin yeri biliyorum bende oraya gideceğim. Türk genci sofi merakla sorar….

Sen nereye gideceksin? Patrick; Senin gideceğin Menzil’e gideceğim. Rüyamda Nur yüzlü bir zat gelerek İslam’ı bana tebliğ etti ve kelime-i şehadeti telkin etti bende söyledim.

İsviçreli bir kardeşim anlatmıştı. İsmi  S….  Patrik’in Müslüman olduğu günün gecesinde rüyamda zamanın Gavsını gördüm. Bana mesaj çekmiş. Mesajda şöyle yazıyordu

- S…. Avusturya’ya git falan adresteki Patrick’e İslam’ı öğret.

Ve S… gider emri yerine getirir. S… aslen İsviçreli fakat. Allah c.c Seydanın vesilesiyle kendisini İslam nuruyla nurlandırdıktan sonra o kadar hoş bir sofi olmuş ki.

İslam’a bağlılığı o kadar fazla olmuş ki. Ben onun haline bakıp kendimden utanır oldum. Hele rabıta yapışı…

Bizim gibi 3dakika 5 dakika değil….Hakkıyla rabıta yapıyor.

Mübarek bizi ziyarete geldiğinde onun rabıtasının bereketiyle caminin içi buram buram Menzil kokuyor. Kardeşim bu kadar olur. Hayranım kendisine. Gavsa olan muhabbetine.

İslam’a olan bağlılığına. Annesi babası eşinin annesi ve babası Hristiyan olduğu halde kendilerinin maddeye ihtiyacı olduğu halde hiçbir zaman anne ve babalarından madde taleb etmiyorlar. Dışardan dersler vererek rızıklarını temin ediyorlar.

Eşi ve kendisi din uğruna her zorluğa katlanıyorlar. Bu bana sahabi hayatını hatırlattı.

Selman-ı Farisi Hazretleri babası ateşperest olduğu halde hristiyanların mekanına uğramış. O dönemde tek tük tevhid akidesine bağlı hristiyanlar varmış onlara tabi olmuş.

Daha sonra bağlı bulunduğu kilisedeki papazın ölüm halinde fikrini alıp dini için Şam’a göçmüş. Şam’daki papazında ecelinin gelmesiyle tevhid akidesine bağlı bir papazın İskenderiye’de olduğunu duyarak oraya göçmüş.

Bir müddet sonra onunda hastalanmasıyla ondan kendisi gibi tevhid akidesine bağlı olan kimseyi sormuş. Anadolu’da Afyon bölgelerinde bulunan o zamanın üç büyük kentinden olan Amarium a gelip bir müddet orada yaşamış.

Ordaki son tevhid akidesine bağlı olan papazdan kendisine vasiyette bulunmasın ı istemiş. O da ahir zaman nebisinin Arabistan’da çıkacağını. Yanık taşlı bölgeden hurmalık bir bölgeye geçeceğini. Bugünkü Medine-i Münevvere işaret etmiş.

Selman-ı Farisi Hazretleri Arap kafilelerini beklemeye başlamış. Bir müddet sonra müjdeli haberi duymuş. Onların yanına vararak biraz malının olduğunu kendilerine vererek onu Arabistan’a götürmelerini istemiş. Onlarda teklifi kabul etmişler. Böylece Arabistan seferi başlamış.

Velhasıl yolda kendisine tuzak kurarak köle olarak satmışlar. Gelmişler Medine-i Münevvere’ye (o günkü adıyla Yesrib).

Selman-ı Farisi Hz.leri ahir zaman nebisini beklemeye başlamış…


Velhasıl yolda kendisine tuzak kurarak köle olarak satmışlar. Gelmişler Medine-i Münevvere’ye (o günkü adıyla Yesrib).

Selman-ı Farisi Hz.leri ahir zaman nebisini beklemeye başlamış…

Ve birgün hurma toplarken, hurma ağacının altında efendisi ile yahudinin konuşmasını duyar. Kulak misafiri olur.

Ahir Zaman Nebisi’nin (sav) Kuba’ya geldiğini duyar.


Heyecanla aşağıya iner. Nedir diye sorar.

Seni ilgilendirmez ey köle diye efendisi yüzüne tokat vurur.

Selman-i Farisi Hazretlerini bir heyecan tutmuştur. Beklediği gün gelmiştir.

Yıllardır hasreti ile yandığı Ahir Zaman Nebisi (sav) iyice kendisine yaklaşmıştır.

Hemen efendisinin haberi olmadan kendi parası ile biraz hurma satın alır.

Kuba’ya vasıl olur.

Peygamber Efendimizi (sav) gördüğünde gözünü Mubarek Cemali’nden (sav) ayıramaz. Ahir Zaman Nebisi’nin (sav) alametlerinden birini öğrenmek için Rasurullah Efendimize (sav);

“Ya Rasurallah (sav)! Bu benim zekatımdır, kabul buyurun” der. Rasulullah Efendimiz (sav);

“Biz zekat kabul etmiyoruz” Sahabilere döner, “siz buyurun yiyin” der.

Birinci alamet zuhur etmiştir. Rasulullah Efendimiz (sav) Medine’yi şereflendirdiğinde bir sepet hurma alarak tekrar Huzur-u Rasul’e (sav) varır,

Ya Rasulallah (sav) bu hediyemdir der, Allah cc Rasulü (sav) hem kendisi yer, hem sahabilere ikram eder. İkinci alamette zuhur etmiştir.

Bir gün bir Sahabi’nin vefat ettiğini duyar. Selman-i Farisi’de oradadır.

Rasulullah Efendimiz (sav) Kabr-i Şerife indiğinde mubarek sırtları açılır, Selman-i Farisi dikkatle Allah cc Rasulü’nün (sav) sırtına nazar eder.

Onun niyetini anlayan Peygamber Efendimiz (sav) biraz daha sırtlarını açarlar, Nübüvvet Mührünü gören Selman-i Farisi hazretleri artık şek ve şüphesi kalmadan şehadet getirerek İslam Nuru ile münevver olur.

Selman-i Farisi’yi (r.a.) anlatmak birkaç yazıda ne mümkün. O (r.a.) o kadar yüce bir şahsiyet ki, bir gün Sahabe-i Güzin aralarında oturup sohbet ederlerken geçmişlerini ya’d ederler.

Ben falan oğlu filanım, herkes ceddini sayar. Sıra Selman-i Farisi’ye (r.a) geldiğinde o göğsünü kabartarak “Bende İslam oğluyum, bende İslam oğluyum” diye gürler.

Sahabe-i Güzin bu İslam aşıkının bu halini görünce kendilerinden utanırlar.

“Selman bu, Selman bu” Allah cc Rasülünün (sav) “Selman benim ehl-i beytimdir” diye meth ettiği devletli.

Neyse biz kendi halimize dönelim. Şükür bizde gül bahçesinin dikeni değil miyiz?

Bize de diyorlar işte “sofi” diye. Hamd olsun, biliyorum “ene kofi” amma diyorlar ki sofi, binlerce hamd olsun.

Arş-i Alaya hamil melekler sayısınca hamd olsun.

Rabbımın (cc) gökten indirdiği yağmurlar tanesince hamd olsun. Biz biliyoruz ki işlerimiz taklididir. Amma Büyükler buyurmuş; “Biz sofinin taklidine tahkik olarak kefiliz” diye.

Tomurcukta öyle söylemiş, Padişahın evladı, “sofinin niyeti amelinden hayırlıdır” diye.

O’nun da bir sözünü duydum, keyfim geldi hamd olsun. İnşAllah buyurmuşlar; “Altıbuçuk milyarı kucaklamaya hazırlanıyoruz” Kim nasıl yorumlarsa yorumlasın.

Benim yorumum şu; Niyet ettik, bütün insanların Müslüman olması için, olmasa da ne gam. Biz niyet ettik, niyetimizin karşılığını Allah cc tan alacağız.

Öyle demeğe getirmiş.

Bizim de niyetimiz o olmalı. Hani Seyyid Abdülhakim Hüseyni (k.s.) Hazretleri şöyle buyurmuşlar;

“Bir insanın tevbesinin kabulü, başka insanların tevbe etmesine vesile olmasıdır”

Şükrettim. İzindeyken sabahleyin evimden çıktım. Dedim

“Ya Rabbi! Hadi (Hidayet Eden) olan Sensin (cc) Ne olur bugün, hidayete vesile olma şerefini bize bahşet.

Yürüdüm o niyetle, bir bakkala uğradım. Selam-kelamdan sonra bizim kaçak tabir ettiğimiz ihvanlardan. Derken üç-beş kişi daha geldi, sohbetimiz koyulaştı.

Allah cc sorar dedim, neden zamanımızda böyle bir Zat gelmişte, nefsinizi teslim edip de islah etmediniz diye, derken birisi anlatmaya başladı.

Dedi hocam 35 sene içki içtim, ben buralı değilim, bi hatıramı anlatmak istiyorum.

Buyur dedim.

Benim geniş bir salonum vardı. Gençlere bowling oyunu oynatıyordum, gece gündüz de içiyordum.

Bir gün öğretmen arkadaşın vesilesiyle Adıyaman’a gittim. Rahmetli Seyda Hazretlerini (k.s.) ziyaret ettim. Çok etkilendim. Geldim, o salonu kapatıp küçük bir çay ocağı açtım.

Evvelden cebimde hiç para olmazdı. O küçük çay ocağından Allah-ü Teala öyle bereket hasıl etti ki, çok para kazanıyordum.

Hani Ayet-i Celile’de Mevlamız (cc) öyle buyurmuyor mu;

“Siz bizim zikrimize dönerseniz, ummadığınız yerden rızık kapısı açarız”

Günlerim böyle geçiyordu, mutluydum. Evimde huzur vardı.

Derken bir gün yatsı namazını kıldım, caminin karşısında küçük bir meyhane vardı, herkes dağıldıktan sonra şeytan beni dürtmeye başladı. Yahu kim görecek, şuraya gireyim, birkaç kader atayım dedim. O niyetle meyhanenin kapısına vardım. Sanki bir el beni oraya götürüyordu, biliyordum ki şeytan ve nefis götürüyordu.

Kapıya gelince birden şok oldum,

Rahmetli Seyda Hazretleri (k.s.) kapının önünde duruyordu.

Hemen daha aklım başıma gelmeden

“Özür dilerim kurban” deyip geri döndüm.

Sonra çay ocağına gelip dedim “yahu Menzil nere? Benim memleketim nere? Seyda’nın orada ne işi var?” anladım ki Seyda Hazretleri (k.s.) benim o pisliğe dönmemi istemiyor, şükrettim, ertesi gün gidip tevbemi tazeledim.

Aradan aylar geçti, hanımım açıktı, sosyete bir hayatı vardı. Aramızda huzursuzluk çıktı, beni terk etti. Bir müddet böyle kaldım. Kendisine ne kadar haberci göndermişsem gelmedi. Seyda Hazretlerine vardım, durumu arz ettim. Bana “istihare yap” dedi. Beyaz görürsen hayır, siyah görürsen o iş olmaz dedi. İnşAllah beyaz görürsün dedi.

Memlekete döndüm. Çay ocağında yalnızdım, gece istihare yapıp yattım. Sabahleyin sabah namazını kılıp bir müddet daha yattım.

O arada kapım şiddetle çalınmaya başladı. Erken saatte kimdir diye camdan baktım. Baktım hanımım ve annesi bembeyaz elbiseler giymiş, buyrun dedim, içeri aldım.

Biz dediler tekrar yuvayı düzeltmek istiyoruz. Ben içimden seviniyor, Seyda’ya teşekkürler ediyor, onlara da naz ediyordum. Bir müddet böyle devam etti, sonra hamd olsun, yuvamız tekrar düzeldi.

E ben bu Seyda’ya nasıl kurban olmayayım? Şükürler olsun o sofinin sohbeti bitti, oradaki cemaatte intisabını etti, bizde huzurlu olarak oradan ayrıldık.

Hani evden çıkarken niye niyet etmiştik? Sofiler hep niyet edecek, hep niyet edecek., Allah cc için niyet edecek. Unutmayalım Abdülhakim Hüseyni Hazretleri (k.s.) ne buyurmuştu; “Bir insanın tevbesinin kabulü, başka insanların tevbesine vesile olması.

Hadim1 le sohbet

Hoş Geldiniz Kardeş, Buradaki Bağlantı Adresi Sadece Foruma Üye Olanlara Gösterilir.  

  
www.menzil.net
ten alıntıdır... :X06 :X06 :X06
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/niyet-t4177.0.htmlKelimelerim yalan,gözyaşlarım sahte,
Cezbelerim palavra,tefekkürlerim vahim,düşüncelerim vesvese,
Nasıl nasıl nasıııl anlatırım Seni bu durumda
...gir gönlüme sil beni
...sen anlat sana seni

Çevrimdışı bastoon

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 165
 • Konu: 9
 • Derviş: 246
 • Teşekkür: 0
Ynt: Niyet
« Cevapla #1 : 12/09/08, 09:45 »
 X:01


hişşşttt
numara yapma...

Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
Ynt: Niyet
« Cevapla #2 : 12/09/08, 10:35 »

X:04


Elhamdülillahi Rabbilalemin..

Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed  

 X:02
Ya Rabbi
Gavsımızın ömrünü uzun eyle
başımızdan eksik etme..
Sırrını yücelt..irşadını geniş eyle..
makamını âli eyle ..
güç kuvvet sıhhat afiyet ver..
Evlatlarını mübarek eyle..
Bizleride Gavsımıza layık evlat eyle..
Dünya ve ahirette sadatlardan ayırma..
sofi olmayanlara sofilik nasib eyle...

Senin rızanı,Peygamber Efendimizin şefaatini,Gavsımızın himmetini ihsan eyle
Sana layık kul,Habibine layık ümmet,Gavsımıza layık sofi eyle..

Alemleri yüzü suyu hürmetine yarattığın Habbibin aşkına Senden istiyoruz

ÜmmetiMuhammedin gizli,aşikar cümle günahlarını affu mağfiret eyle..
tekrarından muhafaza eyle..
Nefsimizin şerrinden,şeytanın şerrinden,
dünyanın şerrinden,yaradılmışların şerrinden Sana sığındık..
Sana emanetiz Rabbim
emanetlerini en güzel şekilde muhafaza eyle..

Her şeylerin hayırlısını ihsan eyle..
Dertlilerimize deva,borçlularımıza eda,hastalarımıza şifalar ihsan eyle..
Yuvalarımıza dirlik düzen ,huzur ver..
Rızıklarımızı helal,bereketli ve geniş eyle..
yoluna harcamayı nasib eyle..
Evlatlarımızı hayırlı evlatlardan eyle..
bizleri ana-babamıza hayırlı evlat eyle..
Dünyanın telaşesine aldatıp ahiretimizi unutturma..
Kabir azabından ,cehennem azabından azad eyle..
Cennette cemalullah,Peygamberimize,sadatlara komşuluk nasib eyle..
Habibin Senden ne istemişse cümlesini istiyoruz nasib eyle..
Nelerden sığındı ise cümlesinden sığındık muhafaza eyle..
Gavsımızın duası olsun Rabbim..
Bu aciz günahkar kullarına merhamet eyle..
Senin yüce merhametine sığındık..

Alemleri yüzü suyu hürmetine yarattığın Habbibin aşkına
günahlarımızı affeyle,dualarımızı tastamam kabul eyle,
Bizlerden razı ol Allahım..

Amin..

Elhamdülillahi Rabbilalemin..
Allahümme salli ala seyyidina Muhammedin ve ala ali Muhammed  


  X:02Asr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı bastoon

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 165
 • Konu: 9
 • Derviş: 246
 • Teşekkür: 0
Ynt: Niyet
« Cevapla #3 : 12/09/08, 10:39 »
amiiin


hişşşttt
numara yapma...

Çevrimdışı Mostar

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 891
 • Konu: 21
 • Derviş: 3265
 • Teşekkür: 3
Cevaplandı: Niyet
« Cevapla #4 : 26/02/11, 09:31 »
Aminnn.Allah (cc)Razı olsun kurban.... :X06


RABBİMİZ " Soracak : " BEN Hep Seninleydim , Ya Sen Kulum Kiminleydin ???

Çevrimdışı Biçare!

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 9
 • Konu: 0
 • Derviş: 11158
 • Teşekkür: 0
Cevaplandı: Niyet
« Cevapla #5 : 18/09/11, 18:42 »
Âmin ecmain inşaAllah... paylaşım için Mevlam Razi olsun...Çevrimdışı merhamet

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 4.202
 • Konu: 796
 • Derviş: 6679
 • Teşekkür: 111
Okundu: Niyet
« Cevapla #6 : 04/01/12, 04:52 »
Bize de diyorlar işte “sofi” diye. Hamd olsun, biliyorum “ene kofi” amma diyorlar ki sofi, binlerce hamd olsun.

Arş-i Alaya hamil melekler sayısınca hamd olsun.

Rabbımın (cc) gökten indirdiği yağmurlar tanesince hamd olsun. Biz biliyoruz ki işlerimiz taklididir. Amma Büyükler buyurmuş; “Biz sofinin taklidine tahkik olarak kefiliz” diye.

 X:04

Bu aciz günahkar kullarına merhamet eyle..
Senin yüce merhametine sığındık.........


"Sıkıntılarınızı Allah bilsin yeter. Başkalarının lafları sizi yıldırmasın.Yaptığınız işi Allah rızası için yapın"
"Hizmet ederken, size iftira eden, hakaret edenler olacaktır.
Sevdiğinizin hatrına sabredin."
"Ömür 60-70 yıldır, ahiret ise ebedül ebeddir."
Gavs-ı Sânî Hz.(k.s.)

Çevrimdışı Evvah

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 1.581
 • Konu: 470
 • Derviş: 2239
 • Teşekkür: 19
Okundu: Niyet
« Cevapla #7 : 27/04/12, 01:15 »
Allahu Teala razı olsun..


Bir Aaahhh olmalı şimdi.. alıp Sana gelmeliyim...

Çevrimdışı Emsey

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 2.091
 • Konu: 139
 • Derviş: 297
 • Teşekkür: 136
Okundu: Niyet
« Cevapla #8 : 27/04/12, 23:06 »
 :aro2: :X06


“En büyük ameli Salih birlik ve beraberliktir"
Gavs-i sani (k.s)


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Cünüp iken tırnak kesilir mi? Cemaatle Namaz konusunda önemli hususlar ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.117 saniyede oluşturulmuştur


NiyetGüncelleme Tarihi: 04/07/20, 21:07 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim