Photoshop CS5 Çalışma Alanı Ayarları - Flash Photoshop Sunumlar
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.139 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.964 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 2 ileti gönderildi.. Toplam : 23002 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Photoshop CS5 Çalışma Alanı Ayarları, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2159 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Photoshop CS5 Çalışma Alanı Ayarları}   Okunma sayısı 2159 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Bi_iznillah

  • Murakıp
  • *****
  • İleti: 5.854
  • Konu: 896
  • Derviş: 5324
  • Teşekkür: 182
    • KEND!MCE(Bi_iznillah)
Selamün Aleyküm,

Photoshop CS5 çalışma alanı çok kullanışlı, istenildiği anda açılabilen istenildiğinde kapatılabilen, yerleri sürükle bırak yöntemiyle kolaylık değiştirilebilen, yaptığınız çalışmanın gereklerine göre özelleştirilebilen pencereler ve panellerden oluşan bir yapıya sahiptir.

Resimde gördüğünüz gibi çalışma alanının en üst kısımdaki Application çubuğunun sağ kısmında çalışma alanı değiştiricisi yer almaktadır. Buradan Essential, painting, design veya ok işareti yardımı ile açılır pencereyi açıp çalışmanıza uygun düşen çalışma alanı seçimini yapabilirsiniz.

ÇALIŞMA ALANINI ÖZELLEŞTİRME

Tabi isterseniz buradaki seçenekler yerine çalışma alanını tamamen kendi tercihlerinize göre özelleştirebilirsiniz.

Bu işlem için istediğiniz panelleri açıp istediklerinizi kapattıktan ve panelleri istediğiniz yere konumlandırdıktan, ebatlarını da istediğiniz gibi ayarladıktan sonra yukarıdaki resimde gördüğünüz menüden New workspace ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.Açılan pencereden sayfanıza bir isim vererek kaydetmeniz yeterli olacaktır. Artık size özel bu çalışma alanı hem Application çubuğundaki sekmede hem de menüde yer alacaktır.Application çubuğunun hemen altında ise photoshop menüleri yer almaktadır.Menülerin altındaki Options çubuğunda ise o anda kullandığımız photoshop aracına ait hazır ayarlar bulunmaktadır. Options çubuğunu sürükle bırak yöntemi ile çalışma alanı üzerinde başka bir alana da taşıyabilirsiniz.

Bir alta indiğinizde açmış olduğunuz belgelere ait sekmeleri (tab) göreceksiniz. Sekmeleri tıklayarak açmış olduğunuz çalışmalar arasında gezinebilirsiniz.
Sayfanın sol başında ise dikey olarak Tools (Araçlar) çubuğu yer almaktadır. Çubuğun solundaki küçük çift ok işareti simgesine tıklayarak paneli çift ya da tek sütunlu hale getirebilirsiniz.

(Araçlar) çubuğu Tools çubuğundaki araçların sağ alt köşelerindeki küçük birer üçgen bulunmaktadır. Bu üçgenlerin işlevi bu araçların altında bulunan alt araçların yer aldığı pencereyi açmaktır. Fareyi bu üçgenlerin ya da araç simgesinin üzerinde basılı tutarak bir araca ait alt araçlar penceresini açabilirsiniz. Araç isimlerinin yanlarında bulunan harfler ise o araca ait kısayol tuşunu ifade etmektedir.HAZIR AYARLAR

Her bir Photoshop aracının kendine has bazı ayarları bulunmaktadır. Bu ayarları, yukarıda bir cümleyle değindiğimiz Options çubuğu ile yöneteceksiniz. Tools çubuğundaki bir araca tıkladığınızda Options çubuğunda o araçla ilgili ayarlar belirecektir. Buradaki ayarlar sayesinde aktif olan aracı çalışmanızda en etkin bir biçimde kullanmanızı sağlayacak ince ayarları hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.HAZIR AYARLAR

Her bir Photoshop aracının kendine has bazı ayarları bulunmaktadır. Bu ayarları, yukarıda bir cümleyle değindiğimiz Options çubuğu ile yöneteceksiniz. Tools çubuğundaki bir araca tıkladığınızda Options çubuğunda o araçla ilgili ayarlar belirecektir. Buradaki ayarlar sayesinde aktif olan aracı çalışmanızda en etkin bir biçimde kullanmanızı sağlayacak ince ayarları hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Tools (Araçlar) çubuğuOptions çubuğunun en solunda, seçili olan aracın simgesinin yer aldığını fark etmişsinizdir. İşte bu simgenin yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak Photoshop’ta sık kullanılan bazı araç ayarlarına ulaşabilirsiniz. Eğer çalışmalarınızda belli bazı ince ayarları sıklıkla kullanıyorsanız her seferinde tekrar ayar yapmak yerine bir kere istediğiniz ayarlamayı yaptıktan sonra hazır ayar olarak kaydedebilir ve her gerektiğinde çalışmalarınıza hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Konuyu bir örnekle açıklayalım. Uygulamalara metin eklemek için kullanılan Type Tool aracını bir çok uygulamanızda belli bir font tipinde, belli bir puntoda ve belli bir font renginde kullanmanız gerekirse, (örneğin çalışmalarınıza marka ya da slogan eklemek için) her defasında tekrar bu ayarları yapmak yerine bir kez yapıp kaydetmek size epey bir zaman kazandıracaktır.

Bu işlemi yapabilmek için öncelikle istediğiniz araç seçil iken Options panelinden istediğiniz ayarları yapın. Ardından, biraz evvel bahsettiğim araç simgesinin yanındaki küçük ok işareti ile yukarıdaki resimde gördüğünüz hazır ayar penceresini açın.

HAZIR AYARLAR

Her bir Photoshop aracının kendine has bazı ayarları bulunmaktadır. Bu ayarları, yukarıda bir cümleyle değindiğimiz Options çubuğu ile yöneteceksiniz. Tools çubuğundaki bir araca tıkladığınızda Options çubuğunda o araçla ilgili ayarlar belirecektir. Buradaki ayarlar sayesinde aktif olan aracı çalışmanızda en etkin bir biçimde kullanmanızı sağlayacak ince ayarları hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

Tools (Araçlar) çubuğuOptions çubuğunun en solunda, seçili olan aracın simgesinin yer aldığını fark etmişsinizdir. İşte bu simgenin yanındaki küçük ok işaretine tıklayarak Photoshop’ta sık kullanılan bazı araç ayarlarına ulaşabilirsiniz. Eğer çalışmalarınızda belli bazı ince ayarları sıklıkla kullanıyorsanız her seferinde tekrar ayar yapmak yerine bir kere istediğiniz ayarlamayı yaptıktan sonra hazır ayar olarak kaydedebilir ve her gerektiğinde çalışmalarınıza hızlı bir şekilde uygulayabilirsiniz.

Konuyu bir örnekle açıklayalım. Uygulamalara metin eklemek için kullanılan Type Tool aracını bir çok uygulamanızda belli bir font tipinde, belli bir puntoda ve belli bir font renginde kullanmanız gerekirse, (örneğin çalışmalarınıza marka ya da slogan eklemek için) her defasında tekrar bu ayarları yapmak yerine bir kez yapıp kaydetmek size epey bir zaman kazandıracaktır.Bu işlemi yapabilmek için öncelikle istediğiniz araç seçil iken Options panelinden istediğiniz ayarları yapın. Ardından, biraz evvel bahsettiğim araç simgesinin yanındaki küçük ok işareti ile yukarıdaki resimde gördüğünüz hazır ayar penceresini açın.Pencerenin sağ kısmındaki yeni hazır ayar oluşturmanızı sağlayacak olan simgeye Tools (Araçlar) çubuğu tıklayın.Pencerenin sağ kısmındaki yeni hazır ayar oluşturmanızı sağlayacak olan simgeye Tools (Araçlar) çubuğu tıklayın.

Açılan pencerede ayarlarınıza bir isim vererek kaydedin. Artık her gelişinizde hazır ayar penceresindeki listede ilgili araç için bu hazır ayar listelenecektir.


DURUM ÇUBUĞU
photoshop durum çubuğu Resimde de gördüğünüz gibi sayfanın en alt kısmında yer almakta ve belgenin yakınlaştırma oranını ve belge ile ilgili bir takım bilgileri göstermektedir. Durum çubuğunun sağındaki ok tuşuna tıklayarak, açılan pencereden durum çubuğunda görüntülenmesini istediğiniz bilgiyi seçebilirsinizEKRAN MODLARI

Photoshop size 3 farklı ekran modunda çalışma imkanı vermektedir. Application çubuğundaki ekran modu tuşu photoshop Screen Mode ile modlar arasında geçiş yapabilirsiniz. Bu işlemi View / Screen Mode menüsü yardımı ile de yapabilirsiniz.

Varsayılan mod, Standard Screen Mode (Standart Ekran Modu)’dur. Full Screen Mode With Menu Bar (Tam ekran modu – Menü çubuğu ile), %50 gri bir arka plan ve başlık çubuğu ile kaydırma çubuklarının yer almadığı bir görünüm sağlar. Full Screen Mode (Tam ekran modu ) ise çalışmanızı tam ekran olarak ve tüm paneller, çubuklar ve menü olmadan görüntüler. BU ortamda fare ile sağdaki panellerin bulunduğu konuma geldiğinizde paneller, soldaki Tool çubuğunun bulunduğu konuma geldiğinizde ise Tools çubuğu geçici olarak görünür olacaktır. Bu modan çıkıp tekrar Standard Screen Mode’a dönmek için F tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

NOT: TAB tuşu ile menü hariç tüm panelleri ve çubukları bir seferde kapatabilirsiniz. Shift+Tab tuş kombinasyonu ise sadece panelleri gizler. Panelleri tekrar görünür hale getirmek için tekrar TAB tuşuna basın...

Kolay gelsin...

vesselam veddua....

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/photoshop-cs5-calisma-alani-ayarlari-t32109.0.html
♥ A L L A H I M !
Kalbimizi imanla, Aklımızı marifetinle, Ruhumuzu muhabbetinle,
 Beynimizi tefekkürünle, Cennetimizi Cemâlinle ihya eyle.
Amin Amin Amin ♥ ...


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Uşak İli Baraj ve Göletleri Hakkını helâl et ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.077 saniyede oluşturulmuştur


Photoshop CS5 Çalışma Alanı AyarlarıGüncelleme Tarihi: 19/09/20, 02:48 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim