Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Doğal Şifa Merkezi => Konuyu başlatan: Birdamla - 22/04/09, 15:23

Başlık: Ortanca (Hydrangea)
Gönderen: Birdamla - 22/04/09, 15:23
(http://www.sapancasusbitkileri.com/calilar/orjinal/ortanca.jpg)

Ortanca en gösterişli ve sevilen yaz çalılarındandır.  Sık ve parlak yaprakları, bir çok minik çiçekten oluşan kocaman çiçek  kafalarıyla tek başına bir bahçeyi bütün yaz şenlendirmeye yeter.

Çiçekleri genelde  pembe beyaz veya kırmızı olmakla birlikte asitli topraklarda renkleri  lila, mor ve maviye dönüşerek çok hoş bir renk armonisi meydana getirir. Alkalinli topraklarda ise çok zengin pembe tonlarına bürünür. Mavileşmeyi  suni yoldan sağlamak için toprağına “aliminyum sülfat” karıştırılır. Bu mavi toz, baharda bahçe malzemesi satan yerlerde bulunur. Çivit eritilmiş suyla sulamak veya toprağa çam iğneleri karıştırmak da bir nebze renk değiştirmeyi sağlar.

Haziranda açmaya başlayan ortanca çiçekleri uzun ömürlüdür. Çiçekler yaz sonuna doğru solmuş  bile olsa sonbaharda tekrar kızararak hoş bir manzara arzeder.Bitki yapraklarını çok geç döker. Geçmiş çiçekler kışın üzerinde bırakılmalı,ancak budanırken kesilmelidir.

BUDAMA:  1-1,5 metre boylanabilen ortanca Şubat-mart ayında tomurcuklarını gösterince budanır. Her dal  50 cm. üzerinden,  sağlıklı bir çift tomurcuğun yarım cm.yukarısından kesilir. Çok sıklaşmış fidanlardan birkaç eski dal alınır,kuruları temizlenir. Bu sırada toprağına yanmış gübre verilir ve çapayla karıştırılır.  Ortancanın bu çok bilinen (Hydrangea macrophylla) cinsinin dışında farklı cinsleri de vardır. Bazıları:

(Hydrangea paniculata) Çin orijinli bu cins leylak çiçeklerini hatırlatan salkımlar halinde beyaz çiçekleri olan, 3-4 metre yüksekliğinde bir çalıdır. Çiçekler yaz sonuna doğru pembeleşir. Kuru çiçek aranjmanları için uygundur.

Bitkinin fazla büyümesi istenmiyorsa her yıl mart ayında bütün dalları 3-4 göz üzerinden budanır. Yeni çıkan dalları bol çiçek verir.

Bütün ortancalar humuslu toprağı  sever.En iyi yarı gölgede yetişirler. Güneşli bir yere de dikilebilir ama bu durumda aşırı su ister. Yaz aylarında ortancaların etrafına çam iğneleri, kuru yaprak veya kompostla malç yapılır.Yani toprak örtülür. Böylece  su ihtiyacı azalır ve toprak besince zenginleşir.

Ortanca kök sürgünü veya çelikleri ilkbaharda dikilmek suretiyle kolayca çoğaltılır.
Başlık: Yanıt: Ortanca (Hydrangea)
Gönderen: Kararlı - 22/04/09, 22:01
Allah(c.c) razı olsun... :X06