Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Ailem => Konuyu başlatan: Alparslan - 19/12/09, 19:12

Başlık: Geçimsizliği çözme yolu
Gönderen: Alparslan - 19/12/09, 19:12
Eşler arasında bir nefret, anlaşmazlık ve geçimsizlik olur da meseleyi kendi aralarında çözemezlerse yapılacak iş şudur:


Eğer geçimsizlik her iki taraftan veye erkekten kaynaklanıyorsa kadının erkeğe gücü yetmeyeceği için her ikisinin aile efradından birer hakem seçilir.Hakemler heriki tarafı mecliste dinleyerek, önce sorunu bulmaya, sonra onu giderip iki tarafı barıştırmaya çalışırlar. Bu konuda yüce Allah şu yolu gösteriyor:

'Eğer hakemler gerçekten barıştırmayı (eşler de barışmayı)isterse Allah bu işte onları muvaffak eder. 'Nisa4/35

Bir gün Hz.Ömer(r.a), aralarında geçimsizlik olan bir karı-kocanın aralarını bulması için bir hakem tayin etti ve onların yanına gönderdi. Tayin ettiği hakem Hz. Ömer'in(r.a)yanına gelerek, aralarını bulamadığını söyledi. Bunun üzerine Hz.Ömer(r.a), adamı azarladı ve şöyle dedi: 'Yüce Allah kitabında,

'Eğer hakem gerçekten barıştırmayı(eşler de barışmayı)isterlerse Allah bu işte onları muvaffak eder.'buyuruyor;çabuk git ve onların arasını bul,gel!'dedi.

Bunun üzerine adam geri döndü ,niyetini güzelleştirdi, onlara güzel davrandı ve aralarını düzelterek geri döndü.

Eğer geçimsizlik kadından kaynaklanıyorsa erkekler kadınlar üzerinde velayet sahibi oldukları için erkek kadına fiilen engel olur, icap ederse usulünce uyarır ve onu itaate zorlayabilir.

Aynı şekilde kadın farz namazlarını terk ediyor ve haramları işliyorsa koca önce onu Allah rızası için bilgilendirir, uyarır ve sakındırır. Kadın isyanda ısrar ediyorsa erkek usulünce onun, kötü işlerine fiilen engel olur.

Ancak har şeyde olduğu gibi, kadını terbiyede de sıra gözetilmelidir. Önce güzel bir şekilde nasihat edilmeli, tavsiyelerde bulunulmalı, her türlü kötü hallerden çekindirilmeli ve korkutulmalıdır.

Şayet kadın bu tavsiyelere aldırış etmiyor,kendine çeki düzen vermiyorsa, onu yatakta yalnız bırakmalı,kendisine sırt dönmelidir.

Bu tepkiye karşılk verip kendini düzeltmiyorsa, aynı odada olmak üzere yatağını bir günden üç güne kadar ayırmalıdır.

Yapılan bütün bu ikazlara rağmen kötü huylarını terketmiyorsa, bu takdirde doğruyu anlaması için gerekli yöntemleri uygulamalıdır.

Adamın biri Resûl-i Ekrem'e(s.a.v)gelerek,'Kadının kocası üzerindeki hakkı nedir?'diye sorunca Peygamber Efendimiz(s.a.v)şöyle buyurmuştur:

'Kendisi gibi onun da yiyecek ve giyecek ihtiyaçlarını giderir. Ona lânet okumaz, halkın içinde rezil etmez. Onu dövmez, ancak zarure hâsıl olursa fazla incitmeden
dövebilir. Küstüğünde evi terkedip gitmez, gerekirse evinin içinde kalarak küser.'

Koca,hanıma dinî emirlerden herhangi birini yerine getirmediği için,tepki gösterebilir;tavır alabilir, Allah için kızarak bir zaman küs durabir.  

Aile Saadeti 
(http://serhaber.com/Foto/AnaResimler/74e56802b794b2c2921.png)
Kaynak: serhaber
 
Başlık: Yanıt:Geçimsizliği çözme yolu
Gönderen: İhlas - 20/12/09, 01:49
 X:01