Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Ailem => Konuyu başlatan: Aşka_Meftun - 02/02/10, 01:35

Başlık: İslami Olmayan Evlilikler Hüsrandır
Gönderen: Aşka_Meftun - 02/02/10, 01:35
(http://sl.glitter-graphics.net/pub/1065/1065805ttgns6su2x.gif)Dünyalık elde etmek düşüncesiyle evlenenler isteklerini elde ediyorlar; ancak isteklerine kavuştuktan sonra dünyevi ihtiras ve tatminleri bitmediği için rezil olmaktan da kurtulamıyorlar. Bakara 85. ayeti kerimesi Allah(celle celalüh)'ın ayetlerinin bir kısmını alıp bir kısmını bırakanların dünyada rezil olduklarını bildiriyordu. Bu ayeti celilenin açık delillerini günümüzde çokça görmekteyiz. Tağuti mahkemelerine müracaat edip boşanmak isteyenler aynı dine aynı inanca sahip tevhidi düşünen Müslümanlar değillerdir. Mahkeme salonlarında rezil olanlar; daha önce güzellik yakışıklılık zenginlik gibi unsurlar için binbir umutla evlenenlerdir. Belli bir müddet birbirlerinden yararlandıktan sonra bu unsurların verdiği kibir gurur ve kendini beğenmişlik sonucunda istenmeyen durumlar ortaya çıkınca mahkeme koridorlarında soluk almaktadırlar. Bunlardan kimileri güzelliğini ve yakışıklığını kullanarak zinaya kimileri de mallarıyla kudurmaya başlayınca ya da malları tükenince mahkeme koridorlarını doldurmaya başlamışlardır.

Evlilikten maksat nefisleri tatmin etmek olunca sonuç işte böyle oluyor. Halbuki evlenmekten maksat yüce Allah(celle celalüh)'ı razı etmek olmalıdır. Ancak bu tür evlilikler sürekli kalıcı mutlu ve huzurlu olur.

Kadın ve erkek bir elmanın iki parçası gibidirier birbirlerini bütünlerler. Birbirlerinin can yoldaşı hayat arkadaşı sırdaşı evlerinin direği çocuklarının velisi koruyucusu ve terbiyecisi olan eşler biribirlerine yardımcı oldukları sürece Rab`lerini razı edebilirler.

Müslüman olduğunu iddia eden Kur'an ve Sünnet'e teslim olan tevhidi düşünen herkes dindarlık unsurunu öne alarak evlilikler gerçekleştirmelidir. Böyle evlilikleri gerçekleştirenleri desteklemek inandığını söyleyen kimseler üzerine bir borçtur. Çünkü bunlar aslında bu evliliği değil bu evlilik sayesinde oluşacak Müslüman bir aileyi Müslüman bir toplumu ve Müslüman bir devleti  desteklemektedirler. Yüce Allah(celle celalüh)(cc) güzel bir işe destek olanlara o işten kendilerine de bir pay olduğunu Nisa 85. ayetinde bildirmektedir. Bu desteklemeler şu şekilde olmaktadır.

1-Tevhidi düşünen Müslümanları tesbit etmek.

2- Bunların tanışmalarını sağlamak.

3- Evlenmelerine yardımcı olmak.

4- Nikahı kolaylaştırmak. (Özellikle eşya konusunda)

5- Gerekirse maddi yardımda bulunmak.

6- İslami çalışmalarına destek olmak.

7- Eşler arasında çıkabilecek anlaşmazlıklarda Kur'an ve Sünnet'e müracaat etmelerini sağlamak.

İslami evliliklerde üzücü noktaların ortaya çıkmamasına dikkat etmek her mû'minin en önemli görevleri arasındadır. Bu görev ihmal edilmemeli savsaklanmamalıdır.

Çeyiz konusunda Müslümanlar hesabını veremeyecekleri eşyaları almamalı israf ve gösterişten kaçınmalıdırlar. Zütevazi olmak her mü'minin-Kur'ani bir özelliğidir. Müminlerin üstünlüğünün eşyada değil takvada olduğu çok iyi bilinmelidir. Eşyada (maddede) üstünlük aramak kapitalistlerin münafıkların fasıkların materyalist demokratların vasfıdır. Mü'minler böyle bir vasıftan beridirler. Kur'an doğrultusunda hareket etmek mü'minlerin şiarıdır.

've kendilerine Rab'lerinin ayetleri hatırlatıldığı zaman onlara karşı sağır ve kör davranmazlar. Ve 'Rabb'imiz bize gözler sevinci eşler ve çocuklar lutfeyle ve bizi muttakilere önder yap' derler." (25 FURKAN 73-74)


(http://sl.glitter-graphics.net/pub/1065/1065805ttgns6su2x.gif)