Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Doğal Şifa Merkezi => Konuyu başlatan: KaTre - 28/06/10, 22:44

Başlık: Üzümünü Ye, Çöpünü Atma!
Gönderen: KaTre - 28/06/10, 22:44Üzümünü Ye, Çöpünü Atma!  

Ziraat Mühendisi Kader Bayhan, üzüm çekirdeğinin Avrupa'da ilaç niyetine satıldığını belirterek, manav ve marketlerde alınırken en çok çekirdeksiz üzümün rağbet gördüğünü oysa üzüm çekirdeğinin tek başına bir 'doktor' olduğunu söyledi.
Üzüm çekirdeğinin yaşlanmayı geciktirdiğini vurgulayan Bayhan “Cildindeki kırışıklıklar günden güne fazlalaşanlar, cildi cansız, solgun görünenler, üzüm çekirdeği tüketmeli" dedi.

Bin Derde Deva

Bayhan, üzüm çekirdeğinin faydalarını da açıkladı: Damar duvarlarını onarır. Kalp ritmini düzenler, kalp krizi riskini azaltır. Düzenli kullanımda varis oluşmuş damarların tedavisinde kullanılır. Beyin damarlarını güçlendirir, beyine giden oksijen miktarını artırır. Kanser, AIDS, Hepatit B ve Hepatit C gibi hastalıklara karşı korur. Kolesterolü düşürür, şeker hastalığına karşı vücudu korur. Deri kırışıklıklarını azaltır. Saçı güzelleştirir. Saman nezlesi ve astım gibi alerjileri önler. Selülitlerin tedavilerinde, göz kamaşması, gece körlüğü gibi sorunlarda etkilidir.


Üzüm meyvesi, pek çok sahada kendisinden yararlanılan bir bitkidir.
Kütüklerde ve asmalarda yetiştirilir.
Üzümden faydalanılarak genellikle 3 şey yapılır:
Kuru üzüm, pekmez ve sirke.
Üzümün en güzel kısmı, çekirdeğidir.
Doktorlar bundan zayıf mideler için çok büyük faydaları olan bir takım terkipler yaparlar.Üzümde şeker, asit, kalsiyum, demir, iyot, magnezyum, fosfor, potasyum gibi mineraller ve A, B, C vitaminleri vardır.
Üzümün kabuğunda kremortartar, asitik tanen, selüloz ve az miktarda protein ile mineraller vardır.
Üzüm bir beyin gıdasıdır; beyin ve sinir metabolizmasını destekler.
Gergin sinirler için birebirdir.
Öğleden sonra yiyeceğiniz bir miktar üzüm, vücudunuzu hattâ zihninizi bile günün geriye kalan kısmında zindeleştirir.Üzümün içinde bulunan demir, kansızlığa karşı da bir ilaç gibidir.
Zehirli ve zararlı bir madde olan "üre"nin de vücutta birikmesine engel olarak onu vücuttan atar.


Üzümle tedavî bu bakımdan önem kazanmıştır.
İlâç olarak kullanılan üzüm cinsleri açısından "çavuş üzümü" ayrı bir değer ve özellik taşır. "Üzüm kürü" diye bilinen bu tedâvî; iyileşme dönemindeki hastalar, zayıflar ve kansızlık çekenler için çok yararlıdır.
(Günde 250 gram yiyerek başlayın, küre ve bu miktarı yavaş yavaş artırarak günde 2 - 2,5 kiloya kadar çıkarın. Yiyeceğiniz üzümü günün belli saatlerine dağıtın. Buna 2 ilâ 4 hafta devam edebilirsiniz. Kür yapıyorsanız mümkün olduğunca taze, yeni kopmuş ve iyice olmuş üzümleri tercih edin.)

alıntıdır  
Başlık: Cevaplandı: Üzümünü Ye, Çöpünü Atma!
Gönderen: İntisab - 29/06/10, 01:26
Allah razı olsun değerli bilğilerin için :X06 :X06 :X06
Başlık: Cevaplandı: Üzümünü Ye, Çöpünü Atma!
Gönderen: uslu - 29/06/10, 01:54
 tşk.