Dervişler Mekanı

İNANÇ DÜNYASI => İslami İçerikli Yazılar => Konuyu başlatan: Güllere Hasret - 15/07/10, 12:10

Başlık: Cömertlik peygamber ahlâkı
Gönderen: Güllere Hasret - 15/07/10, 12:10
Cömertlik peygamber ahlâkı

İmam-ı Gazali hazretleri buyurdu ki: Kişinin malı yok ise bu durumda kul için en uygun hareket, kanaat etmek ve az hırslı olmaktır. Eğer mal varsa bu takdirde kulun en uygun hali, başkasını nefsine tercih etmek, cömertlik ve iyilik yapmak ve cimrilikten uzaklaşmaktır. Çünkü cömertlik, peygamberlerin ahlâkındandır. Cömertlik kurtuluş esaslarından biridir.
Hz. Ali şöyle buyurdu: “Dünya sana yöneldiği zaman ondan infak et, dağıt! Çünkü o, infak etmekle yok olmaz. Dünya senden uzaklaştığı zaman ondan infak et! Çünkü o senin elinde kalmaz”
Bir kişi, Hz. Ali’nin oğlu Hz. Hasan’a ihtiyacını bildiren bir kâğıt uzattı. Hz. Hasan kâğıdı okumadan önce ona “Senin ihtiyacın görülmüştür!” dedi. Bunun üzerine Hz. Hasan’a denildi ki: “Ey Resûlullah’ın torunu! Keşke onun kâğıdına baksaydın! Sonra kâğıttaki miktara göre cevap verseydin!” Hz. Hasan şöyle dedi: “Onun huzurumdaki duruşunun zilletinden dolayı kâğıdı okuyuncaya kadar bekletirsem Allahü teâlâ benden sual sorar”
Bedevilere ‘Sizin efendiniz kim?’ diye soruldu. Cevap olarak ‘Kim bizim küfretmemize katlanır, istediğimizde verir, câhilimize göz yumarsa odur’ dediler
Hz. Câbir Resulullah Efendimizin şöyle buyurduğunu rivayet eder:
“Cebrâil, Allahü teâlânın şöyle dediğini söyledi: Muhakkak bu din öyle bir dindir ki ondan razı oldum. O dini ancak cömertlik ve güzel ahlâk ıslah eder. Bu bakımdan siz bu iki hasletle gücünüz yettiği kadar o dine ikramda bulunun, dini güzelleştirin.”
“Allah cömerttir, cömerdi sever. Güzel ahlâkı sever. Düşük ahlâktan nefret eder.”
“Allahü teâlâ birçok kullarına, kulların faydası için servet ihsan eder. Bu bakımdan kim cimrilik yapar, o faydaları kullara göstermezse Allahü teâlâ serveti ondan alır, başkasına devreder!”
Hikmetler
Mehmet Oruç