Dervişler Mekanı

İNANÇ DÜNYASI => Tasavvufi Bilgiler => Konuyu başlatan: Evvah - 06/08/10, 00:33

Başlık: Dergaha Gitmek
Gönderen: Evvah - 06/08/10, 00:33


DERGAHA GİTMEK

Mukabele günlerinde, dergâhına gidildiği zaman, hangi tarikata bağlı olursa olsun; meselâ : Kadiriye, Halvetiye, bunlardan başka hangisi olursa olsun, hepsi de birdir.

 
Bir dergâha gitmeye niyet ettiği zaman; gideceği yer, Kadiriye ta­rikatı ise,  kendi kendine : “Bugün, Hazret-i Sultan Abdülkadir Geylânî efendimizin dergâhına gideceğim.” deyip yola çıkmalıdır. Oraya gitmeyi bir nimet bilmeli; büyük ihsanlara mazhar olacağını da niyetine almalıdır. İsterse, kendisi bu tarikattan olmasın. Dergâha ayak bastığı zaman, o kadar edepli olmalıdır ki : Kendi mürşidinin hakkını nasıl gözetip saygılı oluyorsa., öylece, o dergâhın postnişini şeyhe saygılı ve hakkını gözetir olmalıdır. Edeple orada bir yere oturmalıdır. Oturduktan sonra üç Ihlâs, bir de Fatiha okuyup Hazret-i Pir efendimizin, sair kutupların, pirlerin temiz ruhlarına hediye etmelidir. Bu halde iken, kalbini, kesin olarak, dünya meşguliyetlerine daldırmamalıdır. Kendi kendine : “Şimdi, bana feyz ihsanının zamanı gelmiş..” deyip bu hal içinde mukabele-i şerifi can kulağı, ile dinlemelidir. Duadan sonra da, ehlullahın edepleri nasılsa onu da yerine getirmelidir. Ondan sonra, dergâhtan dışarı çıkar; her ne iş yapıyorsa., o işine gider.

O dergâhtan çıktıktan sonra, birine rastlar ve o kimse de sorar : “Nereden geliyorsun?. Ne tarafta idiniz?.” Buna cevap olarak, gittiği dergâhı söyleyip: “ Falan dergâhtaydım..” dediği zaman, o kimse şöyle diyebilir : “Hayret, o dergâhta sizin ne işiniz var. Hem sizin tarikatınız da falandır. O gibi yerlerde feyz yoktur; sakın, bir daha gitme..” Böylece, bir sürü lüzumsuz laf etmiş olur, aynı zamanda gıybete girmiş olur. Böyle birine rastlandığı ve kendisinden de anlatıldığı gibi sözler meydana geldiği zaman, çok dikkat etmek ve sakınmak gerekir. Eğer sen de, onun sözlerine aldırış etmeme tahammülünü göstermez, onunla bir olup atıp tutmaya başlar da onu doğrularsan.. cibilliyetin gereği olur.

Durum böyle olunca, başka bir dergâha gitmeyi terk etmek daha yerindedir. Çünkü, anlatılan manada bir saygısızlık, kendi feyzine engel olur. En azından malâyaniye girmiş, bundan kurtulmamış olur.

Anlatılan durum, özellikle bu yola ilk girenler içindir; çok dikkat etmek gerekir. Öyle ayrı gayrı kelâm edenler, noksan kimselerdir. Çünkü, kâmil kimselerden öyle : “Bizim tarikat, sizin tarikat..” gibi söz meydana gelmez. Bu iş, ehli olan zatlara malûmdur.

Allah'ın değerli kullarından değerli bir zatın müridine şöyle sormuşlar : “Şeyhinin derecesi nedir?.” O mürid, şöyle cevap vermiş : “Benim şeyhimin dünya mahlûku kadar, bendesi ve kölesi olsa, kıymetli şeyhime kısmetleri babında zerre kadar şek gelmez. O, bu şekilde, tam bir tevekkül sahibidir.”

Bunun üzerine, soran kimse şöyle demiş : “Ya öyle mi?. Şeyhinin hem dünyası, hem de cümle dünya mahlûku kadar fukara dervişi olacak; bundan sonra da, kendisi, tevekkülü, şeyhliği kalacak.. O halde fena bulma nerede, beka makamı nerede?..”

Ancak, bu hal, zevke muhtaç bir durumdur. Yüce Rabbım, cümlemize hal ihsan eylesin.

Anlatılan hikâyenin, aslı bilinince, artık kimseye müdahele kalmaz; şeyhe sataşmak da olmaz. Ne bizim için olur; ne de sizin için..

Görünen kendi zatıdır; değildir sanmayasın; Allah'ın zatından gayrı bilmeyesin.

 

Üstteki cümleyi daha da açan bir şiir :

 

Hak diledi bu âlemi yarada;
Özünden gayrı komadı arada..
Arada zuhura perde olmuşdur zuhura;
Gözü olan delil ister mi nura?.


MiFTÂH'UL - KULÛB
Muhammed  Nurî Şemseddin Nakşibendî [K.S.]
Başlık: Cevaplandı: Dergaha Gitmek
Gönderen: Can_Feda - 06/08/10, 00:53
Kurban ne güzel konuya deginmissiniz Allah razi olsun insallah.. :X06 :X06
Başlık: Okundu: Dergaha Gitmek
Gönderen: insirah - 13/08/12, 07:10
 (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/02.gif)
Başlık: Okundu: Dergaha Gitmek
Gönderen: Derviş - 13/08/12, 10:58
Allah (cc) razı olsun inşâAllah.  (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/32.gif)
Başlık: Yeni: Dergaha Gitmek
Gönderen: KaTre - 19/05/16, 01:56


 (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/01.gif) (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/32.gif)