Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Kişisel Gelişim ve Psikoloji => Konuyu başlatan: Alparslan - 04/06/11, 04:33

Başlık: Hanımım çok para harcıyor
Gönderen: Alparslan - 04/06/11, 04:33
Recep ..... / İstanbul
Ben sorumluluklarımı bilen, evimin ihtiyaçlarını gücüm nispetinde karşılamaya çalışan bir beyim. Ancak hanımım çok para harcıyor, ona istediği parayı vermediğim zaman sürekli tartışıyoruz. Bu da çocuklarımı etkiliyor. Hanımıma karşı nasıl bir davranış içinde olmalıyım?

Evliliğin mutluluğu ve huzuru, çiftlerin taşıdıkları rollerin sorumluluğunu yerine getirmeleriyle mümkündür. İfade ettiğiniz gibi sorumluluğunuzu biliyor olmanız hoş bir durum. Lakin eşinizin çok para harcadığını söylüyorsunuz. Buradaki çok para harcama kriteri  ikinize göre farklı olabilir. Bazen evin erkeği hesabını bilmezken, bazen hanım müsrif olabilmekte. Bazen de kişilikler gereği eşlerden birinin ihtiyaç olarak gördüğünü diğeri lüks olarak yorumlayabilmekte.

Önce eşinizin neden çok para harcamak istemesinin sebeplerini anlamaya çalışın. Zira bazen içsel mutsuzluk ve huzursuzluklar dışsal geçici malzemelerle telafi edilmeye çalışılır. Ancak manevi huzursuzluğun bu tarz yollarla telafisi mümkün olmadığından durum giderek daha da karışabilir.

Bir de “Acaba ben fazla tutumlu ya da cimri biri olabilir miyim?” diye kendinize dışardan bakmaya çalışın. Zira bazen yaşadıklarımızın içinde kaybolarak olaylara pek de objektif bakamayız.

Çocuklarınızın yanında elinizden geldiğince tartışmayın. Aylık ihtiyaçlarınızı karşılarken ekonominizi sarsmayacak miktarı eşinizle birlikte belirleyin. Makul olan, bu miktarı bütçenize göre belirlemenizdir. Çünkü bütçeye göre davranmak hayatınızın gerçeklerine göre hareket ettiğiniz anlamına gelir. Bütçe dikkate alınmadan yapılan her türlü keyfi alışveriş aileyi daha da zor duruma sokacaktır. Ekonomiyle alakalı her duruma yavaş yavaş eşinizi de çekerek onun da ayağını yorganına göre uzatmasını sağlayabilirsiniz. Kendi sınırlarını ne kadar görebilirse hareket alanını o denli netleştirebilir.  
Hanımım çok para harcıyor

Yasemin UÇAL ABDULLAH