Dervişler Mekanı

SEMERKAND GRUP => Semerkand Aile => Konuyu başlatan: Alparslan - 08/01/12, 01:13

Başlık: Semerkand Aile Dergisi, Ocak 2012 Sayısı Çıktı
Gönderen: Alparslan - 08/01/12, 01:13
(http://www.serhaber.com/Foto/YaziIciResimler/bbf181636a2d7d14218.jpg)
Semerkand Aile dergisi Ocak sayısının kapak dosyasında "Evlenmede ideal yaş var mı?" sorusunun cevabını arıyor

Meral Uzunay, Dilaver Selvi'nin de görüşlerine yer vererek hazırladığı dosyada ideal evliliğin kabiliyet ve eğitimle gerçekleştiğini belirtiyor. Uzunay şunlara dikkat çekiyor:

"Eğer evlenecek kişiler henüz çocuk sayılacak yahut daha ileri bir yaşta olsa bile kendini idare etmekten aciz ise ve insanlarla geçinmede zorluk yaşıyor, ortak noktada buluşmakta sıkıntı çekiyorsa, ailesiyle sürekli bir iletişim ve değer çatışması halinde yaşıyorsa evlenme ve çocuk yetiştirme adına henüz kıvama geldiği söylenemez. Böyle bir gençte evlenme yaşı biyolojik yaşla ölçülmeyip olgunluk seviyesi kriter alınmalı. Çünkü evliliğe bilinçli olarak yaklaşan her gencin evliliğe dair belirlediği ideallerden biri de ideal aile ve ideal bir fert yetiştirme amacı olmalı. Bu idealleri gerçekleştirmek için öncelikle kendisinde bu bilinci kazanma isteği bulunması gerekir."

Derginin başyazısında M.Saki Erol "Çocuklarınıza Dini Sevdirin" başlıklı yazısıyla dini eğitimin ilk tohumlarının ailede atıldığını ve dini bilincin ancak sevgi ve ilgiyle çocuklara kazandırılabileceğini belirtiyor.

Dergideki diğer bazı yazılar ise şöyle:

Siraceddin Önlüer "Kızımı Kime Vereyim?" adlı yazısıyla ailelerin çocuklarını akıllı, dürüst, doğru sözlü, takvalı ve terbiyeli biriyle evlendirmelerini öneriyor.

Ümmühan Atak "Evlenmek mi Eğlenmek mi?" başlıklı yazısıyla uzun zamandır yayında olan izdivaç programlarının izleyici üzerindeki etkilerinden bahsederek bu programlarının evlilik algısına verdiği zararlardan bahsediyor.

Pedagoğum köşesinde Pedagog Perihan Gül, anne ve babası farklı uyruklardan olan çocuklarda dil eğitiminin nasıl gerçekleştirilmesi gerektiğini anlatıyor.

Sahabi Hanımlar köşesinde bu ay, Halid Bin Velid'in (r.a) annesi Lübabe Bint Haris Es Suğra (r.a) anlatılıyor.

Ayrıca Haberiniz Olsun, Az ve Öz, Gençlere Sorduk, Toplum, Psikoloğum, Anne Baba Tutumları, Mizah, Çocuk, Aile Hatırası, Bebeğim, Sağlık, Bizden Haberler, Bulmaca gibi köşelerle canlı bir sayı sunuyor.