Dervişler Mekanı

ÇEŞİTLEME => Serbest Kürsü => Konuyu başlatan: merhamet - 31/03/12, 18:25

Başlık: Eden Kendine Eder
Gönderen: merhamet - 31/03/12, 18:25

Eden Kendine Eder

Ah şu haset duygusu yok mu, hain bir kurt gibi içimize girer de farkında olmadan kemirir insani yönümüzü! Elindekiyle yetinmeyip başkasının malına-mülküne ve güzelliğine göz dikenler her asırda içlerindeki kini kusmuştur. Tarih, içindeki kötülük ateşinin kıvılcımlarını etrafına yayan kişilerin, er ya da geç, o ateşte yandığını gösteren örneklerle doludur.

Anadolu'da bir zamanlar kalbi kara, yüzü kara, iyilik yapmaktan nasibi olmayan bir kadın yaşarmış. Bu kadının bir üvey kızı, bir de askerde oğlu varmış. Bu kızcağız üvey anaya ne yaptıysa da kendini sevdirmeyi başaramamış. Kız çok güzel olduğu için, üvey ana bu kızı kıskanırmış. Her gün en ağır işleri ona yaptırırmış.

Bunca zulme rağmen kadındaki kıskançlık duygusu günden güne artıyormuş. Derken bir gün, üvey kızını öldürmek için bir plan yapmış. Zehirli bir çörek pişirip bunu üvey kızına vermiş ve "Ben komşuya kadar gidiyorum, karnını bu çörekle doyurursun" diyerek evden çıkmış. Kadın evden gittikten sonra kapıya aksakallı bir dede gelmiş. Kıza,

"Kızım, karnım çok acıktı, bana bir parça ekmek verir misin?" demiş. Kız da "Ah be dedeciğim, evimizde ekmek yok ama bugün çörek yapmıştık. Sana ben çörek vereyim." demiş ve haberi olmadığı için zehirli çöreği dedeye vermiş.

Dede, kıza teşekkür edip yola koyulmuş. Elinde çörekle ilerlerken aksakallı dedenin karşısına bir asker çıkmış. Asker dedeye, "Dede o elindeki çöreği bana verir misin, çok acıktım" demiş. Dede de hiç dokunmadığı çöreği verip yoluna devam etmiş.

Meğerse bu asker zehirli çöreği yapan kadının oğlu imiş! Çöreği yiyip bitiren asker, evin kapısına gelir gelmez yığılıp kalmış ve oracıkta ölmüş.

Kadın, oğlunun başında ağlarken, "oğlum neden öldü?" diye kendi kendine soruyormuş. O sırada kadının karşısına daha önce eve gelip de zehirli çöreği alan aksakallı dede çıkmış ve:

"Ettin buldun, eden kendine eder" demiş ve gözden kaybolmuş.     

Kadın, oğlunun ağzını açıp yaptığı çörekten bir parça görünce kahrolmuş. Yaptıklarından çok pişman olmuş olmasına ama iş işten çoktan geçmiş.

Evet, eden bulur. Eskilerin tabiriyle bu dünya biraz da "etme bulma dünyasıdır". Haset, kibir gibi hastalıklar bütün iyilikleri yok eder. İş işten geçmeden kalplerimizin temizlenmesi için dua edelim: "Her şeye gücü yeten Allah, kalplerimizdeki kara lekeleri gidersin. Bizleri verdiğinden razı olan ve rızasını kazanmış kullarından eylesin." (âmin)

Yaşar KOCA

Serhaber
Başlık: Okundu: Eden Kendine Eder
Gönderen: Muttaki - 31/03/12, 19:01
Amin.. yaptığı kötülüğün kendisine  döneceğini bilmiyo bilseydi yazmazdı  ibretlik işte  :tşk3: