Dervişler Mekanı

EDEBİYAT KÜLTÜR SANAT => Tarih Sayfalarından => Konuyu başlatan: Şekerlik - 14/07/12, 18:17

Başlık: Sultana da Aşık Olunur
Gönderen: Şekerlik - 14/07/12, 18:17
Yavuz Sultan Selim Han, Mısır' ı fethettiğinde bir süre orda kalır. İdareyi  eline alıp kendi hakimiyetini yerleştirmek için böyle bir siyaset elzemdir. Bu sırada da bir çadırda kalmaktadır. Çadırı süpürüp temizlemeyen, yemeği yapan Mısırlı bir cariye vardır ki Yavuz Selim Han sabah çıkınca, cariye gelir, akşama kadar çadırı temizleyip yemekleri hazırlayıp gider, akşam olduğunda ise Yavuz Selim Han çadırına geri dönerdi.

Cariye nasıl olduysa birkaç defa Yavuz Sultan Selim Han' ı görür ve ona aşık olur. Lakin umutsuz bir aşk. Zira bir tarafta koskoca Cihan Padişahı Halife-i Ruy-i Zemin, bir tarafta basit bir cariye...

Fakat cariyenin aşkı dayanılmaz boyutlara ulaşıp da kalbine sığmaz hale gelince, ne yapacağını bilemez halde sultana açılmaya karar verir. Lakin aradaki uçurum cariyeyi iyice çıkmaza sokar ve kararsız bir hale getirir.

Bir yandan aşkının dayanılmaz baskısı, diğer yandan aradaki devasa farkın kendini engellemesi arasında bocalayan cariye sultanın karşısına çıkma cesaretini kendinde bulamadığından, yazıyla ilan-ı aşk etmeye karar verir. Ve üç kelimelik bir not yazarak halife hazretleri Yavuz Selim Han' ın yatağına bırakır. Notta sadece üç kelime yazılıdır:

"Derdi olan neylesin?"

Akşam çadırına gelip de yatağının üzerinde küçük bir kağıt bulan Yavuz Selim Han, kağıdı okuyunca bu notu yazanın, çadırını süpüren cariye olduğuğnu anlar. Ve aynı kağıdın arkasına cevabını yazar:

"Derdi neyse söylesin."

Kağıdı bulduğu yere bırakır. Sabah olunca da çıkıp gider. Bir müddet sonra cariye temizlik için çadıra geldiğinde ilk iş olarak kağıdı arar. Kağıdı bıraktığı yerde duruyor bulur. Kaparcasına kağıdı alıp okuduğunda heyacanı bir kat daha artar. Sultanın bu cevabından cesaretlenen cariye, kağıdı çevirip dünkü notunun altına şu cümleyi ekler:

"Korkuyorsa neylesin?"

Akşam olur. sultan çadıra döner. Kağıdı okur ve aynı usulle cevap yazar:

"Hiç korkmasın söylesin"

Sabah bu cevabı okuyan cariye artık kararını vermiştir: Aşkını bu akşam sultana söyleyecek, kaderine razı olacaktır. Ve o gün temizliğini bitirdiği halde gitmeyip sultanı beklemeye başlar. Yavuz Selim Han akşam çadıra dönünce cariyeyi kendisini bekler bulur. Cariye sultanı karşısında görür görmez hemen ayağa kalkıp temenna durur. Yavuz Selim Han:

"Buyurunuz, sizi dinliyorum" deyince, cariye tüm cesaretini toplamaya çalışırken, titreyen ellerini gizlemek için elleriyle dirseklerini tutarak kollarını kavuşturur. Heyacandan yüzü kıpkırmızı olmuştur. Kalbi yerinden fırlarcasına atarken, titrek ve mahcup bir sesle, "Efendim..."  der. "Cariyeniz... Size ..." ve cümlesini tamamlayamadan oracığa yığılıp kalır.

Kalbine sığmayan  aşkını söyleyemeden ruhunu teslim eden cariyenin, bu tertemiz aşkı karşısında koca cihan sultanı göz yaşlarını tutamaz ve etrafındakilere şöyle der:
"Gerçek aşkı şu cariyeden öğrenin. Zira aşık, maşukunun yolunda olur ve o yolda ölür."

Aşktandır Murat Çeri Eşik Yayınları sayfa 65,66,67
Başlık: Okundu: Sultana da Aşık Olunur
Gönderen: Derviş - 13/08/12, 10:56
Allah (cc) razı olsun inşâAllah.  (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/32.gif)
Başlık: Okundu: Sultana da Aşık Olunur
Gönderen: merhamet - 13/08/12, 18:09
Zira aşık, maşukunun yolunda olur ve o yolda ölür

 (http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/32.gif)

(http://www.dervisler.net/Smileys/ifade/01.gif)
Başlık: Okundu: Sultana da Aşık Olunur
Gönderen: Gönül Mihmanım - 14/08/12, 10:30
Gerçek aşkı şu cariyeden öğrenin. Zira aşık, maşukunun yolunda olur ve o yolda ölür."

Allah c.c razı olsun Emeğinize Sağlık Kurban..