Dervişler Mekanı

SEMERKAND GRUP => Semerkand Aile => Konuyu başlatan: Alparslan - 02/06/17, 21:05

Başlık: Hediyenin Makbulü Beklenmedik Anda Gelendir
Gönderen: Alparslan - 02/06/17, 21:05
HATİCE METİN
Sevmek Sevilmek ve Sevindirmek

Sevgi evliliği besler. Ancak sevginin de beslenmeye ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamanın en kısa yolu ise eşini sevindirmekten geçiyor.
(http://www.semerkandaile.com/wp-content/uploads/2017/05/evlilik-696x456.png)
Sevmek, sevilmek her eşin ihtiyacı ve bu duyguların evlilikte ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Sevgiyle zorlar kolaylaşıyor, hatalar düzeltiliyor. En öz ifadeyle sevgi evliliği besliyor. Ancak sevginin de beslenmeye ihtiyacı var. Bu ihtiyacı karşılamanın en kısa yolu ise eşini sevindirmekten geçiyor. Bir hediye almak, güzel bir söz söylemek, eşinin açıklarını kapatmak, yetişemediği yerlerde onun eli ayağı olmak gibi birçok iyilik eşimizi sevindirmeye yeter. Bu küçük ama kıymetli davranışlar eşimize yalnız olmadığı duygusunu verirken bizim için ne kadar kıymetli olduğunu da hatırlatır.
Hediyenin Makbulü Beklenmedik Anda Gelendir

Pahalı, ucuz, küçük, büyük fark etmeksizin hediyenin insanlar arasında tatlı bir bağ oluşturduğu gerçek. Galiba bu yüzden de birini sevindirmek deyince ilk olarak hediye almak fikri akla geliyor. Sanılanın aksine hediyenin makbul olması pahalı yahut büyük olmasıyla değil beklenmedik olmasıyla ilgili. Yıl dönümü ve doğum günü hediyeleri telefondaki takvimin hatırlatmasıyla planlı olarak alınır ve bir görevi yerine getirmek gibidir çoğu zaman. Oysa araçla giderken yol kenarında bekleyen satıcılardan alınan bir demet çiçek plansız olması yani doğallığı nedeniyle daha sevindirici olabilir. Çünkü beklenmedik anda gelen hediye, “Farkında değilsin belki ama seni hep düşünüyorum” mesajını verir. Çocuğa pijama almaya çıkmışken yetişkin reyonunda gördüğü bir tişörtü eşi için beğenip almak da yine “Seni düşünüyorum” demenin bir başka şeklidir.
Market Listesine Sevgi Sözcüğü Eklemek

Evlilikte yıllar geçip sevgi içerikli sözcüklerin kullanımı azaldığında özlemek, sevmek gibi kelimeler daha da kıymetleniyor. “Akşam ne yiyeceğiz?” “Çocuk neden sınavdan düşük not almış?” “Gelirken ekmek almayı unutma” gibi gündelik hayatın ihtiyaçlarına dair konuşmalar arasında sevildiğini yahut özlendiğini duymak kadın erkek herkesin ihtiyacıdır. Arada bir de olsa market listesinin sonuna ekleyeceğiniz “Seni seviyorum” cümlesi eşinizi sevindirmeye yeter de artar bile.

…

Yazının devamı; Semerkand Aile Dergisi Haziran 2017 sayısında.