Dervişler Mekanı

DERVİŞLER MEKANI => Günün Sohbeti => Konuyu başlatan: ÖmerZ - 06/09/20, 15:51

Başlık: Yüreklerdeki Cennet
Gönderen: ÖmerZ - 06/09/20, 15:51
Kudemâ, “Onları -dünyada- kendilerine tanıttığı Cennet’e sokacaktır..” (Muhammed , 47/6.) mealindeki âyeti tefsir ederken şöyle der: “Allah Azze ve Celle o cenneti müminlerin yüreğine koyar sonra o yüreğe semadan sekînet yağar.”

Bu yüzden bir mümin gecekonduda daralmaz da, namazı olmayan zengin sarayda, yatta, katta daralır. Genç kızlar Şam’da, Bağdat’ta ayakta durur; akranları Paris’te, Newyork’ta yeşil reçete kullanır. Bu yüzden -zaman zaman- her nevi dünyevi şeye sahip olan kadın ya da erkeğin intihar haberiyle sarsılır kamuoyu.

Allah Azze ve Celle yüreklere sekînet indirirse kız çocukları Sümeyye olur, erkekler de Ammar... Soğan, ekmek yiyip hamdeden fakirler; yavrusunun tabutunun başında  “Veren de sen, alan da sen...” diyen anneler Cennet’i yüreklerinde taşıyan müminlerdir. Namazları sekînet; sürgünleri hicret, ölümleri şehadettir onların.

Müminler namazda “huşû”yu verip, “sekînet”i alırlarsa, yüreklerindeki Cennet genişleyecek ve -İslâm şehirlerinden başlayarak- beynamazların Cehennem’e çevirdiği dünyayı yeniden Cennetvârî yeşerteceklerdir.

| Bir İnkılaptır Namaz - İhsan Şenocak