Dervişler Mekanı

ÇEŞİTLEME => Serbest Kürsü => Konuyu başlatan: Güllere Hasret - 15/09/08, 15:26

Başlık: Başbakanı Ağlatan Ayet..
Gönderen: Güllere Hasret - 15/09/08, 15:26
  Başbakanı ağlatan ayet

(http://i37.tinypic.com/t6xy6q.png)
O Filistin başbakanı. Gazze’de teravih namazını kendisi kıldırıyor. Filistinliler onun arkasında namaz kılmak için adeta camiye üşüşüyor. Dün okuduğu ayetler onu ağlattı

Huşu dolu ve tok bir sesle imam, teravih namazının başladığını duyurdu. Sekizinci rekât kılınırken Araf suresinin 129. ayetine geldiğinde imamın gözünden yaşlar akmaya ve hıçkırarak ağlamaya başladı:

Onlar da, sen bize (peygamber olarak) gelmeden önce de geldikten sonra da bize işkence edildi, dediler. (Musa), "Umulur ki Rabbiniz düşmanınızı helak eder ve onların yerine sizi yer yüzüne hakim kılar da nasıl hareket edeceğinize bakar" dedi.
Ayetten çıkan ibret dolu anlatımda gözleri yaşararak, Gazze’deki işleri kolaylaştırmasını ve Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması için Cenab-ı Hak’tan niyaz ve tazarru da bulunan kişi Filistin Başbakanı İsmail Heniyye’den başkası değildi.


Her akşam vakti, yüzlerce kişi, İsmail Heniyye’nin arkasında namaz kılabilmek için Gazze’nin dört bir yanından, kentin batısı kıyısındaki mülteci kampında bulunan mescide akın akın geliyor. Heniyye burada hiçbir şekilde siyasi konulara girmiyor, Filistin toplumunun cebelleştiği konularda konuşmuyor.


Şimdiye Kadar Halkına Namaz Kıldıran Bir Lider Gördünüz mü?


Yaşadıkları onca acı ve kuşatılmışlığa rağmen, cemaatin ifadesiyle modern çağlarda namaz kılanlara imamlık eden ilk Başbakan İsmail Heniyye. Onun arkasında namaza duran çoğunun yüzünde iftihar ve gurur emarelerine rastlanıyor.


Namaz bittikten sonra Gazzeliler “Şimdiye kadar ağlayan bir çağdaş Müslüman bir lider ya da kral gördünüz mü? Hiç biri bir rekât olsun halkına namaz kıldırdı mı?”


Sorular ardı ardına geliyor ve bunlara cevap arıyorlar. Kalpleri, güzel zamanları yeniden bugüne taşıyan adama tebessüm ediyor.


Akşamın ilk saatlerinde Batı tarafındaki mescit, kentin dört bir yanından insanların gelmek için can attığı bir ibadet mahalline dönüşmüş.


Evi camiden oldukça uzak olmasına rağmen namazını en ön saflarda kılabilmek için camiye gelen Gazzeli Ebu Ahmed Hicazi, “Ben ve benim gibi yüzlerce insan aynısını yapıyor. Cami, ayak basacak yer kalmamacasına tıklım tıklım doluyor” dedi.


Ebu Ahmed, Ramazan’ın sekizinci günü Heniyye’nin namaz kıldırırken ağlamasının, bütün cemaatin hıçkırıklara boğduğunu söylüyor: “Araf suresini okuyordu. Musa ve arkadaşlarından bahsettiği ayete gelince sesinin tıkandığını hissettik. Boğucu ambargoyu hatırladı ve dünyanın yükünü omuzlarında hissetti.”


Ümmü Hasen de Heniyye’nin gözünden yaşlar akarken aynı duygular yaşamaktan kendini alamamış. Biraz da gururla şunları söylüyor: “Aksa kanalı, günlük olarak Batı kıyısındaki camiden teravih namazını canlı olarak veriyor. Ebu’l Abd’i (Heniyye’nin künyesi) dinlerken ekranın başından kalkmam. Ağladığında ben de ağladım, kalbim onunla birlikte” şeklinde konuştu.”


Bu ses kimin?


Eymen ise huşu dolu sesin başbakana ait olduğunu anlayamamış. Öyküsünü övünçle anlatıyor: “Kocam bana, ‘Batı kıyısındaki mescitte namaz kılacağız’ dedi. Cami tıklım tıklım doluydu. Etraf sıcaktı. Aniden çıkmak istedim. Tam bu anda imamın sesi yükseldi ve üzerime bir huzur ve ferahlık geldi. Bu anda hissettiğim huzur ve huşuyu hayatımda bir kez bile duymamıştım.”


Sözlerini şöyle sürdürdü: “ ‘Ya Allah, imamın sesi ne güzel?’ dediğimde kocam bana “Onun kim olduğunu bilmiyor musun?’ diye sordu. ‘Hayır’ dedim. İmamın İsmail Heniyye olduğunu söylediğinde ona olan sevgim arttı.”
Batı Mescidi’ndeki namazı kaçırmayan Ahmet ise Heniyye’nin namazını en çok beğenenlerden: “Önderimizin tevazusu ve halkıyla hemhal olduğu açıkça görüldü. Tevazuuyla camiye giriyor, sonra iki rekât ‘Tahiyyetül Mescit’ namazı kılıyor, ardından namaz kılanlara sevgiyle bakıyor. Namazı bitirdikten sonra onlarla konuşuyor ve sorunlarını dinliyor.”

Yönetimde de Namazda Olduğu gibi


Gazzeliler, Heniyye’nin teravih namazlarındaki imamlığına yönelik beğenilerini, gazete ve TV gibi klasik basın yayın organlarına aktarmakla kalmıyor aynı zamanda bu duygularını internet ortamındaki forumlara ve internet kulüplerine de taşıyorlar.


İnternet üzerinden yayın yapan Filistin Diyalog Ağı’nın moderatörlerinden biri olan Imad Affane, forumlarından birinde şunları yazmış: “Heniyye insanlara imamlık yapmak üzere öne geçerken herkes onun arkasında omuz omuza, saf duruyor. Zengin-fakir, bakan-vatandaş, millekvekili-seçmen, bütün dünyaya ‘Biz namazda nasılsak yönetimde de öyleyiz. Ne insanlara karşı böbürleniriz ne de onlara karşı mütekebbir oluruz. İnsanlar bizi kendilerine hizmet edelim diye seçti.’deriz.”


Yotube sitesindekilerden birisi de şunları yazmış: “Allah sizi ve mücahitleri her yerde muzaffer kılsın. Hayatımda ilk kez bir Arap liderin namaz kıldırdığını gördüm.”


Başka biri de yorumlamış: “İmamı Başbakan olan Gazze yenilmez.”


Yüzlerce yorumcu, Heniyye’nin imamlığının takdiri hak eden nadir bir olay olduğu üzerinde birleşiyor ve Arap liderlerinin de aynı çizgide yürümesi için Allah (c.c.)’a niyazda bulunuyor.


İsmail Heniyye, Hamas bayrağı altında girdiği siyaset arenasında icraatlarıyla ilk günden itibaren halk tarafından büyük beğeni toplayan bir isim.


Haber 7
Alıntı