Dervişler Mekanı

DERVİŞHANE => Doğal Şifa Merkezi => Konuyu başlatan: Kalender - 13/03/08, 00:03

Başlık: Elmanın Faydaları..
Gönderen: Kalender - 13/03/08, 00:03
(http://img220.imageshack.us/img220/1516/elmaml9.jpg)

Elma, insan vücudunda her türlü hastalıkta en fazla fayda sağlayan bir meyvedir. A ve C vitaminleri oldukça boldur Kabuğu ile çiğ yenmelidir. Bir elmanın taşıdığı C vitamini, bir insanın günlük C vitamini ihtiyacına denktir.

Sinir ve adaleleri kuvvetlendirir. Bedeni ve zihni yorgunluklarda yatıştırıcı tesire sahiptir. Yatmadan önce yenen elma ile rahat bir uyku sağlanabilir. Serinleticidir.

Elma kanı temizler. Toksinlerin atılmasında bedene yardımcı olur. Sindirim sistemini .uyarır. Terkibinde taşıdığı bikarbonat iyonları sayesinde sindirimi kolaylaştıran tek meyvedir. Hususiyetle romatizmalılara, karaciğer ve böbrek hastalarına, damar sertliği çekenlere, aşırı şişmanlara, hemoroide, egzamalara ve deri hastalıklarına iyi gelir.... Kandaki kolesterolü düşürerek damar sertliğini önler.

Elma idrar söktürücüdür, böbrekleri çalıştırır, bol idrarla birlikte vücutta birikmiş yorgunluk maddesi üre asidini de dışarı atar, böbrek taşını zamanla eritir.

Hazım yollarında da faydası çoktur. Ağız ve midedeki bezeleri çalıştıra- rak hazmı kolaylaştırır. Ağızdaki mikropları öldürür. Mide cidarını kolaylayarak ülser ve gastrite karşı korur, varsa bu rahatsızlıkları süratle giderir. Bağırsaklardaki zararlı bakterileri öldürür, kanser oluşumunu önleyici etkisi de vardır.

..Pekliği giderir , bağırsaklardaki gazı önler , normal dışarı çıkmayı sağlar . Bilhassa yaşlılar için çok faydalıdır. Gece yatarken kabuğu ile birlikte bir elma yerlerse, iyi uyku verir ve mide rahatsızlıklarının geçmesini de sağlar.

Şiddetli öksürükte, bir litre suda ince dilinmiş bir elma haşlanıp çay gibi sıcak sıcak içilmelidir. Elma kompostosu hastaların ateşini düşürür, susuzluğu keser, serinletir.

Ağız kokuları için önce biraz maydanoz çiğnenmeli, sonra bir elma ağızda iyice çiğnenip yutulmalıdır.
 
Başlık: Yanıt:Elmanın Faydaları..
Gönderen: Alparslan - 18/11/09, 05:36
Gribe karşı süper ... :X06 X:33X
Başlık: Yanıt:Elmanın Faydaları..
Gönderen: Bi_iznillah - 04/12/09, 19:08
lokman hekimin elma ile ilgili sözünü hatırladım...

" midesinde elma varken ölene şaşarım "

bu kadar çok faydalı bir meyve...

paylaşım için teşekkürler...

yüceler yücesi mevlam razı olsun....
Başlık: Yanıt:Elmanın Faydaları..
Gönderen: Güllere Hasret - 05/12/09, 00:46
En sevdiğim meyva...Bilgi için teşekkürler...Vesselam!...