Ruhsal Zeka - Kitap Tanıtım
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.094 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.748 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22953 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Ruhsal Zeka, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 2228 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Ruhsal Zeka}   Okunma sayısı 2228 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı sofihan

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 746
 • Konu: 404
 • Derviş: 6024
 • Teşekkür: 0
Ruhsal Zeka
« : 29/09/09, 12:27 »


Evrenin yüzeyinde buzdağlarının uçlarını görüyorsunuz. Ruhsal zekanızla bakmadığınızda, perde ardının engin esrarını çözümleyemezsiniz. Yaşadığım olayları sorguladım; başıma gelenleri ruhsal boyut açısından analiz ettim. Kimi sırları keşfettiğimde, hayatımın akışının da "gizli bir El" tarafından değiştirildiğini fark ettim. Yorulduğumda, ezildiğimde, çaresiz kalbimin çığlıklarıyla "0 gizli El'e" yöneldiğimde, adeta evreni sarsarak ? hizmetime koşturduğunu hissettim.
Sanki içimden bir pusula gibi sessizce bana yol gösteriyordu. 0 zaman,tesadüf sandığımız olayların son derece bilinçli şekilde planlandığını fark ettim. Tüm geleceklerin evrenin ruhsal boyutundan yönetildiğini anladım.Çevremdeki insanları gözlemlediğimde, aynı gizli El'in sevgi selinin,herkese yöneldiğini fark ettim. Ama bazıları ruhsal coşku kanallarına
gönüllerini kapatmışlardı. Bazıları okyanus enginliklerinde ruhlarını terk etmiş; bir avuç cesetlerine sıkışmışlardı. Bu yüzden bazıları korunuyor;bazıları da yapayalnız ve yardımsız bırakılıyordu.Bu gizli elin sırrı nedir? Bu kitapta o "gizli El'in" sırrını hissedeceksiniz. Elinizde farklı, yeni, sıra dışı, duygularınızı değiştirmeye aday, heyecan verici bir kitap tutuyorsunuz.


Ruhsal Zekayı keşfetmenin en iyi oylu, onu diğer temel zeka alanlarıyla karşılaştırmaktır.

İnsana sunulan en kapsayıcı zeka, ruhsal zekadır(SQ); sonra duygusal zeka(EQ) ve ardından zihinsel zeka(IQ) gelir.

IQ ve EQ, sıra dışı olayları, “tesadüf, şans, kaza” kavramlarıyla açıklar; kendiliğinden oluşan düzensizlikler zanneder. Ruhsal zeka, bu tür olayları, Sınırsız Bilinçle planlanan, en dikkat edilmesi gereken ilahi kararlar arasında görür.

IQ ve EQ’ya göre, yaratıkların duygusal tutumları doğaldır; “içgüdü” denilen, genetik, hormonsal veya açıklanamaz sevk edişlere dayanır. Ruhsal zeka bunların, binlerce ruhsal ilham kanallarından olduğunu bilir; insanları, evreni sürükleyen ilham kanallarını duyabilmenin yollarına yönlendirir.

Zorluklarla yüzleştiğinizde, IQ bileğinizin ve makinenizin gücüne; EQ bunların yanı sıra, duygusal cesaretinizin ve güveninizin gücüne; SQ ise, tüm bunlarla birlikte, evreni sürekli sürükleyen Sınırsız Kudrete dayanacaktır.

Bir sorundan kurtuluş yolu aradığınızda, IQ yalnızca nesnel aklınızı çalıştırır; EQ duyguları da analize dahil eder; SQ ise Yaratıcı Kudretin gerekçesini de dikkate almanızı sağlar. IQ imkansızlıkta takılır; SQ imkansızlıkla ilgilenmez.

Mutluluk aradığınızda, IQ şimdiki nesnelerden alacağınız cisimsel zevke odaklanır; EQ coşkuyu duygusal anlam ve derinlikte arar; SQ ise, mutluluğu, evren ötesi zamanla ve meleklerle yoğurarak anlamlandırır. Mutluluk ölçekleri arasında uçurumlar oluşur.

IQ size “Ben ne istiyorum?” şeklinde soracak; EQ, “Biz ne istiyoruz?” diyecek; SQ ise bunların yanında, Evrenin Yaratıcısını ve ruhsal evreni dikkate alacaktır.

IQ’ya göre mutluluk, zenginliktir, şöhrettir; müzik, eğlence… gibi “şimdiki anı dolduran” cisimsel zevklerdir. EQ’ya göre, duygusal anlamlardır; olayların zaman dışına taşan hissi boyutlarıdır. SQ’ya göre ise mutluluk, ister acılarda, isterse zevklerde, “coşturucu aydınlığa sürekli yol alıştır.”  Ruhsal zekası güçlü ruh, zenginlikte ne kadar sevinçli ise, fakirlikte de o kadar mutludur. Ona göre, yaşamak, dünya cennetinde koşmaktır; ölmek ahiret cennetine uçmaktır.

IQ ve EQ, bilincinize sonlu bir hedef koyar; hedefe vardığınızda yarış biter.  SQ ise hedefe sonsuzluğu koyar. Varmayı değil, ilerlemeyi önemser. SQ’nun hedeflediği başarı, tüm yolculuğun her noktasının tam arkasındadır. Yolculuğun neresinden öteki tarafa geçerseniz geçin fark etmez.  İster liseyi bitiremeden, isterse de cumhurbaşkanı olduktan sonra…
 
     
  Kıyamet kopuyor olsa, IQ sizi tepkisiz bırakır; EQ korkutur; SQ elinizdeki fidanı diktirmek için son saniyelerinizi yarıştırır.

Başarırsanız, IQ’ya göre “Ben yaptım!” dersiniz; EQ’ya göre “Dostlarımızla yaptık!” diyeceksiniz. SQ ise size, “Sınırsız Sahibimiz bizimle aynı şeyi istedi ve istediğimizi yarattı” dedirtecektir.

Bir şeyi sevmek istediğinizde, IQ, “Ben nasıl sevmek  isterim?” dedirtecektir. EQ, “İnsanlar nasıl sevmemi isterler?” şeklinde soracak; SQ ise, “Hangi sevgi evrenselliğe uygundur?”  şeklinde sorduracaktır.

IQ’ya göre, gelecekte olacakları yalnızca tahmin edebilirsiniz; EQ’ya göre sezinlersiniz; SQ’ya göre güçlü sezinler veya görürsünüz.  IQ'ya göre yalnızca doğa yasalarına bağlısınız; SQ ise yerçekimine meydan okumanın kapısını açar.
 

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/ruhsal-zeka-t15942.0.html"Dünya fani, Ölüm ani,Ahiret yaklaşıyor, Secde yapın yani "

Çevrimdışı sofihan

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 746
 • Konu: 404
 • Derviş: 6024
 • Teşekkür: 0
Yanıt:Ruhsal Zeka
« Cevapla #1 : 30/11/09, 01:10 »
İNANMA GÜCÜ

İman yapma, şüphe yıkma gücüdür. İnanmadığınızı gerçekleştirmeye hazır değilsiniz ve tüm kimliğiniz inanmadığınıza karşı, yıkılamaz bir direnç gösterir. Ruhsal zekânın en önemli aracı imandır.
Başarabileceğinize ne kadar inanıyorsanız, başarma ihtimaliniz o kadar fazladır.
Çünkü inancınız ne kadar güçlüyse,
a)ruhunuza o kadar güç verilecek;
b)o kadar az emekle aynı işi yapabileceksiniz;
c) çevresel faktörler o kadar yardımınıza koşacak;
c) kaderiniz o ölçüde isteklerinize göre belirlenecektir.


GEREKÇE GÜCÜ

Ruhsal zekâ, ?nasıl olacağına? değil, ?niçin olacağına? bakar. Geleceğimizde ne olacağıyla ilgilenir; onun nasıl olacağı ise zihinsel ve duygusal zekamızın alanına girecektir.
?Neden isteklerim olmuyor, istemediklerime mahkum muyum?? diye sormadan önce, ?Bunu niçin istiyorum?? diye sormalıyız. Çünkü hayatımıza girecek her olay, önce yaşama gerekçelerimiz açısından ayıklanacaktır.
Niyetlerimizle uyuşmayan isteklerimiz kabul edilmeyecektir. Kastımızla çelişen çabalarımızın sonucunu göremeyeceğiz. Başarımızı, ?eylemlerimizin mükemmelliği? değil, ?niyetlerimizin yüksekliği? belirleyecektir. Niyetlerimiz, yaşama gerekçelerimizdir.
Duygu gücümüzü tükettiğimizde, saatlerce uyuyan, oturan, okey oynamaktan başka bir şey yapamayan insanların durumuna düşeriz. Seyredende merak ve heyecan uyandırmayan hayat, onu yaşayanın kalbinde de donuk ve değersizdir. Duygusuz insanlar çalışamazlar; dolaysıyla da mutlu olamazlar; yani başaramazlar.
Madde özünde duygudur. Madde olarak algıladığımız eşyaların özde ve kaynakta madde olmadığını görmek şaşırtıcıdır. Hele keskin duyguların ve içtenliğin maddenin yapısını ve işleyişini ezip geçtiğini öğrenmek daha da ilginçtir.Madde duyguysa, duyguya hakim olan maddeyi de esareti altına alır. Duygu derinliği ruhsal gücün en önemli enerji aracısıdır.


ISRAR GÜCÜ

Çekirdeğin meyve olmasını bekler gibi ısrar edeceksiniz. Ruhsal Zekânın gerektirdiği ısrar, düşüncelerinizden ve duygularınızdan başlar, eylemlerinize yansır. Düşünmekte ve inanmakta ısrar edemeyen, davranmakta ısrar edemez. Israr yüz kiloyu kaldırma gücünüzü bin kiloya yükseltmez. Israrın asıl etkisi eylemlerinize değil, eylemlerinizin sonucunadır. Israr sayesinde on saat konuşmanın etkisini bin saat konuşmuş gibi arttırabilirsiniz.
Diğer tüm değişkenleri sabit sayarsak formül şudur: Başarı Düzeyi=Israr x Eylem. Eylem kapasitesi sınırlı, ancak ısrar kapasitesi sınırsızdır. Ruhsal Zekâ açısından ısrar en vazgeçilmez özelliktir. Israr başarının çarpanıdır; ısrarınız yoksa, diğer tüm imkanlarınız sıfırlanmıştır. Evren tarihi boyunca, ısrarsız bir tane başarı gösterilemez.
Aynı çalışmaları sürdürmekte zorlanabilirsiniz; ama, aynı şeyleri düşünmekte ve hissetmekte ısrar edebilirsiniz. Öncelikli ısrar, zihinsel ısrardır; ısrar içinizden ayrılmadığı sürece, tüm tutum ve davranışlarınızı yönetmeye devam eder.
Başarının gelişimi çoğu zaman bilinçli çabalara bağlı olmaz. Çocuğun zihnine bir düşünce çekirdeği ekersiniz ve yıllar onu besleyip büyütür. Zihninizde gelişenlerin bazıları böyle şeylerdir; her nasılsa oraya çekirdekler ekildi ve yıllar onları yeşertti. Zihninize bir düşüncenin ekilmesine izin verirsiniz; ona engel olmazsınız; yıllar geçer, sizi zorla değiştirdiğini görürsünüz.
En büyük meyve, bir hayata mal olan meyvedir. Domates yetişir, meyvesini verir ve ölür. Çoğu bitkiler meyvelerinin yenildiğine şahit olamazlar bile. En büyük insanlar, insanlığı ne kadar değiştirdiklerini Dünya gözüyle göremediler.


KANAAT GÜCÜ

Dünyaya yansıma biçimleri aynı, fakat iç anlamları arasında uçurumlar olan iki kelimeyle tanışın: Hırs ve kanaat. Kanaat, çılgınca istemek ve çalışmak; ama, elde edilen her sonuca razı olmaktır. Hırs da çılgınca istemek ve çalışmak; ama, hiçbir sonuçtan razı olmamaktır. Bu şaşırtıcı farkı kavrayamamak yüzünden kaybediyoruz.

RUHSAL ETKİLEŞİM GÜCÜ

Varlığın bir tarafı yaratan, diğer tarafı yaratılandır. Yaratan ezeli; yaratılan, sonradandır. Yaratılanlar alemini yani evreni iki boyutlu görüyoruz; her şey çift yaratıldığı gibi evren de çift yaratılmıştır: Madde evren (mülk, eşya, galaksiler), Ruhsal evren (Melekut, ruhlar, melekler).
Ruhsal evren, maddesel evrenin altına, derinlerine, içine veya arkasına yerleştirilmiştir. Maddesel evrene sıçrayan, somut evrende gözlemlenebilir her şey, soyut formlarıyla ruhsal evrende yaratılmıştır. Soyut evren, Güneşe bakan ayna gibi Yaratıcıya bakar; ayna Güneşin özelliklerini nasıl yansıtırsa, ruhsal evren de yaratıcının özelliklerini öyle yansıtır.
Ruhsal etkileşim süreçlerini keşfeden, maddesel etkileşimin ne kadar yüzeyde ve basit olduğunu kavrayacaktır. Asıl etkileyen güce sarılan, yüzeydeki güçlerden hiç etkilenmez. Ruhuyla hareket eden, maddeye meydan okur.


İLAHİ İRADE GÜCÜ

Tüm evren ilahi iradenin eseridir ve her şeyin son kararı ilahi iradeye dayanır. Yaratıcı irade, her şeyden bağımsız ve her şeyin sahibi olduğu halde, kararlarını ve tercihlerini rasgele ve ?hikmetsiz şekilde? ortaya koymaz.
Eğer ilahi iradenin nasıl takder ettiğini öğrenebilirsek, olay akışı içerisindeki konumumuzu kontrol edebiliriz.Ruhsal Zeka, Yaratıcının hikmetlerini tanımamıza, neyi niçin istediğini anlamamıza imkan verir. Bilmemiz gereken şudur:
Kimse Yaratıcıya rağmen başarılı olamaz; kimse onun izin vermediği, yaratmadığı eylemler içerisinde yer alamaz. Şu halde, bizim Yaratıcı irade karşısındaki konumumuz nedir? Nasıl oluyor da başarılı oluyoruz? Nasıl oluyor da bazılarına sıra dışı destekler veriyor, bazılarının yollarına aşılmaz engeller koyuyor? Nasıl ve neden? Bu sorulara cevap bulan ruhsal zeka, İlahi iradenin alanına girerek, ?niçin? yaptığını görecek, kendi üzerindeki hükümleri değiştirmek için de ?gerekçelerin? içerisinde kendine bir yer seçebilecektir."Dünya fani, Ölüm ani,Ahiret yaklaşıyor, Secde yapın yani "


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Damacana Kapakları Fidan Oluyor OH Ne ALA ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.086 saniyede oluşturulmuştur


Ruhsal ZekaGüncelleme Tarihi: 09/04/20, 01:24 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim