Sahabelerin Duâları - Dualar ve Dua istekleriniz
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.122 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.902 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22971 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Sahabelerin Duâları, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 11250 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Sahabelerin Duâları}   Okunma sayısı 11250 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Sahabelerin Duâları
« : 24/05/08, 06:36 »


Hz. Ebubekir’in Duaları


- Kulağıma geldiğine göre Ebubekir duasında şunları söylüyordu: “Ey Allah’ım! İşimin sonunda hayr olan nesneyi senden istiyorum. Yarab! Hayırdan bana vereceğin, rızan ve minnet cennetlerinde yüce mertebeler olsun.”
[İmam Ahmed, Zühd, (Hasan’dan)]


- Ebubekir duasında şöyle derdi: “Ey Allah’ım! Ömrümün hayırlısı ömrünün sonu, amelimin hayırlısı, sonraki amellerim ve günlerimin hayırlısı, sana kavuşacağım gün olsun.”
[Kenz, I/303 (Said b. Mansur, Muaviye b. Kurre’den)]


- Sözüne inandığım birisi bana, Ebubekir’in şöyle dua ettiğini haber verdi. “Her şeyde nimetin tamamını senden istiyorum. Razı olacağın ve razı olduktan sonra da bunlara karşılık sana şükretmeyi senden istiyorum. Ey kerim! İçinde hayır olan her şeyin zorunu değil, kolayını senden isterim.”

[İbn Ebî Dünya (Abdulaziz b. Selem el-Mâcişûn’dan)]


- Hz. Ebubekir duasında şöyle diyordu: “Ey Allah’ım! Bana iman, yakîn, sağlık, afiyet ve iyi bir niyet ver.”
[Kenz, I/303 (İbn Ebi Dünya, Ebu Yezid el-Medainî’den).Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/130.]

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/sahabelerin-dualari-t1744.0.html
Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #1 : 24/05/08, 06:39 »
Hz. Ömer’in Duaları


- Hz. Ömer “Ey Allah’ım! Beni gafil bir şekilde yakalamandan, gaflet içerisinde bırakmandan ve gafillerden kılmandan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.
[İbn Ebi Şeybe ve Ebu Nuaym.]


- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Amelimi salih kıl. Yalnızca senin için kıl ve amelimde başkası için hisse bırakma.


[İmam Ahmed, Zühd (Hasan’dan)]


- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Yarabbi! Beni ebrarlarla beraber öldür. Beni şerlilerin içerisine koyma. Ateşin azabından beni koru. Hayırlı insanlara beni ilhak eyle.
[İbn Sa’d ve Buhari (Amr b. Meymun’dan)]


- Hz. Ömer’den çoğu kere işittiğim şuydu: Ey Allah’ım! Bana afiyet ver, beni affeyle.
[Kenz, I/303 (İmam Ahmed, Zühd, Ebû Âliye’den)]


- Ben babamın
“Ey Allah’ım! Bana yolunda şehitlik mertebesi ver ve bana Peygamber’inin şehrinde ölmeyi nasip et” diye dua ettiğini işittim.
“Peygamber beldesinde olursan nerde şehid olacaksın?” dedim. Bana
“Allah, dilediğini her yerde yapar” dedi.
[İbn Sa’d ve Ebu Nuaym (Hz. Hafsa’dan)]


- Hz. Ömer “Yarab! Benim zulüm ve küfrümü affet” diye dua etti. Arkadaşlarından birisi “Ey mü’minlerin emiri! Zülüm tamamdır. Fakat buradaki küfür ne demektir?” diye sordu. Hz. Ömer “İnsan, zülüm ve nankörlük yapar” dedi.
[İbn Ebi Hatim (Hz. Ömer’den)]


- Hz. Ömer Kâbe’yi tavaf ederken şöyle diyordu: Ey Allah’ım! Eğer beni saaddette yazmışsan orada beni sabit kıl. Eğer beni şekavette yazmışsan, beni sil ve beni saidler listesine yaz. Çünkü sen dilediğini siler, dilediğini yerinde bırakırsın. Ümmü’l-Kitap senin katındadır.
[Kenz, I/304 (Le’lekâî, Ebu Osman en-Nehdî’den)]


- Hattab’ın oğlu Ömer’i gördüm, kıtlık zamanında Rasûlullah’ın mescidinde gece yarısı namaz kılıyor ve “Yarab! Bizi kıtlıkla helak etme. Bizden belayı kaldır” diyor ve bu kelimeleri tekrarlıyordu.
[İbn Sa’d, III/319 (Said b. Zeyd, babasından)]


- Hz. Ömer’in kıtlık senesinde bir izarı vardı. İzarın üstünde onaltı yama bulunuyordu. Abası da beş buçuk karıştı. Şöyle dua ediyordu: Ey Allah’ım! Ümmet-i Muhammed   ’i benim günahım yüzünden helak etme!
[İbn Sa’d, III/320]


- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Yarab! Beni bir rekat namaz kılmış veya bir kere secde etmiş bir kimsenin eliyle öldürtme ki, kıyamet gününde o bir rekat namazla ve tek secde ile benimle tartışmasın.
[Müntehab, IV/413 (Buhari, İmam Mâlik, İbn Rahuye ve Ebu Nuaym, Zeyd b. Eslem’den, o da babasından)]


- Hz. Ömer küçük taşlardan bir yığın yaptı. Elbisesinin bir kısmını onun üzerine attıktan sonra orada sırtüstü uzandı ve ellerini göklere kaldırarak ‘Yarab! Yaşım ilerledi, kuvvetim zayıfladı, yardımcılarım yeryüzüne yayıldı. Sana karşı bir kusur işlememiş ve kulluğumu ihmal etmemişken beni huzuruna al” diyerek dua etti.


[Ebu Nuaym, Hilye, I/54 (Said b. Müseyyeb’den).]


- Hz. Ömer halife seçildiğinde minberin üzerine çıkarak Allah’a hamdu senâlar ettikten sonra ‘Ey insanlar! Ben bir dua edeceğim, siz de amin deyin” dedi ve şöyle dua etti: Allah’ım! Benim mizacım serttir, beni yumuşat. Ben cimriyim, beni cömert kil. Ben zayıfım, bana güç ver.
[Ebu Nuaym, Hilye, I/53 (Esved b. Hilâl el-Muharibî’den)]

- Hz. Ömer bir cenaze üzerine namaz kıldığında


“Allah’ım! Şu kulun dünyadan ayrılmış, dünyayı geride kalanlara bırakmıştır. Sen ona muhtaç olmadığın halde, o sana muhtaçtır. Dünyadayken “Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed   , Allah’ın kulu ve rasûlüdür” diye şehadet ederdi. Ey Allah’ım! Onu affet. Onun kusurlarından vazgeç ve onu peygamberine kavuştur” diye dua ederdi.
[Ebu Yâ’lâ (Said b. Müseyyeb’den) Kenz, VIII/113]

- Hz. Ömer herhangi bir ölünün üzerine toprak attıktan sonra “Yarab! Aile efradını, malını ve aşiretini sana teslim etti. Günahı büyüktür. Onu affet” derdi.”
[Kenz, VIII/119 (Beyhaki, Kesir b. Müdrik’den,Muhammed    Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/130-132.]

Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #2 : 24/05/08, 06:42 »

Hz. Ali’nin Duaları


- Hz. Ali “Belanın meşakkatinden, şekavetin varlığından, düşmanların sevinmesinden sana sığınıyorum. Hapisten, kayda vurulmaktan, kamçılanmaktan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.
[Kenz, I/304 (Yusuf el-Gadi’den)]


- Kulağıma geldiğine göre Hz. Ali şöyle dua ederdi: “Ey Allah’ım! Günahlarım sana zarar vermez. Bana merhamet etsen sende bir eksiklik meydana gelmez”
[Kenz, I/305 (Dineverî, Süfyan-ı Sevrî’den)]


- Hz. Ali, hilali gördüğünde “Yarab! Senden bu ayda; hayır, fetih, yardım, bereket, bol rızık, aydınlık, temizlik ve hidayet dilerim. Bu ayın şerrinden, bu ayda olacak şeylerin şerrinden ve bu aydan sonra olacak şeylerin şerrinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.
[Kenz, IV/326 (İbn Neccar’dan)]


- Hz. Ali’nin arkasında, Ali b. Muknif’in cenaze namazını kıldım. Dört tekbir getirdi, selam verdi. Sonra onu kabrine koyarak “Yarab! Bu senin kulundur ve iki kulunun da evladıdır. Sana misafir gelmiştir. Sen de en güzel, en hayırlı konuk sahibisin. Onun kabrini genişlet, günahını affet. çünkü biz onu iyi olarak biliyoruz. Sen daha iyisini biliyorsun. Çünkü o senden başka ilah olmadığına, Muhammed   ’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şahidlik ederdi” diye dua etti.


[Kenz, VIII/119 (Beyhaki, Ömer b. Said en-Neâi’den.Muhammed    Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/132-133]
Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #3 : 24/05/08, 06:44 »

Abdullah b. Mes’ud’un Duaları


- Babam Abdullah b. Mes’ud’a
“Hz. Peygamber sana “İste! Allah verecektir” dediği gece hangi duayı okudun?“ diye sordular. Babam, benim okuduğum dua şuydu:


“Yarabbi! Geri dönmeyen bir iman, bitmeyen bir nimet ve huld cennetinin en yüksek derecelerinde Peygamberine arkadaş olmayı istiyorum”


[Kenz, I/307 (İbn Ebi Şeybe, Abdullah b. Mes’ud’un oğlu Ebu Ubeyde’den).]


- Bir gece namaz kılıyordum. Hz. Peygamber ve Ömer yanımdan geçti. Hz. Peygamber bana “İste! Allah sana verecektir” dedi. Ben sonra Abdullah b. Mes’ud’un yanına gittim,

Abdullah bana

“Benim bir duam vardır, onunla dua edersen Allah isteklerini verir” diyerek “Yarab! Senden sarsılmayan bir iman...” diye başlayan yukarıdaki duayı okudu” diye kaydedilmiştir. Diğer bir rivâyette “Kesilmeyen bir gözün aydınlığını istiyorum” ziyadesi de vardır.
[Ebu Nuaym, Hilye, I/127 (Ebu Ubeyde, babası İbn Mes’ud’dan)]


- Hz. Ebubekir, Abdullah b. Mes’ud’un yanına gelerek

“Senin demin yaptığın dua nedir? Bana tekrarlar mısın” diye sordu. Abdullah
“Ben Allah’a hamd ve sena ettikten sonra “Senden başka ilah yok. Vaadin haktir. Seninle karşılaşmak haktır. Cennet haktır. Cehennem haktır. Senin Peygamberlerin haktır. Kitabın haktır. Nebiler haktır, Hz. Muhammed     haktır...”demiştim dedi.

[Ebu Nuaym, Hilye, I/128 (Avn b. Abdullah’dan)]


- Abdullah b. Mes’ud çok zaman şöyle dua ederdi: Ey rabbimiz! Aramızı islah eyle, bizi İslâm’ın yollarına hidayet eyle. Bizi zulmetten nura çıkar. Açık ve gizli bütün kötülükleri bizden uzaklaştır. Gözlerimizi, kulaklarımızı, kalplerimizi, işlerimizi ve çoluk çocuğumuzu bize mübarek kıl. Tevbemizi kabul et. Kesinlikle sen çokça tevbe kabul edensin ve rahimsin. Bizi nimetine razı olarak nimetini öğüp sana zikredenlerden eyle ve nimetini bizim üzerimize tamamlat.
[Buhari, Edeb, s. 93. Şakik’den]


- Abdullah b. Mes’ud şöyle dua ediyordu: Ey Allah’ım! Herkesi kapsayıcı ve vermiş olduğun nimetinle senden istiyorum. Beni belalandırdığın belanın hürmetiyle senden istiyorum. Bana vermiş olduğun faziletin hürmetiyle senden istiyorum. Beni cennetine koy. Ey Allah’ım! Beni cennete fazlını, minnetin ve kereminle koy.
[Heysemi, X/185 (Taberani, Ebü’l-Ahvas’dan)]


- Abdullah b. Mes’ud şöyle dua ediyordu: Yarab! Eğer beni şekavet ehlinden yazmış isen, merhametinle benim ismimi oradan sil, beni saadet ehlinin arasına yaz.
[Taberani (Ebu Kılabe’den)]


- İbn Mes’ud şöyle dua ederdi: Yarab! İman, yakîn, fehm ve ilmimi artır.
[Heysemi, X/185 (Taberani, Abdullah b. Akim’den)]


- Bir gün sabah namazını kıldıktan sonra mescidden dönerken İbn Mes’ud’a uğramak için kapısına geldik, içeri girmek için izin istedik. Bize izin verildiği halde, yataklar daha kalkmamış olabilir diye biraz bekledik. İbn Mes’ud tesbih ederek dışarı çıktı ve
“Bizim gaflet içinde olduğumuzu mu sanıyorsunuz?” dedi. İçeriye girdikten sonra
“Ey cariye, güneş doğdu mu bir bak” dedi. Cariye
“Hayır, doğmadı” dedi. İbn Mes’ud biraz sonra tekrar sordu. Cariye yine hayır dedi. Üçüncü kez sorduğunda, cariye güneşin doğduğunu söyledi. Bunun üzerine İbn Mes’ud
“Bize bugünü veren ve ondaki ayak kaymalarını bağışlayan -sanıyorum- bizi ateşle azaplandırmayan Allah’a hamd ve senalar olsun” dedi.
[Heysemi, X/118 (Taberani, Ebu Vail’den)]


- Abdullah b. Mes’ud çarşıya gittiğinde “Ey Allah’ım! Bu çarşının hayrından ve ehlinin hayrından senden istiyorum. Çarşının ve ehlinin şerrinden sana sığınıyorum” derdi.
[Heysemi, X/129 (Taberani, Süleym b. Hanzale’den)]


- İbn Mes’ud bir köye girmek istediğinde “Ey Allah’ım! Ey göklerin rabbi! Göklerin gölgelendirdiği nesnelerin rabbi! Şeytanların ve şeytanların saptırdığı kimselerin rabbi! Bu köyün hayırlısını ve oradaki nesnelerin hayırlısını senden istiyorum. O köyün şerrinden ve orada bulunanların şerrinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.


[Heysemi, X/135 (Taberani, Katade’den).Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/133-135]
Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #4 : 24/05/08, 06:48 »Abdurrahman b. Avf’ın Duası


- Kabe’yi ziyaret ederken bir kişiyi gördüm. Şöyle dua ediyordu:
“Yarabbi! Beni nefsimin cimriliğinden koru! “Bundan başka birşey de söylemiyordu. Ona
“Niçin başka birşey söylemiyorsun, sadece bunu söylüyorsun?” dediğimde
“Ben nefsimin cimriliğinden korunduğum zaman, artık hırsızlık yapmam, zina yapmam ve artık herhangi bir kötülük de işlemem” dedi. Baktım ki, o kişi Abdurrahman b. Avf’tır.


Muaz ve Bilâl’in Duaları


- Muaz b. Cebel geceleyin teheccüd namazına kalktığında “Ey Rabbim! Gözler uyudu, yıldızlar battı. Sen dirisin ve bütün kainatı idare edensin. Ev Allah’ım! Cenneti arayışım ağır, ateşten kaçışım zayıftır. Ey Allah’ım! Katından bana bir vaâdda bulun ki, kıyamet günü va’dine dayanayım. Kesinlikle sen va’dine muhalefet etmezsin” diye dua ederdi.
[Heysemi, X/185 (Ebu Nuaym, Sevr b. Yezid’den)]


- Benim evim mescidin etrafındaki en yüksek evdi. Bundan dolayı Bilal evimin üzerinde sabah namazı için ezan okuyordu. Seher zamanı geliyor, evin üzerine oturup fecri bekliyordu. Fecri gördüğünde;

 “Ey Allah’ım! Sana hamdediyorum, senin dinine saldıran Kureyşlilere karşı senden yardım istiyorum” der ve ezanı okurdu. Allah’a yemin ederim ki, hiç bir gün bu duayı terkettiğini bilmiyorum.


[Bidaye, III/233 (İbn İshak, Urve yoluyla)]
- Bilal yatağına girdiğinde “Ey Allah’ım! Günahlarımdan vazgeç. Beni eksiklerimde özürlü say” derdi.
[Heysemi, X/125 (Taberani, Bilâl’in eşi Hind’den).Muhammed    Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/135]


Zeyd b. Sabit ve Sa’d b. Ubade’nin Duaları
- Zeyd b. Sabit yatağa girdiğinde ‘Ey Allah’ım! Senden ailem ile kölelerimi besleyebilecek kadar zenginlik istiyorum. Herhangi bir akrabamın akrabalık hakkını eda edemediğim için bana beddua etmesinden sana sığınıyorum” derdi.
[Heysemi, X/125 (Taberani’den)]
- Sa’d b. Ubade söyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Sana hamdetmeyi bana nasip et ve bana şeref ihsan et. Şeref ancak çalışmakla olur. Çalışmak da mal ile olur. Ey Allah’ım! Az mal beni islah etmez ve az mal ile gereği gibi çalışamam.
[İbn Sa’d, III/614 (Urve’den).
Muhammed   Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/135-136]Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #5 : 24/05/08, 06:54 »Ebu Derdâ’nın Duaları


- Ebu Derdâ şöyle dua ederdi:
" Ey Allah’ım! Kalbin paramparça olmasından sana sığınıyorum. Ebu Derdâ’dan “kalbin paramparça olmasından” maksadın ne olduğu soruldu.
“Kişinin her vadide bir şeyinin olmasıdır” dedi.
[Ebu Nuaym, Hilye, I/219 (Bilâl b. Sa’d’dan)]
- Ebu Derd⠓Yarab! Canımı ebrarlar arasında al. Beni şerliler arasında bırakma” diye dua ederdi.
[Ebu Nuaym, Hilye, I/220 (İsmail b. Ubeydullah’dan)]
- Ebu Derd⠓Yarab! Beni kötü bir amelle deneme ki, kötü bir kişi olarak tanınmayayım” diye dua ederdi.


[Ebu Nuaym (Lokman b. Amir’den)]
- Ebu Derd⠓Alimlerin kalbinin bana lanet ermesinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi. Ebu Derdâ’dan “Kalbler sana nasıl lanet okur” diye sorulduğunda “kalplerinden bana karşı nefret duymalarıdır” dedi.


[Ebu Nuaym, Hilye, I/223 (Hasan b. Atiye’den)]
- Ebu Derdâ, bir gecenin başlangıcında mescide doğru gitti. Mescide girerken secde halinde bulunan bir kişinin yanından geçti. O kişi şöyle diyordu:
"Ey Allah’ım! Ben korkuyorum, beni koru. Azabından beni muhafaza eyle. Senin fazlına muhtaç bir dilenciyim. Bana fazlından rızık ver. Ben mazur olan bir günahkar değilim ki, senden özür dileyeyim. Güçlü de değilim ki, sana karşı çıkayım. Fakat ben günahının bağışlanmasını isteyen bir günahkarım. Adamın duası Ebu Derdâ’nın çok hoşuna gitti ve arkadaşlarına da bu duayı öğretti.


[Ebu Nuaym, Hilye, I/224 (Abdullah b. Yezid b. Rabia ed-Dımışkî’den)]
- Bir ihtiyarin yüksek sesle “Ey Allah’ım İçine herhangi bir şeyin katılmadığı şerden sana sığınıyorum” diye dua ettiğini duydum. “Bu ihtiyar kimdir?” dedim. “Bu, Ebu Derdâ’dır” dediler.
[Buhari, Edeb, 99 (Temame b. Hazen’den)]


- Ebu Derd⠓Ey Allah’ım! Kardeşim Abdullah b. Revaha’ya benim amelimden onu utandıracak bir şeyi arzetmemden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.
[Kenz, I/306 (Hakim’den).Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/136-137]


Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #6 : 24/05/08, 07:05 »Abdullah b. Ömer’in Duaları


- İbn Ömer, Safa üzerinde şu duayı okudu:
"Ey Allah ’ım! Dinin ile, sana ve peygamberine itaat etmekle beni koru. Ey Allah ’ım! Beni hadlerinden, cezalarından, yasakladıklarından uzaklaştır. Ey Allah’ım! Beni, seni, meleklerini, rasûllerini ve salih kullarını sevenlerden eyle. Ey Allah ’ım! Beni kendine, meleklerine, rasûllerine ve salih kullarına sevdir. Ey Allah’ım! Bana Cennet yolunu kolaylaştır ve beni cehennem yolundan uzaklaştır. Ahiret ve dünyada beni affet. Beni muttaki imamlardan kıl. Ey Allah’ım! Sen Kur’ân’ında “Beni çağırınız. Size icabet edeyim” (Gafir: 40/60) buyurmaktasın. Sen vaadine muhalefet etmezsin. Ey Allah’ım! Beni İslâm’a hidayet etmişken beni ondan, onu da benden ayırma, ta ki müslüman olarak öleyim."


 İbn Ömer bu duasını uzun dualarla beraber Safa’da, Merve’de, Arafat’ta, Müzdelife’de, Mina’da ve Tavaf’ta okuyordu.
[Ebu Nuaym, Hilye, I/308 (Nâfi’den)]


- İbn Ömer sabahladığında şu duayı okuyordu:
"Ey Allah’ım! Beni, sabahlarda taksim ettiğin her hayırda nasibi en büyük olan kullarından eyle. Bana hidayet bulacağım bir nur ihsan et. Dağıttığın rahmeti bana nasib eyle. Bahşettiğin rızkı bana nasib eyle. Gidereceğin zarardan, kaldıracağın beladan ve önlediğin fitneden en fazla korunan kimselerden eyle."

[Ebu Nuaym, Hilye, I/304 (Abdullah b. Sebre’den).
Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/137] 
Çevrimdışı Su

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 12
 • Derviş: 208
 • Teşekkür: 0
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #7 : 24/05/08, 07:07 »Abdullah b. Abbas’ın Duaları


- İbn Abbas şöyle dua ederdi:
"Ey Allah’ım! Senden gökler ve yerleri aydınlatan yüzünün nuruyla, beni korumanı, himâyen ve gölgenin altında yaşatmanı istiyorum."
[Heysemî, X/184 (Bezzar, Said b. Cübeyr’den)]
- İbn Abbas şöyle dua ederdi:


"Yarabbi! Beni kanaat sahibi eyle. Bana verdiğin rızkı bereketli kıl. Geride bıraktığını koru."
[Buhari, Edeb, s. 100 (Said b. Cübeyr’den)]
- İbn Abbas’ın;

 “Yarab! Hz. Muhammed    ’in en büyük şefaatini kabul eyle. Onun yüce derecesini yücelt. Onu ahiret ve dünyada isteğine nail et. İbrahim’e ve Musa’ya verdiğin gibi ona da ver” dediğini duydum.
[Tefsir-i İbn Kesir, III/513 (Tavus’dan).Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/137-138]


Fudale b. Ubeyd’in Duası


- Fudale b. Ubeyd şöyle dua ederdi:
"Ey Allah’ım! Kaza ve kaderine razı olmayı, ölümden sonraki hayatın serinliğini, senin veçhine bakmanın lezzetini, zarar vermeksizin, fitneye kapılmaksızın, sapıtmaksızın seninle konuşmanın şevkini senden istiyorum."

[Heysemî, X/77 (Taberani, Ümmü Derdâ’dan)Muhammed     Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138.]


Ebu Hureyre’nin Duası


- Ebu Hureyre’nin ölüm hastalığında Mervan kendisini ziyaret ederek
“Ey Eba Hureyre!  sana şifa versin” dedi. Ebu Hureyre
“Yarab! Sana kavuşmayı bana sevdir. Ben sana kavuşmak isterim” dedi. Mervan daha Ashabu’l-Katâ denilen yere varmadan Ebu Hureyre vefat etti.
[İbn Sa’d, IV/339 (Makburi’den).Muhammed    Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138.]
Çevrimdışı Alperen

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 4.742
 • Konu: 696
 • Derviş: 12
 • Teşekkür: 145
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #8 : 24/05/08, 07:43 »
Nâfi' (rahimehullah)'nin anlattığına göre, İbnu Ömer (radıyallahu anhümâ)'i Safâ tepesi üzerinde şöyle dua ederken işitmiştir:

 

"Ey Allah'ım, Kitab-ı Mübîn'inde: "Bana dua edin size icâbet edeyim!" (Gâfır 60) diyorsun, sen sözünden dönmezsin. Ben şimdi senden istiyorum: Bana hidayet verip İslam'ı nasib ettin, onu geri alma. Son nefesimi Müslüman olarak vermemi nasib et" (Âmin). Muvatta,Hacc 128, (1,372-373).

 

Ya Rabb, aynı duayı biz de yapıyoruz, kabul et!

 

Rezîn şunu ilâve etmiştir : "(İbnu Ömer), üç kere tekbir getirir ve şöyle derdi: "Allah'tan başka ilâh yoktur, O tekdir, O'nun ortağı yoktur, mülk O'nundur, bütün hamdler O'na âittir, O her şeye kâdirdir." Bunu da yedi kere tekrarlardı.

 

Merve'de de, her şavtta aynı şeyleri tekrar ederdi.

 

Rezîn'in bu ilâvesi de Muvatta'nın aynı babındadır (127. hadis)
Değildir bu bana lâyık bu bende. Bana bu lutf ile ihsan nedendir?
Bu köleniz layık olmadığı halde, bunca ikramlar ve iyilikler nedendir?

Alvarlı M. Lütfî Efe . . .

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #9 : 24/05/08, 12:55 »
 X:02 Bizde bu duaya icabet ediyoruz... X:01 kardeşim paylaşımın için...Vesselam!... :X06Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #10 : 28/06/08, 17:10 »
   :X06  Sahabelerin Duaları...     :X06
 
Hz. Ebubekir’in Duaları- Kulağıma geldiğine göre Ebubekir duasında şunları söylüyordu: “Ey Allah’ım! İşimin sonunda hayr olan nesneyi senden istiyorum. Yarab! Hayırdan bana vereceğin, rızan ve minnet cennetlerinde yüce mertebeler olsun.”[194]

- Ebubekir duasında şöyle derdi: “Ey Allah’ım! Ömrümün hayırlısı ömrünün sonu, amelimin hayırlısı, sonraki amellerim ve günlerimin hayırlısı, sana kavuşacağım gün olsun.”[195]

- Sözüne inandığım birisi bana, Ebubekir’in şöyle dua ettiğini haber verdi. “Her şeyde nimetin tamamını senden istiyorum. Razı olacağın ve razı olduktan sonra da bunlara karşılık sana şükretmeyi senden istiyorum. Ey kerim! İçinde hayır olan her şeyin zorunu değil, kolayını senden isterim.”[196]

- Hz. Ebubekir duasında şöyle diyordu: “Ey Allah’ım! Bana iman, yakîn, sağlık, afiyet ve iyi bir niyet ver.”[197]

  :X06   Hz. Ömer’in Duaları   :X06

- Hz. Ömer “Ey Allah’ım! Beni gafil bir şekilde yakalamandan, gaflet içerisinde bırakmandan ve gafillerden kılmandan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[198]

- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Amelimi salih kıl. Yalnızca senin için kıl ve amelimde başkası için hisse bırakma.[199]

- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Yarabbi! Beni ebrarlarla beraber öldür. Beni şerlilerin içerisine koyma. Ateşin azabından beni koru. Hayırlı insanlara beni ilhak eyle.[200]

- Hz. Ömer’den çoğu kere işittiğim şuydu: Ey Allah’ım! Bana afiyet ver, beni affeyle.[201]

- Ben babamın

“Ey Allah’ım! Bana yolunda şehitlik mertebesi ver ve bana Peygamber’inin şehrinde ölmeyi nasip et” diye dua ettiğini işittim.

“Peygamber beldesinde olursan nerde şehid olacaksın?” dedim. Bana

“Allah, dilediğini her yerde yapar” dedi.[202]

- Hz. Ömer “Yarab! Benim zulüm ve küfrümü affet” diye dua etti. Arkadaşlarından birisi “Ey mü’minlerin emiri! Zülüm tamamdır. Fakat buradaki küfür ne demektir?” diye sordu. Hz. Ömer “İnsan, zülüm ve nankörlük yapar” dedi.[203]

- Hz. Ömer Kâbe’yi tavaf ederken şöyle diyordu: Ey Allah’ım! Eğer beni saaddette yazmışsan orada beni sabit kıl. Eğer beni şekavette yazmışsan, beni sil ve beni saidler listesine yaz. Çünkü sen dilediğini siler, dilediğini yerinde bırakırsın. Ümmü’l-Kitap senin katındadır.[204]

- Hattab’ın oğlu Ömer’i gördüm, kıtlık zamanında Rasûlullah’ın mescidinde gece yarısı namaz kılıyor ve “Yarab! Bizi kıtlıkla helak etme. Bizden belayı kaldır” diyor ve bu kelimeleri tekrarlıyordu.[205]

- Hz. Ömer’in kıtlık senesinde bir izarı vardı. İzarın üstünde onaltı yama bulunuyordu. Abası da beş buçuk karıştı. Şöyle dua ediyordu: Ey Allah’ım! Ümmet-i Muhammed  ’i benim günahım yüzünden helak etme![206]

- Hz. Ömer şöyle dua ederdi: Yarab! Beni bir rekat namaz kılmış veya bir kere secde etmiş bir kimsenin eliyle öldürtme ki, kıyamet gününde o bir rekat namazla ve tek secde ile benimle tartışmasın.[207]

- Hz. Ömer küçük taşlardan bir yığın yaptı. Elbisesinin bir kısmını onun üzerine attıktan sonra orada sırtüstü uzandı ve ellerini göklere kaldırarak ‘Yarab! Yaşım ilerledi, kuvvetim zayıfladı, yardımcılarım yeryüzüne yayıldı. Sana karşı bir kusur işlememiş ve kulluğumu ihmal etmemişken beni huzuruna al” diyerek dua etti.[208]

- Hz. Ömer halife seçildiğinde minberin üzerine çıkarak Allah’a hamdu senâlar ettikten sonra ‘Ey insanlar! Ben bir dua edeceğim, siz de amin deyin” dedi ve şöyle dua etti: Allah’ım! Benim mizacım serttir, beni yumuşat. Ben cimriyim, beni cömert kil. Ben zayıfım, bana güç ver.[209]

- Hz. Ömer bir cenaze üzerine namaz kıldığında

“Allah’ım! Şu kulun dünyadan ayrılmış, dünyayı geride kalanlara bırakmıştır. Sen ona muhtaç olmadığın halde, o sana muhtaçtır. Dünyadayken “Allah’tan başka ilah yoktur. Muhammed  , Allah’ın kulu ve rasûlüdür” diye şehadet ederdi. Ey Allah’ım! Onu affet. Onun kusurlarından vazgeç ve onu peygamberine kavuştur” diye dua ederdi.[210]

- Hz. Ömer herhangi bir ölünün üzerine toprak attıktan sonra “Yarab! Aile efradını, malını ve aşiretini sana teslim etti. Günahı büyüktür. Onu affet” derdi.”[211]
 
 Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #11 : 28/06/08, 17:14 »
 :X06  Hz. Ali’nin Duaları   :X06

- Hz. Ali “Belanın meşakkatinden, şekavetin varlığından, düşmanların sevinmesinden sana sığınıyorum. Hapisten, kayda vurulmaktan, kamçılanmaktan sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[212]

- Kulağıma geldiğine göre Hz. Ali şöyle dua ederdi: “Ey Allah’ım! Günahlarım sana zarar vermez. Bana merhamet etsen sende bir eksiklik meydana gelmez”[213]

- Hz. Ali, hilali gördüğünde “Yarab! Senden bu ayda; hayır, fetih, yardım, bereket, bol rızık, aydınlık, temizlik ve hidayet dilerim. Bu ayın şerrinden, bu ayda olacak şeylerin şerrinden ve bu aydan sonra olacak şeylerin şerrinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[214]

Hz. Ali’nin arkasında, Ali b. Muknif’in cenaze namazını kıldım. Dört tekbir getirdi, selam verdi. Sonra onu kabrine koyarak “Yarab! Bu senin kulundur ve iki kulunun da evladıdır. Sana misafir gelmiştir. Sen de en güzel, en hayırlı konuk sahibisin. Onun kabrini genişlet, günahını affet. çünkü biz onu iyi olarak biliyoruz.

 Sen daha iyisini biliyorsun. Çünkü o senden başka ilah olmadığına, Muhammed ’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şahidlik ederdi” diye dua etti.[215]


 :X06  Abdullah b. Mes’ud’un Duaları  :X06

- Babam Abdullah b. Mes’ud’a

“Hz. Peygamber sana “İste! Allah verecektir” dediği gece hangi duayı okudun?“ diye sordular. Babam, benim okuduğum dua şuydu:

“Yarabbi! Geri dönmeyen bir iman, bitmeyen bir nimet ve huld cennetinin en yüksek derecelerinde Peygamberine arkadaş olmayı istiyorum”[217]

- Bir gece namaz kılıyordum. Hz. Peygamber ve Ömer yanımdan geçti. Hz. Peygamber bana “İste! Allah sana verecektir” dedi. Ben sonra Abdullah b. Mes’ud’un yanına gittim, Abdullah bana

“Benim bir duam vardır, onunla dua edersen Allah isteklerini verir” diyerek “Yarab! Senden sarsılmayan bir iman...” diye başlayan yukarıdaki duayı okudu” diye kaydedilmiştir. Diğer bir rivâyette “Kesilmeyen bir gözün aydınlığını istiyorum” ziyadesi de vardır.[218]

- Hz. Ebubekir, Abdullah b. Mes’ud’un yanına gelerek

“Senin demin yaptığın dua nedir? Bana tekrarlar mısın” diye sordu. Abdullah

“Ben Allah’a hamd ve sena ettikten sonra “Senden başka ilah yok. Vaadin haktir. Seninle karşılaşmak haktır. Cennet haktır. Cehennem haktır. Senin Peygamberlerin haktır. Kitabın haktır. Nebiler haktır, Hz. Muhammed  haktır...”demiştim dedi.[219]

- Abdullah b. Mes’ud çok zaman şöyle dua ederdi: Ey rabbimiz! Aramızı islah eyle, bizi İslâm’ın yollarına hidayet eyle. Bizi zulmetten nura çıkar. Açık ve gizli bütün kötülükleri bizden uzaklaştır. Gözlerimizi, kulaklarımızı, kalplerimizi, işlerimizi ve çoluk çocuğumuzu bize mübarek kıl.

Tevbemizi kabul et. Kesinlikle sen çokça tevbe kabul edensin ve rahimsin. Bizi nimetine razı olarak nimetini öğüp sana zikredenlerden eyle ve nimetini bizim üzerimize tamamlat.[220]

- Abdullah b. Mes’ud şöyle dua ediyordu: Ey Allah’ım! Herkesi kapsayıcı ve vermiş olduğun nimetinle senden istiyorum. Beni belalandırdığın belanın hürmetiyle senden istiyorum. Bana vermiş olduğun faziletin hürmetiyle senden istiyorum. Beni cennetine koy. Ey Allah’ım! Beni cennete fazlını, minnetin ve kereminle koy.[221]

- Abdullah b. Mes’ud şöyle dua ediyordu: Yarab! Eğer beni şekavet ehlinden yazmış isen, merhametinle benim ismimi oradan sil, beni saadet ehlinin arasına yaz.[222]
- İbn Mes’ud şöyle dua ederdi: Yarab! İman, yakîn, fehm ve ilmimi artır.[223]

- Bir gün sabah namazını kıldıktan sonra mescidden dönerken İbn Mes’ud’a uğramak için kapısına geldik, içeri girmek için izin istedik. Bize izin verildiği halde, yataklar daha kalkmamış olabilir diye biraz bekledik. İbn Mes’ud tesbih ederek dışarı çıktı ve

“Bizim gaflet içinde olduğumuzu mu sanıyorsunuz?” dedi. İçeriye girdikten sonra

“Ey cariye, güneş doğdu mu bir bak” dedi. Cariye

“Hayır, doğmadı” dedi. İbn Mes’ud biraz sonra tekrar sordu. Cariye yine hayır dedi. Üçüncü kez sorduğunda, cariye güneşin doğduğunu söyledi. Bunun üzerine İbn Mes’ud

“Bize bugünü veren ve ondaki ayak kaymalarını bağışlayan -sanıyorum- bizi ateşle azaplandırmayan Allah’a hamd ve senalar olsun” dedi.[224]

- Abdullah b. Mes’ud çarşıya gittiğinde “Ey Allah’ım! Bu çarşının hayrından ve ehlinin hayrından senden istiyorum. Çarşının ve ehlinin şerrinden sana sığınıyorum” derdi.[225]

- İbn Mes’ud bir köye girmek istediğinde “Ey Allah’ım! Ey göklerin rabbi! Göklerin gölgelendirdiği nesnelerin rabbi! Şeytanların ve şeytanların saptırdığı kimselerin rabbi! Bu köyün hayırlısını ve oradaki nesnelerin hayırlısını senden istiyorum.

O köyün şerrinden ve orada bulunanların şerrinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[226]Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #12 : 28/06/08, 17:20 »
:X06  Abdurrahman b. Avf’ın Duası   :X06

- Kabe’yi ziyaret ederken bir kişiyi gördüm. Şöyle dua ediyordu:

“Yarabbi! Beni nefsimin cimriliğinden koru! “Bundan başka birşey de söylemiyordu. Ona

“Niçin başka birşey söylemiyorsun, sadece bunu söylüyorsun?” dediğimde

“Ben nefsimin cimriliğinden korunduğum zaman, artık hırsızlık yapmam, zina yapmam ve artık herhangi bir kötülük de işlemem” dedi. Baktım ki, o kişi Abdurrahman b. Avf’tır.[2
 

  :X06 Muaz ve Bilâl’in Duaları   :X06- Muaz b. Cebel geceleyin teheccüd namazına kalktığında “Ey Rabbim! Gözler uyudu, yıldızlar battı. Sen dirisin ve bütün kainatı idare edensin. Ev Allah’ım! Cenneti arayışım ağır, ateşten kaçışım zayıftır. Ey Allah’ım! Katından bana bir vaâdda bulun ki, kıyamet günü va’dine dayanayım.

 Kesinlikle sen va’dine muhalefet etmezsin” diye dua ederdi.[227]

- Benim evim mescidin etrafındaki en yüksek evdi. Bundan dolayı Bilal evimin üzerinde sabah namazı için ezan okuyordu. Seher zamanı geliyor, evin üzerine oturup fecri bekliyordu. Fecri gördüğünde “Ey Allah’ım! Sana hamdediyorum, senin dinine saldıran Kureyşlilere karşı senden yardım istiyorum” der ve ezanı okurdu.

 Allah’a yemin ederim ki, hiç bir gün bu duayı terkettiğini bilmiyorum.[228]

- Bilal yatağına girdiğinde “Ey Allah’ım! Günahlarımdan vazgeç. Beni eksiklerimde özürlü say” derdi.[229]
Zeyd b. Sabit ve Sa’d b. Ubade’nin Duaları

- Zeyd b. Sabit yatağa girdiğinde ‘Ey Allah’ım! Senden ailem ile kölelerimi besleyebilecek kadar zenginlik istiyorum. Herhangi bir akrabamın akrabalık hakkını eda edemediğim için bana beddua etmesinden sana sığınıyorum” derdi.[230]

- Sa’d b. Ubade söyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Sana hamdetmeyi bana nasip et ve bana şeref ihsan et. Şeref ancak çalışmakla olur. Çalışmak da mal ile olur. Ey Allah’ım! Az mal beni islah etmez ve az mal ile gereği gibi çalışamam.[231]
 
 Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #13 : 28/06/08, 17:23 »
  :X06 Ebu Derdâ’nın Duaları   :X06

- Ebu Derdâ şöyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Kalbin paramparça olmasından sana sığınıyorum. Ebu Derdâ’dan “kalbin paramparça olmasından” maksadın ne olduğu soruldu. “Kişinin her vadide bir şeyinin olmasıdır” dedi.[232]

- Ebu Derd⠓Yarab! Canımı ebrarlar arasında al. Beni şerliler arasında bırakma” diye dua ederdi.[233]

- Ebu Derd⠓Yarab! Beni kötü bir amelle deneme ki, kötü bir kişi olarak tanınmayayım” diye dua ederdi.[234]

- Ebu Derd⠓Alimlerin kalbinin bana lanet ermesinden sana sığınıyorum” diye dua ederdi. Ebu Derdâ’dan “Kalbler sana nasıl lanet okur” diye sorulduğunda “kalplerinden bana karşı nefret duymalarıdır” dedi.[235]

- Ebu Derdâ, bir gecenin başlangıcında mescide doğru gitti. Mescide girerken secde halinde bulunan bir kişinin yanından geçti. O kişi şöyle diyordu: Ey Allah’ım! Ben korkuyorum, beni koru. Azabından beni muhafaza eyle. Senin fazlına muhtaç bir dilenciyim. Bana fazlından rızık ver.

Ben mazur olan bir günahkar değilim ki, senden özür dileyeyim. Güçlü de değilim ki, sana karşı çıkayım. Fakat ben günahının bağışlanmasını isteyen bir günahkarım. Adamın duası Ebu Derdâ’nın çok hoşuna gitti ve arkadaşlarına da bu duayı öğretti.[236]

- Bir ihtiyarin yüksek sesle “Ey Allah’ım İçine herhangi bir şeyin katılmadığı şerden sana sığınıyorum” diye dua ettiğini duydum. “Bu ihtiyar kimdir?” dedim. “Bu, Ebu Derdâ’dır” dediler.[237]

- Ebu Derd⠓Ey Allah’ım! Kardeşim Abdullah b. Revaha’ya benim amelimden onu utandıracak bir şeyi arzetmemden sana sığınıyorum” diye dua ederdi.[238]


  :X06 Abdullah b. Ömer’in Duaları   :X06

- İbn Ömer, Safa üzerinde şu duayı okudu: Ey Allah’ım! Dinin ile, sana ve peygamberine itaat etmekle beni koru. Ey Allah’ım! Beni hadlerinden, cezalarından, yasakladıklarından uzaklaştır. Ey Allah’ım! Beni, seni, meleklerini, rasûllerini ve salih kullarını sevenlerden eyle.

 Ey Allah’ım! Beni kendine, meleklerine, rasûllerine ve salih kullarına sevdir. Ey Allah’ım! Bana cennet yolunu kolaylaştır ve beni cehennem yolundan uzaklaştır. Ahiret ve dünyada beni affet. Beni muttaki imamlardan kıl. Ey Allah’ım! Sen Kur’ân’ında “Beni çağırınız. Size icabet edeyim” (Gafir: 40/60) buyurmaktasın.

 Sen vaadine muhalefet etmezsin. Ey Allah’ım! Beni İslâm’a hidayet etmişken beni ondan, onu da benden ayırma, ta ki müslüman olarak öleyim. İbn Ömer bu duasını uzun dualarla beraber Safa’da, Merve’de, Arafat’ta, Müzdelife’de, Mina’da ve Tavaf’ta okuyordu.[239]

- İbn Ömer sabahladığında şu duayı okuyordu: Ey Allah’ım! Beni, sabahlarda taksim ettiğin her hayırda nasibi en büyük olan kullarından eyle. Bana hidayet bulacağım bir nur ihsan et. Dağıttığın rahmeti bana nasib eyle. Bahşettiğin rızkı bana nasib eyle. Gidereceğin zarardan, kaldıracağın beladan ve önlediğin fitneden en fazla korunan kimselerden eyle.[240]


    :X06   Abdullah b. Abbas’ın Duaları   :X06

- İbn Abbas şöyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Senden gökler ve yerleri aydınlatan yüzünün nuruyla, beni korumanı, himâyen ve gölgenin altında yaşatmanı istiyorum.[241]

- İbn Abbas şöyle dua ederdi: Yarabbi! Beni kanaat sahibi eyle. Bana verdiğin rızkı bereketli kıl. Geride bıraktığını koru.[242]

- İbn Abbas’ın “Yarab! Hz. Muhammed ’in en büyük şefaatini kabul eyle. Onun yüce derecesini yücelt. Onu ahiret ve dünyada isteğine nail et. İbrahim’e ve Musa’ya verdiğin gibi ona da ver” dediğini duydum.[243]
 Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer

Çevrimdışı KaTre

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 8.642
 • Konu: 1915
 • Derviş: 404
 • Teşekkür: 371
Yeni: Sahabelerin Duâları
« Cevapla #14 : 28/06/08, 17:30 »
 :X06  Fudale b. Ubeyd’in Duası   :X06

- Fudale b. Ubeyd şöyle dua ederdi: Ey Allah’ım! Kaza ve kaderine razı olmayı, ölümden sonraki hayatın serinliğini, senin veçhine bakmanın lezzetini, zarar vermeksizin, fitneye kapılmaksızın, sapıtmaksızın seninle konuşmanın şevkini senden istiyorum.[244]

  :X06 Ebu Hureyre’nin Duası   :X06

- Ebu Hureyre’nin ölüm hastalığında Mervan kendisini ziyaret ederek

“Ey Eba Hureyre! Allah sana şifa versin” dedi. Ebu Hureyre

“Yarab! Sana kavuşmayı bana sevdir. Ben sana kavuşmak isterim” dedi. Mervan daha Ashabu’l-Katâ denilen yere varmadan Ebu Hureyre vefat etti.[245]

[194] İmam Ahmed, Zühd, (Hasan’dan).

[195] Kenz, I/303 (Said b. Mansur, Muaviye b. Kurre’den).

[196] İbn Ebî Dünya (Abdulaziz b. Selem el-Mâcişûn’dan).

[197] Kenz, I/303 (İbn Ebi Dünya, Ebu Yezid el-Medainî’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/130.

[198] İbn Ebi Şeybe ve Ebu Nuaym.

[199] İmam Ahmed, Zühd (Hasan’dan).

[200] İbn Sa’d ve Buhari (Amr b. Meymun’dan)

[201] Kenz, I/303 (İmam Ahmed, Zühd, Ebû Âliye’den).

[202] İbn Sa’d ve Ebu Nuaym (Hz. Hafsa’dan).

[203] İbn Ebi Hatim (Hz. Ömer’den).

[204] Kenz, I/304 (Le’lekâî, Ebu Osman en-Nehdî’den).

[205] İbn Sa’d, III/319 (Said b. Zeyd, babasından).

[206] İbn Sa’d, III/320.

[207] Müntehab, IV/413 (Buhari, İmam Mâlik, İbn Rahuye ve Ebu Nuaym, Zeyd b. Eslem’den, o da babasından).

[208] Ebu Nuaym, Hilye, I/54 (Said b. Müseyyeb’den).

[209] Ebu Nuaym, Hilye, I/53 (Esved b. Hilâl el-Muharibî’den).

[210] Ebu Yâ’lâ (Said b. Müseyyeb’den) Kenz, VIII/113.

[211] Kenz, VIII/119 (Beyhaki, Kesir b. Müdrik’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/130-132.

[212] Kenz, I/304 (Yusuf el-Gadi’den).

[213] Kenz, I/305 (Dineverî, Süfyan-ı Sevrî’den).

[214] Kenz, IV/326 (İbn Neccar’dan).

[215] Kenz, VIII/119 (Beyhaki, Ömer b. Said en-Neâi’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/132-133.

[216] Tefsir-i İbn Kesir, IV/339 (İbn Cerir, Ebu Heyyâc el-Esedî’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/133.

[217] Kenz, I/307 (İbn Ebi Şeybe, Abdullah b. Mes’ud’un oğlu Ebu Ubeyde’den).

[218] Ebu Nuaym, Hilye, I/127 (Ebu Ubeyde, babası İbn Mes’ud’dan).

[219] Ebu Nuaym, Hilye, I/128 (Avn b. Abdullah’dan).

[220] Buhari, Edeb, s. 93. (Şakik’den).

[221] Heysemi, X/185 (Taberani, Ebü’l-Ahvas’dan).

[222] Taberani (Ebu Kılabe’den).

[223] Heysemi, X/185 (Taberani, Abdullah b. Akim’den).

[224] Heysemi, X/118 (Taberani, Ebu Vail’den).

[225] Heysemi, X/129 (Taberani, Süleym b. Hanzale’den).

[226] Heysemi, X/135 (Taberani, Katade’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/133-135.

[227] Heysemi, X/185 (Ebu Nuaym, Sevr b. Yezid’den).

[228] Bidaye, III/233 (İbn İshak, Urve yoluyla).

[229] Heysemi, X/125 (Taberani, Bilâl’in eşi Hind’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/135.

[230] Heysemi, X/125 (Taberani’den).

[231] İbn Sa’d, III/614 (Urve’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/135-136.

[232] Ebu Nuaym, Hilye, I/219 (Bilâl b. Sa’d’dan).

[233] Ebu Nuaym, Hilye, I/220 (İsmail b. Ubeydullah’dan).

[234] Ebu Nuaym (Lokman b. Amir’den).

[235] Ebu Nuaym, Hilye, I/223 (Hasan b. Atiye’den).

[236] Ebu Nuaym, Hilye, I/224 (Abdullah b. Yezid b. Rabia ed-Dımışkî’den).

[237] Buhari, Edeb, 99 (Temame b. Hazen’den).

[238] Kenz, I/306 (Hakim’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/136-137.

[239] Ebu Nuaym, Hilye, I/308 (Nâfi’den).

[240] Ebu Nuaym, Hilye, I/304 (Abdullah b. Sebre’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/137.

[241] Heysemî, X/184 (Bezzar, Said b. Cübeyr’den).

[242] Buhari, Edeb, s. 100 (Said b. Cübeyr’den).

[243] Tefsir-i İbn Kesir, III/513 (Tavus’dan).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/137-138.

[244] Heysemî, X/77 (Taberani, Ümmü Derdâ’dan)

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138.

[245] İbn Sa’d, IV/339 (Makburi’den).

Muhammed  Yusuf Kandehlevi, Hayatu’s-Sahabe, Akçağ Yayınları: 4/138.
 Susmak ne güzeldir; muhatap arifse edep, âşıksa ifade, ahmaksa cevap.

Serdar Tuncer


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Ne Sen Varsın, Ne ben Hasretin Bile Güzel ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 1.464 saniyede oluşturulmuştur


Sahabelerin DuâlarıGüncelleme Tarihi: 04/06/20, 03:23 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim