DERVİŞHANE > Çocuk Eğitim Öğretim

Sanki oğlum kız, kızım erkek gibi!

(1/1)

KaTre:


Ş. T.
29 yaşında bir anneyim. 7 yaşında erkek ve 4 yaşında kız çocuğumuz var. Sorunum oğlumla ilgili. Oğlum çok pasif, kızımsa çok aktif. Sanki oğlum kız gibi, kızım da erkek çocuğu gibi. Aslında, “Ne var bunda?” dediğinizi duyar gibiyim. Oğlum bu kadar “kibarcık” olunca, okuldaki arkadaşlarından devamlı dayak yiyor. Halbuki ona korkmaması gerektiğini, kendisini koruması gerektiğini, vurana kendisinin de vurması gerektiğini söylediğim halde, sanki ben değilim bunları diyen, bir geliyor ki yine kendini koruyamamış dayak yemiş. Kızımdan korkuyordum çok ezilir diye, tam aksi oldu. Kızım da maşAllah, kendisine en ufak bir şey yapana dünyayı dar ediyor, keşke oğlum da kızım gibi olsaydı diye düşünüyorum zaman zaman. Bana pratik birkaç tavsiyede bulunur musunuz, ne yapmalıyım?

***

Sevgili Şule Hanım,
Kızın eğer başkasının çocuğu olsaydı (ve erkek olsaydı), oğlunla da aynı sınıfta olsaydı, ne kötü değil mi, oğlun bir de senin kızından dayak yiyecekti? Bir yandan kendi (kız) çocuğunun kabadayı tavırları ile övünürken, diğer taraftan kabadayı çocuklardan dayak yiyen oğlunuz için dert yanıyorsunuz! Sorun aslında ne kızınızda, ne de kibar oğlunuzda. Sanırım sorun toplumumuzda, yani hepimizde. Çocuk yetiştirirken, vurducu, kırdıcı çocuk yetiştirmek, sanırım, bir övünme halini aldı. Kaldı ki, vurduğu ve kırdığı kişi bir başkasının çocuğu olduğunu düşünmüyoruz bile. Oğlunun karakteri mademki kibar ve bir beyefendi olmaya aday, lütfen bozma onu, başkasına karşı kendini korumayı değil, başkaları ile anlaşarak yaşamayı öğret ona. Nasıl dayak yemeyeceğini değil, bir başka çocuğun kalbini nasıl kazanacağını öğret ona… Hatta cebine, çikolata koy, badem şekeri koy, kendisi ile kötü olan çocuklara arada bir versin. Oğlunuzla kavga eden çocukları evinize doğum gününe çağırın, evinizde onlara ikramlarda bulunun. O kavgacı ve gürültücü çocuklara öyle ikramlarda bulunun ki, artık oğlunuza vurduklarında mahcup olacak duruma gelsinler. Eğer çocuğunu sen de dövüşçü ve kavgacı yetiştirirsen, korkarım ki senin çocuğundan dayak yiyen bir başka anne de senin yazdığın gibi bir mektup yazacaktır bana. Aynı şeyleri bir kere de onun için tekrar etmeyeyim istersen, ne dersin?

ADEM GÜNEŞ
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/sanki-oglum-kiz-kizim-erkek-gibi-t30445.0.html;wap2

önemsiz:
Zamanında, çocuklara verilen anne sütü ile alakalı olabilir mi acaba ?
Bir de işin "gen" olayı var tabi ki...
Anne-babanın çocuğuna uyguladığı şiddeti vs....
Şiddet gören bazı çocuk şiddet uygularken, bazısı da şiddet görmekten korkup, pısırık/sinik olabilir...
...

Benim oğlumda sosyal bir kişilik olmasına rağmen, kavgacı biri değildir. Yaşıtlarına göre güçlü ve yapılı olmasına karşın, kendisine vurana vurmaz...
Neden kendini korumadığını sorduğumda verdiği cevap ilginç...
"Ama canları acır. Canlarını yakmaktan korkuyorum... !!!"
Merhamet duygusu biraz ağır basıyor galiba ???
Biz de kendi haline bıraktık artık.

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git