Semiğna ve Atağna - Fahr-i Kainat Efendimiz H.Z MUHAMMED (s.a.v)
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.132 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.922 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 22988 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Semiğna ve Atağna, konusunu okuyorsunuz... Bu konu 7525 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Semiğna ve Atağna}   Okunma sayısı 7525 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Alparslan

 • Teknik Servis
 • *****
 • İleti: 7.996
 • Konu: 4354
 • Derviş: 4
 • Teşekkür: 108
  • .....................
Semiğna ve Atağna
« : 27/08/10, 04:03 »
Allah Resulü’ nün Medineli Müslümanlardan söz alıp anlaşma yaptığı maddelerden

1-      EN LA TÜŞRİKU BİLLAHİ ŞEY’EN (Allah’a hiçbir şeyi şirk (eş) koşmayacaksınız.)

           Hiç bir şeyi Allah ve Resulünden daha fazla sevemezsin. Seversen onunla imtihan olursun. Hiçbir şeyin sevgisi, insana Allah ve Resulünün emirlerine uymakta ve yolunda gitmekte asla engel olmamalıdır. Dünyevi işlerin; namazına, maddi menfaat ve çıkarların; İslami hizmete engel olmamalıdır. Eğer engel oluyorsa ve engel olan her ne ise o insanın putudur. Ve onunla insan Allah’a ortak kaşmaktadır.

2-      VE LA TESRİKU (Hırsızlık yapmayacaksınız)

           Hırsızlık= Bir insanın malını haksız yere gasp etmek, zimmetine geçirmek demektir. Hak etmediği bir şeyi çeşitli hile ve desiseler ile hakkı imiş gibi kabullenmektir. Büyük günahlardan sayılmıştır. Kul hakkıdır. Rabbim buyuruyor ki; “İstediğiniz kadar günahlarla huzuruma geliniz. Dilersem sizleri affedebilirim. Ancak kul hakkı hariç tutulacaktır.”

      Peki, bu dünyada yakalanan hırsızdan ya çaldığının iadesi istenir veya hapse atılır. Ahirette bu haklaşma nasıl olacaktır? Ahirette de hak sahibi karşı tarafın hakkı kadar sevaplarından, o da yoksa günahı karşı tarafa yüklenecektir.

      Hırsızlık ve hak edilmeyen mallar hakkında Allah Resulü şöyle buyurmuşlardır; “Kıyamete yakın ümmetimin üzerine öyle bir zaman gelecek ki; Kazancında haram ve helale dikkat etmeyecek gelsin de nereden gelirse gelsin diyecektir.”

      Allah Resulü insanlara İslam’ı tebliğ ederken sadece cenneti vaat ediyordu. Haksız bir kazanç ve haram lokma cennete giden bütün yolları tıkıyordu. Çünkü haramla beslenen bir vücut ancak cehenneme namzettir deniliyordu.

      Müslüman onurlu ve tüm insanlığın ve varlığın en şerefli bir üyesidir. Hırsızlık onur kırıcı ve en büyük yüz kızartıcı ayıplardan biridir. Peygamberimizin bu emri ile onurlu ve şerefli bir toplum meydana getiriliyordu.

      Müslüman hayâ sahibi insandır. Utanır. Hatta o kadar hayâ sahibidir ve utanır ki; Bir genç ve bakire kızın hayâ sahibi ve utangaç halinden daha ileridir. Onun bu hali imanından kaynaklanır. Çünkü “Hayâ imandandır” Buyuruyor peygamberimiz. Hırsızlık yapan veya zimmete mal ve para geçirenlerden hayâ perdesi kaldırılmıştır. Utanma diye bir şey kalmamıştır.

     

3-      VE LA TEZNU (Zina yapmayacaksınız)

Bir gün Peygamber Aleyhisselam’ın huzuruna bir genç geldi. Sıkıntılı bir hâli vardı. “Ey Allah’ın Resulü, zina etmem için bana izin ver. Artık tahammülüm kalmadı” dedi.
Orada bulunanlar, gencin bu fena isteğinden dolayı, hiddete geldiler. Bazıları onu şiddetle azarlarken, kalkıp ağzını kapatmak için üzerine hücum edenler oldu. Suratına bir tokat aşk etmek arzusuyla yerinden fırlayanlar bile vardı.
Ancak, o Şefkatli Nebi, bunların hiçbirine izin vermediği gibi, susup genci dinledi. Sonra yanına çağırdı ve onu dizlerinin dibine oturtup sordu:
“Böyle bir şeyin senin annenle yapılmasını ister miydin?”
Genç: 
“Anam babam sana feda olsun yâ Resulallah! Elbette istemezdim.”
Peygamber Aleyhisselam:
“Hiçbir insan, annesine böyle bir şey yapılmasını istemez” buyurdu ve:
“Peki senin bir kızın olsaydı, ona böyle bir şey yapılmasını ister miydin?” diye sordu.
Genç adam bu soruya da:
“Canım sana feda ey Allah’ın Resulü, istemezdim.” diye cevap verdi.
Peygamber Aleyhisselam:
“Hiçbir insan, kızına böyle bir şeyin yapılmasını istemez” buyurdu. Ardından da:
“Halanla veyahut teyzenle böyle bir şey yapılmasını ister miydin?” dedi.
“Hayır, ya Resulallah!” dedi genç.
“Bir başkasının kız kardeşinle zina etmesini ister miydin?” dedi Resulallah.
“Hayır! Hayır, istemezdim!” diye cevap verdi genç.
Ve Peygamber Aleyhisselam sözlerini şöyle bitirdi:
“Hiç kimse, halasıyla, teyzesiyle, kız kardeşiyle zina edilmesini istemez.” Sonra da, o gence dua buyurdu:
“Allah’ım bunun günahını bağışla, kalbini temizle ve namusunu koru.”

 
Fuhşun açığına da, gizlisine de yaklaşmayın!) [Enam 151]
Buradaki yaklaşmayın demek, zinaya götürecek sebeplerden, hareket ve işlerden sakının, yabancı kadınları düşünmeyin, onlarla konuşmayın, onların seslerini dinlemeyin, onlara bakmayın, onlarla tokalaşmayın demektir.

            (Gözlerin zinası harama bakmak, kulakların zinası zinaya götürecek sözleri dinlemek, dilin zinası zinaya sebep olacak sözleri konuşmak, ellerin zinası namahremi tutmak, ayakların zinası günah olan yerlere gitmektir.) [Buhari]

(Kötü kadınlar, çoğalıp, zina toplum içinde yayılırsa, halk, daha önce görülmemiş bulaşıcı hastalıklara maruz kalır) [Beyheki]

Zinanın zararları çoktur. Bir hadis-i şerif meali şöyledir:
(Zinanın dünyada üç zararı vardır:
1- Güzelliği ve parlaklığı giderir,
2- Fakirliğe yol açar,
3- Ömrün kısalmasına sebep olur.
Âhiretteki üç zararı:
1- Allahü teâlâ gazap eder.
2- Sorgu suali, hesabı çetin geçer.
3- Cehennem ateşinde azap çekmeye sebep olur.) [Taberani]

4-      VE LA TEKTULÜ EVLADEKUM (Çocuklarınızı öldürmeyeceksiniz.)

Bu durumu üç kategoride değerlendirmek gerekmektedir.

A-    621 yılında birinci Akabe biatlerinde insanlar kız çocuklarını diri diri toprağa gömüyorlardı. Bunun engellenmesi için söylenmiş olabilir.

B-    İslam tüm zamanlara hitap ettiği için (kürtaş, düşük, çocuk aldırma vs.) sebepler için söylenmiş olabilir.

C-    Ciğer parelerimiz olan evlatlarımızı en iyi bir şekilde yetiştirmemiz için söylenmiş olabilir.

           Biliyoruz ki; bir ailede kız çocuğunun dünyaya gelmesi yüz kızartıcı bir olay olarak algılanırdı. O evlat ya öldürülür. Veya şehrin dışında ücra bir yerde, fazla göz önünde tutulmadan pejmürde bir şekilde büyütülürdü.

            Kürtajın sözlük anlamı: Ceninin anne rahminden alınmasıdır. Ceninin bu ayrılışı, değişik şekillerde meydana gelebilir. Bunlar, annenin özel bir ilaç alması, özel bir elektrik yükünün rahime iletilmesi, ağır fiziksel bir hareket (ağır yük kaldırma) veya doktor tarafından yapılan tıbbi bir operasyon yoluyla olabilir. Bu aynı zamanda şiddetli bir darbe (tekme, bir cisimle vurma vs.) sonucu da olabilir

           Eğer kürtaj cenine Ruh verildikten ceninin 40 veya 42 günden sonra yapılırsa, tüm fakihlerin ittifakıyla kesin olarak Haramdır. İster annenin veya babanın etkisiyle veya doktor müdahalesiyle olsun, isterse dışarıdan birisinin saldırısı veya darbesiyle olsun fark etmez. Bu böyledir.

           Ceninin Kürtajına Ne Zaman İzin Verilir?
           Şekillenmenin erken evrelerinde veya Ruh verildikten sonra eğer uzman bir doktor cenin anne rahminden alınmadığı takdirde anne ve bebeğin ölümüne yol açacağı kararına varırsa, bu durumlarda kürtaj yapmaya izin verilmiştir. Bu durumda; ceninin alınmasına izin verilir ve böylece annenin hayatı korunur. İslam, hayatı koruyan veya hayatta kalmayı sağlayan şeyleri yapmaya davet eder. Bu kürtaj bir tedavi olarak kabul edilir ve Allah Resulü -SAV- insanlara tedavi yollarını ve şifa bulmayı emretmiştir.

 
5-      VE LA TE’TU BİBUHTANİN TEFTERUNEHU BEYNE EYDİKÜM VE ERCULEKUM (Elleriniz ve ayaklarınız önünde uydurduğunuz bir bühtanda bulunmayacaksınız.)

Bühtan; iftara etmek, karalamak demektir. Bir kimsede olmayan bir kusuru ona isnat etmek demektir.

Ahzab süresi; 58 de “Mümin erkeklere ve mümin kadınlara; işlemedikleri (bir suçu, bir günahı isnat etmek suretiyle) eza edenler muhakkak bir bühtan ve apaçık bir günah yüklenmiştir. (Cezaya müstahak olmuşlardır.) buyrulmaktadır.

      Bir kimse için isnat edilen kusur onda varsa gıybet yoksa bühtan olur.

      Elleriniz ve ayaklarınız önünde ibaresi ise; insanın iyi veya kötü işler yaptığı zaman en önemli şahitlerini üzerinde taşıdığını Kur’an- Kerimden öğreniyoruz. Yasin süresinin ( EL YEVME NEHTİMU ALA EFVAHİHİM) diye başlayan 65. Ayet-i kerimesinde “O gün onların ağızlarını mühürleriz; yaptıklarını bize elleri anlatır, ayakları da şahitlik eder.” Denilmektedir.

      “Yine bir kişi kardeşine yapmadığı bir şeyi iftira ederse, o suçu işlemedikçe Allah onun ruhunu asla almaz.” Buyuruyor peygamberimiz.

6-      VE LA TEĞSUNİ Fİ MAĞRUFİN (Marufta (dine uygun olan hususlarda) bana asi gelmeyeceksiniz.)

Allah ve Resulünün emirlerini sorgulamak yok. (Semiğna ve etağna) “işittik ve itaat ettik” kelimeleri üzerine mutabakat isteniyor.---- Örtünme olur mu? Faizin artık sorgulanması lazım. Daha gençtir sonra namaz kılabilir. Sabah namazına kaldırmayı kıyamıyorum.----gibi sözde mazeretler ileri sürülmemelidir.

      FE MEN VE FA MİNKUM FE ECRUHU ALAL LAHİ (Kim bunlara vefa gösterirse( sözünde durursa) mükâfatı artık Allah’a aittir.)

      Yani (FEMEN YAĞMEL MİSKALE ZERRATİN HAYRAN YERA, FEMEN YAĞMEL MİSKALE ZERRATİN ŞERRAN YERA) (Kim zerre miktarı hayır yaparsa karşılığını ve kim zerre miktarı kötülük yaparsa da onun karşılığını görür.) Zilzal süresi
      VE MEN ESABE MİN ZALİKE ŞEY’EN FE EHAZE BİHİ FİD-DÜNYA VE HÜVE LEHU KEFFARATÜN VE TUHURUN. (Kim de bunlardan herhangi bir şeyi irtikâp ederse, onunla dünyada muaheze edilir. (Ceza verilir) ve bu onun için bir kefaret ve temizleyici (husus) olur.

      İrtikâp: Kötüye kullanma, yerine getirmeme, maksadının aleyhinde kullanma.

Kim ki; Allah’a biat eder de bu biatini yerine getirmezse cezası önce o kişiye bu dünyada verilir sonra ahirette cezasını çeker.

      VE MEN SETERAHUL-LAHU FEZALİKE İLEL-LAHİ İN ŞAE AZZEBEHU VE İN ŞAE GAFERA LEHU. (Kimi de Allah setrederse (kusurunu örtüp meydana çıkarmazsa) o da Allah’a kalmıştır. ahirette onu dilerse azaba çarptırır, dilerse bağışlar.)RAMUZ’ÜL EHADİS DERSLERİ-3
Hüseyin KASAP
27.01.2010 Çarşamba sohbeti
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/semigna-ve-atagna-t23098.0.html
Çevrimdışı İntisab

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.488
 • Konu: 4
 • Derviş: 9353
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Semiğna ve Atağna
« Cevapla #1 : 27/08/10, 12:00 »
 X:01 :X06 :X06 :X06Çevrimdışı Evvah

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 1.581
 • Konu: 470
 • Derviş: 2239
 • Teşekkür: 19
Cevaplandı: Semiğna ve Atağna
« Cevapla #2 : 27/08/10, 16:11 »
 :X06


Bir Aaahhh olmalı şimdi.. alıp Sana gelmeliyim...

Çevrimdışı tevhidim

 • Yeni Üye
 • *
 • İleti: 49
 • Konu: 3
 • Derviş: 10318
 • Teşekkür: 1
Cevaplandı: Semiğna ve Atağna
« Cevapla #3 : 27/08/10, 21:36 »
1-      EN LA TÜŞRİKU BİLLAHİ ŞEY’EN (Allah’a hiçbir şeyi şirk (eş) koşmayacaksınız.)

          Hiç bir şeyi Allah ve Resulünden daha fazla sevemezsin. Seversen onunla imtihan olursun. Hiçbir şeyin sevgisi, insana Allah ve Resulünün emirlerine uymakta ve yolunda gitmekte asla engel olmamalıdır. Dünyevi işlerin; namazına, maddi menfaat ve çıkarların; İslami hizmete engel olmamalıdır. Eğer engel oluyorsa ve engel olan her ne ise o insanın putudur. Ve onunla insan Allah’a ortak kaşmaktadır.
_______________________________________

rabbim bizleri  maddi manevi putlardan korusun, a$iri sevgi, korkular öfke zanlar hepsi $irk tir, tek olana gûce sarilmak teslim olmak nefse bu kadar kolay degil, rabbim nefsimizi terbiye etmemize yardim etsin. la ile süpûrelim tûm kôtû hasletleri insallah..kendimizde tek ilah kalsin Allah, la ilahe illallah hakkiyla yasayanlardan oluruz insallah
Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Tebessümlük İki Resim SeLamun Aleyküm ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.053 saniyede oluşturulmuştur


Semiğna ve AtağnaGüncelleme Tarihi: 09/08/20, 03:28 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim