Sevgisi denizlere sığmadı Dr.HASRET şahidiz.. - Dualar ve Dua istekleriniz
Dervişler.Net Anasayfa

Forumda toplam 25.141 konu paylaşıldı... Bu konulara toplam 145.972 yorum yapıldı. Bugün 0 konu ve 0 ileti gönderildi.. Toplam : 23009 üyeli aileyiz.
Dervişler Mekanında, Sevgisi denizlere sığmadı Dr.HASRET şahidiz.. , konusunu okuyorsunuz... Bu konu 15702 defa okundu.İsim benzeri konuları sayfanın altından takip edebilirsiniz.
Hayırlı paylaşımlar diliyoruz. Aradığınız konuyu bulamadıysanız bizimle iletişime geçebilirsiniz. Yazı alıntılarında kaynak(www.dervisler.net) gösterilmesi rica olunur.

Dervişler Mekanında paylaşılan en güzel konu:{Sevgisi denizlere sığmadı Dr.HASRET şahidiz.. }   Okunma sayısı 15702 defa

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1

cuma sebebiyle dualarınızda dr Hasret'ede yer olsun inşaAllah....
Yaşadığı gibi öldü

Tekne kazasında kendi başının çaresine bakmak yerine teknedeki diğer insanları kahramanca kurtarmayı tercih eden Dr. Hasret Sezer Şahin sonuçta hayatını kaybetti ama çok farklı bir hayatın izleri de ortaya çıkmış oldu. Geçtiğimiz hafta İstanbul Kız Kulesi açıklarında meydana gelen tekne kazası büyük üzüntü yaşattı. 22 kişinin ölümle burun buruna geldiği kazada beş kişi hayatını kaybetti. Ancak kaza haberleri başından itibaren tek bir kişinin, Dr. Hasret Sezer Şahin’in, ismi etrafında dönüyordu. Onu haber başlıklarına taşıyansa, kaza sırasında kendi başının çaresine bakmak yerine teknedeki diğer insanları kahramanca kurtarmayı tercih etmiş olmasıydı.
   

--------------------------------------------------------------------------------

Sonuçta hayatını kaybetmişti ama “Nasıl yaşarsanız öyle ölürsünüz” hikmeti gereği meslek hayatı boyunca yaptığı gibi insanların hayatını kurtarırken bu dünyadan göçmüştü.

Ancak Dr. Hasret Şahin’le ilgili söylenenler kazada gösterdiği diğergamlık ve kahramanlıkla sınırlı değilmiş. Öyle ki, ölümü sevenlerine tarifi zor acılar yaşatan bu şefkat kahramanını dostlarından, ailesinden ve arkadaşlarından dinleyince eşine az rastlanır bir insan portresi çıktı karşımıza. Ölümüne inanmakta hâlâ zorlanıyor, kabullenemiyor hiçbiri. Herkes ağız birliği etmişçesine “Kalemiz yıkıldı. Sahipsiz kaldık, biz şimdi kime gideceğiz?” diye birbirinden teselli bekliyordu.

Hasret Şahin’in, gelin gittiği apartmanda yedi yıl komşuluk yaptığı Refia Altıner sinir haplarıyla ayakta durabiliyor şimdi. Acısı onu çok etkilemiş görünüyor. Dr. Hasret Hanım’dan bahsederken kelimeler aciz bırakıyor onu. “Ben böyle insan görmedim” diyor söze başlarken: “Ölüsü de ibret, dirisi de... 7 sene içtiğimiz su ayrı gitmedi, Helale harama bu kadar dikkat eden bir insana rastlamadım” diye devam ediyor.

Hz. Yunus’un balığın karnındayken okuduğu duayı çok sevmiş olması ve hayatı boyunca dilinden düşürmemiş olması sevenlerine denizde hayatını kaybetmesi konusunda Hz. Yunus’un sünnetini yerine getirdiği fikrini veriyor. Ancak cesedin şimdiye kadar bulunamamış olmasını arama çalışmaları esnasında ihtimam gösterilmemiş olmasıyla irtibatlandıran yakınları gerekli ihtimam gösterilirse kendisine uygun bir şekilde denizden çıkacağını düşünüyorlar. Onlara göre Dr. Hasret tam bir deniz şehidi. Örneğine az rastlanır bir hayat yaşamış olması onun hakkında “O bu zamanın insanı değildi, onun eşi benzeri zor çıkar ” dedirtiyor sevenlerine. İhlaslı ve insana hizmetle geçirdiği ömründen dolayı da kadın evliyalardan Rabia’t—ül Adeviye’ye benzetiliyor.

Ölüme karşı hep ‘hazır ol’daydı

Refia Hanım’la komşulukları biter Hasret Hanımın, yedi yılın sonunda; ama dostlukları hep sürer. Sık sık görüşür, tatlı sohbetlere dalarlar. En son bir ay önceki görüşmelerinde de uzun uzun ölümden bahseder Dr. Hasret, sanki kendisine malum olmuştur bu erken ölümü. Zaten sürekli ‘Hazır ol’ vaziyettedir ölüme karşı. Heran “Lebbeyk Allah’ım’ demektedir lisanı haliyle. Arkadaşlarıyla yaptığı son görüşmede tek tek helalleşmesi ve tekneye binmeden önce kendisini iskeleye bırakan arkadaşına “denizde boğulan şehit değil midir,” demiş olması, kime ne verilecek gibi ayrıntıları tek tek bildirmiş olması onun tekneye binerken nereye gittiğini bildiği fikrini veriyor sevenlerine. Hayır işlerinde o kadar koşturduğu halde yine de “Birşey yapamadım; ömür çok kısa, geldi geçiyor. Günahlarım çok, bizi ancak şehadet paklar, dua edin de şehit olalım ” diyerek sık sık mahzunlaştığı da onu anlatan ifadelerden. Refia Altıner’in Ahlak–ı Muhammediye’ye benzettiği ahlakı ve mütebessim çehresi Dr. Hasret’in ismiyle mutlaka birlikte anılması gereken sıfatlar olarak öne çıkıyor.

Onun en önemli özelliği müttaki bir hayat sürdürme çabasıdır . Normalin çok üstünde bir tevazuu, munis tavırları vardır. Kimseyi kırmaz, kimseyi kapısından boş çevirmez. Parası olmasa bile borç alarak ihtiyaç sahibinin müşkülünü çözer. Yetimlerin, dulların, garibanların, annesidir o. Depremzedelere ömür boyu ücretsiz tedavi garantisi vermiş, öğrencilere burs temini için bizzat çalışmıştır. Kendisi parasız kalmaya razıdır ama kimseyi eli boş çevirmeye gönlü elvermez.

İyi bir anne, iyi bir eş, iyi bir evlat ve iyi bir akraba olarak yakınlarının sevgisini kazanan Dr. Şahin arkadaşları ve uzaktan yakından tanıyan herkes için de örnek alınması gereken bir insan olmuştur hep.

Hasret Şahin pratisyen hekimdir aslında. Çok rahat uzmanlık yapıp büyük hastanelerde çalışabilecek kapasitededir de. Ama başörtüsüne müdahale edilebilir diye bu ihtimali hiç düşünmez. Yeni Sahra’da açtığı muayenehane ise birçok uzman doktoru kıskandıracak yoğunluktadır; ama sanıldığı gibi büyük paralar dönmez burada. Ticari gayeyle değil Allah rızası için açmıştır orayı. İlk günden itibaren “İlminin sadakası” olduğu gerekçesiyle fakir hastalardan para almadığı gibi onların ilaç parasını dahi temin etmeyi bir vazife bilmiştir. Zaten sadece hastalar değil, bakkala borcu olanlar dahi geri çevrilmeyeceklerini bilerek bir anadan yardım ister gibi ona giderler hep.

Pratisyen olsa da onun bilgisinin birçok profesörün bilgisine eşdeğer olduğunu gözlemlemiş hastaları. Onun bu özelliğini ise “Hastalarını muayene ettikten sonra hastalık hakkında kendi görüşünü belirtir ama bir de profesöre gitmemizi salık verirdi. Ama profesör de aynı teşhisi koyardı. Çok başarılı bir doktordu.” sözleriyle ifade ediyorlar.

Dr. Hasret Hanım hakkında anlatılanlar onun tevazuuna da işaret ediyor ve unutulmaya yüz tutmuş bu kavramın onda nasıl neşet ettiğini anlatıyorlar. O girdiği topluluklarda hep dip köşelere oturacak ve mecbur kalmadıkça doktor olduğunu söylemeyecek kadar alçak gönüllüdür. Hatta dış görünüşüyle de öyle mütevazıdır ki bir gün otobüs durağında beklerken kendisini gündelikçi sanarak günde kaç lira kazandığını soran bir kadına “Ne verirlerse...” cevabını verir ve doktor olduğunu belirtme ihtiyacı duymaz bile...

Yakın dostu Nur Yıldırım da onbeş yılı aşkın beraberliğinde Dr. Hasret’i yaşamanın ne olduğunu anlatmaya çalışıyor ancak onu ifade edecek kelimeleri seçmekte zorlanıyor. Dr. Hasret için, “Kafası sürekli kalbinin üstündeydi, tevazuyla başını önüne eğer, öyle konuşurdu” diyerek söze başlayan Yıldırım’a göre Hasret Hanım, Efendimiz’in (s.a.v) ve ashabının hayatlarını örnek alıyordu. Yüksek sesini duyan olmamıştır. İnsani yönleri gibi mesleki bilgi ve başarılarının altını çizen Yıldırım hiçbir doktorun teşhis edemediği bir kalp hastasının rahatsızlığını teşhis edip bir tek hapla tedavi ettiğini anlatıyor Dr. Hasret’in. Ona olan bu güveni yüzünden kendisi de hangi doktora giderse gitsin doktorun teşhisini bir de Dr. Hasret’e kontrol ettirmeden emin olamaz durumundan.

Nur Yıldırım Dr. Hasret’in son anda bile kendinden bekleneni yaptığına işaret ediyor ve tüm dostları gibi o da “O farklı biriydi ve onun ölümü de farklı olmalıydı, bu tam ona göre” diye düşünüyor.

Üniversitedeki öğrencilik yıllarında aynı evi paylaşan Diş Hekimi Songül Kalyoncu Dr. Hasret’i kibar, zarif ve iyiliksever bir insan olarak tarif ediyor. Her gece teheccüd namazı kıldığına şahit olan Kalyoncu can dostunun maneviyatı yüksek bir insan olduğunu anlatıyor ve ondan yeterince yararlanamadığını esefle dile getiriyor.

Dostlarının Dr. Hasret hakkında kullandığı ifadeler çok az insana nasip olacak türde. Üstelik böyle insanların sayısı her geçen gün azalıyor. Ardından iyi şeyler konuşulan her ölüm bizden ne konuşulacak?’ sorusuna cevap aratmalı belki de. Nasıl denir böyle durumlarda? “İyi insanlar güzel atlara binip gitti.”

 
aksiyon haber....

DR HASRET


Sorsalar,tanımam bilmem kendini
Bildiğim,bir güzel GÜL'e hasretti
Gönlünün muradı yıktı bendini
Kapılıp gittiği SEL'e hasretti.

Sevgiyi yıllarca aradı belki
Gönülleri bir bir taradı belki
Buldu,huzurunda eridi belki
Bulduğu o nurlu YOL'a hasretti.

Doğdun ve büyüdün,geçti mi yıllar?
Acıyı tatlıyı seçti mi yıllar?
Hizmetle çiçekler açtı mı yıllar?
Vuslata erdiği bu YIL'a hasretti.

Hasretti yıllarca güzel olana
Hasretti gönülden dil'e dolana
Hasretti yürekten seslenip ona
Kulağında çınlayan GEL'e hasretti.

Sevgisiz yaşamak ne zorlu çile
Yaşamıyor onsuz çiçekler bile
Gülistan kokusuz sessiz bülbüle
Sözlükte olmayan DİL'e hasretti.

Görmek ve bilmek ,işte dört hece
Doğruyu yaşamak gündüz ve gece
Teslimiyet denilen zorlu bilmece
Edep çizgisinde KUL'a hasretti.

Hayallerin mi vardı gençkızlığın da?
Bir sevda masalı yalnızlığında
Kavrulmak bir terim aşk sözlüğünde
Yanıp tutuştuğu KÜL'e hasretti.

Kurumuş toprakta bir küçük fidan
Kavrulup gitmek ihtimal her an
Sevgi damlasını verdi BAHÇEVAN
Yeşerip açtığı DAL'a hasretti.Önünde açıldı bir hizmet yolu
Gönlüne serildi sevginin tülü
Vızılda dediler,peteğin dolu
Damağına sürülen BAL'a hasretti.

Dediler,zulmeti aşkıyle söndür
Yüzleri nefretten sevgiye döndür
Biçareyi bu son kervana bindir
Muradı köprülük,SAL'a hasretti.

Bir yer vardı hep dosdoğru gidilen
İkramında helal lokma tadılan
HAKKA boyun büküp tövbe edilen
Uzanıp tuttuğu EL'e hasretti.

Bildi ki bu yol kutlu bir yoldu
Hizmetin tadı kalbine doldu
Sadakat adıyle bilinir oldu
Hizmetle son bulan ROL'e hasretti...........

7-6-2002
O'nun sevgisiyle yaşayan,yaşamış ve
sonsuza kadar yaşayacak olan bütün kalplere...
Sevgisi denizlere sığmadı Dr.HASRET şahidiz..
DR. YAKUP ZİYA GENÇ


BİR TANIDIĞI:Hasret doktor (Allah rahmet eylesin) mühitimizde sevilen, hatırı sayılır doktorlardan bir tanesi idi, parası olmayan hastaları muayene eder, ihtiyaçı olanın ihtiyacını giderir, ve daha nice sayamayacağım güzel hasletleri kendisinde toplamış çok güzel bir insandı...

Ta ki 2002 yılına kadar; Hasret doktor, hasret duyduğu aşkına Marmara'nın serin sularında tam manasıyla ulaşmıştı,...

Naaşı tüm aramalara rağmen bulunamamış ve en sonunda naaşını ' sultan' ı ve manevi babası olan ' Abdulbaki ' hazretlerinin yerini bildirmesiyle Yalova' da bulunmuş, hizmette bulunduğu ' sultanlar diyarına ' götürülmüştür...

mübarek olsun şehadetin can kurbanım...
geç öğrendim senin gibi dostları

bu vesileyle Hasret doktorumuza
el fatiha...
Rabbim seni HZ meryem ve hz fatımaya komşu etsin amin. 

Konu Adresi: http://www.dervisler.net/sevgisi-denizlere-sigmadi-drhasret-sahidiz-t1828.0.htmlAsr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı Güllere Hasret

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 4.295
 • Konu: 1266
 • Derviş: 364
 • Teşekkür: 121
 X:04 X:04 X:04 X:04 :X06Çevrimdışı ukba_

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 213
 • Konu: 6
 • Derviş: 29
 • Teşekkür: 0
Mevla makamını yüceltsin inşaAllah
Biz de vefat ettikten sonra öğrendik böyle bir insanın yaşadığını.
Allah razı olsun tekrar hatırlattığınız için... :X06Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
kurbanlar ölüm yıldönümü imiş haftaya

akşam yazarken farketmemiştim....

bu vesile ile fatihalar yasinler gönderelim inşaAllah HASRET  doktorumuza :X06 :X06

dr Hasret dunyada rabbin sevdikleri ile beraberdi ahirette sevdikleri ile beraber eylesin

AMİN  AMİN  AMİN


Asr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı samyeli

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 1.290
 • Konu: 142
 • Derviş: 254
 • Teşekkür: 2
dr Hasret dunyada rabbin sevdikleri ile beraberdi ahirette sevdikleri ile beraber eylesin

AMİN  AMİN  AMİN

Amin Amin  X:02


Bir El Tut ki, O da Seni Tutsun.

Çevrimdışı mavi

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.494
 • Konu: 741
 • Derviş: 86
 • Teşekkür: 18
kurbanlar ölüm yıldönümü imiş haftaya

akşam yazarken farketmemiştim....

bu vesile ile fatihalar yasinler gönderelim inşaAllah HASRET  doktorumuza :X06 :X06

dr Hasret dunyada rabbin sevdikleri ile beraberdi ahirette sevdikleri ile beraber eylesin

AMİN  AMİN  AMİN

amin..amin..  X:04


Bulmak değil imiş bilmek, bilmek değil imiş bulmak, Evliyaya gönül vermek, rengine boyanmak imiş...

Çevrimdışı digi

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 264
 • Konu: 24
 • Derviş: 234
 • Teşekkür: 0
örnek kişilik  :X06

o günlerde sofi değildim ama duyunca ne üzülmüştüm bende(Allah rahmet eylesin)

istanbulda vakıf başkanlığıyla hizmet erlerinin örneklerindenmiş...bu dünya gecesinde iman nuruyla aydınlanmak istiyorsan gönül pencereni Hakka ve Hakikata aç...

Çevrimdışı erdem

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.070
 • Konu: 56
 • Derviş: 30
 • Teşekkür: 1
kurbanlar ölüm yıldönümü


bu vesile ile fatihalar yasinler gönderelim inşaAllah HASRET  doktorumuza :X06 :X06

dr Hasret dunyada rabbin sevdikleri ile beraberdi ahirette sevdikleri ile beraber eylesin

AMİN  AMİN  AMİNAsr'a yemin olsun ki; insanlar hüsrandadır. Ancak,
iman edenler, salih amel işleyenler ve birbirlerine Hakkı ve sabrı tavsiye
edenler müstesna! (Asr Suresi)

Çevrimdışı Kalender

 • Mütevelli
 • *****
 • İleti: 5.731
 • Konu: 1191
 • Derviş: 1
 • Teşekkür: 216
Amin..  X:04


"Bir mum, diğer mumu tutuşturmakla ışığından birşey kaybetmez." Mevlana (K.S.)

Çevrimdışı Sehavet

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 682
 • Konu: 21
 • Derviş: 3838
 • Teşekkür: 1
Amin Amin Amin  X:04


Bir Yar-i Sıddık anlar halden,Aşk dersin alır Gül'den,hic riyasız taa Gönülden Seven Dostlara Selam olsun...

Çevrimdışı Kararlı

 • Murakıp
 • *****
 • İleti: 7.047
 • Konu: 1851
 • Derviş: 4252
 • Teşekkür: 31
Allah(c.c) rahmet eylesin bu ablamıza.Örnek şahsiyet ve örnek hizmet abidesi mekanın cennet olsun,kabrin nur gölüyle dolsun.Hz. Fatıma(r.a) annemize komşu olasın inşaAllah.. X:04 :ağla: X:04Çevrimdışı uslu

 • Çalışkan Üye
 • ***
 • İleti: 867
 • Konu: 190
 • Derviş: 32
 • Teşekkür: 2
  • menzil yolu
Amin.
Ne güzel örnek bir hayat.
 X:04 X:04 X:04


Gönlüm uçmak isterken semavi ülkelere,

Ayağım takılıyor yerdeki gölgelere!...

Necip Fazıl Kısakürek

Çevrimdışı Şa'yâ

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 2.505
 • Konu: 207
 • Derviş: 511
 • Teşekkür: 146
“Kafası sürekli kalbinin üstündeydi, tevazuyla başını önüne eğer, öyle konuşurdu”

Allah rahmet eylesin. Allah kabrini cennet bahçelerinden bahçe eylesin.


"Hiç kimsenin beklemediği aydınlanmayı bir İslamcı, İslam tasavvufunun önünün açılmasını bir sosyalist sağlayabilir."

 Mahmud Erol Kılıç

Çevrimdışı yansıma

 • Üye
 • **
 • İleti: 122
 • Konu: 31
 • Derviş: 812
 • Teşekkür: 1

Çevrimdışı Gökkuşağı

 • Dervişkolik
 • *****
 • İleti: 1.080
 • Konu: 282
 • Derviş: 9430
 • Teşekkür: 8
 :X06  X:04
Çok etkileyici bir hayat hikâyesi...
''Gül güle kavuşmuş..''
Böyle anılmak ne güzel,Allah(cc) rahmet eylesin.Mekânı cennet olsun. :X06
İnşaAllah bizler de böyle anılırız...Rabbim derecesini yükseltsin... :X06


Eğer aşk olmasaydı,aşk derdi olmasaydı,
Bu kadar tatlı sözü kim söyler,kim duyardı...


Paylaş facebook Paylaş twitter
 

Cennet Nasıl Bir Yer? THY-yolcu arasındaki komik diyaloglar ||semerkandyayin| semerkand.tv| semerkandradyo| semerkanddergisi| semerkandaile| mostar| semerkandpazarlama| sultangazi.bel.tr| sitemap| Arama Sonuçları| Dervişler Mekanı| Wap| Wap2| Wap Forum| XML| Rss| DervislerNet/Facebook | DervislerNet/Twitter | Forum İletişim| |||www.dervisler.net 0.061 saniyede oluşturulmuştur


Sevgisi denizlere sığmadı Dr.HASRET şahidiz.. Güncelleme Tarihi: 20/10/20, 07:23 Dervisler.Net © 2008-2014 |Lisans(SMF) |Sitemap | Facebook | Twitter | İletişim