SEMERKAND GRUP > Mostar

Tırnak içinde Söylemiyorum!

(1/1)

Alparslan:
Tasallutu altında yaşadığımız modern hayat "kula kulluk" üzerine kuruludur. Kula kulluk zulmünün ayakta kalması ise başta insan ilişkileri olmak üzere hayatın akışının paraya bağlı olmasıyla mümkündür. Para ise sayılabilen bir nesnedir. Zaten modern hayatın görünür vasfının hemen her şeyi ölçülebilir, kıyas edilebilir, sayıya vurulabilir ve tüketilebilir hâle sokması olduğunu hem yaşadığımız tecrübelerden hem de okuduklarımızdan öğreniyoruz. Cebimizdeki kumaş mendilin yerini "Kullan at!" formülüyle tüketilen kâğıt mendillere bırakmasından  bile bunu anlıyoruz.

Hem karşısında hem içinde olduğumuz bu düzen, hayatımızın her bir karışına sinmeyi, çöküp oturmayı kendisine şiar edinmiştir. Her fırsatta ilerlemediği, kuşatmadığı, örtmediği, yayılmadığı takdirde gerilemesi, zayıflaması, kaybetmesi mukadderdir. Bunun böyle olduğunu da insanın nefsinin doymak bilmez ve tahakküm etme hususunda firavunlaşabilen tabiatından anlayabiliyoruz. Bu belanın cebimizdeki kâğıt mendilden idare, üretim ve tüketim şeklimize kadar birçok sahadaki tezahürlerini fark ediyoruz. Bunun yanında dikkatimizi pek çekmeyen bir tasallutu da lisanımızda görebiliriz.

Kitapların hattatlar, ciltçiler, müzehhipler elinden matbaa makinalarının gri, soğuk demirlerine düşmesi belki de ilk belâdır. Her türden kitabın çok sayıda ve hızlıca kopya edilebilmesi kitap dolayısıyla lisanın da nitelikten çok nicelik kıstasına düşmesinin ilk adımıdır. Daha sonra periyodik yayınlar, bu işi hızlandıracak ve yaygınlaştıracaktır. Kâğıt mendilden önce kullanılıp atılabilen ilk kâğıtlar herhalde gazetelerdi.     
....
 Sayı 105    Kasım    Mehmet Raşit KÜÇÜKKÜRTÜL
Konu Adresi: http://www.dervisler.net/tirnak-icinde-soylemiyorum-t36319.0.html;wap2

Navigasyon

[0] Mesajlar

Tam sürüme git